Ranking użytkowników kreatorów stron www.
Jak stworzyć stronę internetową? Jaki kreator wybrać?

Kreatory stron internetowych czy zlecenie dla agencji?

To pytanie, które zadaje sobie wiele osób decydujących się na posiadanie własnej strony internetowej. Czy zlecić do komuś i zapłacić za stworzenie strony  internetowej, czy może zdecydować się na kreatory stron internetowych i wybrać dostępne na rynku rozwiązania z tej grupy oprogramowania? Generatorów stron www jest dużo, jeszcze więcej agencji i freelancerów oferujących swoje usługi w tworzeniu stron. Każde z tych rozwiązań ma swoje plusy i minusy, a przede wszystkim będzie odpowiednie dla osób o innych potrzebach, zapatrywaniach czy wymogach.

W tym artykule odpowiemy na pytanie dla kogo lepszym rozwiązaniem będzie jednak wybór specjalisty, a kto powinien zdecydować się na użycie kreatorów stron www.

Kreatory stron internetowych czyli „do it yourself”

Tworzenie stron internetowych, a szerzej patrząc, cała branża interaktywna, dla większości zwykłych internautów jawi się jak „czarna magia”. Programowanie, skomplikowane procesy jak kodowanie czy tworzenie grafiki – to wszystko wydaje nam się niezwykle skomplikowane. Efekt? Z miejsca stworzenie strony www chcielibyśmy oddać w ręce fachowca. I oczywiście słono za to zapłacić.

Ok, to zanim się zdecydujesz na to – poświęć chwilkę na chłodną analizę zagadnienia.

Po pierwsze – jakie strony potrzebujesz? Bardzo zaawansowanej, skomplikowanej, z mnóstwem niestandardowych elementów, funkcji? Takiej, którą tuzin programistów będzie rzeźbił przez miesiąc? Cóż, niewykluczone, że tak, ale praktyka jest taka, że ponad 90% stron w sieci to typowe strony informacyjno-reklamowe. Mają zaprezentować nas, naszą firmę czy działalność i skłonić odbiorcę do jakiejś akcji – zwykle do kontaktu. Tak więc od strony projektu czy pomysłu na stronę, jeśli potrzebujesz „standardowej” strony – możesz bez problemu ją opracować.

Po drugie – czy naprawdę strony internetowe to dla Ciebie taka niezrozumiała i trudna dyscyplina? Wszakże ze stron www korzystamy wszyscy, praktycznie codziennie. Jesteś ich użytkownikiem, wiesz jakie rzeczy na nich ułatwiają poruszanie się, jakie utrudniają, czego potrzebujesz jako osoba odwiedzająca je. Wiesz co Ci pomaga, czego nie lubisz i co Cię denerwuje. To czemu tej wiedzy nie wykorzystać?

I po trzecie wreszcie – samo tworzenie strony, na kreatorach stron internetowych nowej generacji, nie jest czynnością wymagającą jakiegokolwiek przygotowania specjalistycznego czy informatycznego. Proste metody i powszechne już wykorzystanie mechaniki „przeciągnij i upuść” czy WYSIWYG pozwala na ułożenie strony z wybranych przez nas elementów – grafik, tekstów, zdjęć, filmów, dodatkowych funkcji.

W kreatorach stron internetowych jak WebWave czy Wix (w momencie pisania tego artykułu to 1 i 2 miejsce w naszym rankingu) nauczenie się szybkiego korzystania zajmuje bardzo niewiele czasu. Co więcej poznanie tych edytorów stron www pozwoli Ci na poznanie nowych umiejętności, które być może przydadzą Ci się w przyszłości.

Jakie są plusy?

Oczywiście, plusów z użycia takich kreatorów www jest dużo więcej.

Przede wszystkim oszczędzasz pieniądze, bo kreatory stron internetowych w większości (jeśli idzie o samo używanie) są darmowe. Tymczasem usługi agencji czy freelancerów jak wiadomo do tanich nie należą i wahają się w granicach ok. 300-400 zł za najtańszą stronę do kilku tysięcy w wypadku bardziej rozbudowanych projektów.

Używanie kreatorów stron internetowych to także oszczędność czasu. Nawet jeśli początkowo trzeba tego czasu trochę „zainwestować” w poznanie narzędzia, to po tym praca już na nim jest szybka. Nie trzeba więc czekać na oddanie projektu przez zleceniodawcę, denerwować się na brak kontaktu ze strony agencji, no i nie ma przede wszystkim żadnych kłopotów z…poprawkami!

Większość bowiem agencji na wstępie oddaje Ci projekt graficzny a funkcjonalna strona prezentowana jest na końcu. I pod względem praktycznym te dwie rzeczy często się różnią a wprowadzanie poprawek jest czasochłonne, jak i sami twórcy stron niechętnie cokolwiek modyfikują. Kreatory stron internetowych, ze względu na inną zasadę działania, pozwalają bez problemu zmieniać treści na tworzonej czy nawet już opublikowanej stronie. Co więcej, zajmuje to dużo mniej czasu niż przy tradycyjnym kodowaniu czy programowaniu.

Dla kogo więc lepsze będzie zdecydowanie się na któryś z dostępnych kreatorów stron internetowych?

  • Dla osób potrzebujących mniej lub bardziej typowej strony w typie „strona-wizytówka”
  • Dla tych, którzy chcą zaoszczędzić czas i pieniądze
  • Dla każdego kto chce szybko nauczyć się nowej, niezwykle przydatnej umiejętności
  • Dla tych, którzy chcą uniknąć nerwów i problemów przy współpracy z agencjami (poprawki, długi czas oczekiwania, słaby kontakt – typowe bolączki branży)
  • Dla wszystkich, którzy chcą osobiście czuwać nad swoją stroną a nie powierzać to komuś innemu

Agencje

Czy w takim bądź razie kreatory stron internetowych będą optymalnym rozwiązaniem dla każdego? Niestety nie, jak wiemy „jeśli coś jest do wszystkiego, to jest do niczego”. Tak więc i takie

narzędzia nie są odpowiednie dla wszystkich.

Każdy projekt, który wymaga rzadkich funkcjonalności, efektów graficznych, indywidualnego i autorskiego podejścia – tutaj zazwyczaj lepiej sprawdza się zlecenie realizacji zawodowcom. O ile typowe strony nie wymagają kodowania, programowania i daleko idących modyfikacji, o tyle strony „zaawansowane” już tak.

Jak ocenić czy strona, którą chcemy stworzyć jest projektem na tyle „typowym”, że mu podołamy? Najlepiej zarejestrować się w jednym czy nawet kilku kreatorach i przyjrzeć się jakie funkcjonalności udostępniają one do włączenia w projekcie. Galerie, filmy, formularze kontaktowe, mapy, odniesienia do kanałów social-media: to wszystko ma większość z nich, zwłaszcza te „z górnej półki”. Tak więc jeśli to czego potrzebujesz, jest w wybranym kreatorze – śmiało twórz na nim stronę. Ponadto postaraj się zastanowić czy strona, która chcesz stworzyć jest faktycznie wyjątkowa, czy raczej powiela popularne, sprawdzone standardy.

Jeśli jednak kreatory nie mają wymaganych funkcji, a Ty chcesz mieć naprawdę indywidualnie stworzoną stronę – to właściwa pora, aby zastanowić się nad poszukaniem wykonawcy projektu.

Ponadto wybranie do stworzenia strony agencji lub freelancera może być dobrym rozwiązaniem dla osób, które faktycznie nie mają kompletnie czasu na samodzielne zajęcie się takim tematem.

Dla kogo agencja:

  • Dla tych, którzy potrzebują bardzo zaawansowanych stron, z rzadkimi funkcjonalnościami
  • Dla każdego kto potrzebuje strony, która wymaga programowania, kodowania i tworzenia jej elementów składowych od podstaw (bez możliwości użycia gotowych opcji)
  • Dla tych, którzy na swoich stronach chcą użyć funkcji, których nie ma w kreatorach

 

Leave a Reply