Ranking użytkowników kreatorów stron www.
Jak stworzyć stronę internetową? Jaki kreator wybrać?

Kreator stron internetowych WIX – recenzja

Prosty w obsłudze – sprawdzamy kreator stron internetowych Wix:

Wix to jeden z liderów w branży kreatorów stron internetowych. Ilość klientów, popularność narzędzia, szerokie plany rozwojowe i ciągłe ulepszanie samego oprogramowania każą nam umiejscowić firmę w ścisłym peletonie.. Tworzenie stron www z Wix, a tych powstało już ponad 80 milionów (sic!), jest coraz popularniejsze. A jaki jest w praktyce kreator stron internetowych Wix?

Sam Wix reklamuje i przedstawia swój kreator jako darmowy, nowoczesny i posiadający bardzo dużo funkcjonalności, opcji, możliwości edycji. Ma on umożliwić użytkownikom stworzenie kompletnej strony internetowej, spełniającej nowoczesne wymogi na każdej płaszczyźnie.

Czy udało się to zrealizować?

Nie da się zaprzeczyć, że Wix to kreator bardzo przyjazny użytkownikom profesjonalistom, jak i laikom. Układ panelu edycji jest przejrzysty i zrozumiały, dlatego nikt nie powinien mieć większych kłopotów z jego zrozumieniem.

A jak wygląda samo tworzenie strony?

Bardzo dobrze! Po pierwsze mamy pełną dowolność w dodawaniu kolejnych elementów na stronie, dowolnym ich rozmieszczaniu i edytowaniu (o tym niżej). Nie jesteśmy ograniczeni układem strony, a elementy sami układamy metodą „przeciągnij i upuść”. Możemy posłużyć się gotowym szablonem lub wybrać „pustą” stronę do całkowicie autorskiego projektu. Co ciekawe, nawet puste strony mają kilka wariantów – całkowicie czysta, podzielona na kolumny, sekcje etc.

Co warto docenić?

 

Gdy chwilę popracujemy z Wix to nie możemy nie docenić szerokich możliwości jakie daje ten kreator stron internetowych i jak przyjemne jest z nim tworzenie stron www. Do naszej dyspozycji oddana jest bardzo duża liczba funkcji i elementów, jakie możemy łatwo zaimplementować do naszego projektu (więcej o tym poniżej). Kolejna rzecz to wysoce dozwolona edytowalność i możliwość zmieniania i modyfikowania treści. Bez względu na to czy jest to tekst, grafika czy pliki multimedialne, mamy szeroką gamę możliwości wpłynięcia na wizualne i strukturalne właściwości tj. kolor, wielkość, czcionka, linkowanie, efekty i animacje, zmiana położenia, wyrównanie. Wachlarz tych możliwości jest szerszy niż w przypadku większości konkurencji na rynku. Pozwala nam to tworzyć indywidualne i wyjątkowe projekty stron www.

Narzędzie działa dość szybko i jest dobrze zoptymalizowane. W każdej chwili możemy skorzystać z podglądu, choć i sam edytor zaprojektowano w układzie WYSIWYG – „what you see is what you get”, czyli „to co widzisz, jest tym co dostaniesz”. W praktyce oznacza to, że tworzona treść w edytorze jest identyczna z wyświetlaną na gotowej stronie. Nie musimy więc tracić czasu na ciągłe poprawki i przełączanie widoku.

Warto zauważyć, że przy edycji strona jest od razu podzielona na szablon (zwykle górne menu), treść danej podstrony i stopkę. To duże udogodnienie, które pozwala zaoszczędzić czas..

Czego brakuje?

W kreatorze Wix brakuje nam 2 elementów – grupowania elementów i listy warstw. Brak tego pierwszego znacznie utrudnia pracę z wieloma elementami. Można to wprawdzie zastąpić wykorzystaniem opcji „kontenerów” (specjalnego kształtu grupującego inne kształty i elementy), ale to działanie na około. Warstwy zaś mocno pomogłyby w szybkiej modyfikacji sposobu wyświetlania elementów, zwłaszcza gdy jedne zachodzą na drugie (jak np. w sytuacji gdy na galerię nakładamy dodatkowe napisy czy klawisze). Brak tych 2 opcji nie zmienia jednak faktu, że Wix to  przydatny i funkcjonalny kreator stron internetowych.

Elastyczność i funkcje:

Sygnalizowaliśmy już, że funkcji i elementów jakie możemy dodać do strony jest bardzo dużo. Wix przygotował je wszystkie w bardzo dużej liczbie wariantów. Sprawia to, że strony www tworzone w kreatorze Wix charakteryzują się dużym stopniem rozbudowania i złożoności. A jak dokładnie prezentuje się cała lista?

 • Teksty (nagłówki, tytuły, akapity)
 • Obrazy (zarówno pliki jak i możliwość powiązania społecznościowego z Facebookiem czy Instagramem)
 • Galerie (zwykłe, siatkowe, 3d, slidery)
 • Przyciski (kilkadziesiąt gotowych projektów przycisków)
 • Pola (zwykłe, pola z motywami czy wspomniane już kontenery)
 • Paski (klasyczne, paralaxy, ustawione jako powitanie, kilka różnych rodzajów presetów)
 • Kształty (linie, strzałki, ikony, banery, kształty dekoracyjne)
 • Pliki wideo (z kanału YouTube lub Vimeo)
 • Pliki muzyczne (własne – Wix oferuje szeroką gamę własnych odtwarzaczy lub z portali zewnętrznych: SoundCloud, spotify, iTunes)
 • Narzędzia społecznościowe (Facebook, Twitter, Pinterest, YouTube, Google+, Vk, Spotify)
 • Narzędzia kontaktowe (formularze, skype, pola subskrypcji, Mapy Google)
 • Menu strony (z motywami, pionowe, poziome, menu kotwic)
 • Listy (wiadomości, wydarzenia, referencje, produkty i usługi, zespół)
 • Blog
 • Sklep (możemy dodać jako moduł – funkcje e-commerce w Wix opisane poniżej)
 • Dowolne kodowanie (html, css, js, flash)
 • Pola logowania na stronę (dla zwykłych użytkowników lub administratorów)
 • Opcje płatności PayPal
 • Pliki (z pakietu Microsoft Office)
 • Kotwice (elementy stale wyświetlane na stronie)

Robi wrażenie

Nie ukrywajmy, że taka lista robi na nas wrażenie, a to jeszcze nie koniec. Po pierwsze mamy dużą liczbę dostępnych aplikacji, jakie możemy dodać do strony, aby zwiększyć jej funkcjonalność czy atrakcyjność. Wiele z nich jest wyświetlanych już na menu dodawanych elementów, jako aplikacje z nimi powiązane. Przykładowo, gdy dodajemy filmy, możemy wybrać od razu aplikację, która wyświetli je jako slider miniaturek (także w przypadku filmów YouTube). Takich możliwości jest dużo więcej, do tego znaczna ich ilość jest całkowicie darmowa. Inne rozwiązania możemy też przeglądać, dodawać lub kupować w obszernym banku aplikacji.

Wspominaliśmy o module e-sklepu. Często bowiem samo tworzenie strony www to za mało i oczekujemy „czegoś więcej”. Coraz szersza liczba dostawców oprogramowania do tworzenia stron www decyduje się na dodanie funkcji e-commerce, dlatego nie dziwi fakt, że i Wix poszedł tą drogą. Do naszej witryny możemy dodać sklep, który wyświetlany będzie automatycznie jako podstrona w menu, kierująca do naszego sklepu. Trzeba przyznać, że i tutaj Wix bardzo wysoko postawił poprzeczkę. Konstrukcja podstron sklepu, szablony i sposób prezentowania produktów wyglądają profesjonalnie, schludnie i przyjaźnie dla użytkownika. W łatwy sposób możemy podpiąć płatności, jednak będzie to tylko PayPal lub karty kredytowe. Co więcej, możemy edytować szablony stron procesu zakupowego, czyli karty produktu, koszyka i strony z podziękowaniem za dokonane zakupy. To już rozwiązanie bardzo innowacyjne, rzadko spotykane nawet na profesjonalnych platformach e-commercowych.

Istnieją jednak problemy

Problem jest tylko jeden, za to dość istotny -– moduł i wszystkie jego funkcjonalności dostępne są tylko przy zakupie najdroższego pakietu płatnego, czyli po prostu musimy go kupić.  Wix nie pobiera żadnych prowizji na zakupy dokonane w naszym sklepie, choć aby móc otrzymywać płatności online musimy wykupić pakiet premium. Jeśli więc nie przeszkadza nam brak zaawansowanych i rozbudowanych funkcji sklepu internetowego (tu jednak widać przewagę SoteShop czy Presty) oraz to, że Wix operuje przede wszystkim na PayPal, to może okazać się wystarczający.

Na koniec trzeba wspomnieć o bardzo dużej liczbie szablonów, które możemy wykorzystać do tworzenia naszej strony. Podzielone są one tematycznie, co jest dużym uproszczeniem i udogodnieniem dla użytkowników, którzy potrzebują stworzyć prostą stronę, typową „wizytówkę” swojej firmy czy osoby.

Pozycjonowanie:

Wix oczywiście zatroszczył się by jego kreator stron internetowych zapewniał wszystkie niezbędne funkcjonalności związane z SEO, pozycjonowaniem i analityką. Dla całej witryny, jak i poszczególnych podstron, możemy ustalić unikalne metadane: tytuły, opisy, słowa kluczowe i linki url. Jeśli mamy potrzebę, możemy ukryć część lub całą stronę w wynikach wyszukiwania Google.

Mamy też możliwość ustawienia przekierowań 301 czy skorzystania z profesjonalnych porad dotyczących takich kwestii jak właściwy wybór adresu strony czy uzyskanie dobrych wyników w Google.

Wspomnieć musimy przy tym temacie o jednej rzeczy. Otóż w sieci można znaleźć dużo opinii o tym, że mimo iż Wix ma sporo opcji pozycjonowania, to często nie działają one najlepiej. To znaczy, że Google „nie widzi” strony, pomija ją w wyszukiwaniach lub jej pozycja jest bardzo niska. Takich opinii jest na tyle dużo i pochodzą zarówno sprzed kilku lat jak i z ostatnich kilku miesięcy, że trzeba mieć ten aspekt koniecznie na uwadze.

Wsparcie techniczne:

Również w tym aspekcie trzeba określić Wix jako atrakcyjny kreator stron internetowych. Do dyspozycji mamy obszerny tutorial, podzielony w przejrzysty sposób na najważniejsze pytania. Dodano także do niego niewielkie, ale przydatne narzędzie – listę skrótów klawiszowych, które naprawdę ułatwiają pracę.

Pamiętać musimy tylko o jednej, ale bardzo ważnej sprawie – cały suport Wix jest w języku angielskim. Dla osób, które nie znają lub słabo posługują się tym językiem, będzie to przeszkoda nie do przeskoczenia. Sprawa dotyczy także pomocy bezpośredniej.

Kolejna rzecz to porady. Pojawiają się podczas procesu tworzenia strony, wraz z postępem naszych działań. Kolejne nowe funkcje jakie wybierzemy powodują wyświetlenie informacji, które mają za zadanie ułatwić nam poruszanie się po kreatorze. Oczywiście zawsze możemy je wyłączyć.

Na duży plus trzeba zapisać Wix poradniki wideo, które znajdziemy już po polsku na oddzielnym, polskim kanale Wixa na YouTube. Pomogą nam one konkretnie oraz jasno zrozumieć najbardziej podstawowe funkcje i opcje kreatora. Niektóre z nich są naprawdę krótkie (większość powyżej 1 minuty), jednak merytorycznie są bardzo dobrze.

A kontakt bezpośredni?

Tu niestety mamy niewielkie możliwości, które ograniczają się do kontaktu mailowego – wedle formularza, z wyborem tematyki lub bezpośrednio mailem. Ze względu na liczbę klientów, podobnie jak w przypadku wszystkich innych firm zagranicznych, czas na odpowiedź jest długi, a kontakt odbywa się tylko w języku angielskim..

Niestety, nie udało nam się znaleźć możliwości kontaktu telefonicznego, który zazwyczaj jest najskuteczniejszy w przypadku wszelkich zapytań. Nie ma także chata online.

Wix, jak można się domyśleć, dba o ciągły rozwój swojego kreatora. Podczas pracy wyraźnie czujemy, że jest to narzędzie na bieżąco aktualizowane i rozwijane. Jeśli więc pojawia się nowy trend w temacie tworzenia stron, to możemy być pewni, że i Wix będzie to wykorzystywał i udostępniał.

Ponadto firma prowadzi szeroką szeroką aktywność w sieci, kanałach social-media i mediach. Facebook, Twitter, Google+, Pinterest, YouTube, firmowy blog – wszędzie tam Wix systematycznie publikuje nowe, autorskie treści. Tematycznie oczywiście koncentrują się one na tworzeniu stron, grafice czy trendach w e-commerce. Ponadto na stronie Wix znajdziemy nagrania filmowe, na których jego klienci opowiadają o swoich doświadczeniach z narzędziem i, rzecz jasna, je rekomendują jako „najlepszy kreator stron internetowych”. To oczywiście miłe urozmaicenie treści strony, choć z drugiej strony próżno tam szukać niepochlebnych wypowiedzi.

Polityka cenowa:

Kreator stron www Wix, poza darmowym, ma 4 pakiety płatne. Oczywiście jeśli zamierzamy stworzoną stroną zajmować się „na poważnie”, to musimy wykupić jeden z nich. Ceny wahają się od 17 zł do 67 zł za miesiąc. Należy przy tym pamiętać musimy, że jeśli chcemy skorzystać z modułu sklepu internetowego, będziemy musieli wykupić ten najdroższy..

Ceny do najniższych nie należą, a możliwości najtańszego pakietu nie są zbyt duże, jednak i tak Wix jest dobrą konkurencją dla zagranicznych kreatorów stron (Webflow, Webs, Weebly).

Domeny:

Strona realizowane w pakiecie darmowym, standardowo są publikowane w subdomenie wix.com. Jeśli wykupimy zaś pakiety płatne, możemy podpiąć własna domenę. Przy wyborze nie najtańszego pakietu otrzymamy darmowo własną domenę.

Łatwość użytkowania:

Podsumowując Wix to z pewnością kreator stron internetowych, który plasuje się w najściślejszej czołówce tego typu narzędzi. Z powodzeniem łączy on bardzo wysoką funkcjonalność, nowoczesność i ilość opcji z dobrą optymalizacją, prostotą obsługi i ergonomią. Tym kreatorem bardzo szybko możemy nauczyć się posługiwać, a jego stabilność zapewnia, że nie utracimy postępu swoich prac w razie awarii czy błędu.

Duża zaletą Wix jest łatwość z jaką możemy swój pomysł przełożyć na treść strony, bez konieczności męczenia się z kodowaniem. Do tego edytor już podczas procesu kreacji strony dobrze obrazuje finalny efekt, jaki uzyskamy po publikacji.

A jakie Wix ma minusy? Po pierwsze brak polskiego wsparcia, gdyż nie liczymy wspominanych wyżej filmów instruktażowych na YouTube. Tych jest naprawdę kilka, a do tego dotyczą tylko niektórych zagadnień. Cała podstawowa baza tutoriali, a także support techniczny (mailowy), są w języku angielskim.

Po drugie: ilość negatywnych opinii użytkowników o działaniu funkcji SEO i pozycjonowania. Te rzeczy są bardzo ważne dla osób, które mają zamiar przede wszystkim pozyskać klientów i odbiorców poprzez wyniki wyszukiwania organicznego. W takim wypadku Wix może okazać się, mimo wszystkich swoich pozytywów, narzędziem mało przydatnym.

Po trzecie: jeśli zamierzamy cokolwiek sprzedawać przez stronę stworzoną w Wix, musimy wykupić najdroższy pakiet cenowy. Nie jest to bardzo duży minus, jednak wywołuje negatywne emocje.

Brakuje nam też warstw (patrz wyżej), których obecność ułatwiłaby organizację prace przy ciut bardziej skomplikowanych projektach. Wydaje się, że obecnie każdy kreator stron internetowych „z wyższej półki” powinien posiadać taki element. Bardzo możliwe, że w kolejnych wersjach zostanie to naprawione.

Wix może też okazać się dla użytkowników początkujących narzędziem zbyt rozbudowanym i poczują się oni wprost przytłoczeni nadmiarem opcji i elementów. Zwłaszcza jest to możliwe gdy projektem ma być prosta strona, typowa wizytówka firmy.

Nie mniej jednak, serdecznie rekomendujemy!

Leave a Reply