Czy warto zabierać się za samodzielne tworzenie strony internetowej? A może lepiej zlecić to zadanie profesjonalistom? Wiele osób zadaje sobie to pytanie. Moim zdaniem odpowiedź jest oczywista – lepiej stworzyć stronę samemu. Dlaczego? W tym artykule postaram się odpowiedzieć na to pytanie.

Oszczędzisz pieniądze

To chyba najbardziej oczywiste stwierdzenie. Zrobienie profesjonalnej strony internetowej to wydatek kilku tysięcy złotych. A mówimy tu o prostych witrynach składających się ze strony głównej i kilku podstron. 

Bardziej skomplikowane projekty wymagają zaangażowania odpowiednio większych środków. Zlecenie stworzenia strony profesjonaliście może więc nadwyrężyć budżet niejednej małej firmy, nie mówiąc o osobach, które chcą stworzyć stronę z powodów innych, niż komercyjne.

Dlatego samodzielne stworzenie strony może dla wielu okazać się dobrym pomysłem. Jak pokażę za chwile, to zadanie jest łatwiejsze, niż mogłoby się wydawać. 

Oszczędzisz czas

Takie stwierdzenie może wydawać się zaskakujące. W końcu jeśli zadaniem zajmie się specjalista, nam pozostanie tylko oglądanie efektów jego pracy, prawda? Nie do końca. 

Tworzenie strony internetowej to długotrwały proces. Wymaga stworzenia dobrego briefu, czyli założeń, które przedstawiamy zleceniobiorcy. Wykonanie zlecenia trzeba na bieżąco kontrolować. Wiąże się to z koniecznością stałej wymiany informacji. 

Czasami zlecenie drobnej zmiany, np. modyfikacji koloru tła, trwa dłużej, niż jej wprowadzenie. Dlatego w wielu przypadkach samodzielne tworzenie strony może okazać się szybsze.

Lepiej poznasz swoich odbiorców

Podstawą do stworzenia dobrej strony jest dokładne zbadanie grupy docelowej. Zanim stworzysz witrynę, powinieneś przyjrzeć się swoim odbiorcom. 

Poznawanie grupy docelowej to jedno z ważniejszych działań w marketingu. I nie chodzi tylko o potencjalnych klientów. Nawet jeśli nie chcemy zarabiać na naszej witrynie, to zalezy nam na przyciągnięciu na niej jak największej liczby odbiorców. 

Zyskasz wiedzę na temat konkurencji

Nieważne czy chodzi o stronę firmową, czy amatorski blog o akwarystyce. Przygotowanie własnej strony wiąże się z koniecznością analizy podobnych witryn. 

Przy okazji zapoznania się z ich formą i treścią poznamy mocne i słabe strony konkurencji. Pozwoli to naśladować dobre działania i unikać błędów. 

Zdobędziesz nowe umiejętności

Umiejętność tworzenia stron internetowych jest obecnie bardzo przydatna. Wbrew pozorom nie jest do tego potrzebne kodowanie. Wystarczy skorzystać z kreatora stron www.

Kreatory to narzędzia, które umożliwiają zbudowanie działającej witryny nawet osobom bez żadnego doświadczenia informatycznego. Większość z nich to narzędzia typu przeciągnij i upuść, gdzie stronę tworzy się poprzez wybór konkretnych elementów (takich jak pole tekstowe, grafiki czy przycisk) i umieszczaniu ich na stronie za pomocą myszki. 

W ten sposób praktycznie każdy może stworzyć funkcjonalną i atrakcyjną witrynę, która przyciągnie użytkowników.

Rozwiniesz zmysł estetyczny

Tworzenie stron może okazać się dla ciebie fascynującym zajęciem, jeśli choć trochę interesujesz się sztuką lub projektowaniem. Samodzielne tworzenie strony ćwiczy umiejętności kompozycji, dostrzegania właściwych proporcji i poczucie estetyki

Będziesz miał pełną kontrolę nad projektem strony

Jeśli zlecasz tworzenie strony profesjonaliście, to w praktyce on decyduje o jej wyglądzie. Nawet najbardziej szczegółowe wskazówki nie przełożą się w 100% na oczekiwany przez Ciebie efekt. 

Budując stronę samemu nadasz jej dokładnie taki wygląd, na jakim Ci zależy. Układ strony, wygląd elementów, dobór grafik czy tekstów zależy wyłącznie od Twojej wyobraźni. 

Lepiej określisz swoje oczekiwania

Jeśli nie masz doświadczenia w tworzeniu stron, zlecenie tego zadania może okazać się trudniejsze, niż samodzielne wykonanie witryny. Dzieje się tak dlatego, że na początku trudno jest określić precyzyjnie swoje oczekiwania. 

Wiele rzeczy “wychodzi w praniu” i nie da się ich przewidzieć na początku. Oczekiwania co do strony staną się bardziej precyzyjne w miarę postępu prac nad witryną. 

Szybciej wdrożysz się w utrzymanie witryny

Raz stworzonej stron nie można pozostawić samej sobie. konieczna jest ciągła aktualizacja. Nowe treści przyciągają użytkowników i powodują, że strona zyskuje w oczach algorytmów Google, które umieszczą ją wyżej w wynikach wyszukiwania. 

Samodzielne utrzymanie stron często okazuje się mniej czasochłonne, niż zlecanie nawet najdrobniejszych ulepszeń na zewnątrz. Ma to szczególnie duże znaczenie w przypadku stron, których treści są często aktualizowane, np. blogów. 

Będziesz mógł tworzyć strony dla innych

Zbudowanie własnej witryny daje Ci umiejętności, które możesz wykorzystać w pracy dla innych. Zaczynając nawet od małych zleceń możesz zbudować portfolio, dzięki któremu zdobędziesz kolejnych kontrahentów. 

Projektowanie stron www może stać się dla Ciebie nie tylko źródłem dodatkowego dochodu, ale nawet pełnoprawną pracą. 

Podsumowanie

Jak widać, efektem samodzielnego stworzenia strony nie jest tylko działająca witryna. Podczas procesu jej budowania, zdobędziesz praktyczną wiedzę i umiejętności.

Dzięki temu praca nad utrzymaniem strony, a także ewentualne zmiany nie będą stanowiły dla Ciebie problemu. Co więcej, będziesz mógł zacząć tworzyć projekty na zlecenie. Dlatego bez wątpienia warto zainwestować czas w samodzielne stworzenie strony.