Przede wszystkim należy zadać sobie jedno pytanie – czy istnieją w ogóle alternatywy dla WordPressa?  

Zdecydowanie! Co więcej, jest ich naprawdę dużo.

I uważam, że są one lepsze niż „stary, dobry” WordPress, o czym z resztą możesz przeczytać w moim artykule. Wady tego systemu stają się coraz bardziej widoczne, przez co kolejni użytkownicy szukają alternatyw, które pozwolą im zbudować i prowadzić stronę marzeń. Niestety, ale WordPress powoli zaczyna osiadać na swoim sukcesie i się po prostu starzeć.

Oczywiście nie musi być tak, że potrzebujesz konkretnych argumentów, aby zaprzestać korzystania z niego. Może to po prostu nie być odpowiednia opcja dla Ciebie. Zwłaszcza jeśli dopiero zaczynasz tworzenie i prowadzenie strony internetowej. 

 

Po co zmieniać WordPressa na coś innego?

Większość osób chcących zastąpić WP szuka prostszego narzędzia, w którym:

  • mogą dostosować wygląd swojej strony internetowej lub bloga bez konieczności kodowania;
  • mogą obserwować swoją stronę internetową podczas pracy nad nią, bez konieczności przechodzenia między panelem administracyjnym a stroną internetową;
  • nie muszą się martwić o hosting, bezpieczeństwo, kopie zapasowe, aktualizację wtyczek i wszystkie inne działania związane z konfiguracją witryny WP;
  • oczekują pomocy w ojczystym języku lub przynajmniej aktywnego i chętnego do pomocy supportu;
  • zależy im na zachowaniu ceny, która była umówiona na początku – nie pojawią się dodatkowe, płatne elementy, które będą wymagały dodatkowych inwestycji (wtyczki, rozszerzenia)
  • chcą mieć pełną dowolność nad wyglądem swojej strony – nie ogranicza ich ilość kolumn czy układ blokowy;
  • strona internetowa to dla nich coś więcej niż tylko wizytówka. Zależy im na SEO wysokiej jakości i dobrej pozycji strony w wynikach wyszukiwania. 

WordPress przechodzi do lamusa

Jak już wspominałem w jednym z moich artykułów, istnieje wiele powodów dla których przestałem lubić WordPress. Mimo, że mam wieloletnie doświadczenie zarówno w pisaniu stron od zera, jak i stawianiu ich przy pomocy CMS WordPress, to zdecydowanie zauważam drastyczny spadek zainteresowania wobec stron budowanych przy jego pomocy. Ograniczenia, które stawia stają się coraz trudniejsze do ominięcia, a dodatkowo wskazywane są kolejne luki w jego bezpieczeństwie. 

Dlatego też prowadzę bloga na temat kreatorów stron. Zależy mi, aby wskazać miejsce, w którym każdy może w pełni dowolny sposób stworzyć stronę swoich marzeń. Bez strachu o bezpieczeństwo swoich danych czy nagłe podniesienie cen. 

Do takich właśnie rozwiązań należą kreatory stron. Są one coraz popularniejsze wśród użytkowników, w szczególności takie narzędzia jak WebWave czy WIX. Gwarantują nie tylko stałość ceny, ale też przewyższają pod wieloma względami stosunkowo wybrakowany interfejs WordPress. 

Oczywiście też mają swoje wady, jednak stale się rozwijają, a do tego można realnie porozmawiać z ich twórcami, czy nawet zaproponować nowe funkcje. Szczególnie widoczne jest to w WebWave, gdzie oferowana pomoc dostępna jest w języku polskim.  

Jeżeli chcesz się dowiedzieć więcej o kreatorach stron, koniecznie sprawdź nasz ranking!