Ranking użytkowników kreatorów stron www.
Jak stworzyć stronę internetową? Jaki kreator wybrać?

Kreator stron internetowych WIX – recenzja

Zobacz: Wix czy WebWave – porównanie cenników

Zobacz: Wix czy WebWave – który kreator stron www wybrać?

Wix reklamuje i przedstawia kreator jako darmowy, nowoczesny i bogaty w funkcje. Ma umożliwić użytkownikom stworzenie kompletnej strony internetowej.

Wix to jeden z liderów w branży kreatorów stron internetowych. Liczba klientów, popularność narzędzia, duże plany rozwojowe i ciągłe ulepszanie samego oprogramowania – to wszystko składa się na naprawdę obiecujący produkt. Wix jako narzędzie do tworzenia stron jest coraz popularniejszy. Ale na ile jego popularność wynika z możliwości?

Czy udało się to zrealizować?

Wix – jako kreator stron www – jest bardzo przyjaznym narzędziem. Docenią to profesjonaliści i pasjonaci. Układ menu jest przejrzysty i zrozumiały; nikt nie powinien mieć większych kłopotów z jego zrozumieniem.

A jak wygląda samo tworzenie strony?

Bardzo dobrze! Po pierwsze mamy pełną dowolność w dodawaniu kolejnych elementów, ich rozmieszczaniu i edytowaniu (o tym niżej). Układ strony niczego nie ogranicza, a elementy samodzielnie układać metodą „przeciągnij i upuść”.

Do stworzenia strony użyjesz gotowego szablonu lub skomponować autorski projekt od zera. Co ciekawe, nawet puste strony mają kilka wariantów – całkowicie czysta, podzielona na kolumny, sekcje etc.

Co warto docenić?

Po kilkunastu minutach pracy w Wix-ie nie mogliśmy odmówić mu dużych możliwości. Narzędzia są dobrze przemyślane, a elementy możemy łatwo edytować. To bardzo ważne, zwłaszcza jeśli ten kreator ma dawać nam duże pole do popisu.

Bez względu na to czy jest to tekst, grafika czy pliki multimedialne, możesz wpłynąć na wygląd i strukturę całości strony. Pod tym względem Wix przerasta konkurencję, a do tego pozwala tworzyć wyjątkowe projekty stron www.

Narzędzie działa dość szybko i jest dobrze zoptymalizowane. W każdej chwili skorzystasz z podglądu, chociaż i sam edytor zaprojektowano w układzie WYSIWYG – what you see is what you get, czyli „to co widzisz, jest tym co dostaniesz”. Oznacza to, że tworzona w edytorze treść jest identyczna z wyświetlaną na gotowej stronie. Nie musimy więc tracić czasu na ciągłe poprawki i przełączanie widoku.

Warto zauważyć, że przy edycji strona jest od razu podzielona na szablon (zwykle górne menu), treść danej podstrony i stopkę. To duże udogodnienie, które pomaga zaoszczędzić czas.

Czego brakuje?

W kreatorze Wix brakuje nam 2 elementów – grupowania elementów i listy warstw. Brak pierwszego utrudnia pracę z wieloma elementami. Można to wprawdzie zastąpić wykorzystaniem opcji „kontenerów” (specjalnego kształtu grupującego inne kształty i elementy), ale to działanie na około.

Warstwy pomogłyby w szybkiej modyfikacji wyświetlania elementów, zwłaszcza gdy jedne zachodzą na drugie (jak np. w sytuacji gdy na galerię nakładamy dodatkowe napisy czy przyciski). Brak tych opcji nie zmienia jednak faktu, że Wix to przydatny i funkcjonalny kreator stron internetowych.

Elastyczność i funkcje

Jak pisaliśmy, możemy dodać do strony naprawdę dużo funkcji i elementów. Wix przygotował je wszystkie w bardzo dużej liczbie wariantów. Sprawia to, że strony tworzone w Wix-ie mogą być bardzo rozbudowane.

Tak wygląda lista dostępnych funkcji:

 • teksty (nagłówki, tytuły, akapity)
 • obrazy (zarówno pliki jak i możliwość powiązania społecznościowego z Facebookiem czy Instagramem)
 • galerie (zwykłe, siatkowe, 3D, slidery)
 • przyciski (kilkadziesiąt gotowych projektów przycisków)
 • pola (zwykłe, pola z motywami czy wspomniane już kontenery)
 • paski (klasyczne, paralaxy, ustawione jako powitanie, kilka różnych rodzajów presetów)
 • kształty (linie, strzałki, ikony, banery, kształty dekoracyjne)
 • pliki wideo (z kanału YouTube lub Vimeo)
 • pliki muzyczne (własne – Wix oferuje szeroką gamę własnych odtwarzaczy lub z portali zewnętrznych: SoundCloud, Spotify, iTunes)
 • narzędzia społecznościowe (Facebook, Twitter, Pinterest, YouTube, Google+, VK, Spotify)
 • narzędzia kontaktowe (formularze, Skype, pola subskrypcji, Mapy Google)
 • menu strony (z motywami, pionowe, poziome, menu kotwic)
 • listy (wiadomości, wydarzenia, referencje, produkty i usługi, zespół)
 • blog
 • sklep (możemy dodać jako moduł – funkcje e-commerce w Wix opisane poniżej)
 • dowolne kodowanie (HTML, CSS, JS, Flash)
 • pola logowania na stronę (dla zwykłych użytkowników lub administratorów)
 • opcje płatności PayPal
 • pliki (z pakietu Microsoft Office)
 • kotwice (elementy stale wyświetlane na stronie)

Taka lista robi na nas wrażenie, a to jeszcze nie koniec.

Po pierwsze – mamy dużą liczbę dostępnych elementów, które możemy dodać do strony, aby zwiększyć jej funkcjonalność czy atrakcyjność. Wiele z nich jest wyświetlanych już na menu dodawanych elementów, jako aplikacje z nimi powiązane. Przykładowo, gdy dodajemy filmy, możemy wybrać od razu aplikację, która wyświetli je jako slider miniaturek (także w przypadku filmów YouTube). Takich możliwości jest dużo więcej. Do tego większość z nich jest całkowicie darmowa. Inne rozwiązania możemy też przeglądać, dodawać lub kupować w obszernym banku aplikacji.

Wspominaliśmy o module e-sklepu. To ukłon w stronę wielu firm, które decydują się na dodanie funkcji e-commerce do swojej strony. Czyli sklepu. Może być on dodany do witryny jako jej integralny element. Trzeba przyznać, że i tutaj Wix bardzo wysoko postawił poprzeczkę.

Konstrukcja sklepu, szablony i sposób prezentowania produktów wyglądają bardzo profesjonalnie. W łatwy sposób możemy podpiąć płatności, jednak będzie to tylko PayPal lub karty kredytowe. Co więcej, możemy edytować szablony stron procesu zakupowego, czyli karty produktu, koszyka i strony z podziękowaniem za dokonane zakupy. To już rozwiązanie bardzo innowacyjne, rzadko spotykane nawet na profesjonalnych platformach e-commercowych.

Istnieją jednak problemy

Problem jest tylko jeden, za to dość istotny -– moduł i wszystkie jego funkcjonalności dostępne są tylko przy zakupie najdroższego pakietu płatnego. Czyli jeśli chcesz z nich skorzystać, to po prostu musisz zapłacić.

Wix nie pobiera żadnych prowizji na zakupy dokonane w naszym sklepie, choć żeby otrzymywać płatności online trzeba wykupić pakiet premium. Jeśli więc nie przeszkadza Ci brak zaawansowanych i rozbudowanych funkcji sklepu internetowego (tu jednak widać przewagę SoteShop czy Presty) oraz to, że Wix operuje przede wszystkim na PayPal, to może okazać się wystarczający.

Na koniec trzeba wspomnieć o bardzo dużej liczbie darmowych szablonów. Podzielone są tematycznie, co jest dużym ułatwieniem dla użytkowników, którzy chcą stworzyć prostą stronę, typową „wizytówkę” w internecie.

Pozycjonowanie

Wix oczywiście zatroszczył się, żeby jego kreator stron internetowych zapewniał wszystkie niezbędne funkcjonalności związane z SEO, pozycjonowaniem i analityką. Możemy ustawić unikalne wartości dla całej witryny i poszczególnych podstron; edytować metadane, słowa kluczowe i linki. Jeśli chcesz, to ukryjesz nawet całą stronę (lub jej część) przed okiem Google.

Łatwo też ustawić przekierowania 301 czy skorzystać z profesjonalnych porad ekspertów Wix-a odnośnie pozycjonowania czy wyboru dobrego adresu www.

Warto pamiętać, że wielu użytkowników Wix-a narzeka, że chociaż kreator stron internetowych ma dużo opcji pozycjonowania, to często Google nie widzi strony lub pomija ją przy wyszukiwaniu. Tych opinii jest sporo i są one zarówno sprzed kilku lat, jak i sprzed kilku miesięcy. Warto to wziąć pod uwagę.

Wsparcie techniczne

Również wsparcie, jakie oferuje Wix, jest bardzo dobre. Żeby poznać lepiej produkt wystarczy przejść przez obszerny i przejrzysty tutorial. Sam kreator stron internetowych ma bardzo przydatną funkcję: długą listę logicznych skrótów klawiszowych, które znacznie ułatwiają pracę.

Pamiętać trzeba o jednej, ale bardzo ważnej sprawie – cały suport Wix jest w języku angielskim. Dla osób, które nie znają lub słabo posługują się tym językiem, będzie to przeszkoda nie do przeskoczenia. Sprawa dotyczy także pomocy bezpośredniej.

Kolejna rzecz to porady. Pojawiają się podczas procesu tworzenia strony, wraz z postępem naszych działań. Kiedy wybierasz nową funkcję, kreator stron internetowych podsuwa informacje, które mogą pomóc w lepszym użyciu narzędzia. Oczywiście zawsze możemy je wyłączyć.

Bardzo nam się podobały poradniki wideo Wix-a. Znajdziesz je na polskim kanale kreatora na YouTube. Pomogą zrozumieć najbardziej podstawowe funkcje kreatora. Niektóre z nich są naprawdę krótkie (większość niewiele powyżej 1 minuty), jednak merytorycznie są bardzo dobre.

A kontakt bezpośredni?

Tu niestety mamy niewielkie możliwości, które ograniczają się do kontaktu pisanego: przez formularz, w którym wybieramy temat, lub bezpośrednio, mailem. Ze względu na liczbę klientów, podobnie jak w przypadku wszystkich innych firm zagranicznych, czas na odpowiedź jest długi, a kontakt odbywa się tylko w języku angielskim.

Niestety, nie udało nam się znaleźć możliwości kontaktu telefonicznego, który zazwyczaj jest najskuteczniejszy w przypadku wszelkich zapytań. Nie ma także chata online.

Wix, jak można się domyśleć, dba o ciągły rozwój swojego kreatora. Podczas pracy wyraźnie czujemy, że jest to narzędzie aktualizowane i rozwijane. Jeśli więc pojawia się nowy trend w temacie tworzenia stron, to możemy być pewni, że i Wix będzie to wykorzystywał i udostępniał.

Ponadto firma jest też aktywna w mediach społecznościowych i dostarcza dużo wartościowego contentu. Dotyczy on oczywiście tworzenia stron www.

Polityka cenowa

Kreator stron internetowych Wix, poza darmowym, ma 4 pakiety płatne. Oczywiście jeśli zamierzamy stworzoną stroną zajmować się „na poważnie”, to musimy wykupić jeden z nich. Ceny wahają się od 17 zł do 67 zł za miesiąc. Należy przy tym pamiętać, że jeśli chcemy skorzystać z modułu sklepu internetowego, będziemy musieli wykupić ten najdroższy.

Ceny do najniższych nie należą, a możliwości najtańszego pakietu nie są zbyt duże, jednak i tak Wix jest dobrą konkurencją dla zagranicznych kreatorów stron (Webflow, Webs, Weebly). Co nie zmienia faktu, że najtańszy abonament nie zdejmuje ze strony reklam (!).

Domeny

Strona stworzone w pakiecie darmowym, standardowo są publikowane w subdomenie wix.com. Jeśli wykupimy któryś z pakietów płatnych, to możemy podpiąć własna domenę. Przy wyborze „środkowego” pakietu – otrzymasz za darmo własną domenę.

Łatwość użytkowania:

Podsumowując: Wix to z pewnością jeden z najlepszych kreatorów stron internetowych na rynku. Jego pozycja nie zmieniła się od dawna. Z powodzeniem łączy wysoką funkcjonalność, nowoczesność i ilość opcji z dobrą optymalizacją, prostotą obsługi i ergonomią. Do tego jest stabilny, więc nie utracimy postępu swoich prac, bo o błąd musielibyśmy się bardzo postarać.

Dużą zaletą Wix-a jest łatwość z jaką możemy swój pomysł przełożyć na treść strony, bez konieczności męczenia się z kodowaniem. Do tego edytor już podczas procesu kreacji strony dobrze obrazuje finalny efekt, jaki uzyskamy po publikacji.

A jakie są minusy Wix-a? Po pierwsze: brak polskiego wsparcia (ni licząc filmów instruktażowych na YouTube). Cała podstawowa baza tutoriali, a także wsparcie techniczne są w języku angielskim.

Po drugie: ilość negatywnych opinii użytkowników o działaniu funkcji SEO i pozycjonowania. Te rzeczy są bardzo ważne jeśli zależy Ci na pozyskaniu klientów dzięki wyszukiwaniu organicznemu. W takim wypadku Wix może okazać się, mimo wszystkich swoich pozytywów, mało przydatny.

Po trzecie: jeśli zamierzasz cokolwiek sprzedawać coś przez stronę stworzoną w Wix, to musisz wykupić najdroższy pakiet. Nie jest to duży minus, jednak wywołuje negatywne emocje.

Brakuje nam też warstw (patrz wyżej), które ułatwiłyby pracę przy bardziej skomplikowanych projektach. Wydaje się, że obecnie każdy kreator stron internetowych „z wyższej półki” powinien posiadać taki element. Bardzo możliwe, że w kolejnych wersjach zostanie to naprawione.

Wix może też okazać się dla użytkowników początkujących narzędziem zbyt rozbudowanym i poczują się oni wprost przytłoczeni nadmiarem opcji i elementów. Zwłaszcza jest to możliwe gdy projektem ma być prosta strona, typowa wizytówka firmy.

Zobacz jak Wix prezentuje się na tle innych czołowych kreatorów!

Leave a Reply