Ranking użytkowników kreatorów stron www.
Jak stworzyć stronę internetową? Jaki kreator wybrać?

Kreatory stron internetowych czy zlecenie dla agencji?

Pytanie tytułowe zadaje sobie wiele osób decydujących się na posiadanie własnej strony internetowej. Czy lepiej zlecić komuś i zapłacić za stworzenie strony www czy może zdecydować się na kreatory stron internetowych i wybrać dostępne na rynku rozwiązania z tej grupy oprogramowania? Generatorów stron www jest dużo, jeszcze więcej agencji i freelancerów oferujących swoje usługi w tworzeniu witryn. Każde z tych rozwiązań ma swoje plusy i minusy, ale przede wszystkim będzie odpowiednie dla osób o innych potrzebach, planach czy wymaganiach.

W tym artykule odpowiemy na pytanie dla kogo lepszym rozwiązaniem będzie wybór specjalisty, a kto powinien zdecydować się na użycie kreatorów stron www.

Kreatory stron internetowych czyli „do it yourself”

Tworzenie stron internetowych, a szerzej patrząc, cała branża interaktywna, dla większości zwykłych internautów jawi się jak „czarna magia”. Programowanie, skomplikowane dla laika czynności jak kodowanie czy tworzenie grafiki, wydają się nie do przeskoczenia. Efekt? Od razu chcielibyśmy stworzenie strony www oddać w ręce fachowca. I oczywiście słono za mu zapłacić.

Można i tak. Ale zanim zdecydujesz się na taki krok, poświęć chwilę na chłodną analizę zagadnienia.

Po pierwsze, jakiej strony potrzebujesz? Bardzo zaawansowanej, skomplikowanej, z mnóstwem niestandardowych elementów i funkcji? Takiej, którą tuzin programistów będzie rzeźbił przez miesiąc? Praktyka w Internecie jest taka, że ponad 90% stron w sieci to typowe strony informacyjno-reklamowe. Mają zaprezentować nas, naszą firmę czy działalność i skłonić odbiorcę do podjęcia jakiejś akcji, zwykle do kontaktu. Dlatego jeśli potrzebujesz „standardowej” strony, możesz bez problemu sam nakreślić jej pomysł i wygląd.

Po drugie, czy naprawdę strony internetowe to dla Ciebie taka niezrozumiała i trudna dyscyplina? Ze stron www korzystamy wszyscy, praktycznie codziennie. Jesteś ich użytkownikiem, wiesz jakie rzeczy i elementy ułatwiają, a jakie utrudniają poruszanie się, jesteś świadomy czego potrzebujesz jako osoba odwiedzająca je. Wiesz co Ci pomaga, czego nie lubisz i co Cię denerwuje. Dlaczego tej wiedzy nie wykorzystać dla własnych celów?

I po trzecie, samo tworzenie strony w oparciu o kreatory stron internetowych nowej generacji, nie jest czynnością wymagającą jakiegokolwiek przygotowania specjalistycznego czy informatycznego. Proste metody i powszechne już wykorzystanie mechaniki „przeciągnij i upuść” czy WYSIWYG, pozwala na ułożenie strony z wybranych przez nas elementów tj. grafiki, teksty, zdjęcia, filmy czy inne funkcje.

W kreatorach stron internetowych jak WebWave czy Wix (w momencie pisania tego artykułu to 1 i 2 miejsce w naszym rankingu), nauczenie się szybkiego korzystania zajmuje naprawdę niewiele czasu. Co więcej, poznanie tych edytorów stron www pozwoli Ci na zdobycie nowych umiejętności, które być może przydadzą się w przyszłości.

Jakie są plusy?

Oczywiście, plusów z wykorzystania takich kreatorów www jest dużo więcej.

Przede wszystkim oszczędzasz pieniądze, bo kreatory stron internetowych w większości (jeśli idzie o samo używanie) są darmowe. Tymczasem usługi agencji czy freelancerów jak wiadomo do tanich nie należą i wahają się w granicach ok. 300-400 zł za najtańszą stronę, nawet do kilku tysięcy w przypadku bardziej rozbudowanych projektów.

Używanie kreatorów stron internetowych to także oszczędność czasu. Nawet jeśli początkowo musimy trochę „zainwestować” w poznanie narzędzia, to potem praca jest już szybka. Nie trzeba więc czekać na oddanie projektu przez zleceniodawcę, denerwować się na brak kontaktu ze strony agencji, no i nie ma przede wszystkim żadnych kłopotów z…poprawkami!

Większość agencji na wstępie oddaje Ci projekt graficzny, a funkcjonalna strona prezentowana jest na końcu. Pod względem praktycznym te dwie rzeczy często się różnią, a wprowadzanie poprawek jest czasochłonne, a twórcy stron www niechętnie cokolwiek modyfikują. Kreatory stron internetowych, ze względu na inną zasadę działania, pozwalają bez problemu zmieniać treści na tworzonej czy nawet już opublikowanej stronie. Co więcej, zajmuje to o wiele mniej czasu niż przy tradycyjnym kodowaniu czy programowaniu.

Dla kogo bardziej opłacalne będzie zdecydowanie się na jeden z dostępnych kreatorów stron internetowych?

  • Dla osób potrzebujących mniej lub bardziej typowej strony w typie „strona-wizytówka”.
  • Dla tych, którzy chcą zaoszczędzić czas i pieniądze.
  • Dla każdego kto chce szybko nauczyć się nowej i przydatnej umiejętności.
  • Dla tych, którzy chcą uniknąć nerwów i problemów przy współpracy z agencjami (poprawki, długi czas oczekiwania, słaby kontakt).
  • Dla wszystkich, którzy chcą osobiście czuwać nad swoją stroną, a nie powierzać ją komuś innemu.

Agencje

Czy w takim razie kreatory stron internetowych będą optymalnym rozwiązaniem dla każdego? Niestety nie. Jak wiemy „jeśli coś jest do wszystkiego, to jest do niczego”. Dlatego i takie narzędzia nie są odpowiednie dla wszystkich.

W każdym projekcie, który wymaga rzadkich funkcjonalności, efektów graficznych, indywidualnego i autorskiego podejścia, zazwyczaj lepiej sprawdza się zlecenie realizacji zawodowcom. O ile typowe strony nie wymagają kodowania, programowania i daleko idących modyfikacji, o tyle strony „zaawansowane” już tak.

Jak ocenić czy strona, którą chcemy stworzyć jest projektem na tyle „typowym”, że mu podołamy? Najlepiej zarejestrować się w jednym lub nawet w kilku kreatorach i przyjrzeć się jakie funkcjonalności udostępniają one do zaimplementowania w naszym projekcie. Galerie, filmy, formularze kontaktowe, mapy, odniesienia do kanałów social-media: to wszystko ma większość kreatorów, zwłaszcza tych „z górnej półki”. Jeśli wiesz, że wybrany kreator ma wszystko czego potrzebujesz, śmiało twórz na nim stronę. Ponadto postaraj się zastanowić czy strona, którą chcesz stworzyć, jest faktycznie wyjątkowa czy raczej powiela popularne i sprawdzone standardy.

Jeśli jednak kreatory nie mają wymaganych funkcji, a Ty chcesz mieć naprawdę oryginalnie stworzoną stronę, to właściwa pora by zastanowić się nad poszukaniem wykonawcy projektu.

Ponadto wybór agencji lub freelancera może być dobrym rozwiązaniem dla osób, które faktycznie nie mają czasu na samodzielne zajęcie się takim tematem.

Dla kogo agencja?

  • Dla tych, którzy potrzebują bardzo zaawansowanych stron, z rzadkimi funkcjonalnościami.
  • Dla każdego kto potrzebuje strony, która wymaga programowania, kodowania i tworzenia jej elementów składowych od podstaw (bez możliwości użycia gotowych opcji).
  • Dla tych, którzy na swoich stronach chcą użyć funkcji, których nie ma w kreatorach.

Leave a Reply