Czy Lorem Ipsum to bzdura?

Wersje robocze projektów muszą być wypełnione jakąś treścią. Do tej pory najczęściej był to tekst zaczynający się od Lorem Ipsum. Choć wyrażenie wydaje się bez znaczenia, warto poznać jego historię oraz spojrzeć w przyszłość – czy Lorem Ipsum będzie jeszcze potrzebne?

 

Poznaj moje wyjaśnienie!

 

Kluczowe wnioski:

  • Lorem Ipsum to zastępczy tekst, którego pochodzenie zawdzięczamy Cyceronowi, a obecną formę… przypadkowi.
  • Powstało wiele różnych wariacji Lorem Ipsum, ale największą jego konkurencją jest obecnie sztuczna inteligencja. 

 

Przeczytaj także:

 

Ranking kreatorów stron

 

Favicon: co to i jak go użyć?

 

Sztuczna inteligencja w biznesie

 

lorem-ipsum-mem-1670

 

Spis treści ukryj
1 Co to jest Lorem ipsum?
2 Pochodzenie Lorem ipsum
3 Z antyku do współczesności
4 Zastosowanie Lorem Ipsum
5 Jaka alternatywa dla Lorem Ipsum?
5.1 Wielki następca: sztuczna inteligencja
6 Wady Lorem Ipsum
7 Czy wykorzystać Lorem Ipsum w swoim projekcie?

Co to jest Lorem ipsum?

Obecnie Lorem ipsum to tekst fikcyjny, zastępczy. Ma umożliwić prezentację elementów graficznych w dokumentach bez konieczności formalnego kopiowania. 

 

Lorem ipsum często używa się do układania wydruków, infografik i projektów stron internetowych. Cel jest prosty: ma nie odwracać uwagi od ogólnego układu i hierarchii wizualnej. 

 

Tekst ten jest oczywiście po łacinie, przez co dla wielu użytkowników jest niezrozumiały i bez znaczenia. Czy faktycznie tak jest?

 

Pochodzenie Lorem ipsum

Lorem Ipsum pochodzi od łacińskiego słowDolorem Ipsum i oznacza „sam ból”. Jego historia sięga aż dwóch tysiącleci wstecz i została odkryta dość niedawno (przez Richarda McClintocka). Zgodnie z jego badaniami Lorem Ipsum powstał w 45 r. p. n. e. na potrzeby klasycznej literatury łacińskiej. 

 

Słowa te zostały użyte w książce De Finibus Bonorum et Malorum (Koniec dobra i zła). Napisał je rzymski filozof i mąż stanu Marcus Tullius Cyceron. Jego filozoficzne dzieło zostało podzielone na pięć ksiąg. Lorem ipsum wywodzi się z pierwszej księgi Liber Primus i zawartych w niej dyskusji na temat hedonizmu. Słowa zostały tutaj zmienione, dodane i usunięte w taki sposób, żeby stały się bezsensowną i niewłaściwą łaciną. 

 

Co sprawiło, że ten tekst przybrał obecną formę? Tego nie wiemy dokładnie. W wydaniu De Finibus z roku 1914 fragment przetłumaczono jako:

 

„qui dolorem ipsum, quia dolor sit amet consectetur  adipisci velit, sed quia non numquam eius modi tempora incidunt, ut labore et dolore magnam aliquam quaerat voluptatem”

 

Co oznacza mniej więcej:

 

„Nie ma też nikogo, kto kochałby, ścigał lub pragnął samego bólu, ponieważ jest to ból, ale czasami zdarzają się okoliczności, w których trud i ból mogą mu sprawić wielką przyjemność”.

 

lorem-ipsum-historia

Nasuwa się pytanie: jak ta wzniosła maksyma stała się współczesnym „wypełniaczem” tekstu?

 

Z antyku do współczesności

 

Lorem Ipsum wróciło w wieku XX dzięki producentowi krojów pisma Letraset. Tekst ten był wykorzystywany w kampaniach reklamowych i popularnym katalogu jako arkusz transferowy (stosowany do tworzenia układów). Skąd tam się wział?

 

Najprawdopodobniej stało się tak przez przypadek. Zecer, który miał sporządzić wzornik czcionek wykorzystał tekst Cycerona do ich zademonstrowania. Aby jednak nie odwracał on uwagi od elementów graficznych, przemieszał słowa. I tak powstał dzisiejszy Lorem Ipsum. 

 

Ponownie został użyty przez firmę Aldus Corporation w latach 80. XX wieku. Ich najbardziej znany produkt PageMaker był dostarczany z preinstalowanymi szablonami graficznymi i edytorami tekstu zawierającymi wersję fałszywego języka łacińskiego. 

 

Zastosowanie Lorem Ipsum

Obecnie Lorem ipsum jest wypełniaczem treści niemal w każdym cyfrowym projekcie. Możesz go też użyć po to, by skupić się na wersji roboczej bloga, czy infografiki. Ponadto Lorem Ipsum pomaga skonfigurować czcionki przed umieszczeniem treści. 

 

Jaka alternatywa dla Lorem Ipsum?

Dla większości Lorem Ipsum jest zupełnie wystarczający. Ale warto poznać też jego alternatywy i trochę poszerzyć swój warsztat.

 

Według mnie najciekawszymi fikcyjnymi tekstami są:

  • Not Lorem Ipsum: składa się z oryginalnego tekstu opartego na określonych branżach; ma charakter informacyjny i jest przyjemny w odbiorze;
  • Fillerati: możesz skorzystać z fragmentów książek objętych prawami autorskimi legendarnych autorów;
  • Picksum Ipsum: dla miłośników kinematografii – mogą wykorzystać fragmenty z najlepszych hollywoodzkich filmów;
  • Zombie Ipsum: gwarantuje dobrą zabawę fanom dreszczowców;
  • Gangsta Lorem Ipsum: zabawne i spontaniczne zwroty adresowane do miłośników muzyki hip-hop;
  • Fillerama: treści nawiązujące do kultowych science fiction;
  • Nietzsche Ipsum: bezpośrednia współczesna konkurencja Cycerona;
  • Batman Ipsum: cool treści w Twoim projekcie.

alternatywy-dla-lorem-ipsum

Wielki następca: sztuczna inteligencja

Do tej pory Lorem Ipsum oraz wariacje na jego temat królowały we wszelkich internetowych projektach. Mogło to jednak powodować pewne problemy z szybkością, wydajnością i kreatywnością. 

 

Czy sztuczna inteligencja może sobie z tym poradzić, jako szybsza i mądrzejsza alternatywa tworzenia wyjątkowych witryn? 

 

Zdecydowanie. Narzędzia takie jak ChatGPT czy Bard pozwalają stworzyć bardzo dobrą treść w kilka minut. A jeśli użyjesz odpowiednich promptów (poleceń), zwizualizujesz także strukturę swojej strony – wygenerujesz przykładowe układy tekstu, nagłówki i akapity. 

 

Według specjalistów dni Lorem Ipsum są już policzone. Przykładem tego może być zastosowanie sztucznej inteligencji w tworzeniu stron (taką opcję posiada już np. WebWave). Korzystanie z tego pozwala odblokować nowy poziom kreatywności i wydajności!

 

Wady Lorem Ipsum

Nie bez przyczyny rozpisałem się o alternatywach dla Lorem Ipsum. Wielu projektantów zgadza się z opinią, że tekst zastępczy powoduje jedynie dezorientację interesariuszy i zespołu kreatywnego. Korzystanie z niego jest też uciążliwe dla projektantów wizualnych. Nie są oni w stanie przewidzieć, czy projekt nie zostanie uszkodzony np. po przetłumaczeniu go na inny język.

 

Czy wykorzystać Lorem Ipsum w swoim projekcie?

Ostateczna decyzja należy oczywiście do Ciebie. Dla jednych Lorem Ipsum i jego alternatywy są idealne do sprawdzenia, jak będzie wyglądać treść na stronie. Dla innych fikcyjny tekst ma zbyt wiele ograniczeń i sporą konkurencję. 

 

A co Ty myślisz na ten temat?