Bardzo dużo słyszy się na temat darmowych rzeczy w internecie.

Niezależnie czy to domena, hosting czy cała strona www.

Jednak czy adres strony może być na prawdę bezpłatny? Wyjaśnię zaraz, dlaczego zazwyczaj wiąże się to z większymi opłatami niż przy standardowym wykupieniu.
Choć nie zawsze.

Co to jest domena internetowa?

Jest to stworzony przez kogoś adres strony, który umożliwia znalezienie jej w sieci. Dzięki temu ma ona swoje konkretne miejsce i zawsze tym samym sposobem można na nią trafić. Tłumaczy ona adres IP usługi na łatwą nazwę.

Struktura domeny to termin, którą wybrała tworząca ją osoba i rozszerzenia – czyli końcówki domeny.
Jakie są dostępne rozszerzenia?

  • narodowe – np. .pl, .de, .fr;
  • globalne – np. .com;
  • regionalne – np. .waw.pl, .wroclaw.pl;
  • funkcjonalne – .edu, . gov, .org;
  • funkcjonalne drugiego poziomu – np. .com.pl, .biz.pl;
  • inne, powiązane z branżą, edukacją, hobby, etc – np. .beer, .education, .car, .actor

Nazwy mogą składać się z liter, cyfr i znaku –. Dlatego masz niemal nieograniczone możliwości jeśli chodzi o kreatywność w tworzeniu nazwy.

Kwestia, czy ktoś wpadł już na nią przed Tobą 🙂
Ile kosztuje domena internetowa?

Wszystko zależy często od wyżej wspomnianego rozszerzenia. Domeny zarejestrowane w rozszerzeniach narodowych są znacznie tańsze niż domeny globalne. Jednak najtańszą opcją są nadal rozszerzenia regionalne. Jednak zamykają one na swój sposób biznes na jedynie rozwój lokalny. To dobre rozwiązanie dla firm bezpośrednio powiązanych z daną lokalizacją np. turystycznie.

Sama rejestracja domeny zazwyczaj nie jest bardzo kosztowna. Często można znaleźć oferty już od kilku złotych za pierwszy rok.

Tak, cały rok.  Jednak jest haczyk (jak zawsze przy tanich rzeczach).

Jej odnowienie na kolejny rok to już kwoty od stu do kilkuset złotych.

Oczywiście możesz być sprytnym użytkownikiem i pomyśleć: hej, przecież zanim będą oczekiwać ode mnie 300 zł za odnowienie domeny przeniosę ją do innej firmy. Niemal wszędzie spotka Cię niemiła niespodzianka, bo niestety to się wiąże z poniesieniem kosztów. Często równoważnych do odnowienia rozszerzenia na kolejny rok.

Dlatego temat darmowych możliwości niemal zawsze wiąże się z jakąś nieprzyjemna informacją. Szczególnie, jeżeli korzystać z takich CSM jak WordPress, gdzie osobiście musisz zwracać na wszelkie problemy i we własnym zakresie organizować wszystkie rzeczy.

Jednak nie jest to konieczność.

Darmowa domena bez opłat po roku

Jest to do zrobienia, jeżeli dasz się wyręczyć.

Większość kreatorów stron oferuje darmowe subdomeny na swoich stronach. Nie są one idealne, jednak są za darmo i doprowadzają do Twojej strony internetowej. Zazwyczaj na takiej stronie masz logo kreatora, a nazwa strony jest wygenerowana losowo (jak w WebWave) lub jest to nazwa użytkownika (jak w Wix). Dlatego też w naszym rankingu mamy kategorię “własna domena”.

W przypadku Wix wybraliśmy opcję posiadania własnej, ponieważ jest ona zależna od naszej nazwy użytkownika – więc w pewien sposób mamy na nią wpływ.

 Zalety bezpłatnej domeny

Oczywiście – jeżeli prowadzisz bloga lub stronę firmową, subdomena wix.com lub webwavecms.com nie jest pożądana. Jednak ma jedną ogromną zaletę – zobaczysz swoją stronę zanim będzie w sieci. Nie musisz inwestować nawet złotówki zanim nie masz stuprocentowej pewności, że wszystko jest idealne i gotowe do publikacji. Zbudowanie strony internetowej to często proces trwający od kilku tygodni do nawet kilku miesięcy, zależnie od jej zaawansowania.

Normalnie, za cały ten czas musisz wszystko opłacać – nie mówię tu tylko o adresie strony, ale też o takich rzeczach jak hosting czy certyfikat SSL również.

Moją ulubioną zaletą jest elastyczność. Możesz w wolnym czasie tworzyć jako poboczny projekt strony na zamówienie. Dzięki temu, że strony są darmowe możesz stworzyć nieskończoną liczbę szablonów, które możesz wysyłać potencjalnym klientom. W tym wypadku domena jest najmniej ważną kwestią. Jeżeli interesuje Cię praca jako freelancer, możesz sprawdzić ciekawy artykuł który niedawno czytałam.

Jednak najważniejsze jest to, że w kreatorze dostaniesz więcej, niż tylko domenę.

Co zyskujesz poprzez kreator stron?

W jednej płatności dostajesz znacznie więcej, niż tylko możliwość stworzenia strony. Musisz jednak pamiętać, że nie każdy plan który pozwala podpiąć domenę daje równe możliwości dla każdego narzędzia. Dla przykładu: Wix pozwala podpiąć domenę, jednak nie usuwa reklam, a WebWave już tak.

Dlatego też musisz zainwestować nieco więcej, aby strona wyglądała w pełni profesjonalnie. Przy Wix jest to minimum 50 zł miesięcznie, dla WebWave cena znacznie spada, bo do aż 25 zł miesięcznie.

Po więcej porównań możesz zajrzeć na nasz ranking wszystkich najpopularniejszych kreatorów na rynku.