Ranking użytkowników kreatorów stron www.
Jak stworzyć stronę internetową? Jaki kreator wybrać?

Kreatory stron www – przyszłość tworzenia stron internetowych?

Tworzenie stron internetowych to dla większości ludzi przysłowiowa „czarna magia”. Cały czas kojarzy się z wykonywaniem takich działań jak kodowanie, programowanie, osławione „cięcie” strony w htmlu i żmudne dłubanie przy projekcie. Krótko mówiąc – sprawa czasochłonna i pracochłonna. I faktycznie – nadal tak tworzy się bardzo dużo stron www, może nawet większość na rynku. Z drugiej strony coraz popularniejsze stają się kreatory stron www, czyli temat naszego bloga.

Czy kreatory stron internetowych są przyszłością branży i jakie są ich największe zalety?

Tworzenie stron www – tradycyjnie czyli nieefektywnie

Aby dokładnie zrozumieć co ułatwią kreatory i w czym pomogą, trzeba zastanowić się jak obecnie wygląda „standardowe” tworzenie stron. Klient, który chce stronę zgłasza się do agencji czy freelancera, zostają ustalone szczegóły i rozpoczyna się  tworzenie projektu. Po paru dniach klient otrzymuje wstępną wizualizację. zwykle jest to w formie pliku graficznego (ewentualnie plików jeśli to zrzuty ekranu z różnych stron). Widać na nim stronę, ale wszelkie działania jakie można na stronie wykonać klient musi sobie po prostu „wyobrazić”. A jak wiadomo te wyobrażenia często się rozmijają z finalnym efektem, czy nawet tym co twórcy strony mieli w zamyśle.

Gdy klient zatwierdzi ten projekt  zaczyna się praca nad stroną www, czyli żmudne kodowanie w html. Zwykle projekt graficzny, który zrobił grafik jest „tłumaczony” na kod przez programistę. powoduje rozbieżności między pomysłem a wykonaniem. Gdy praca jest już skończona, klient dostaje wreszcie stronę do obejrzenia i zatwierdzenia. Nie tylko jest to pierwszy moment, gdy klient może obejrzeć stronę a nie jej makietę (grafikę), ale przede wszystkim tutaj pojawiają się rozbieżności. Bo „nie do końca o to mi chodziło”.

Więc pojawiają się poprawki (a potem nieraz poprawki do poprawek) – których wprowadzenie to często prawdziwa „droga przez mękę”. Modyfikowanie kodu html i wprowadzanie do niego poprawek to nie tylko rzecz wymagająca dużo pracy, ale często nie pozwalająca na zadowalające klienta efekty. Poziom skomplikowania struktury kodu często nie pozwala na zaawansowanym etapie tworzenia strony na wprowadzenie daleko idących zmian. W efekcie poniesione nakłady czasu i pracy nie są zadowalające w zestawieniu z ostateczną oceną klienta.

Kreatory stron www – jak ułatwiają i przyspieszają pracę?

Praca z kreatorami powoduje, że cały ten proces ulega zmianie. Tworzenie strony www od początku realizujemy w kreatorze, na którym można od razu publikować zmiany. Tak więc natychmiast całość prac widać w przeglądarce  – klient nie musi sobie nic wyobrażać, tylko widzi na tworzonej stronie postęp prac i to czy efekty są zbieżne z jego wyobrażeniami.

Druga sprawa to sama kreacja. Kreatory opierają się nie o html-a ale o metodę „przeciągnij i upuść”, a wszystkie liczące się marki kreatorów stron www funkcjonują wedle zasady WYSIWYG (what you see is what you get – to co widzisz jest tym co dostaniesz). Takie rozwiązania doceniają zwłaszcza wordpressowcy, którzy aż za dobrze znają wady tego systemu CMS.

Wszystkie podstawowe elementy zaś stron w kreatorach stron internetowych są dostępne jako standardowe elementy do dodania – menu, grafiki, teksty, grafiki, pliki audio, formularze, kształty, przyciski etc. Także sama konstrukcja strona (podstrony, odnośniki) jest zwykle prosta i intuicyjna – także jeśli chcemy zmienić.

No właśnie, słowo klucz to „zmiana”. Kreatory stron www pozwalają na szybkie wprowadzanie modyfikacji na dowolnym etapie prac. Nieważne ile już zrobiono na stronie, jak dalece jest to zaawansowane, to zawsze można to edytować. Zmiana położenia zdjęcia, wielkość slidera, nowa podstrona? Wystarczy zwykle kilka kliknięć i już – sprawa załatwiona. Bez nerwów, bez kodowania.

Ponadto kreatory często ułatwiają agencjom i freelancerom prace z klientami. Strony mogę mieć edytowane id, podpinane subdomeny, można ukryć fakt używania kreatora danej firmy. To klasyczne rozwiązanie w modelu „white label” – prezentujemy kreator jako nasze własne narzędzie. A jeśli jeszcze utworzymy klientowi konto w CMS, żeby np. sam dodał dane kontaktowe czy zdjęcia – to jeszcze bardziej ułatwia pracę.

Kreatory stron internetowych   spojrzenia na przyszłość

Oczywiście, standardowe tworzenie stron przy użyciu kodu html, css i js będzie konieczne, gdy chcemy stworzyć zupełnie niepowtarzalną, indywidualną stronę. Czyli taką, gdzie są niespotykane rozwiązania wizualne, funkcjonalne i inne. Z drugiej jednak strony edytory stron www cały czas są rozwijane – i kolejne funkcje są do nich dodawane, tak więc możliwości jakie dają, stale się powiększają. Wszyscy najwięksi gracze 2-3 razy w miesiącu modyfikują swoje kreatory i dodają do nich nowe funkcje. Obecnie są to już bardzo często profesjonalne narzędzia, które pozwalają na profesjonalne zastosowanie – na rynku zagranicznym wyróżnia się zwłaszcza Wix, na polskim WebWave.

Tak więc liczba użytkowników tych narzędzi dalej będzie dynamicznie rosła, a w dłuższej perspektywie należy spodziewać się, że kreatory stron www staną się najpopularniejszym sposobem tworzenia stron internetowych.

 

Leave a Reply