Czym jest social listening?
Jeśli prowadzisz firmę dla której priorytetem jest kontakt z klientami, z pewnością starasz się skupić na komunikacji w internecie. Budujesz sieci społecznościowe, publikujesz posty i odpowiadasz na pytania użytkowników. To bardzo ważne aspekty komunikacji.
Zastanów się, jak dużo czasu spędzasz przeglądając Facebooka, czytając nowe tweety lub lajkując zdjęcia na Instagramie? Wyobraź sobie, że to tylko ułamek obecności Twojego biznesu w sieci. Czy zdajesz sobie sprawę ile osób dyskutuje na temat Twojej firmy lub produktu poza Twoimi oficjalnymi kanałami?
Co się dzieje za Twoimi plecami
W sieciach społecznościowych codziennie odbywają się miliony rozmów. Wiele osób, które wypowiadają się na temat Twojej firmy robią to poza jej profilami w mediach społecznościowych, blogiem czy stroną www. Łatwo przeoczyć takich użytkowników. W końcu czy możesz śledzić jakąś rozmowę,czy wpis na Facebooku, jeżeli nie zostałeś tam oznaczony ani wymieniony bezpośrednio?
Dzięki informacjom z takich rozmów możesz zobaczyć, co inni myślą o Twojej firmie. Nazywa się to słuchaniem społecznościowym (social listening). Jest to taktyka niezbędna do poprawy postrzegania Twojej marki.
Social listening polega na aktywnym monitorowaniu rozmów w sieciach społecznościowych. Chodzi o wypowiedzi dotyczące Twojej marki, produktów, konkurentów lub innych powiązanych z branżą i trafnych słów kluczowych. Następnie próbujesz znaleźć praktyczne odpowiedzi na te rozmowy. Nie chodzi tu wyłącznie o reagowanie na wpisy i wiadomości. Mówimy o tworzeniu całościowej strategii marketingowej.
Jak wykorzystać zdobyte informacje
Dobre poznanie grupy docelowej to podstawa marketingu. Powinniśmy jak najwięcej dowiedzieć się o ludziach, do których kierujemy naszą ofertę. Social listening świetnie sprawdzi się w tym zadaniu.
Dzięki wsłuchiwaniu się w głos potencjalnych klientów możemy lepiej dopasować produkty lub usługi do ich potrzeb. Poza tym, social listening nie wymaga ogromnych środków finansowych. Inaczej niż w przypadku np. Rozbudowanych badań fokusowych, możemy tu zdziałać wiele z niezbyt wysokim budżetem i bez wykorzystania podmiotów zewnętrznych.
Social listening to proces dwuetapowy. Najpierw konieczne jest zebranie informacji, następnie ich analiza. Dzięki temu, że regularnie gromadzisz informacje, które użytkownicy wymieniają między sobą możesz przewidzieć ich oczekiwania – zamiast czekać, aż ktoś napisze na temat nowego produktu czy zapyta o usługę, przygotuj kampanię reklamową lub umieść wyraźną informację na swojej stronie.Stwórz interaktywny poradnik lub podstronę z pomocą.
Oczywiście samodzielne przeszukiwanie zasobów sieci w celu znalezienia informacji o firmie jest w praktyce niemożliwe. Dlatego powstało wiele narzędzi, które ułatwiają to zadanie.
Hootsuite pomaga w monitorowaniu wielu mediów społecznościowych. Wszystkie informacje dostępne są w jednym miejscu, dzięki temu łatwiej jest je analizować.
Buffer umożliwia podgląd tego, co dzieje się w wielu kanałach komunikacji. Pozwala na bieżąco reagować na zmiany.
SproutSocial to oprogramowanie usprawniające interakcje z użytkownikami mediów społecznościowych.
Keyhole pomaga w monitorowaniu wzmianek na Instagramie i Twitterze.
To tylko wybrane, moim zdaniem najciekawsze propozycje. W sieci dostępnych jest wiele innych rozwiązań i każdy z pewnością znajdzie coś dla siebie.
Podsumowując, social listening to bez wątpienia bardzo ważny aspekt skutecznego marketingu. Pomaga budować więź z odbiorcami, zwiększyć zaufanie do marki i stworzyć skuteczną strategię marketingową. Dlatego nie powinieneś o nim zapominac, jeśli chcesz prowadzić skuteczne działania w internecie.