Jak zrobić własną stronę internetową, gdy brakuje Ci na nią pomysłu?
To dobre pytanie i wbrew pozorom staje przed nim naprawdę wielu użytkowników. Zwłaszcza takich, którzy potrzebują strony, ale nie mają pomysłu jak ją zrobić lub – co nie mniej istotne – jak ma wyglądać.

Oczywiście: sam pomysł na stronę internetową powinien być Twój, jednak to, jak go wprowadzisz w życie to zupełnie inna para kaloszy. Na potrzeby tego tekstu zakładam, że wiesz, o czym ma być Twoja strona. Więc teraz pozostaje pytanie jak zrobić stronę, kiedy nie ma się pomysłu na jej wygląd.

Więc… jak zrobić własną stronę internetową?

No tak, to dobre pytanie.

Pewnie widzisz, że piszemy na naszym blogu o kreatorach stron, więc nie będę tutaj owijał w bawełnę: polecamy kreatory stron www. Ale skoro interesujesz się tym tematem, to pewnie chcesz wiedzieć bardziej „jak zrobić tę stronę”, a nie tylko w czym.

Więc: jak?

Gdy nie masz pomysłu na to, jak ma wyglądać strona, to warto po prostu się zastanowić nad tym, jak robi oto konkurencja. Może przesadzam z tą konkurencją, ale ogólny ogląd w tym, jak coś robią inni pomaga zrobić coś własnego. To nie jest kopiowanie – to nabieranie pewnego nastawienia, które pomaga zrobić coś naprawdę fajnego. Nie musi być kopią, ale wystarczy podpatrzenie fajnych rozwiązań.

To one mogą znacznie pomóc w robieniu strony. Zwłaszcza jeśli chodzi o jakieś praktyczne rozwiązania i „hacki”, które po prostu się sprawdzają.

Warto też szukać tekstów, które dotyczą web designu, a zwłaszcza trendów. Obecnie dominuje tworzenie stron responsywnych i ogólne dążenie do uproszczenia stron i ułatwienia korzystania z nich. To bardzo fajny trend, jednak to jego realizacja jest istotna.

Ale pamiętaj: takie robienie riserczu przyda Ci się zawsze, bo zobaczysz fajne strony i w praktyce – nauczysz się czegoś nowego. A takie rzeczy zawsze warto robić.

Od początku, a może szablon?

Kiedy przechodzisz do konkretów, czyli już robienia strony (projektowania, układania elementów i planowania struktury), to zawsze warto pamiętać o jednym: jak najprościej. Jasno określona rola obiektów na stronie jest kluczowa. W końcu użytkownik musi wiedzieć dokładnie o co Ci chodzi i co ma zrobić, żeby osiągnąć swój cel.

Możesz też skorzystać z szablonów stron. To z nich słyną kreatory stron www ;). Jednak musisz też zwrócić uwagę na jedną rzecz – czy kilkaset pięknych szablonów nie jest przypadkiem takich samych. Pewnie wiesz, że różne strony mają realizować różne cele. Realizacji tych celów mogą służyć inne rzeczy – układ, obiekty na stronie i tak dalej.

Inaczej wygląda strona firmy przewozowej, a inaczej – restauracji. Musisz o tym pamiętać wybierając szablon (jeśli idziesz tą drogą). Bo może się okazać, że zapętlisz się w przerzucaniu ich, a może się okazać, że to dokładnie takie same szablony stron, tylko z innymi zdjęciami. Pamiętaj: szablon ma Ci pomóc zrobić stronę skupioną na celu Twojej strony. Jeśli go tylko zaciemnia, to jest to kiepski szablon. Pisaliśmy o tym więcej tutaj.

Dlaczego nie warto korzystać z szablonów stron?

Szablony mają też sporą zaletę, bo pomagają odpowiedzieć na pytanie jak zrobić własna stronę internetową. Po prostu ktoś przemyślał wcześniej układ, który sprawdza się przy konkretnym typie strony, a Ty musisz tylko podmienić grafiki, treść i ogółem dostosować szablon pod siebie.

Reasumując – jeśli nie masz pomysłu na to, jak zrobić własną stronę internetową, to możesz- podpatrzeć to, co robią inni (fajne rozwiązania, które możesz wprowadzić na swojej stronie) lub skorzystać z szablonu. W praktyce te dwie drogi są najlepsze. Możesz oczywiście zamówić stronę u kogoś, jednak nie masz pewności, czy ta strona będzie Ci odpowiadać. Albo czy budżet, który masz na tę stronę to udźwignie.

Jeśli bierzesz się za to samodzielnie, to zawsze polecamy kreatory stron www. Tu znajdziesz też fajny poradnik, jak zrobić własną stronę internetową. Gdy już trochę złapiesz wiedzy, to… wybierz jeden z najlepszych kreatorów stron i bierz się do roboty :).