Rynek e-commerce ciągle się rozwija i coraz więcej osób chce rozpocząć sprzedaż online. Potrzeba do tego narzędzi, dzięki którym można szybko i bez dużej wiedzy technicznej stworzyć internetową platformę sprzedażową.

Do tego celu świetnie nadają się kreatory stron www. W tym artykule postaram się podpowiedzieć, na co zwracać uwagę przy wyborze konkretnego narzędzia i jakie rozwiązanie będzie najlepsze jako kreator sklepu internetowego. 

Dlaczego warto stworzyć e-sklep w kreatorze

Tworzenie sklepu internetowego za pomocą kreatora stron www niesie ze sobą wiele korzyści. To rozwiązanie, które powinny rozważyć zwłaszcza osoby, które dopiero wchodzą na rynek e-commerce.

Niskie koszty

Zlecanie stworzenia nieskomplikowanej strony internetowej to wydatek minimum kilku tysięcy złotych. Do tego trzeba dodać koszty bieżącego utrzymania – domeny, hostingu, prac administracyjnych czy aktualizacji treści. W przypadku kreatorów koszty są minimalne. W niektórych przypadkach da się stworzyć sklep internetowy zupełnie za darmo. Płatne pakiety zaczynają się już od 30 zł za miesiąc. 

Łatwość stworzenia strony

Budowanie witryn za pomocą kreatorów nie wymaga znajomości kodowania ani wiedzy technicznej. Praca w tego typu programach polega na umieszczaniu poszczególnych elementów w projekcie za pomocą techniki przeciągnij i upuść. Strona z punktu widzenia osoby, która ją projektuje wygląda tak, jak będzie widział ją przyszły użytkownik. Dlatego praca nad nią jest prosta i intuicyjna.  

Pełna kontrola nad sklepem

Jeśli zdecydujesz się na skorzystanie z kreatora do tworzenia sklepu internetowego, samodzielnie decydujesz o wyglądzie i funkcjonalności strony. Nie musisz iść na kompromisy – stworzysz dokładnie taki sklep, jaki chcesz. 

Prosta obsługa sklepu

Sklepy stworzone w kreatorze są najczęściej proste w konfiguracji i późniejszej obsłudze. Co więcej, jeśli stworzyłeś sklep w kreatorze, znasz już dobrze to narzędzie, więc utrzymanie strony i wprowadzanie aktualizacji nie będzie miało przed Tobą tajemnic. 

Na co zwrócić uwagę podczas wyboru kreatora sklepu internetowego

Wybierając konkretny program, zwróć uwagę na jego cechy, które są szczególnie ważne w przypadku tworzenia w nim sklepu. 

Konfiguracja i obsługa sklepu

Chociaż stworzenie strony w kreatorze jest zazwyczaj proste, zbudowanie działającego sklepu może przysporzyć pewnych trudności. Duży wybór opcji może na początku wydawać się kuszący, ale szybko okazuje się, że najprostsze rozwiązania są w praktyce najlepsze. 

Integracja z zewnętrznymi dodatkami

Dobry kreator powinien umożliwiać stworzenie działającego e-sklepu bez konieczności integracji z zewnętrznymi systemami. Nie oznacza to jednak, że nie powinien dawać takiej możliwości. 

Narzędzie, które wybierzesz powinno być elastyczne i umożliwiać podłączenie sklepu do systemów zewnętrznych, które poprawiają jego funkcjonalność. 

Szablon sklepu

Gotowy szablon sklepu znacznie przyspiesza i ułatwia pracę. Korzystając z takiego wzoru musisz tylko podmienić zdjęcia i teksty i już możesz zaczynać sprzedaż w internecie. Jeśli zależy Ci na czasie i prostocie, wybierz kreator, w którym znajdziesz przynajmniej jeden szablon sklepu internetowego. 

Pomoc

Dostęp do kompetentnej pomocy, najlepiej po polsku, pomoże szybko rozwiązać ewentualne problemy i rozwiać wątpliwości. Zwróć uwagę na możliwe formy kontaktu – najlepiej, jeśli dostępna jest opcja rozmowy na żywo z pracownikiem działu obsługi klienta. 

Rozwój narzędzia

E-commerce rozwija się bardzo szybko a zmiany następują praktycznie z miesiąca na miesiąc. Dlatego wybierz narzędzie, którego twórcy cały czas pracują nad jego ulepszeniem i dodają nowe funkcje. 

Jaki kreator sklepu internetowego wybrać?

Na rynku istnieje wiele kreatorów stron www. Przyjrzyjmy się kilku najpopularniejszym z nich. Zwrócimy tu szczególną uwagę na funkcje ułatwiające tworzenie sklepu internetowego. 

Wix

To obecnie najpopularniejszy kreator stron www. Tworzenie witryn za jego pomocą jest proste i intuicyjne. Zaleta Wixa jest dostępność ponad 500 szablonów stron, z czego część to wzory stworzone specjalnie z myślą o sklepach internetowych. 

Wix oferuje większość podstawowych funkcji, których można oczekiwać od platformy e-commerce. Zarządzanie sklepem nie powinno przysporzyć wielu problemów. Użytkownik ma możliwość zbierania zamówień, zarządzania ich realizacją i płatnościami. 

Wadą Wixa jest brak pomocy po polsku oraz fakt, że dostęp do supportu zależny jest od wybranego planu. Jeśli nie zdecydujesz się na droższy pakiet, Twoje zgłoszenie nie będzie miało priorytetu, nawet jeśli jest bardzo istotne z Twojego punktu widzenia. 

Poza tym, Wix nie ma możliwości grupowania elementów. To bardzo uciążliwe przy tworzeniu stron, na których prezentujesz swoją ofertę i w części przypadków nawet kilkukrotnie wydłuża pracę nad sklepem. 

Webflow

Ta platforma wyróżnia się elastycznością. Pozwala nie tylko na stworzenie standardowego sklepu online, ale też na przykład sprzedaż produktów za pośrednictwem bloga. Znajdziesz tu też wiele elementów stworzonych z myślą o e-sklepie. Wszystkie dopasujesz do swoich potrzeb. Webflow, jak inne kreatory, oferuje wiele gotowych szablonów, w tym wzory sklepu.

Niestety, te bezpłatne nie zachwycają a ceny ciekawszych zaczynają się od 49 dolarów. 

Zarządzanie sklepem jest możliwe dzięki panelowi, którego obsługa jest dosyć prosta i intuicyjna. Niestety, to narzędzie nie ma polskiej wersji językowej, więc konieczna jest znajomość angielskiego. System umożliwia podgląd i realizację zamówień oraz płatności. Trzeba tu wspomnieć, że Webflow nie obsługuje systemu Paypal. 

Dużym minusem Webflow jest pomoc techniczna. Przy dużej ilości funkcji trudno samodzielnie opanować obsługę tego programu. Poziom supportu zależy od pakietu, na jaki się zdecydujesz. W darmowej wersji możesz liczyć jedynie na poradniki. Poza tym, kreator nie ma polskiej wersji, więc do skorzystania z pomocy konieczna jest dobra znajomość języka angielskiego. 

Squarespace

Ten kreator wyróżnia się estetyką. Strony w nim stworzone wyglądają naprawdę dobrze. Możesz wybierać spośród ponad 100 szablonów, w tym stworzonych z myślą o sklepie internetowym. Obsługa programu przypomina pracę w innych kreatorach i nie powinna sprawiać trudności. 

Ciekawą cechą jeśli chodzi o zarządzanie produktami jest możliwość sprzedaży bezpośrednio z poziomu bloga. Squarespace jest też dobrym rozwiązaniem, jeśli chcesz zintegrować sklep z mediami społecznościowymi.  

Squarespace udostępnia użytkownikom chat na żywo. Niestety, można porozmawiać jedynie w języku angielskim. 

Sporym minusem tego programu jest brak możliwości tworzenia wielopoziomowego menu strony. Może to sprawić sporo kłopotów podczas tworzenia sklepu, zwłaszcza jeśli oferujesz w nim wiele produktów. 

Słabo też wyglądają możliwości edycji poszczególnych elementów, przez co strony stworzone w tym narzędziu często są do siebie łudząco podobne, a to utrudnia wyróżnienie się na tle konkurencji 

WebWave

To polski kreator stron www, który daje bardzo szerokie możliwości edycji projektu. Elementy na stronie można umieszczać z dokładnością do jednego piksela. Co więcej, Twoja strona będzie wyglądała dokładnie tak, jak chcesz. Z punktu widzenia użytkownika interfejs WebWave, podobnie jak innych kreatorów i przypomina program graficzny. 

Tworzenie sklepu internetowego w WebWave jest bardzo proste. Wystarczy dosłownie kilka kroków i już możesz zaczynać działalność w sieci. Obsługa sklepu jest tu również maksymalnie uproszczona. WebWave oferuje w tym zakresie podstawowe funkcje. Ułatwia to pracę początkującym, ale dla niektórych może okazać się ograniczeniem. Bardziej zaawansowani użytkownicy mogą jednak zdecydować się na integrację strony z rozbudowanym systemem Ecwid. 

Chyba największym plusem WebWave jest dostępność pomocy w języku polskim. Użytkownicy mają do dyspozycji chat na żywo, kontakt telefoniczny lub mailowy. To szczególnie ważne w przypadku sklepu internetowego, w którym powinieneś zwrócić szczególną uwagę na User Experience. 

Poza tym WebWave to narzędzie, które rozwija się bardzo dynamicznie. Twórcy tego kreatora szybko reagują na zmiany na rynku i często wprowadzają ulepszenia, które usprawniają tworzenie e-sklepów. 

Podsumowanie

Stworzenie sklepu internetowego w kreatorze to dobry pomysł zwłaszcza dla początkujących. W sieci można znaleźć wiele rozwiązań, które umożliwiają zbudowanie tego typu witryny. 

Moim zdaniem na tle konkurencji wybija się polski WebWave, w którym tworzenie sklepu internetowego jest najszybsze i najmniej skomplikowane. Dodatkowym plusem jest dostępna pomoc po polsku i fakt, że twórcy WebWave rozwijają swój kreator w oparciu o opinie użytkowników.