Wybierając kreator stron www warto zwrócić uwagę na dostępne szablony. To właśnie na nich w dużej mierze będzie opierać się praca. To wygodne rozwiązanie zwłaszcza dla rozpoczynających przygodę z tworzeniem stron www oraz tych, którzy chcą stworzyć prostą witrynę (np. wizytówke firmy lub portfolio). W tym wpisie przyjrzymy się bliżej szablonom stron i zobaczymy, jak wyglądają w poszczególnych kreatorach. 

Czym są szablony stron www

Szablony stron www to gotowe wzory witryn internetowych, które można dostosowywać do indywidualnych potrzeb. Zawierają wszystkie niezbędne elementy, takie jak strona główna, menu, stopka itp. Można je w różnym stopniu modyfikować – w wypadku prostych stron-wizytówek czy portfolio często wystarczy jedynie podmienić teksty i zdjęcia a witryna będzie gotowa do publikacji. Na tym jednak możliwości szablonów się nie kończą. W przypadku większości kreatorów można też zmieniać położenie i wygląd elementów czy dodawać i usuwać podstrony.

Na co zwracać uwagę wybierając szablony w kreatorze stron www

Przy wyborze konkretnego kreatora pod kątem szablonów, trzeba zwrócić uwagę na kilka ważnych aspektów. Raz wybranego szablonu najczęściej nie da się zmienić, dlatego dobrze podjęta decyzja ma kluczowe znaczenie jeśli chodzi o funkcjonalność gotowej strony www. 

Responsywność

Czyli dostosowanie strony do wyświetlania na ekranach różnej wielkości – od smartfonów przez komputery po ekrany telewizorów. Szablony powinny umożliwiać stworzenie strony, która dobrze wygląda na różnych urządzeniach. Chodzi przede wszystkim o dopasowanie jej do urządzeń mobilnych, które odpowiadają obecnie za większość wejść na strony.

Możliwość edycji

Mówiąc w skrócie – im więcej możesz zmienić w szablonie, tym lepiej. Trendy w web designie zmieniają się, podobnie jak potrzeby. Prosta strona, która na początku działalności wydaje się wystarczająca, może szybko wymagać rozbudowy – na przykład o blog albo podstrony poświęcone produktom. Szablon powinien być maksymalnie elastyczny.

Tematyka

Poza szablonami uniwersalnymi istnieje też wiele wzorów do konkretnych zastosowań, takich jak tworzenie blogów, portfolio, sklepów internetowych itp. Dobrze jest zdecydować się na szablon tematycznie dopasowany do Twojej działalności.

Wygląd i funkcjonalność

Strony stworzone na szablonach powinny wyglądać po prostu dobrze. Zwróć uwagę na to, czy oferowane w danym kreatorze wzory podążają za trendami. Sprawdź też ich użyteczność. 

Porównanie szablonów w najpopularniejszych kreatorach

Teraz przejdźmy do analizy kilku największych kreatorów pod kątem szablonów. Zwrócimy uwagę na ich ilość, ewentualną cenę i funkcjonalność. 

Wix

Wix oferuje kilkaset darmowych szablonów podzielonych na 16 kategorii tematycznych. Każdy z nich jest responsywny i łatwy do edycji. Duży wybór ma jednak jedną wadę – czasami trudno zdecydować się na konkretne rozwiązanie, a niektóre wzory są do siebie podobne. 

Webnode

W tym wypadku użytkownicy również mają szeroki wybór darmowych i responsywnych wzorów. Są pogrupowane w 8 głównych kategoriach. Do plusów Webnode trzeba zaliczyć fakt, że w tym kreatorze możliwa jest zmiana szablonu, nawet jeśli zaczęliśmy już pracę nad stroną. Minusem jest brak możliwości zmiany kodu witryny, co ogranicza funkcjonalność tego kreatora. 

Webflow

Tu znajdziemy ponad 100 wzorów. Niestety, w większości są płatne, a ceny są dość wygórowane – niektóre z szablonów kosztują ponad 100 dolarów! Ten kreator trzeba docenić przede wszystkim za elastyczność. Dostępne szablony można edytować w szerokim zakresie. Może być to jednak trudne dla początkujących użytkowników. 

WebWave

Polski kreator nie wyróżnia się dużą ilością szablonów – mamy do dyspozycji kilkadziesiąt wzorów. Plusem za to jest ich wysoka jakość. Każdy z nich został zaprojektowany starannie, z uwzględnieniem użyteczności i trendów. Poza tym, wszystkie szablony są darmowe i responsywne. 

Podsumowanie

Wszystkie najpopularniejsze kreatory oferują przynajmniej kilkadziesiąt szablonów. Największy wybór oferuje Wix. Z kolei Webnode umożliwia zmianę wzoru podczas edycji strony. Szablony od Webnode można w znaczący sposób modyfikować. W mojej opinii wart wyróżnienia jest WebWave. Chociaż wybór wzorów jest tu mniejszy, znajdziemy tu szablony bloga, portfolio, sklepów internetowych a nawet parafii. Wybór jest więc wystarczający. Ten kreator trzeba też pochwalić za jakość szablonów i szerokie możliwości edycji.