5 kroków do stworzenia responsywnej strony internetowej
Jeszcze nie tak dawno wspominałem o wprowadzonych przez Google oficjalnych zmianach dotyczących Mobile First Indexing. Mają one bezpośredni związek z poprawnie stworzonym RWD, ponieważ to strona w wersji na urządzenia mobilne zostaje brana pod uwagę przy pozycjonowaniu strony.
Jeżeli jeszcze nie masz dopracowanej witryny, to koniecznie musisz to jak najszybciej zmienić. Chcę Ci w tym pomóc, dlatego przedstawię Ci dziś pięć kroków, które musisz przejść, aby Twoja strona była przystosowana do wymogów Google.
1. Layout strony
Stworzenie responsywnej strony to zadanie, które wymaga odpowiedniego podejścia i rozplanowania wszystkiego, co będziesz robić. Nie polega to tylko na umieszczeniu kolejnych elementów pod sobą w jednym, długim ciągu.
Musisz zdecydować, które segmenty są najistotniejsze, a które możesz ukryć w mobilnej wersji. Dzięki temu zachowasz umiar w dodawaniu kolejnych detali na stronę.
2. Zacznij od wersji na telefon
To najlepsza zasada, jaką można komuś zaoferować, choć często jest na nią zwyczajnie za późno. Jeżeli Twoja strona jest dopiero w planach — idealnie! W takim wypadku rozpocznij tworzenie jej od najmniejszego możliwego ekranu.
To złota zasada RWD, ponieważ nie tylko jest wygodniej dodawać elementy niż je usuwać, ale też można doskonale rozplanować cały layout, czyli poprzedni opisywany przeze mnie punkt.
3. Minimalistyczny design
Bardzo popularne jest teraz tworzenie prostych, przejrzystych szablonów na strony internetowe. Jednak nawet najbardziej minimalistyczny szablon może być nadmiernie przepełniony elementami, gdy zostanie on ściśnięty na mały ekran. Dlatego, jeżeli nie masz gotowego RWD, zawsze możesz zainspirować się pomysłami innych twórców. Poświęć czas na estetyczne rozplanowanie swojej pracy, aby stale nie wracać i poprawiać nowych elementów.
4. Dostosowana nawigacja
To jeden z najważniejszych kroków, a niestety jest często niebrany pod uwagę. Nie jest to reguła, jednak dla większości stron skopiowanie menu z wersji komputerowej na wersję mobilną nie wchodzi w grę. Są często zbyt rozbudowane i wielopoziomowe, przez co nie tylko strona ładuje się wolniej, ale utrudniona jest nawigacja po samej witrynie. Musisz pamiętać o wprowadzeniu możliwie najbardziej intuicyjnej drogi dla swojego użytkownika.
5. Przystosuj elementy do wzroku
Nie wszystko można bezpośrednio przekopiować na inny format. Struktury, które posiadają tekst, muszą być odpowiednio powiększone i możliwe do bezproblemowego przeczytania z odległości minimum 20 cm.
Dlatego pamiętaj o dokładnym sprawdzeniu wszystkich elementów przed publikacją strony.
Stwórz darmową witrynę RWD
Choć nie wszystkie kreatory oferują responsywne działanie, to warto poznać nasze rekomendacje przed dokonaniem wyboru. Bierzemy pod uwagę znacznie więcej niż tylko kilka ogólnie dostępnych informacji. Spędzamy długie godziny w każdym narzędziu, aby móc rzetelnie przekazywać informacje. Dowiedz się więcej o nas na naszej stronie głównej.