Niedawno doszły nas słuchy, że jeden z polskich kreatorów stron www został zamknięty. Chodzi o Otokreator, który był dodatkowym narzędziem oferowanym przez O12.pl – firmę hostingową. Nie mieliśmy wcześniej dłuższej styczności z tym narzędziem, ale skoro znika z rynku produkt, z którego korzystało całkiem sporo osób – warto wspomnieć o tym kilka słów.

 

Czym jest Otokreator (a tak naprawdę: czym był)

Przede wszystkim Otokreator był kierowany do właścicieli firm, którzy chcieli szybko zrobić nieskomplikowaną wizytówkę firmy w internecie.

Jeśliby spojrzeć na to z tej strony, to Otokreator całkiem nieźle robił robotę. Kilka kliknięć i podstawowa strona jakiegoś biznesu gotowa do uzupełnienia treścią.

Dużą zaletą było „inteligentne” tworzenie stron www, które sprowadzało się do tego, że uzupełniało się formularz, a kreator pokazywał wstępnie uzupełnioną stronę. Całkiem miły dodatek, chociaż gdyby się temu lepiej przyjrzeć, to nie jest to tak dobre rozwiązanie. Uzupełnienia ginęły w morzu lorem ipsum, więc najczęściej wylatywały ze strony po drodze z kolejnymi frazami tego ciągu słów.

Do tego same szablony były raczej… nie najnowocześniejsze. I bardzo do siebie podobne. Również możliwości edycji układu strony i jej elementów były co najmniej ograniczone. Pod wieloma względami Otokreator przypominał Click-Web.

 

Dlaczego Otokreatora nie ma w zestawieniu kreatorów stron www?

Otokreator nie znalazł się w naszym zestawieniu z dwóch powodów: gdy już zaczęliśmy prowadzić nasz ranking był dosyć archaicznym narzędziem, a do tego żeby wykorzystać możliwości kreatora trzeba było wykupić hosting w O12.pl. To były spore minusy, gdy na polskim rynku standardy wyznaczały WebWave i Wix.

Innymi słowy – na tle konkurencyjnych rozwiązań Otokreator prezentował się po prostu słabo.

Niedawno doszły do nas słuchy, że O12.pl zamknęło Otokreator. I faktycznie, na stronie O12.pl pojawiły się komentarze, z których można wnioskować, że kreator znikł nagle, ku rozgoryczeniu użytkowników.

 

Alternatywa dla Otokreatora

Alternatywą dla Otokreatora to oczywiście prawie każdy z opisanych w naszym niezależnym rankingu kreatorów stron. Na pewno te z pierwszej trójki.

Każdy z nich daje większe możliwości kreacji i z pewnością ma lepiej przemyślany interfejs niż zamknięty Otokreator. Do tego przekonanie się o tym, jak strona naprawdę wygląda w internecie nie wymaga kupowania niczego.

Zupełnie szczerze mówiąc – Otokreator bardzo mocno odstawał od innych kreatorów i nie wyróżniał się od dłuższego czasu niczym. Program do tworzenia stron internetowych już dawno przestał być tylko programem, a stał się narzędziem do robienia stron www i panowania nad wszystkim, co z tą stroną się wiąże.

 

Co zamiast Otokreatora?

Użytkowników Otokreatora zachęcamy do skorzystania z naszego niezależnego rankingu kreatorów stron www. Alternatyw dla Otokreatora nie brakuje, więc na pewno znajdziecie coś dla siebie :). Na pewno będziecie zadowoleni :).