Chcesz stworzyć stronę www szybko i bez kodowania? Idealnym rozwiązaniem wydaje się skorzystanie z jednego z wielu gotowych szablonów. Czy to dobry pomysł? W jakich sytuacjach sięgnąć po „gotowce” i którą z wielu propozycji wybrać? Dzisiaj postaram się odpowiedzieć na te pytania. 

Czym jest szablon strony www

Szablon strony www to po prostu gotowy projekt graficzny witryny, który możemy wypełnić dowolną treścią. Istnieją rozwiązania uniwersalne oraz dedykowane konkretnym celom. W tym drugim przypadku możemy skorzystać między innymi z szablonów stworzonych z myślą o blogu, portfolio czy stronie firmy z konkretnej branży, na przykład kawiarni czy sklepu. 

Kiedy warto skorzystać z szablonu strony www

”Gotowiec” jest dobrym wyborem w kilku przypadkach. 

Po pierwsze, jest przydatny dla osób, które nie są biegłe w tworzeniu witryn. Większość szablonów można edytować w łatwy sposób i nie potrzeba do tego umiejętności kodowania. 

Po drugie, w ten sposób oszczędzamy czas. Nie musimy martwić się o projektowanie całego wyglądu strony. Szablon jest szkieletem, na którym zbudujemy witrynę nawet w kilkanaście minut. 

Po trzecie, korzystanie z szablonów nie wymaga dużego budżetu. Część rozwiązań jest w 100% darmowych, za inne musimy zapłacić. Koszty są tu jednak minimalne w porównaniu do zlecania stworzenia strony profesjonalnym twórcom. 

Kiedy szablon się nie sprawdzi

Podstawowym problemem z większością szablonów jest fakt, że strony wykonane przy ich pomocy są do siebie dość podobne. W związku z tym to rozwiązanie nie sprawdzi się, jeśli zależy nam na niepowtarzalnym wyglądzie witryny. 

Szablony mogą się również okazać niewystarczające w przypadku rozbudowanych stron. Trudno znaleźć wzór, na którym można stworzyć projekt zawierający wiele podstron. 

Najpopularniejsze narzędzia do tworzenia stron na szablonach

W sieci możemy znaleźć wiele kreatorów stron www, które oferują bezpłatne szablony. Wszystkie rozwiązania są w ogólnych założeniach podobne, jednak da się zauważyć pewne różnice, które wpływają na użyteczność tych narzędzi. Poniżej opisałem najpopularniejsze rozwiązania. 

WordPress

To jedno z najbardziej popularnych narzędzi wykorzystujących szablony stron www. Jego zaletą jest to, że możemy tu znaleźć wiele szablonów podzielonych na różne kategorie tematyczne. Dużym minusem jest to, że wprowadzanie zmian w szablonach wymaga umiejętności kodowania. Poza tym ciekawsze szablony są zazwyczaj płatne.

Wix

Jest jednym z najpopularniejszych kreatorów stron www. Wyróżnia go prosta obsługa i przyjazny interfejs. Możemy wybierać spośród około 500 szablonów stron lub stworzyć własny projekt. Kreatorowi brakuje jednak funkcji grupowania elementów i panelu warstw. 

Squarespace

Spodoba się fanom minimalizmu. Zarówno sam kreator, jak i stworzone w nim strony są proste, ale eleganckie. Jest to jednak rozwiązanie, które sprawdzi się tylko przy najprostszych projektach. Brakuje tu wielu ważnych funkcji, takich jak możliwość tworzenia warstw, dobre dostosowanie strony do urządzeń mobilnych czy zadowalające rozwiązania SEO. Squarespace to rozwiązanie płatne. Nawet za podstawową wersję zapłacimy minimum 12 dolarów miesięcznie. 

WebWave

To polski kreator stron www, który daje możliwość stworzenia projektu od zera lub pracy na szablonach. Wyróżnia go fakt, że gotowe wzory witryn można edytować w bardzo łatwy sposób. WebWave oferuje kilkadziesiąt propozycji w wielu kategoriach tematycznych. Poza tym pełna wersja kreatora jest darmowa. Płacimy dopiero w momencie podłączania własnej domeny do strony. 

Podsumowanie

Stworzenie strony www na szablonie to dobry pomysł. Sprawdza się, zwłaszcza jeśli nie dysponujemy wysokim budżetem, zależy nam na czasie i nie chcemy tworzyć witryny poprzez kodowanie. Szablony stron www są dostępne w wielu kreatorach. Mnie najbardziej do gustu przypadł polski WebWave. Stało się tak ze względu na możliwość edycji wzorów bez konieczności kodowania i niskie lub często zerowe, koszty korzystania z tego rozwiązania.