Strony www powinny działać prawidłowo nie tylko na komputerach. Konieczne jest ich dostosowanie do urządzeń mobilnych. W tym artykule bliżej przyjrzymy się zagadnieniu RWD i zobaczymy, które kreatory radzą sobie z nim najlepiej, a gdzie stanowi problem.

Czym jest RWD

RWD to skrót od wyrażenia Responsive Web Design. Chodzi o taki sposób projektowania strony, który umożliwia jej dostosowywanie się do ekranów różnej wielkości. Użytkownicy internetu do przeglądania sieci używają różnego typu urządzeń – od telefonów do dużych telewizorów. Strona powinna wyglądać i działać na urządzeniach o różnej wielkości ekranów.

RWD nie należy mylić z wersją mobilną strony. W tym drugim przypadku mamy do czynienia z oddzielną witryną, która została zaprojektowana z myślą o ekranach telefonów.

Dlaczego dostosowanie strony do urządzeń mobilnych ma znaczenie

Wiele osób tworzących strony samodzielnie zaniedbuje temat dostosowania ich do smartfonów i tabletów. To błąd. Już ponad połowa ruchu w internecie pochodzi z urządzeń mobilnych. 

Jeśli strona www nie jest responsywna, osoby korzystające ze smartfonów i tabletów nie będą chciały z niej korzystać. W związku z tym traci ruch. co więcej, na dostosowanie do urządzeń mobilnych zwraca uwagę Google. Największa wyszukiwarka od września 2020 przechodzi całkowicie na tryb indeksowania (oceniania stron) biorący pod uwagę przede wszystkim doświadczenie użytkowników urządzeń mobilnych.

Jak wygląda RWD w kreatorach stron www

Większość kreatorów stron www umożliwia tworzenie stron responsywnych. Przyjrzyjmy się, jak wygląda funkcja RWD w poszczególnych narzędziach. 

Wix

Wix oferuje automatyczne dostosowanie stron do ekranów urządzeń mobilnych. Mamy też możliwość samodzielnego ustawienia widoku strony dla tabletów i telefonów komórkowych. 

Webflow

Również w wypadku tego kreatora mamy do czynienia z automatycznym dopasowaniem strony do urządzeń mobilnych. Mamy też możliwość zmiany wyglądu i położenia elementów dla różnych widoków strony. 

Weebly

Tutaj też kreator samoczynnie dostosowuje wygląd strony do urządzeń mobilnych. Funkcja działa bez zarzutu. 

Webnode

Ten prosty w obsłudze kreator również automatycznie dostosowuje stronę do telefonów komórkowych i tabletów. Co więcej, wszystkie zmiany wprowadzone w “desktopowej” wersji witryny są automatycznie przekładane na wersje mobilne. Niestety, przy próbie samodzielnego dostosowania poszczególnych elementów pojawiają się problemy. Trudno jest zmienić ich układ w wersji mobilnej tak, żeby modyfikacje nie pozostały bez wpływu na wersję na ekrany komputerów. 

Duda

Ten kreator również oferuje automatyczne RWD. Minusem jest tu podgląd w mockupie telefonu komórkowego, który nieco utrudnia pracę. 

WebWave

Ten kreator oferuje automatyczne dostosowanie strony do ekranów urządzeń mobilnych. Jego niewątpliwym plusem jest fakt, że umożliwia też samodzielne edytowanie poszczególnych elementów w taki sposób, żeby ostateczna wersja witryny jak najlepiej spełniała nasze oczekiwania. 

Podsumowanie

Responsywność, czyli dostosowywanie się strony do ekranów różnej wielkości ma kluczowe znaczenie. Wybierając kreator, z pewnością trzeba zwrócić uwagę na ten aspekt. Dzięki responsywnej stronie www przyciągniesz i utrzymasz użytkowników, a także poprawisz pozycję witryny w wynikach wyszukiwania Google.