Ocena społeczności:

3.4/5 10 głosów

Kreator stron Wix przedstawia się jako darmowy, nowoczesny i bogaty w funkcje. Według twórców ma umożliwić użytkownikom stworzenie kompletnej strony internetowej bez kodowania.

Wix to jeden z liderów w branży kreatorów stron internetowych. Według danych W3TECH jest jednym z dwóch największych graczy na rynku kreatorów stron.

Liczba klientów, popularność narzędzia, duże plany rozwojowe i ciągłe ulepszanie samego narzędzia – to wszystko składa się na naprawdę obiecujący produkt. Wix jako program do tworzenia stron jest coraz popularniejszy.

Ale na ile jego popularność wynika z możliwości, a na ile ze skuteczności marketingu?

Zobacz również:

Jak wygląda tworzenie stron w kreatorze stron Wix?

Wix – jako kreator stron www – jest bardzo przyjaznym narzędziem. Docenią to osoby zajmujące się tworzeniem stron internetowych w innych systemach czy CMS-ach, jak i osoby, które nie miały z robieniem stron wcześniej styczności.

Układ menu jest przejrzysty i zrozumiały; nikt nie powinien mieć większych kłopotów z jego zrozumieniem.

A jak wygląda samo tworzenie strony?

Jest spora dowolność w dodawaniu kolejnych elementów, ich rozmieszczaniu i edytowaniu (o tym niżej). Układ strony niczego nie ogranicza, a elementy samodzielnie układać metodą „przeciągnij i upuść”.

Do stworzenia strony użyjesz gotowego szablonu lub stworzysz własny projekt od zera. Co ciekawe, nawet puste strony mają kilka wariantów – całkowicie czysta, podzielona na kolumny, sekcje etc.

Jakie są zalety Wix?

Po kilkunastu minutach pracy w Wix-ie nie mogliśmy odmówić mu dużych możliwości.

Narzędzia w kreatorze stron są dobrze przemyślane, a elementy możemy łatwo edytować. To bardzo ważne, zwłaszcza że ten kreator jest reklamowany jako bardzo skuteczny i posiadający ogromne możliwości.

Tworzenie stron w Wix-ie daje spore pole do popisu. W praktyce każdy element strony (tekst, grafika czy multimedia) możesz edytować, zmieniać położenie i wygląd.

Innymi słowy – możliwości Wix-a są naprawdę spore, jednak w 2019 roku jest to raczej standard na rynku kreatorów stron. Może jeszcze kilka lat temu można byłoby powiedzieć, że „pod tym względem Wix przerasta konkurencję”, ale gdy na rynku są inne alternatywy, chociażby polski WebWave, widać, że to faktycznie standard.

Wix i szybkość pracy kreatora

Narzędzie działa dość szybko i jest nieźle zoptymalizowane. Nie zmienia to faktu, że ładowanie kreatora czy publikacja mogą trwać sporo, nawet przy małych projektach (niebawem opublikujemy na blogu porównanie czasu publikacji i ogółem: szybkości działania kreatorów stron).

Wix działa jak każdy inny kreator stron, czyli w trybie WYSIWYGwhat you see is what you get, czyli „to co widzisz, jest tym co dostaniesz”. Oznacza to, że tworzona w edytorze treść jest identyczna z wyświetlaną na gotowej stronie. Nie musimy więc tracić czasu na ciągłe poprawki, sprawdzanie poprawności kodu czy przełączanie widoku.

Warto zauważyć, że przy edycji strona jest od razu podzielona na szablon (zwykle górne menu), treść danej podstrony i stopkę. To duże udogodnienie, które pomaga zaoszczędzić czas.

Wix Code i Wix ADI – zalety i wady

To nowe funkcje, z których użytkownicy kreatora mogą skorzystać.

Pierwsza z nich to w praktyce połączenie kreatora stron i edytora kodu HTML, chociaż w znacznie uproszczony sposób. Nie zmienia to faktu, że jest to rozwiązanie o wiele bardziej zaawansowane i wielu użytkowników może z niego po prostu nie umieć skorzystać.

Dodatkowo – działanie Wix Code pod wieloma względami przypomina wykorzystywanie elementów HTML na stronie i interakcji. Nie jest to też nic nowego.

Podobnie z ADI, czyli Artificial Design Intelligence. Wszystko wygląda naprawdę fajnie, jednak samo działanie przypomina proste generatory stron internetowych, takie jak chociażby niedawno zamknięty otokreator.

Oczywiście – to wszystko wygląda ładnie, da się sporo zmienić, jednak sam kreator w tym trybie pozwala na nieco mniej swobody twórczej.

Czego brakuje w kreatorze stron www Wix?

W kreatorze stron Wix.pl brakuje 2 elementów – grupowania elementów i listy warstw.

Brak pierwszego utrudnia pracę z wieloma elementami i panowanie nad projektem. Można to wprawdzie zastąpić wykorzystaniem opcji „kontenerów” (specjalnego kształtu grupującego inne kształty i elementy), ale to działanie na około, które w rzeczywistości utrudnia wiele rzeczy, a nie ułatwia.

Warstwy pomogłyby w szybkiej modyfikacji wyświetlania elementów, zwłaszcza gdy jedne zachodzą na drugie (jak np. w sytuacji, gdy na galerię nakładamy dodatkowe napisy czy przyciski).

Te dwie rzeczy jasno pokazują, że odbiorcą Wix-a jest użytkownik, który nie chce tworzyć zaawansowanej lub rozbudowanej strony internetowej. Po prostu chce ją zrobić i nie liczy się z jej rozbudową.

Elastyczność i możliwości Wix

Jak pisaliśmy, możemy dodać do strony naprawdę dużo funkcji i elementów.

Wix przygotował je wszystkie w bardzo dużej liczbie wariantów. Sprawia to, że strony tworzone w Wix-ie mogą mieć wiele elementów, jednak wiąże się z tym kilka problemów (o nich za chwilę).

Tak wygląda ogólna lista dostępnych funkcji:

 • teksty (nagłówki, tytuły, akapity)
 • obrazy (zarówno pliki jak i możliwość powiązania społecznościowego z Facebookiem czy Instagramem)
 • galerie (zwykłe, siatkowe, 3D, slidery)
 • przyciski (kilkadziesiąt gotowych projektów przycisków)
 • pola (zwykłe, pola z motywami czy wspomniane już kontenery)
 • paski (klasyczne, paralaxy, ustawione jako powitanie, kilka różnych rodzajów presetów)
 • kształty (linie, strzałki, ikony, banery, kształty dekoracyjne)
 • pliki wideo (z kanału YouTube lub Vimeo)
 • pliki muzyczne (własne – Wix oferuje szeroką gamę własnych odtwarzaczy lub z portali zewnętrznych: SoundCloud, Spotify, iTunes)
 • narzędzia społecznościowe (Facebook, Twitter, Pinterest, YouTube, Google+, VK, Spotify)
 • narzędzia kontaktowe (formularze, Skype, pola subskrypcji, Mapy Google)
 • menu strony (z motywami, pionowe, poziome, menu kotwic)
 • listy (wiadomości, wydarzenia, referencje, produkty i usługi, zespół)
 • blog
 • sklep (możemy dodać jako dodatkowo płatny moduł, który wymaga opłacenia droższego planu – funkcje e-commerce w Wix opisane są poniżej)
 • dowolne dodawanie elementów HTML (HTML, CSS, JS, Flash)
 • pola logowania na stronę (dla zwykłych użytkowników lub administratorów)
 • opcje płatności PayPal
 • kotwice (elementy stale wyświetlane na stronie)

Taka lista robi na nas wrażenie, a to jeszcze nie koniec.

Możliwości Wix, na które warto zwrócić uwagę

Po pierwsze – mamy dużą liczbę dostępnych elementów, które możemy dodać do strony, aby zwiększyć jej funkcjonalność czy atrakcyjność. Wiele z nich jest wyświetlanych już na menu dodawanych elementów jako aplikacje z nimi powiązane.

Gdy dodajemy filmy, możemy wybrać aplikację, która wyświetli je jako slider miniaturek (także w przypadku filmów YouTube).

Trzeba wspomnieć o bardzo dużej liczbie darmowych szablonów. Podzielone są tematycznie, co jest dużym ułatwieniem dla użytkowników, którzy chcą stworzyć prostą stronę, typową „wizytówkę” w internecie.

Jednak jeśli zależy Ci na zrobieniu czegoś więcej lub na praktycznym przeniesieniu projektu strony internetowej z makiety do sieci, to może się okazać, że tych funkcji brakuje lub edycja pustej strony pozostawia sporo do życzenia.

Takich możliwości jest dużo więcej. Do tego większość z nich jest całkowicie darmowa. Inne rozwiązania możemy też przeglądać, dodawać lub kupować w obszernym banku aplikacji.

Akurat to stoi trochę w sprzeczności z robieniem stron za darmo w Wix-ie. Realne możliwości kreatora różnią się między wersją darmową, a tą płatną – chociażby pod względem dodawania rozszerzeń, dedykowanych aplikacji czy… sklepu.

Sklep internetowy w kreatorze stron Wix

Wspominaliśmy o module e-sklepu. To ukłon w stronę wielu firm, które decydują się na dodanie sklepu internetowego do swojej strony.

Może być on dodany do witryny jako jej integralny element. Trzeba przyznać, że Wix w ten sposób pozwala na więcej niż dedykowane platformy e-commerce (Shoplo, itp.), jednak dalej – mamy 2019 rok i oferowanie takich możliwości nie jest niczym wyjątkowym.

Nie zmienia to faktu, że konstrukcja sklepu, szablony i sposób prezentowania produktów wyglądają bardzo profesjonalnie.

W łatwy sposób możemy podpiąć płatności, jednak będzie to tylko PayPal lub karty kredytowe. Co więcej, możemy edytować szablony stron procesu zakupowego, czyli karty produktu, koszyka i strony z podziękowaniem za dokonane zakupy.

To rzadko spotykane rozwiązanie, nawet na profesjonalnych platformach e-commercowych.

Są jednak problemy ze sklepem internetowym Wix.

Zrobienie sklepu internetowego w Wix wiąże się z wyborem wyższego (i znacznie droższego) pakietu eCommerce (ponad 67 zł miesięcznie, czyli ponad 800 złotych rocznie).

Wix nie pobiera żadnych prowizji na zakupy w sklepie, choć żeby otrzymywać płatności online trzeba wykupić wspomniany pakiet eCommerce.

Nie zmienia to faktu, że sam sklep internetowy w Wix nie jest dedykowanym rozwiązaniem i oferuje jedynie część możliwości charakterystycznych dla dedykowanych platform e-commerce.

Jeśli więc nie przeszkadza Ci brak zaawansowanych i rozbudowanych funkcji sklepu internetowego (tu jednak widać przewagę Shopify czy Presty) oraz to, że Wix operuje przede wszystkim na PayPal, to może okazać się wystarczający.

Pozycjonowanie stron w Wix

Wix oczywiście zatroszczył się, żeby jego kreator stron internetowych zapewniał wszystkie niezbędne funkcjonalności związane z SEO, pozycjonowaniem i analityką. Ma nawet własny program Wix SEO, który pomaga w pracy nad pozycją strony w wynikach wyszukiwania.

Możemy ustawić unikalne wartości dla całej witryny i poszczególnych podstron; edytować metadane, słowa kluczowe i linki. Jeśli chcesz, to ukryjesz nawet całą stronę (lub jej część) przed okiem Google.

Łatwo też ustawić przekierowania 301 czy skorzystać z profesjonalnych porad ekspertów Wix-a odnośnie pozycjonowania czy wyboru dobrego adresu www.

Warto jednak pamiętać, że wielu użytkowników Wix-a narzeka, że chociaż ten kreator stron internetowych ma dużo opcji pozycjonowania, to często Google nie widzi strony lub pomija ją przy wyszukiwaniu.

Tych opinii jest sporo i są one zarówno sprzed kilku lat, jak i sprzed kilku miesięcy. Warto to wziąć pod uwagę, zwłaszcza że widoczność strony internetowej w wynikach wyszukiwania jest dosyć istotna.

Nie zmienia to faktu, że konkurs Wix – SEO Hero – pokazał, że strony zrobione w innych narzędziach pozycjonują się lepiej. Z opinii na zagranicznych forach dyskusyjnych widać też, że nie był to wyjątek  problem z pozycjonowaniem stron zrobionych w Wix-ie jest powszechny.

Wsparcie techniczne i pomoc w Wix

Wsparcie oferowane przez Wix jest całkiem niezłe, jednak żeby z niego skorzystać, trzeba albo zapłacić za którykolwiek z pakietów, albo znać dobrze angielski.

Dotyczy to także pomocy bezpośredniej (mailowej). Niestety na pomoc premium mogą liczyć jedynie osoby korzystające z płatnych pakietów (od niedawna – wszystkich; do niedawna — najdroższych).

Sam kreator jest nieźle zlokalizowany i przetłumaczony na język polski. Podobnie jest ze stroną, chociaż wiele wyrażeń na niej sprawia wrażenie kalk językowych i dosłownych tłumaczeń. Żeby poznać lepiej produkt wystarczy przejść przez obszerny i przejrzysty tutorial.

Sam kreator stron internetowych ma bardzo przydatną funkcję: długą listę skrótów klawiszowych, które znacznie ułatwiają pracę.

Kolejną rzeczą są porady, które pojawiają się podczas robienia strony w Wix. Kreator podsuwa rozwiązania i tłumaczy działanie kolejnych funkcji w całkiem niezły sposób.

Podobnie jest z poradnikami wideo, które znajdziesz na polskim kanale Wix na YouTube (który jednak nie oferuje nic nowego od ponad dwóch lat, czyli można powiedzieć, że nie jest prowadzony).

Jak wygląda pomoc i kontakt bezpośredni z Wix.pl?

Tu niestety mamy niewielkie możliwości, które ograniczają się do kontaktu: przez formularz, w którym wybieramy temat, lub bezpośrednio, mailem.

Ze względu na liczbę klientów, podobnie jak w przypadku wszystkich innych firm zagranicznych, czas na odpowiedź jest długi, a kontakt odbywa się wyłącznie w języku angielskim.

Pomoc po polsku w Wix jest niestety niewystarczająca. Wskazują na to chociażby komentarze użytkowników pod tym tekstem.

Niestety, nie udało nam się znaleźć możliwości kontaktu telefonicznego, który zazwyczaj jest najskuteczniejszy w przypadku wszelkich zapytań. Nie ma także chata online.

Co nie zmienia faktu, że firma jest aktywna w mediach społecznościowych, jednak wyłącznie w anglojęzycznych.

Ile kosztuje strona internetowa w Wix?

Kreator stron internetowych Wix, poza darmowym, ma 5 pakietów płatnych. Oczywiście jeśli zamierzamy stworzoną stroną zajmować się „na poważnie”, to musimy wykupić jeden z nich.

Ceny wahają się od 17 zł do 104 zł za miesiąc. Należy przy tym pamiętać, że jeśli chcemy skorzystać z modułu sklepu internetowego, będziemy musieli wykupić jeden z dwóch najdroższych.

Pewną wadą tego cennika jest to, że są to ceny oparte o kursy dolara w Polsce.

Ceny do najniższych nie należą, a możliwości najtańszego pakietu nie są zbyt duże, jednak i tak Wix jest dobrą konkurencją dla zagranicznych kreatorów stron (Webflow czy Weebly). Jednak w porównaniu do cen w polskim kreatorze stron www WebWave, to, co oferuje Wix i to ile kosztuje jest… niezbyt korzystne. Porównanie cen znajdziesz tutaj.

Co nie zmienia faktu, że najtańszy abonament nie zdejmuje ze strony reklam (!). Żeby cieszyć się stroną bez reklamy Wixa (i też mieć więcej miejsca na dysku, spersonalizować Favicon czy zwiększyć przepustowość na stronie) trzeba zapłacić już prawie 35 złotych miesięcznie.

Jaką stronę da się zrobić w Wix?

Raczej prostą. To niestety duży problem tego kreatora stron – pozwala na szybkie zrobienie strony, jednak jeśli chcesz ją rozbudować lub skalować, to może się okazać, że jego możliwości nie wystarczają, żeby zrobić coś więcej.

Problem pojawia się przy publikacji i obsłudze czy tworzeniu większych serwisów. Oczywiście – można powiedzieć, że kreatory stron internetowych służą do robienia prostych stron, jednak to spore uproszczenie.

Jeśli traktujemy je jako pełnoprawne narzędzia do tworzenia stron www, to trzeba też wspomnieć o tym, ile da się w nich zrobić. Edytor stron Wix ma jednak pewne niedostatki.

Wix pozwala na szybkie zrobienie prostej strony. Jednak praca i obsługa większego projektu może już powodować problemy.

Pisałem o tym więcej w tekście o wadach kreatorów stron.

Tworzenie responsywnej strony internetowej

W Wix do niedawna można było zrobić stronę mobilną lub dostosowaną do potrzeb urządzeń mobilnych. Edycja tylko dwóch widoków strony była sporym kłopotem, zwłaszcza jeśli popatrzysz na to z dzisiejszej perspektywy.

Od niedawna można tworzyć dodatkowy widok responsywny, który nieźle wpasowuje się w trendy w tworzeniu stron www. Niemniej – trzy widoki responsywne to niewiele, zwłaszcza w erze telefonów z dużymi wyświetlaczami. Dodatkowo – nie ma możliwości edycji breaking pointów, co jest kłopotem dla niektórych grafików i UX-owców.

Opinie o Wix?

Są niestety mieszane, zwłaszcza jeśli użytkownicy odnoszą się do jakości obsługi czy stabilności kreatora.

Wielokrotnie w komentarzach pojawiają się głosy, że Wix ma problemy ze stabilnością i dostępnością usług w Polsce. Widać to też w wypowiedziach użytkowników w sekcji komentarzy pod tym tekstem.

Tematowi opinii o kreatorach stron i w szczególności – o dwóch najlepszych kreatorach w naszym rankingu – poświęciłem osobny tekst na blogu.

Podsumowanie: czy warto wybrać Wix?

Kreator stron Wix to z pewnością jedno z najlepszych tego narzędzi na rynku.

Z powodzeniem łączy wysoką funkcjonalność, nowoczesność i ilość opcji z niezłą optymalizacją, prostotą obsługi i ergonomią. Do tego jest stabilny, więc nie utracimy postępu swoich prac, bo o błąd musielibyśmy się bardzo postarać.

Dużą zaletą Wix-a jest łatwość z jaką możemy swój pomysł przełożyć na treść strony, bez konieczności męczenia się z kodowaniem. Do tego edytor już podczas procesu kreacji strony dobrze obrazuje finalny efekt, jaki uzyskamy po publikacji.

A jakie są minusy Wix-a? Po pierwsze: brak polskiego wsparcia. Cała podstawowa baza tutoriali, a także wsparcie techniczne są w języku angielskim.

Po drugie: ilość negatywnych opinii użytkowników o działaniu samego kreatora, jego funkcji SEO i pozycjonowaniu. Te rzeczy są bardzo ważne, zwłaszcza gdy zależy Ci na pozyskaniu klientów dzięki wyszukiwaniu organicznemu. W takim wypadku Wix może okazać się, mimo wszystkich swoich pozytywów, mało przydatny.

Po trzecie: jeśli zamierzasz cokolwiek sprzedawać coś przez stronę stworzoną w Wix, to musisz wykupić jeden z dwóch najdroższych pakietów. Nie jest to duży minus, jednak wywołuje negatywne emocje.

Brakuje nam też warstw (patrz wyżej), które ułatwiłyby pracę przy bardziej skomplikowanych projektach. Wydaje się, że obecnie każdy kreator stron internetowych „z wyższej półki” powinien posiadać taki element. Bardzo możliwe, że w kolejnych wersjach zostanie to naprawione.

Wix może też okazać się dla użytkowników początkujących narzędziem zbyt rozbudowanym i poczują się oni wprost przytłoczeni nadmiarem opcji i elementów. Zwłaszcza jest to możliwe gdy projektem ma być prosta strona, typowa wizytówka firmy.

Zobacz jak Wix prezentuje się na tle innych czołowych kreatorów!

Kreator stron internetowych WIX - opinie, cena, łatwość obsługi (recenzja 2019)
Kreator stron internetowych WIX - opinie, cena, łatwość obsługi (recenzja 2019) 1
Kreator stron internetowych Wix - jeden z najpopularniejszych na rynku. Jak wygląda tworzenie stron www w Wix? Wady, zalety, pełna recenzja.
Editor's Rating:
4.2