Responsywne projektowanie stron internetowych to, mówiąc w skrócie, tworzenie witryn w taki sposób, żeby dobrze się je oglądało na różnych typach urządzeń – komputerach, tabletach i smartfonach.

 

Urządzenia mobilne – przyszłość internetu

Coraz więcej osób łączy się z internetem za pomocą tabletów i smartfonów. W 2018 roku ponad 50% ruchu na stronach zostało wygenerowane przez urządzenia mobilne. Dla porównania, w roku 2013 ten współczynnik wynosił tylko 16%. Nic nie wskazuje na to, że tendencja wzrostowa miałaby się odwrócić. 

Nasza witryna nie może   wyglądać i funkcjonować dobrze tylko, jeśli wchodzi się na nią za pomocą komputera. Wtedy już na starcie tracimy szansę na dotarcie do połowy potencjalnych odbiorców. Dlatego projektując stronę internetową nie można zapominać o responsywności. 

Responsywne projektowanie stron – czym jest w praktyce?

RWD (Responsive Web Design – czyli responsywne projektowanie stron)  składa się z mieszanki elastycznych siatek i układów, obrazów oraz inteligentnego wykorzystania CSS. Jak to działa?

Gdy użytkownik przełącza się z laptopa na tablet, witryna automatycznie dostosowuje się do rozdzielczości i rozmiaru obrazu.

W przypadku wielu stron tworzenie wersji mobilnej dla każdej rozdzielczości i nowego urządzenia byłoby niemożliwe, a przynajmniej niepraktyczne i czasochłonne. 

Nie oznacza to oczywiście, że powinniśmy sobie odpuścić i po prostu zrezygnować z interakcji z użytkownikami smartfonów i tabletów. Tym bardziej, że jak już wspomnieliśmy,generują oni ponad połowę ruchu na stronach. Co w takim razie możemy zrobić?

RWD w kreatorze stron

Nie w każdym narzędziu do budowania własnej witryny możesz znaleźć zautomatyzowane RWD, jednak niektóre oferują takie funkcje. Należy do nich WebWave, który od niedawna wprowadził automatyczne RWD. Ta funkcja pozwala na szybkie i własnoręczne dopasowywanie witryny do ekranów różnych urządzeń. 

Jednak zarówno WebWave jak i popularny Wix mają też gotowe szablony, które są automatycznie dostosowane dla każdego urządzenia mobilnego. 

Możesz przeczytać więcej na ich temat tutaj.