Ranking użytkowników kreatorów stron www.
Jak stworzyć stronę internetową? Jaki kreator wybrać?

Generator stron www WordPress – recenzja

Umieszczenie WordPressa w zestawieniu „Najlepszych Kreatorów Stron Internetowych” może wydawać się dziwne. Swoją decyzję możemy jednak w prosty sposób obronić. Mimo rosnącej liczby prostych kreatorów, takich jak polski kreator stron WebWave CMS czy zagraniczne WIX lub generator SquareSpace, to generator stron www WordPress wciąż posiada potężne grono użytkowników, którzy z niego korzystają i dostosowują pod siebie wykupione szablonu. Dlatego z racji bardzo bardzo dużego udziału w rynku, postanowiliśmy go dodać go do naszego ranking.

Sława WordPressa zaczęła się od tego, iż był on bardzo łatwy w obsłudze. W dobie wspomnianych wyżej kreatorów stron www, jak wspomniany WebWave czy WIX, zakrawa to wręcz o kpinę. Pamiętajmy, że to właśnie WordPress był pierwszym oprogramowaniem, które pozwoliło „nie-informatykom” zacząć tworzyć strony. I jak trudna nie wydawałaby się dziś jego obsługa, to właśnie od WordPressa wszystko się zaczęło.

Łatwość użytkowania – generator stron www WordPress w praktyce

Pierwotnie WordPress miał służyć tylko blogerom proponując im szeroki wachlarz szablonów, których użycie nie wymagało żadnej znajomości kodowania w PHP, HTML czy CSS. Ze względu na szerokie możliwości edycji szablonów, WordPress szybko spodobał się webdesignerom, którzy zaczęli tworzyć w nim poważne strony internetowe i używać go jako typowego kreatora stron www. Tym samym soft mający być z definicji prostym i amatorskim narzędziem, stał się profesjonalnym programem do tworzenia stron www. Tylko, że nigdy nie miał do tego służyć.

Ograniczenia w łatwej edycji szablonów nie są problemem dla blogerów, ponieważ zadowala ich z zasady wygląd gotowego, wykupionego szablonu. Żeby dokonać zmian i spersonalizować swoją stronę trzeba jednak się sporo namęczyć. Jeśli samo wpisywanie treści na stronę (wpisy, podstrony) można ocenić jako „całkiem proste” to większa ingerencja w budowę strony jak np. edycja menu, zaczyna być problemem, z którym laik sobie nie poradzi. Nie wspomnimy tu nawet o edycji umiejscowienia elementów na stronie, bowiem taka zmiana wymaga kodowania w PHP, CSS i HTML i nawet dla wprawnych programistów może okazać się męcząca. WordPress w ogóle nie posiada funkcji „przeciągnij i upuść”. Pod względem konstrukcji samego narzędzia to niestety, w porównaniu z konkurencją, poprzednia epoka kreatorów stron www.

Szablony

A dokładniej rzecz ujmując, płatne i darmowe szablony do tworzonych przez nas stron internetowych. Tutaj WordPress faktycznie jest na 1 miejscu, dystansując pozostałe kreatory stron www. Ilość dostępnych szablonów jest dosłownie nieskończona i tak naprawdę każdy znajdzie coś dla siebie. Ograniczeniem jest to o czym wspomnieliśmy wcześniej. Jeżeli użytkownik chce stworzyć spersonalizowaną i indywidualną stronę, która nie jest podobna do innych szablonów, wymaga to zaawansowanego kodowania. Kupno ładnego czy popularnego szablonu to niemal pewność, że gdzieś w Internecie znajdziemy już podobną stronę.

Bezpieczeństwo

Kwestia bezpieczeństwa przy ocenie WordPressa jest podnoszona bardzo często. Nie chcemy się powtarzać za innymi, ale gwoli obiektywności i skrupulatnej oceny nie możemy tego pominąć. Generator stron www WordPress bardzo ułatwia pracę hakerów. W jaki sposób? Jeśli haker znajdzie lukę w jakieś stronie opartej na tym oprogramowaniu, istnieje ogromne prawdopodobieństwo, że inne instalacje WP również mają taką samą lukę. Wynika to z faktu używania tych samych szablonów i wtyczek czy aplikacji przez tysiące, a nawet miliony użytkowników. Wtedy haker pisze program, który automatycznie wyszukuje takie dziury w zabezpieczeniach (tzw. exploity), po czym bardzo łatwo włamuje się na stronę wykorzystując ją do swoich celów.

Rozwiązaniem tego problemu jest regularna aktualizacja WordPressa ale nie jest ona automatyczna i po prostu trzeba o niej pamiętać. A pamięć bywa zawodna.…

Szybkość ładowania gotowej strony

Szybkość ładowania się strony to bardzo ważna cecha, gdyż. użytkownicy potrafią opuścić witrynę już po 2 sekundach oczekiwania. Otwarte systemy CMS, takie jak WordPress, muszą spełniać wiele różnych wymagań, które wydłużają kod źródłowy strony. Im dłuższy kod, tym dłuższe wczytywanie strony. Są oczywiście sposoby na przyspieszenie tego procesu, ale jak to w przypadku bardziej zaawansowanych zmian w WordPressie, wymaga to umiejętności kodowania. Osoby, które się na tym nie znają, nie będą mogły w żaden sposób skorzystać z pełnej funkcjonalności tego narzędzia.

Wsparcie techniczne

Generator stron www WordPress słynie z jednej z największych społeczności internetowych… w języku angielskim. Każdy kto kiedyś skorzystał z pomocy współużytkowników WP przekonał się, że jakość pomocy jest bardzo uzależniona od tematu, a znalezienie odpowiedzi w niekończących się wątkach na forum może trochę potrwać. Istnieje również polskie forum użytkowników WordPressa dostępne pod adresem: pl.wordpress.org, jednak pomoc tam oferowana jest tylko przez użytkowników. Trzeba zatem umieć oddzielić ziarna od plew przy korzystaniu z pomocy domorosłych fachowców. Często może zdarzyć się więc sytuacja, gdy podane nam rozwiązanie danego problemu nie będzie prawidłowe lub wręcz zaszkodzi naszej stronie.

Leave a Reply