Ranking użytkowników kreatorów stron www.
Jak stworzyć stronę internetową? Jaki kreator wybrać?

Kreatory stron www – przyszłość tworzenia stron internetowych?

Tworzenie stron internetowych to dla większości ludzi przysłowiowa „czarna magia”. Cały czas kojarzy się z wykonywaniem takich działań jak kodowanie, programowanie, słynne „cięcie” strony w htmlu i żmudne dłubanie przy projekcie. Krótko mówiąc, sprawa czasochłonna i pracochłonna. I faktycznie w ten sposób nadaj powstaje znaczna liczba stron www, a może nawet większość na rynku. Z drugiej strony coraz popularniejsze stają się kreatory stron www, czyli temat przewodni naszego bloga.

Czy kreatory stron internetowych są przyszłością branży i jakie są ich największe zalety?

Tworzenie stron www – tradycyjnie czyli nieefektywnie

Aby dokładnie zrozumieć co ułatwią kreatory i w czym pomagają, trzeba zastanowić się jak wygląda „standardowe” tworzenie stron. Klient, który chce otrzymać swoją stronę, zgłasza się do agencji czy freelancera i ustala szczegóły. Następnie rozpoczyna się faza tworzenia projektu. Po paru dniach klient otrzymuje wstępną wizualizację, zwykle w formie pliku graficznego (ewentualnie plików, jeśli są to zrzuty ekranu z różnych stron). Widać na niej stronę, ale wszelkie działania interakcji klient musi sobie po prostu wyobrazić. Jak wiadomo wyobrażenia często rozmijają się z finalnym efektem oraz zamysłem twórców.

Gdy klient zatwierdzi projekt, zaczyna się praca nad stroną www, czyli żmudne kodowanie w html. Zwykle projekt graficzny, który wykonał grafik, jest „tłumaczony” na kod przez programistę, co czasami powoduje rozbieżności między pomysłem i wykonaniem. Gdy praca jest już skończona, klient dostaje wreszcie stronę do obejrzenia i zatwierdzenia. To w tym miejscu klient może obejrzeć i sprawdzić stronę, a nie jej makietę (grafikę), a także tutaj najczęściej pojawiają się rozbieżności. Bo „nie do końca o to mi chodziło”.

Kolejnym etapem są poprawki, a z czasem poprawki do poprawek, których wprowadzenie bywa prawdziwą drogą przez mękę. Modyfikowanie kodu html i implementacja poprawek to nie tylko ogrom pracy, ale także często niezadowalające klienta efekty. Poziom skomplikowania struktury kodu, szczególnie na zaawansowanym etapie tworzenia strony, nie zawsze pozwala na wprowadzenie daleko idących zmian. W efekcie poniesione nakłady czasu i pracy nie są zadowalające w zestawieniu z ostateczną oceną klienta.

Kreatory stron www – jak ułatwiają i przyspieszają pracę?

Praca z kreatorami powoduje, że cały powyższy proces ulega zmianie. Tworzenie strony www od początku realizujemy w kreatorze, na którym można od razu publikować zmiany. Dlatego natychmiast całość naszej pracy widzimy w przeglądarce. Klient nie musi sobie nic wyobrażać, a postęp prac jest od razu do wglądu.

Druga sprawa to sama kreacja. Kreatory opierają się nie o kod HTML, a o metodę „przeciągnij i upuść” oraz zasadę WYSIWYG (what you see is what you get – to co widzisz jest tym co dostaniesz). Takie rozwiązania doceniają zwłaszcza wordpressowcy, którzy aż za dobrze znają wady tego systemu CMS.

Wszystkie podstawowe elementy stron w kreatorach stron internetowych są dostępne jako standardowe elementy do dodania – menu, grafiki, teksty, grafiki, pliki audio, formularze, kształty, przyciski etc. Także sama konstrukcja projektu m.in. podstrony i odnośniki, jest zwykle prosta i intuicyjna (również do zmiany).

Słowo klucz to „zmiana”. Kreatory stron www pozwalają na szybkie wprowadzanie modyfikacji na dowolnym etapie prac. Nieważne ile już zrobiono na stronie i jak dalece jest to zaawansowane, zawsze można to edytować. Zmiana położenia zdjęcia, wielkości slidera, dodanie nowej podstrony? Wystarczy zwykle kilka kliknięć i sprawa załatwiona. Bez nerwów, bez kodowania.

Ponadto kreatory często ułatwiają agencjom i freelancerom prace z klientami. Poszczególne strony mogą mieć edytowane id, podpinane subdomeny, można ukryć fakt używania kreatora danej firmy. To klasyczne rozwiązanie w modelu „white label”, w którym – prezentujemy kreator jako nasze własne narzędzie. Dodatkowo możemy utworzyć klientowi w CMS, żeby np. sam dodał dane kontaktowe czy zdjęcia.

Kreatory stron internetowych – spojrzenia na przyszłość

Oczywiście, standardowe tworzenie stron przy użyciu kodu HTML, CSS i JS, będzie konieczne gdy chcemy stworzyć zupełnie niepowtarzalną, indywidualną stronę – z niespotykanymi rozwiązaniami wizualnymi i funkcjonalnymi. Z drugiej strony edytory stron www cały czas są rozwijane i aktualizowane o kolejne funkcje, także stale ich wachlarz możliwości się powiększa. Wszyscy najwięksi gracze 2-3 razy w miesiącu modyfikują swoje kreatory i dodają do nich nowe funkcje. Obecnie są to już w pełni profesjonalne narzędzia, które pozwalają na profesjonalne zastosowanie – na rynku zagranicznym wyróżnia się zwłaszcza Wix, a na polskim kreator WebWave.

Liczba użytkowników owych narzędzi dalej będzie dynamicznie rosła, a w dłuższej perspektywie należy spodziewać się, że kreatory stron www staną się najpopularniejszym sposobem tworzenia stron internetowych.

Leave a Reply