Polskie kreatory stron – który jest najlepszy?
Czy potrafisz wymienić polskie kreatory stron internetowych?
Oczywiście bez patrzenia w mój ranking 🙂 Największą cechą kreatora jest możliwość stworzenia strony internetowej za darmo. Jednak równie ważne są też dwie inne kwestie, które często nie są brane pod uwagę.
Pierwsza to dostępność pomocy po polsku. Nie każdy użytkownik posługuje się językiem angielskim na tyle biegle, żeby rozmawiać w nim o kwestiach technicznych.
Druga to wspieranie lokalnego biznesu. Korzystanie z produktów i usług wytworzonych w Polsce pomaga rozwijać naszą gospodarkę, na czym zyskujemy wszyscy. Okazuje się, że Polacy nie gęsi i swoje kreatory stron mają. Który z nich jest najlepszy? Przekonajmy się!
Home.pl
To polska firma oferująca kompleksowe usługi hostingowe. W portfolio produktów ma kreator stron www o nazwie Click Web. To proste w użyciu narzędzie, które pozwala na szybkie stworzenie witryny internetowej. Praca z nim przypomina budowanie z klocków. Narzędzie pozwala na umieszczanie elementów strony w gotowych szablonach. Zasada jego działania jest podobna jak w przypadku popularnego Squarespace. Narzędzie umożliwia także szybkie stworzenie sklepu internetowego i powiązanie strony z mediami społecznościowymi, co jednak jest już standardem.
Wada takiego rozwiązania jest jego mała elastyczność. Możliwości kreatora są ograniczone. Zadowoli on przede wszystkim osoby, które nie mają potrzeby tworzenia oryginalnych, wyróżniających się stron internetowych. Tworzenie bardziej kreatywnych projektów jest tu praktycznie niemożliwe. Dlatego witryny zbudowane przy pomocy produktu od home.pl są do siebie łudząco podobne.
Co więcej, korzystanie z tego narzędzia to spory koszt. Bezpłatny pakiet dostępny jest jedynie przez 14 dni. Tyle czasu wystarcza właściwie tylko na stworzenie strony internetowej za darmo i podjęcie decyzji, czy chcemy wiązać przyszłość z Click Webem.
Plusy:
+możliwość stworzenia strony w krótkim czasie
+łatwa obsługa
+opcja sklepu internetowego i połączenia strony z mediami społecznościowymi
Minusy:
-bardzo ograniczone możliwości edycji strony
-krótki okres próbny
-wysoka cena
Mfirma.eu
To kolejny kreator stron www oparty o szablony. Znajdziemy tu wiele wzorów podzielonych na kategorie tematyczne. Dzięki temu łatwo zaprojektujemy stronę dla konkretnej branży.
Niewątpliwą zaletą kreatora jest fakt, że szablony są wypełnione przykładową treścią w języku polskim. Przyśpiesza to proces tworzenia witryny.
Do wad można zaliczyć brak możliwości stworzenia własnej strony od podstaw, co może być przeszkodą dla bardziej kreatywnych czy doświadczonych użytkowników. Co więcej, gotowe szablony wyglądają dość archaicznie, przez co nasza strona może prezentować się gorzej, niż projekty konkurencji.
Plusy:
+duża liczba dostępnych szablonów
+możliwość wykorzystania gotowych polskich tekstów
Minusy:
-brak możliwości stworzenia strony od podstaw
-mało atrakcyjne graficznie szablony.
WebWavecms.com
WebWave to w tej chwili najpopularniejszy polski kreator stron www.
Narzędzie oferuje ogromne możliwości stworzenia unikalnej strony o niepowtarzalnej szacie graficznej. Do tego wypada naprawdę korzystnie cenowo. Jeśli chodzi o możliwości – są one właściwie nieograniczone a wygląd strony zależy tylko od naszej wyobraźni.
Niewątpliwą zaletą WebWave jest fakt, że w tym kreatorze możemy skorzystać z gotowych, ładnie zaprojektowanych szablonów, ale też stworzyć swoją stronę od podstaw. Ta pierwsza opcja będzie szczególnie przydatna dla początkujących twórców. Z kolei osoby bardziej zaawansowane mają możliwość stworzenia w 100% oryginalnego projektu.
Do plusów trzeba też zaliczyć to, że z wszystkich funkcji kreatora WebWave możemy korzystać za darmo bez limitów czasowych. Wykupienie pakietu premium pozwala na korzystanie wybranie dowolnej domeny i blokuje wyświetlanie reklam.
Praktycznie jedyną wadą kreatora jest fakt, że na początku może wydawać się dość trudny w obsłudze. Wystarczy jednak poświęcić kilkanaście minut, żeby nauczyć się podstaw obsługi. Będzie to łatwe zwłaszcza dla osób, które mają jakiekolwiek doświadczenie z programami graficznymi.
Plusy:
+Możliwość stworzenia strony od podstaw lub skorzystania z szablonu
+Atrakcyjnie wizualnie szablony
+Duże możliwości modyfikacji strony
+Darmowa wersja dostępna bez limitu czasowego
Minusy
-niedoświadczonym użytkownikom może wydawać się trudny w obsłudze
Co wybrać?
Wszystkie opisane powyżej narzędzia pozwalają na stworzenie własnej strony internetowej za darmo. Przeznaczone są dla różnych grup użytkowników. Dlatego warto wypróbować każde z nich. Ja wybrałem kreator WebWave, który możecie znaleźć tutaj. Zdecydowałem się na niego ze względu na to, że oferuje praktycznie nieograniczone możliwości edycji strony, a przy tym okazuje się dość prosty w obsłudze.