Edytor stron www to nie to samo co kreator stron. Różnica polega na tym, że edytor stron www to narzędzie, w którym możesz EDYTOWAĆ stronę. Kreator – w nim ją zrobisz. Wbrew pozorom ta różnica jest spora i doświadczysz jej szybciej, niż tego chcesz.

Po co edytować stronę?

Na przykład po to, żeby była lepsza. Ładniejsza, fajniejsza. Jakaś. Inna. Po to jest edytor stron www.

Masz stronę internetową i generalnie to chcesz coś w niej zmienić. Jakieś drobnostki i detale. A to może coś gdzie indziej, a to może ten element szablonu strony wystrzelić w kosmos. Albo po prostu wyrzucić ze strony.

Ten temat jest ciekawy, bo jeśli się nad tym zastanowisz, to w internecie jest masa kreatorów stron, ale niewiele – edytorów stron www. W wielu z pierwszych zrobisz stronę w kilka minut. Ale jak chcesz coś zmienić, to nagle okazuje się, że kreator to tak niekoniecznie Ci na to pozwoli. Ograniczenia sprzętowe i te rzeczy. Po prostu – nie da się, a Ty zostajesz z elementem, który Cię wkurza.

Dlatego dobrze gdy kreator stron jest też edytorem. A przynajmniej pozwala coś zmienić na zrobionej stronie. Im szybciej, tym lepiej.

Dlaczego kreator to nie edytor stron www?

Bo jego twórcy tak to pomyśleli. Ma być szybko, pięknie, efektownie. Trzy kliknięcia i gotowe. To bardzo fajnie wygląda na początku i robi się naprawdę duży efekt wow. Tylko potem, gdy modyfikujesz (rozbudowujesz, przebudowujesz, ewaluujesz i kilka innych wyrazeń) stronę, to jest klops. Bo szablon nie pozwala lub kreator pokazuje rogi.

Click-Web działa w modułach. Nie wyjdziesz poza nie, chociaż tak, stronę klepniesz w kilka chwil. Wix? Też nie jest tak uroczo, bo stronę zrobisz szybko, ale jak chcesz ją rozbudować lub zmienić, to program zaczyna marudzić lub nie możesz zaleźć szybko opcji. To też niekoniecznie fair. Z drugiej strony WebWave może na początku nie generuje takiego efektu wow, ale jak chcesz zmienić cokolwiek lub dopieścić coś, to nie ma kłopotu.

Dodatkowo, co wspomnieliśmy wcześniej, wiele szablonów, chociaż wygląda efektownie, to w praktyce nie różni się od siebie. Masz kilkadziesiąt identycznych układów z nieznacznie różnymi zdjęciami. Zmiana trzech zdjęć i nazwanie szablonu, który kiedyś był podpisany „Mechanik”, „Szkoła baletowa” jest umiarkowanie dobrym pomysłem, bo w praktyce strona szkoły baletowej i mechanika ma zupełnie różne potrzeby, podobnie jak użytkownicy.

Więc w takich sytuacjach lepiej kiedy kreator jest faktycznie edytorem stron WWW, bo dzięki temu możesz faktycznie coś zmienić, a nie tylko zostać z niedostosowanym do swoich (i użytkowników) potrzeb kreatorem. No.

Czy muszę mieć edytor stron www?

Nawet jeśli teraz myślisz sobie, że „ej, przecież ja nic nie zmienię na tej stronie”, to na 99% okłamujesz się i to podle. Zmienisz coś na tej stronie, zapewniam Cię.

Po miesiącu coś Ci zacznie przeszkadzać. Po dwóch znajomy zadzwoni i powie „ej, wiesz, nie mogę tego znaleźć, a to było tak umieszczone, że pojęcia nie miałem gdzie”. Serio, tak będzie.

Wtedy dobrze to zmienić, a do takiej zmiany potrzebny Ci kreator, który faktycznie jest edytorem stron www, a nie tylko platformą do wystrzeliwania do internetu kolejnych szablonów.

Więc skoro znasz opinię przedstawiciela redakcji kreatorystronwww.pl, to może zobaczysz, jak oceniamy poszczególne kreatory też pod tym kątem? I jakie efekty daje nasz niezależny ranking kreatorów stron www?