Ranking użytkowników kreatorów stron www.
Jak stworzyć stronę internetową? Jaki kreator wybrać?

Edytor stron www – Webs – recenzja kreatora

Prosty w obsłudze – jaki jest w praktyce edytor stron www Webs:

Edytor stron www Webs to kolejny zagraniczny kreator stron, który promuje się przyjaznym silnikiem, optymalizacją dla urządzeń przenośnych i opcjami social media. Firma swym przekazem marketingowym wyraźnie daje do zrozumienia, że celuje w klienta, któremu zależy na czasie przy tworzeniu strony, ale też trafia do ludzi mających pewne wyobrażenie i znajomość podstaw tworzenia stron. Konkretnym celem firmy jest udostępnienie użytkownikom narzędzia nie tylko do kreowania stron, ale przede wszystkim do ich wykorzystania i pozycjonowania.

Takie rozwiązanie powinno być więc intuicyjne, szybkie i proste w obsłudze a nade wszystko dobrze zoptymalizowane. Czy Webs się to udało?

Uprzedzając dalsze fakty trzeba stwierdzić, że niestety nie. Wprawdzie kreator na pewno przypiszemy do grupy profesjonalnych produktów spełniających najnowsze standardy, jednak z pewnością nie jest to narzędzie łatwe i intuicyjne w użytkowaniu.

Po pierwsze

Gdy zarejestrujemy się i przejdziemy do edycji naszej strony, to na samym początku razi nas w oczy szablonowość, która jest z góry narzucona. Szablonowa jest konstrukcja strony, podziały na tytuł, treść i stopkę, ale przede wszystkim elementy. Ich dodawanie odywa się prostą i znaną metodą „przeciągnij i upuść”, ale następnie automatycznie grupują się jedne pod lub nad drugimi, jak w edytorze tekstu. Automatycznie wycentrowane niestety nie zawsze spełnia swoją rolę. Poważne problemy pojawiają się zwłaszcza w przypadku zdjęć, gdyż są one automatycznie kadrowane i nie mamy właściwie żadnych możliwości edycji. Aby dodać w tej samej linii jakikolwiek element musimy najpierw dołączyć podział na kolumny, a dopiero potem właściwe funkcje. Mimo to całość pozostaje wtedy nadal schematycznie rozłożona i na to już nie wpłyniemy w żaden sposób.

Treśći na stronie możemy edytować wedle wybranego schematu (konstrukcji) -– podział na kolumny, tabele i inne sposoby organizacji treści. Teoretycznie różnią się one od siebie, a w praktyce wybór niewiele zmienia finalnym układzie i sposobie wyświetlania kontentu.

Co do samych elementów to możemy je edytować i modyfikować, jednak szczegółowych opcji jest zauważalnie mniej niż u konkurencji. Brak możliwości cieniowania, ustawienia stopnia przezroczystości, obramowania, odległości od siebie elementów – to wszystko jest sporym brakiem przy porównaniu Webs do innych kreatorów stron www.

Co dalej?

Kolejna rzecz jaka bardzo szybko zaczyna przeszkadzać, to bardzo słaba optymalizacja narzędzia. Każdorazowe wybranie bardziej skomplikowanej opcji powoduje długie wgrywanie się i przeładowywanie strony. Widać to zwłaszcza przy dodawaniu własnych plików czy zmianie aktualnie edytowanej podstrony. Szczególnie ta druga kwestia jest niezwykle uciążliwa. Dodajmy do tego, że ilość podstron w bezpłatnej wersji Webs jest ściśle ograniczona i właściwie możemy edytować tylko już dostępne. Na minus musimy także zapisać nieintuicyjny i dość skomplikowany panel klienta.

Czyli Webs to wyłącznie rozczarowanie i strata czasu? Na szczęście aż tak źle nie jest. Edytor stron www Webs,  gdy już go poznać i nauczyć się (oraz przyzwyczaić do częstych przestojów na załadowanie), staje się akceptowalnym i sensownym narzędziem. Stosunkowo szybko można na nim stworzyć prostą stronę, i o ile nie będzie nas razić szablonowość czy czas poświęcony na przystosowanie się do kreatora.

Edytor stron www Webs – elastyczność i funkcje:

Webs jak każdy inny edytor stron www udostępnia szeroką gamę funkcji i opcji jakie mogę zostać dołączone do naszego projektu strony. Należą do nich:

 • Paragrafy tekstowe
 • Tytuły
 • Zdjęcia
 • Artykuły (zdjęcie z tekstem)
 • Kolumny
 • Galerie zdjęć (także slidery)
 • Pliki wideo (własne jak i z portalu youtube)
 • Formularze kontaktowe
 • Mapy Google
 • Przyciski akcji
 • Pliki audio (tylko własne, bez przekierowania z zewnętrznego źródła)

Rozbudowana sekcja funkcjonalności social-media: belka z klawiszami do popularnych portali, feed lub śledzenie na twittera, „like” i komentarz na facebook’a, możliwość udostępnienia na wymienionych stronach.

 • Opcja subskrybowania
 • Pole logowania dla zarejestrowanych użytkowników
 • Możemy oczywiście dodać dowolny własny kod

Dość ciekawą, choć według nas mało przydatną funkcją, jest dział sklepu i e-commerce. Możemy bowiem do strony dodawać produkty czy nawet płatności (wyłącznie paypal). Wystarczy, że zainstalujemy aplikację Webs. To oczywiście pewne udogodnienie, ale tylko dla tych, którzy traktują sprzedaż produktów bardziej jako dodatek do głównej działalności lub mają naprawdę niewiele produktów. Jeśli jednak strona internetowa interesuje nas przede wszystkim jako platforma do sprzedaży przez sieć, to rozwiązania Webs nie będą dla nas optymalne. Prawda jest taka, że istnieje wiele gotowych platform dla sklepów internetowych, które przewyższają e-commercowy dodatek Webs na każdej płaszczyźnie.

Przy tworzeniu większych stron www należy pamiętać, że w wersji bezpłatnej Webs dysponujemy dyskiem o pojemności zaledwie 500 mb. To naprawdę niewiele, zwłaszcza gdy planujemy dodać większą liczbę zdjęć czy pliki audiowizualne.

Na duży plus trzeba zapisać Webs ogromną liczbę gotowych szablonów, i to w różnych wariantach kolorystycznych. Pamiętajmy jednak, że przy tak dużej firmie liczba klientów też jest znacząca, stąd każdy szablon został już na pewno użyty. Wybierając gotowe rozwiązanie jednocześnie zgadzamy się z tym, że ktoś już w sieci ma taką samą stronę.

Pozycjonowanie:

To jeden z elementów, którymi Webs się reklamuje i stara wykazać jako swój atut. Ciężko zaprzeczyć, że w dzisiejszych czasach samo stworzenie strony internetowej, niezależnie od jej celu, to za mało. Koniecznym staje się podjęcie odpowiednich kroków, by strona była widoczna w sieci oraz by potencjalni klienci faktycznie mogli nas znaleźć. Wszystkie kreatory stron www, które zaliczamy do grupy profesjonalnych, oferują funkcjonalności związane z SEO i pozycjonowaniem.

Oczywiście, Webs nie odstaje od tego i także ma takie możliwości, jednak są one niedostępne w bezpłatnej wersji. Aby uzyskać możliwość ustalenia meta tytułów, opisów czy słów kluczowych, musimy zapłacić. To jedna z nielicznych firm, która zdecydowała się na takie rozwiązanie. Każdy kto chce podpiąć własną domenę czy poważnie myśli o zarządzaniu własną strona i tak wykupi pakiet płatny.

W pakiecie darmowym nie podłączymy też kodu śledzącego Google Analytics ani nie wyeksportujemy pliku dla webmaster tools. Także statystyki oferowane przez Webs w wersji bezpłatnej dostępne są w wersji basic, co oznacza 1 parametr: ilość odwiedzin.

Podsumowując, edytor stron www oferuje przydatne narzędzia, które oczywiście umożliwiają właściwe zarządzanie stroną na poziomie wyszukiwarek i pozycjonowania. Aby jednak móc z nich korzystać musimy zapłacić, co przy mało konkurencyjnych cenach na rynku, jest rozwiązaniem kłopotliwym i odstraszającym od korzystania z kreatora stron internetowych Webs.

Wsparcie techniczne:

Firma z tak dużym zasięgiem powinna zapewniać wsparcie techniczne. Jak w przypadku większości kreatorów, podstawowa forma pomocy to baza wiedzy z tutorialami podzielonymi na tematy. Oczywiście całość jest dostępna tylko w języku angielskim. Polski suport w Webs nie funkcjonuje w żaden sposób. Nie ma nawet, w odróżnieniu od innych zagranicznych firm, polskojęzycznej wersji strony.

Tutoriale z założenia powinny dać nam odpowiedź na większość pytań czy problematycznych kwestii i tak rzeczywiście jest. Może jednak się zdarzyć, że potrzebujemy bezpośredniego wsparcia ze strony Webs. Co wtedy?

Forma pomocy zależy od wykupionego pakietu.. W wersji bezpłatnej i najtańszej możemy korzystać jedynie z kontaktu mailowego. Dopiero droższy pakiet umożliwia nam wykorzystanie chatu, a najdroższy także kontakt telefoniczny. Wszystkie opcje w języku angielskim.

Rozwój:

Edytor stron www Webs ciągle udoskonala swoje narzędzie, ale w przypadku międzynarodowego gracza to oczywiste. Mimo to największe wady takie jak kiepska optymalizacja, długie wgrywanie się poszczególnych elementów, nadal pozostają nierozwiązane. Pozostaje mieć nadzieję, że poza nowymi funkcjonalnościami, firma zajmie się także przyspieszeniem działania.

W kanałach social media Webs działa bardzo aktywnie. Poza informacjami o nowościach czy nowych poradach dotyczących samego programu, na firmowym Facebooku czy Twitterze znajdziemy również artykuły dotyczące marketingu, biznesu, prowadzenia firmy, tworzenia stron itp. Serwowany kontent jest faktycznie wartościowy i można dowiedzieć się wielu interesujących rzeczy. To duży plus.

Polityka cenowa:

Jak już wspominaliśmy, polityka cenowa mogłaby być lepsza. Kwoty nie są może zbyt wygórowane, bowiem wynoszą od 6 do 23 dolarów miesięcznie, ale na tle polskich kreatorów to bardzo dużo. Nie mnij jednak wśród zagranicznych firm są droższe podmioty jak np. kreator stron www Webflow. Dużo większe zastrzeżenia mamy funkcji kreatora w bezpłatnej wersji bezpłatnej. Ogół funkcji SEO i pozycjonowania, możliwość podłączenia Google Analytics i Webmaster Tools, wszystkie statystyki poza liczbą użytkowników, nie są dostępne w bezpłatnej wersji. Nie chodzi nam o same pieniądze, a o politykę, która nie świadczy najlepiej o podejściu do klienta. To oczywiste, że każdy kto planuje stworzenie i zarządzanie profesjonalną stroną musi wykupić płatny pakiet. Jednak naprawdę uboga bezpłatna wersja nie może się podobać, zwłaszcza gdy wiele konkurencyjnych kreatorów firm może poszczycić się znacznie lepszą strategią.

Domeny:

W wersji bezpłatnej stworzona przez nas witryna publikowana jest jako subdomena webs.com, ale możemy sami ustalić jej nazwę. W wersji płatnej możemy stworzyć dowolną liczbę stron i podpiąć je do dowolnych domen, które wykupiliśmy.

Łatwość użytkowania:

Webs to obok kreatorów Webflow czy Weebly, jeden z najpoważniejszych zagranicznych dostawców takiego oprogramowania. Oczekiwania wobec tak dużego gracza zawsze będą dużo wyższe niż wobec mniejszych firm. Zwracamy uwagę nie tylko na dostępne funkcje, ale także na prostotę, szybkość działania, optymalizację oraz łatwość w nauce takiego narzędzia. W przypadku Webs mamy niestety narzucone szablonowe rozwiązania, a tworzone w nim strony są do siebie podobne pod względem budowy i struktury. W przypadku gdy chcemy to zmienić i zaimplementować innowacyjne rozwiązanie, spędzimy nad tym więcej czasu niż w przypadku innych kreatorów.

Edytor stron www Webs jest również niedostatecznie zoptymalizowany, a w część jego funkcji działa powoli i potrafi zirytować. Widzimy to choćby na przykładzie przełączania widoku edytowanej podstrony, co każdorazowo pokazuje nam okno ładowania treści i to nieraz nawet na kilkanaście sekund. Zaufania i pozytywnych odczuć względem Webs nie wzbudza też polityka cenowa i ograniczenia pakietu darmowego.

Co możemy zaliczyć na plus? Ilość funkcji, rozbudowana możliwość ich edycji i pakiet e-commerce. Usługi SEO także stoją na dobrym poziomie, jednak to tylko w przypadku pakietu premium. Narzędzie jest dość proste i pozwala na tworzenie stron internetowych odpowiadającym międzynarodowym wymogom i trendom. Jednak jak już wspominaliśmy, bywa to kłopotliwe i czasochłonne.

Komu polecimy edytor www Webs? Przede wszystkim profesjonalistom, którzy pakiety wykupią od razu i skupią się na tworzeniu naprawdę wielu stron. Z pewnością doświadczeni i obyci z różnymi narzędziami webmasterzy i graficy szybko nauczą się korzystać z Webs, choć niekoniecznie przyzwyczają się do słabej optymalizacji strony. Wszystkim innym odradzamy wybór tego kreatora.

Leave a Reply