Tworzenie stron internetowych zyskuje coraz większe zainteresowanie. Dotyczy to zarówno samego robienia witryny www, jak i chęci jej posiadania.
Co w wypadku gdy należymy do pierwszej grupy? Od czego zacząć swoją przygodę projektowania stron internetowych? Jaki kierunek studiów musimy wybrać, chcąc zostać programistą, a jaki w przypadku marzeniu o karierze web designera?
Czy aby tworzyć strony, studia są w ogóle potrzebne? Sprawdźmy jak to wygląda, w rzeczywistości!

 

Co kryje się pod sformułowaniem tworzenie stron internetowych?

Jeśli omawiałbym z Wami ten temat kiedyś, wyjaśnienie tego pojęcia, wyglądałoby zupełnie inaczej. Internet jednak wciąż się rozwija, a z nim potrzeby jego użytkowników- zarówno tych bardziej doświadczonych, jak i tych znających tylko podstawy.

 

Kodowanie

Powstanie komputerów, a później internetu wywarło wielki wpływ zarówno na sferę prywatną, jak i zawodową. Oczywiście na początku z tych luksusów korzystali nieliczni, ale z czasem stawało się to bardziej ogólnodostępne.
Pierwsze strony internetowe powstawały za pomocą kodów. Jest to oryginalny sposób ich tworzenia. Nie były one zbyt rozbudowane i nie zachwycały wyglądem…ale były.
Obecnie kodując przy pomocy HTML, JavaScript etc. możemy stworzyć w pełni funkcjonalne witryny www o wielkich możliwościach. Nie zawsze jednak będą one tak ładne, jak byśmy tego oczekiwali.
W przypadku zajmowania się programowaniem oczywistym jest, że konieczna nam będzie do tego znajomość języka kodów, a więc tworzenie stron i innych narzędzi takich jak aplikacje będzie możliwe tylko i wyłącznie jeśli posiadamy te jakże kluczową umiejętność (…lub chcemy się tego nauczyć).
Czy to, że nie jest to metoda dla wszystkich, sprawia, że jest ona zbędna?- oczywiście, że nie…a dlaczego? Właśnie za pomocą kodowania powstają aplikacje i inne narzędzia, które pozwalają na tworzenie stron internetowych bez umiejętności ściśle związanych z programowaniem.

 

Programy do projektowania w stylu drag&drop

Dzięki programom takim jak kreatory stron internetowych coraz więcej osób mogło zainteresować się tworzeniem witryn www, nawet w momencie, gdy nie posiadali umiejętności programisty. Z czasem, gdy internet zaczął się rozrastać, a strona nie mała tylko być, ale też wyglądać, zaczęto przykładać uwagę do designu. Dlaczego mówię o tym w tym momencie?
Jak już sobie powiedzieliśmy osoba zajmująca się tworzeniem stron za pomocą kodowania, nie koniecznie będzie potrafiła zaprojektować ją tak, żeby oprócz funkcjonalności była też przyjemna dla oka. Z kolei osoba znająca się na web designie i posiadająca umiejętności w dziedzinie UX i UI bardzo często nie będzie potrafiła programować. Jeśli jednak da się jej narzędzie, które umożliwi tworzenie strony za pomocą metody “przeciągnij i upuść” to będzie w stanie stworzyć funkcjonalną, a zarazem estetyczną platformę www.

 

Jakie studia wybrać aby móc zacząć tworzyć strony internetowe?

Odpowiedź na to pytanie jest złożona- z dwóch powodów:
To zależy od tego, jaki tryb tworzenia strony internetowej wybierzemy- programista czy web designer?

Sądzę jednak, że jeśli nie jesteśmy nastawieni na jeden konkretny styl, to najlepiej będzie aby nasz kierunek studiów omawiał zarówno tradycyjne metody tworzenia stron jak i te, które dały nam kreatory.

Do kierunków studiów, od których możemy zacząć karierę projektanta witryn www należą m.in.

  • grafika komputerowa- przyda nam się do budowania części składowych strony (grafik, ikon itp.) oraz ogólnego układu i wyznaczaniu proporcji.
  • informatyka
  • programowanie
  • tworzenie aplikacji internetowych i mobilnych- tutaj nasza edukacja jest już bardziej nakreślona. Nadal jednak będzie to wiedza bardziej techniczna, ale nie ukrywam, że sam kierunek tych studiów wydaje się bardzo przyszłościowy.

To tylko kilka przykładów, jakie znalazłem, szukając kierunków studiów, które mogłyby pomóc osobie chcącej zostać programistą lub web designerem. Oczywiście jest ich więcej- wiele zależy też od kraju, a nawet samego regionu.

 

Czy studia w dziedzinie tworzenia stron internetowych są w ogóle możliwe?

Robiąc research do tego artykułu zdałem sobie sprawę, że jeśli chodzi o kierunki związane z web designem, to nie mamy zbyt dużego pola manewru. Oczywiście, jak wspominałem przed chwilą, znajdziemy poszczególne specjalizacje, ale często też, te bardziej sprecyzowane, są w wersji uzupełniającej, II stopnia – wcześniej musimy przebrnąć przez bardziej ogólne zagadnienia. To prawda…są one przydatne, ale nie zawsze. Zdarza się też, że pokrywają się z naszym przyszłym zawodem tylko i wyłącznie w kilku procentach.

Co ciekawe dużo więcej pozycji nastawionych na edukowanie zainteresowanych studentów w dziedzinie projektowania, znajdziemy na zagranicznych uczelniach.

 

Kurs zamiast studiów

Jeśli nie chcemy poświęcać czasu na kierunki, które nie do końca sprostają wymaganiom naszych oczekiwań lub po prostu wymarzonemu stanowisku, to warto rozważyć udanie się na kurs. Dlaczego? W przypadku tej formy edukacji mamy trochę większy wybór. Możemy wybierać spośród ogólnych zagadnień, po skonkretyzowany jej element. Pozwala to na zdobycie wiedzy dokładnie w tym temacie, jaki nas interesuje. Z pewnością znajdziemy wiele pozycji doszkalających w temacie UI i UX, a to dwa bardzo istotne elementy projektowania witryn www.
Kursy mogą lepiej sprawdzić się niż studia, w przypadku osób, które na co dzień pracują. Oczywiście są studia zaoczne i wieczorowe, ale tak jak już sobie wspomnieliśmy, nie zawsze znajdziemy kierunek, omawiający tematykę naszych zainteresowań- np. “tworzenie stron internetowych, a web design”
Obydwie formy są oczywiście płatne- jedne będą trwały dłużej, a drugie krócej. To, którą wybierzemy, będzie zależało od tego, która lepiej sprosta naszym oczekiwaniom.

 

Studia, kurs, a może po prostu praktyka?

Poza udaniem się na studia lub kurs specjalistyczny możemy postawić po prostu na praktykę.

Do tworzenia stron internetowych nie jest nam wyłącznie potrzebna teoria. Musimy wiedzieć jak projektować w określonych sytuacjach, mając różne wytyczne i oczekiwania od klientów, dlatego też warto ćwiczyć swój warsztat. Co mam na myśli?

Wystarczy, że zaczniemy samodzielnie projektować strony internetowe. Możemy postawić na kodowanie lub tworzenie stron przy pomocy kreatora. Wybór należy do nas. Osobiście polecałbym spróbować tego i tego. Wydaję mi się, że warto od razu sprawdzić, w czym czujemy się pewniej, a jeśli okaże się, że w obydwóch tych działaniach radzimy sobie całkiem nieźle, to jeszcze lepiej.

W wielu swoich artykułach pisałem, że do stworzenia strona zdecydowanie bardziej polecam narzędzia korzystające z zasady drag and drop. Projekty wychodzą w nich znacznie bardziej estetyczne. Niektóre kreatory takie jak WebWave dają jednak możliwość wstawiania własnych fragmentów kodu- możemy wykorzystać je m.in. do aktualizacji artykułów. W ten np. sposób łączymy obydwie formy tworzenia witryn www. To będzie najlepszy sposób.

 

W jaki sposób ćwiczyć swoje umiejętności projektowania stron bez pójścia na studia?

Powiedzieliśmy już sobie, że najlepszym sposobem jest praktyka. Niezależnie od tego czy zdecydowaliśmy się na studia lub kursy. Ona i tak będzie nam potrzebna…ale jak ją wdrożyć?

Jeśli chodzi o tworzenie stron za pomocą kodów, to wystarczy jedynie (i aż) nauczyć się np. języka html…a następnie zacząć pisać stronę.
Z kolei jeśli chodzi projektowanie stron za pomocą kreatora, najprostszym sposobem jest założenie darmowego konta, na którym zapoznamy się z całym narzędziem, sposobem jego działania oraz możliwościami.
Każdy kreator jest trochę inny, dlatego przed rejestracją warto trochę o nim poczytać. Z mojej strony polecam oczywiście swój ranking.
Ale do sedna…
Zazwyczaj w darmowej wersji konta nie otrzymujemy domeny. Nie ma się co dziwić. Nie wszystko możemy otrzymać bez dodatkowych kosztów. Nie przeszkadza nam to jednak w korzystaniu z samego narzędzia, jakim jest kreator. Możemy tworzyć w nim wiele różnych projektów, dotyczących rozmaitych branż. W ten sposób sprawdzimy swoją neutralność projektową. Będziemy mogli ustalić, czy posiadamy jakiś spójny “szablon” tworzenia, czy też każdy z nich jest zupełnie inny.

Warto też podczas tworzenia stron przeanalizować różne kombinacje układów, stosunek tekstu do obrazu itp. Jeśli nie mieliśmy z tym wcześniejszej styczności, to takie praktyki przyniosą nam wiele korzyści na przyszłość.

 

Jak przetestować swoje umiejętności?

Najlepszym sposobem na sprawdzenie swoich umiejętności w tworzeniu stron, czy to przy pomocy kreatora, czy po prostu poprzez kodowanie, będzie zwykłe zaangażowanie w to swoich znajomych i poproszenie ich o stworzenie ‘sztucznych zleceń’. Będą one symulowały zadania od klientów. Będziemy mogli się w ten sposób przekonać czy sprostamy czyimś oczekiwaniom.- wykonamy projekt, a osoba, która nam go zleciła, poinformuje nas, czy właśnie o to jej chodziło lub, czy po prosu jest zadowolona z efektu końcowego.

 

Podsumowanie

Studia, a projektowanie stron. Niestety na ten moment nie ma aż tak szerokiego wachlarza kierunków do wyboru. Oczywiście możemy zdobywać swoją wiedzę etapami- część na studiach, część poprzez kursy, a resztę uzupełnić dodatkowo praktyką. Jest to dobre rozwiązanie. Szczególnie w momencie kiedy nie jesteśmy jeszcze pewni swoich umiejętności, a zależy nam obranym celu.
Z kolei jeśli mamy już jakiekolwiek doświadczenie graficzne lub zmysł estetyczny, wydaje mi się, że zamiast studiów lepiej skupić się na szkoleniach i budowaniu własnego doświadczenia poprzez realizacje projektów.