Darmowe strony internetowe są czymś, o czym marzy wielu użytkowników internetu. Własna wizytówka w sieci, własne miejsce w internecie – to brzmi kusząco. Zwłaszcza za darmo.

Stronę www za darmo można oczywiście zrobić korzystając z CMS-a blogowego, na przykład WordPressa, ale to nie do końca będzie to samo.

Trzeba jeszcze znaleźć bezpieczny hosting, domenę i kilka innych rzeczy. Do tego trzeba mieć chociaż trochę pojęcia o kodowaniu i liczyć się z koniecznością aktualizacji samego silnika.

Innymi słowy – darmowa strona internetowa zrobiona w popularnych CMS-ach to sporo pracy, która niekoniecznie się zwraca.

Nawet jeśli kupisz tanią domenę i niedrogi hosting, to strona dalej będzie wymagać od Ciebie sporo pracy.

Dlatego dobrą alternatywą jest kreator stron www. Od jakiegoś czasu zajmujemy się tematem, więc wiemy, że darmowe strony internetowe, do których zbudowania wykorzystasz kreator stron www to nie mrzonka. Jest jednak kilka „ale”.

Darmowe strony internetowe i kreator stron www – ograniczenia

Przede wszystkim – darmowe strony internetowe, do których zbudowania wykorzystasz kreator stron www, mają pewne… wady. Co ważne, nie wszystkie te wady dotyczą bezpośrednio strony.

W większości przypadków kreator stron www nakłada ograniczenia na darmowe strony internetowe, ale dotyczą one rzeczy poza stroną. Najczęściej, co wcale nie oznacza, że zawsze.

Kreator stron www, jako narzędzie, pozwala robić darmowe strony internetowe, a dopiero usługi dodatkowe są płatne. Więc ta darmowość jest transakcją wiązaną: coś jest za darmo, ale nie do końca.

Prawie każdy (dobry) kreator stron www na rynku pozwala tworzyć darmowe strony internetowe. Różnią je jednak możliwości. Albo to, że darmowe strony internetowe są darmowe tylko umownie, dzięki darmowemu okresowi próbnemu, a i tak przychodzi faktura, której nieoficjalnie nie trzeba opłacać (jak w Click-Web).

Na przykład kreator stron www WebWave pozwala tworzyć darmowe strony internetowe bez limitu – ani hostingu, ani transferu. Do tego za darmo dostajesz adres na subdomenie. Sam kreator stron www oferuje te same funkcje, niezależnie od tego, czy masz wykupiony płatny hosting premium, czy nie. Każdy kreator stron www dodaje reklamę – darmowe strony internetowe mają ją najczęściej na dole strony. W Wixie jest podobnie – kreator w sumie się nie zmienia, ale dodatkowe funkcje wymagają opłacenia któregoś z pakietów.

Czy warto tworzyć darmowe strony internetowe, które oferuje kreator stron www?

Tak i nie. Darmowe strony internetowe są super, gdy chcesz się nauczyć jak tworzyć strony www. Tak zupełnie szczerze – kreator stron www, w którym możesz przesuwać elementy, jest doskonały do nauki webdesignu.

Nie musisz kodować, ale możesz się rozwijać. Do tego kreator stron www pod wieloma względami wyprzedza narzędzia do kodowania, bo kod zaawansowanych funkcji jest lepiej zoptymalizowany, a do tego nie musisz się martwić o to, że hosting się wysypie, zabraknie miejsca na serwerze lub że nowa aktualizacja CMS-a, na którym pracujesz, wywali całą stronę.

Tak się zdarza, gdy dodajesz do strony wtyczki i postanowisz zrobić aktualizację. Coś o tym wiemy, w końcu pracujemy na najpopularniejszym CMS-ie. Uwierz, wolelibyśmy kreator stron www, ale wtedy bylibyśmy stronniczy, więc… męczymy się ;).

Opinie o kreatorach stron www

Większość tych opinii polega właśnie na kontakcie z darmową wersją strony. Jeśli ten kontakt jest utrudniony, to nie powinno Cię dziwić, że opinie o Click-Web, czyli kreatorze stron home.pl trudno znaleźć.

Główny powód to zbyt agresywne zbieranie danych osobowych i perspektywa ścigania za nieopłacenie faktury.

Z drugiej strony sporo jest opinii o innych kreatorach. Opinie o Wixie znajdziesz na wielu portalach, ale wynika to w dużej mierze z tego, że to pierwszy tak znany kreator, dzięki któremu zrobisz ładną i prostą stronę internetową. Wszystko jest w porządku, jednak kiedy chcesz wyjść poza ustalone ramy lub rozbudować stronę, okazuje się, że kreator nie wyrabia. Tego nie znajdziesz w opiniach o Wixie.

W praktyce tylko kreator stron www WebWave udostępnia wszystkie funkcjonalności kreatora podczas pracy przy darmowej stronie internetowej. Takie opinie o WebWave rzadko się pojawiają, jednak udało się nam zbudować bardzo rozbudowaną stronę, która miała zachowaną kompletną strukturę.

Wyglądała i działała bardzo dobrze – wszystkie pola i funkcjonalności były dostępne. Dlatego nasza opinia o WebWave jest pozytywna, bo sam kreator jest identyczny w wersji płatnej i darmowej. A to już dużo.

Ile kosztuje kreator stron www?

Do tego darmowe strony internetowe mają duży potencjał dla użytkownika. Kreator stron www najczęściej udostępnia możliwość wykupienia pakietu premium, podpięcia domeny i rozszerzenia możliwości dodatkowych.

To świetna sprawa, co do tego nie ma wątpliwości. Więc gdy Twoja strona – do tej pory darmowa – jest gotowa, to możesz łatwo podpiąć domenę i korzystać z dodatkowych funkcji (na przykład – darmowego klienta poczty, który udostępnia w jedynym pakiecie płatnym kreator stron www WebWave).

Wtedy warto zastanowić się nad pakietami płatnymi. W końcu robisz stronę w jakimś celu :). Zobacz nasze porównanie cenników kreatorów (czyli ile kosztuje WebWave i Wix).

Darmowe strony internetowe, które zrobisz wybierając kreator stron www, są super na początek, ale kolejnym krokiem zawsze będzie plan płatny i własna domena :). Dobrze wybrać najkorzystniejszą ofertę. Zwłaszcza że własna strona internetowa za darmo przyda się każdemu :).

Darmowe strony internetowe nie są złe

Czyli kreator stron www i darmowa strona internetowa są dobrym połączeniem. Niestety czasem kreator stron www obcina też możliwości wersji darmowej.

Na szczęście zwycięzca naszego rankingu – kreator stron www WebWave – daje takie same możliwości wszystkim użytkownikom, niezależnie od planu.

Darmowe strony internetowe, które stworzysz wykorzystując kreator stron www, różnią się też pomocą. Mocną stroną kreatorów stron www jest to, że są proste w obsłudze.

Mimo tego, że widzimy znaczny postęp w user experience kreatorów, to jednak dalej zdarzają się sytuacje, że coś pójdzie nie tak i nie możemy dojść do ładu z jakąś funkcją. Albo po prostu porozmawiać o ofercie. Wtedy warto poszukać pomocy.

Niestety – tylko kreator stron www WebWave daje wszystkim użytkownikom dostęp do darmowej pomocy po polsku. Pomocy, którą inne kreatory nazywają premium.

Poza tym kreator stron www może blokować dostęp do niektórych funkcji w planie darmowym. Nie będę wskazywać palcem, które tak robią. Lepiej jest napisać, które świecą dobrym przykładem :).

Dlatego w naszym rankingu kreatorów stron www zawarta jest informacja o planie darmowym, a jakoś tak się składa, że kreator stron www z pierwszego miejsca (i jego darmowe strony internetowe) oferuje najwięcej za darmo :).

darmowe strony internetowe 2

Darmowa strona internetowa – kiedy jej potrzebujesz?

Kreatory stron internetowych pozwalają zbudować darmową stronę internetową. Szybko, sprawnie i bez kodowania. To bardzo duża zaleta.

Darmowa strona internetowa pozwoli Ci przekonać się, dlaczego warto skorzystać z takiego kreatora i nie przejmować się tym, co wyrzuci Google po wpisaniu fraz „opinie wix” czy innej. Po prostu możesz się przekonać. Najlepiej jeśli nie musisz nic za to płacić :).

Dlatego koniecznie zobacz jak wygląda nasz ranking kreatorów stron internetowych.

Uwzględniliśmy oczywiście też kwestie darmowej strony internetowej. Zobacz, który z kreatorów w wersji darmowej pozwoli Ci zrealizować Twój pomysł 🙂

Zobacz jak wygląda ranking najlepszych kreatorów stron.