Stare powiedzenie mówi, że w życiu nie ma nic za darmo. Mimo to, w internecie można znaleźć wiele bezpłatnych lub bardzo tanich ofert stworzenia strony www, hostingu lub domen. Czy takie rozwiązanie jest korzystne? Niekoniecznie. Często okazuje się, że z pozoru ekonomiczne  rozwiązania stają się bardzo kosztowne wraz z upływem czasu. Są jednak wyjątki. Postaram się omówić je w tym wpisie.

Co to jest domena internetowa?

Domena  to po prostu adres strony, który umożliwia znalezienie jej w sieci indywidualnym użytkownikom. Wystarczy wpisać ją w wyszukiwarce, żeby trafić na daną witrynę (np. kreatorystronwww.pl). Domena składa się z dwóch elementów: pierwszy z nich to nazwa, którą możesz wybrać dowolnie. Oczywiście trzeba trzymać się kilku tu zasad, takich jak np. oryginalność nazwy (nie zarejestrujemy już domeny Google.com).

Drugi element to rozszerzenie. To część, która pojawia się po kropce. Do dyspozycji mamy kilka ich rodzajów. Różnią się od siebie między innymi ceną i funkcjonalnością. Są to rozszerzenia:

  • narodowe – np. .pl, .de, .fr;
  • globalne – np. .com;
  • regionalne – np. .waw.pl, .wroclaw.pl;
  • funkcjonalne – .edu, . gov, .org;
  • funkcjonalne drugiego poziomu – np. .com.pl, .biz.pl;
  • inne, powiązane z branżą, edukacją, hobby, etc – np. .beer, .education, .car, .actor

Ile kosztuje domena internetowa?

Wszystko zależy w dużej mierze od wyżej wspomnianego rodzaju rozszerzenia. Domeny narodowe są znacznie tańsze niż globalne. Najbardziej ekonomiczną opcją są rozszerzenia regionalne. To dobre rozwiązanie dla firm bezpośrednio powiązanych z daną lokalizacją np. oferujących noclegi. Sprawdzi się też w przypadku lokalnych mediów. Inaczej będzie w wypadku biznesów działających na terenie całego kraju czy zagranicą. Tu sprawdzą się odpowiednio rozszerzenia narodowe i globalne.

Sama rejestracja domeny zazwyczaj nie jest bardzo kosztowna. Często można znaleźć oferty już od kilku złotych za pierwszy rok. Jak zwykle przy tanich ofertach, jest tu ukryty haczyk. Odnowienie takiej domeny na kolejny rok to już kwoty od stu do kilkuset złotych.

Sprytny użytkownik może teraz pomyśleć: hej, przecież zanim będą oczekiwać ode mnie 300 zł za odnowienie domeny przeniosę ją do innej firmy.

Takie osoby najczęściej spotyka niemiła  niespodzianka. Niestety, przeniesienie domeny wiąże się z poniesieniem kosztów. Często jest to przynajmniej tyle, ile kosztuje jej odnowienie na kolejny rok.

Jak widać, darmowe i tanie możliwości często rozczarowują. Dzieje się tak szczególnie często podczas korzystania z takich CMSów jak WordPress. Jest to związane z tym, że użytkownik sam musi zadbać o domenę dla swojej strony. Bywa to problemem, zwłaszcza dla początkujących. Istnieją jednak inne rozwiązania.

Darmowa domena bez opłat przez rok

Ta opcja jest dostępna w przypadku korzystania z wielu kreatorów stron.  Większość tego typu narzędzi oferuje darmowe subdomeny na swoich stronach. Nie jest to rozwiązanie idealne. Zazwyczaj na takiej darmowej stronie znajduje się logo kreatora, a jej nazwa jest wygenerowana losowo (jak w WebWave) . Czasem jest też identyczna jak nazwa użytkownika kreatora  (jak w Wix). Dlatego właśnie w moim rankingu umieściłem kategorię

“własna domena”.

Takie rozwiązanie ma jednak swoje niezaprzeczalne zalety.  Po pierwsze:jest darmowe. Po drugie: dzięki nim użytkownik łatwo odnajdzie Twoją witrynę.

Aby stworzyć własną domenę, która nie będzie zależna od kreatora, z którego korzystasz, musisz ponieść pewne koszty. Zazwyczaj cena nie jest wygórowana. Przy Wix to minimum 50 zł miesięcznie. W przypadku WebWave jest jeszcze niższa –  to tylko 25 zł za miesiąc. Bez wątpienia to dobra alternatywa dla tanich czy darmowych domen z niepewnych źródeł. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat możliwości, jakie oferują kreatory stron sprawdź mój ranking. Znajdziesz tam porównanie najpopularniejszych narzędzi tego typu i wybierzesz propozycję, która najlepiej odpowiada na Twoje potrzeby.