Informacje o certyfikacie SSL przychodzą falami.

Czasami się nic o nim nie mówi, czasami wszyscy nagle sobie przypominają o jego istocie. Mam wrażenie, że ostatnio wszystko umilkło na jego temat. Jednak jest bardzo ważny, bo zapewnia bezpieczeństwo danych i transakcji internetowych.

Ale co to w sumie znaczy?

Czym jest SSL?

To Twoja i każdego Twojego użytkownika gwarancja bezpieczeństwa.

Nie ważne, czy wypełnia formularze, przesyła gdzieś swoje dane lub kupuje Twój produkt kartą bankową. Zabezpiecza Twoje dane przed ich wykradnięciem i bezpiecznie przechowuje je na dedykowanym serwerze. Obowiązkowo powinny do mieć sklepy z płatnością online, serwisy, które wymagają od nas szczegółowych danych czy szkoły i dzienniki elektroniczne.

Co robi SSL?

W momencie nawiązywania połączenia między Twoją przeglądarką, a serwerem strony dochodzi do wymiany danych. Od tej chwili wszystkie informacje wysyłane są na dany serwer – od Twoich ruchów na stronie, bo dane, które zostały zapisane.

Jeżeli strona nie posiada certyfikatu to dane nie są szyfrowane.

Czyli teoretycznie, każdy zainteresowany może mieć do nich bezpośredni dostęp. Secure Socket Layer, czyli właśnie SSL niweluje to niebezpieczeństwo, bo zabezpiecza całą witrynę swoim protokołem. Szyfruje całe połączenie, a dane stają się poufne i zostają przetransportowane na bezpieczny serwer.

SLL podnosi pozycjonowanie

Teoretycznie dwie niepowiązane rzeczy, a jednak jak wiele mają wspólnego!

Google poinformowało (nie, to nie plotki), że posiadanie certyfikatu SSL ma bezpośredni, pozytywny wpływ na pozycję. I łatwo dostrzec, że właśnie takie strony zajmują zawsze TOP 3.

Jednak na to może mieć wpływ zmniejszenia współczynnika odrzuceń. Ale – oczywiście – ma to też powiązanie z SSL. Wielokrotnie sprawdzono, że certyfikat powoduje zmniejszenie współczynnika.

Nowi użytkownicy bardzo niechętnie spędzają czas na niezabezpieczonej stronie.

Ile kosztuje SSL?

Szczerze – zależy.

Najtańsze można już kupić za 100 rocznie na okres do pięciu lat. Do tego czasami pierwszy rok lub jego część jest w pakiecie za darmo. Czy się opłaca?

Tak.

Ale można mieć też go za darmo, jak np.  w kreatorze stron WebWave. Posiadanie certyfikatu dosłownie NIE MA żadnych wad. I osobiście uważam, że za kilka lat będzie to konieczność nie tylko dla sklepów, ale też dla każdej strony, która będzie stworzona.

Czy TY już masz certyfikat SSL na swojej stronie?