WebWave to polski kreator stron internetowych. Jest narzędziem do tworzenia stron internetowych rozwijanym od 2011 roku. Pierwsza wersja kreatora została uruchomiona w listopadzie 2013 roku.

WebWave jest narzędziem, w którym można stworzyć kompletną i dobrze zoptymalizowaną stronę. Co więcej – obserwując rozwój tego kreatora stron (na tle innych rozwiązań dostępnych na rynku) dochodzimy do wniosku, że jego twórcy poczynili największe postępy, a samo narzędzie – spełni oczekiwania nawet najbardziej wymagających twórców czy projektantów stron internetowych.

Warto wspomnieć, że jest to prawdopodobnie najpopularniejszy i największy kreator stron na polskim rynku, który pod wieloma względami przewyższa zagraniczne rozwiązania.

Kilka lat temu, gdy tworzyliśmy nasz ranking, WebWave zebrało najwięcej punktów i z pewnym zapasem otrzymało zaszczytne miano najlepszego kreatora stron.

Czy w 2019 roku ten kreator stron dalej jest najlepszym narzędziem do zrobienia strony internetowej bez kodowania?

Jak wygląda tworzenie stron w kreatorze stron WebWave?

Pierwszy (i nie tylko) kontakt z WebWave jest bardzo pozytywny.

Sam kreator nie wydaje się na pierwszy rzut oka zbyt rozbudowany, ale najważniejsze funkcje – niezbędne dla każdej strony internetowej – są dostępne od ręki.

Docenią to zwłaszcza osoby, które wcześniej miały kontakt z WordPressem lub innym CMS-em. Łatwość obsługi WebWave (i możliwości) przewyższają te rozwiązania.

Widać jednoznacznie, że WebWave (podobnie jak inne najlepsze kreatory stron) są świetną alternatywą dla WordPressa.

Dodawanie kolejnych elementów do strony jest proste – wystarczy kliknąć i ustawić je w odpowiednim miejscu.

Od razu widać też spore możliwości kreacji. Niezależnie od tego, czy chcesz stworzyć stronę od pustej karty czy skorzystać z szablonu, każdy element możesz dowolnie edytować i dostosować do swoich potrzeb.

Taka swoboda z pewnością zasługuje na pochwałę, bo większość kreatorów stron opiera się o szablony, a możliwość wyjścia poza wyznaczone ramy bywa problematyczna.

Jak działa interfejs?

Już po kilku minutach widać, że jest to dobrze przemyślany program, a tworzenie stron www jest bardzo łatwe.

Kreator swoim interfejsem nawiązuje do znanych i cenionych w wielu środowiskach rozwiązań Adobe (np. nowego Photoshopa).

Podobnie jak w tym programie graficznym – najważniejsze funkcje są na wierzchu. A jeśli ktoś chce zrobić dużo więcej, to też bez kłopotu wykorzysta możliwości oferowane przez ten kreator.

Nie są one widoczne na pierwszy rzut oka, ale dotarcie do nich wymaga dwóch-trzech kliknięć. W przeciwieństwie do konkurencji – te rozwiązania są łatwe do znalezienia i wykorzystania na stronie.

Niemal natychmiast wychodzą dwie bardzo duże zalety WebWave – poziomice i warstwy (które można grupować).

Dzięki poziomicom symetryczne ustawienie elementów jest dziecinnie proste, a warstwy pozwalają na tworzenie ciekawych kompozycji i stworzenie niepowtarzalnego projektu strony internetowej.

To bardzo mocno przemawia za tym kreatorem, ponieważ przeniesienie gotowego projektu, chociażby z Adobe XD czy innego narzędzia do makietowania jest bardzo proste. Wystarczy rozbić wszystko na warstwy, wgrać na serwer i ułożyć. Bardzo pomogą w tym warstwy!

Łączy prostą obsługę z wieloma zaawansowanymi funkcjami. Po testach wiemy, że spełni on oczekiwania pasjonatów i profesjonalnych twórców stron www.

Jakie są zalety WebWave?

Największą zaletą kreatora stron WebWave są możliwości – spore i stale rozwijane przez twórców.

W przeciwieństwie do innych kreatorów, WebWave skupia się na rozwoju możliwości jednego narzędzia i nie wykorzystuje szumnych nazw marketingowych do nazwania znanych rozwiązań.

Czyli nie znajdziesz tu Artificial Design Intelligence, ale po prostu (i aż!) skuteczny kreator stron, który oferuje ogromne i praktyczne możliwości. I w niczym nie ustępuje innym programom do tworzenia stron internetowych.

Poza standardową listą możliwości, czyli edycją tekstu, menu, grafik i galerii (też zaawansowanych, takich jak lightbox), czy dodaniem spersonalizowanej mapy, kreator oferuje szeroką gamę efektów i elementów do tej pory zarezerwowanych dla zaawansowanych webmasterów.

W WebWave dodasz do strony rzeczy takie jak efekt parallax, Ken Burns, okna modalne, zaawansowane listy rozwijane czy dowolny element HTML. A to tylko najważniejsze z rzeczy, które oferuje kreator. Do tego darmowy certyfikat SSL dla każdej strony (też darmowej!).

Bardzo ważną cechą kreatora stron WebWave jest możliwość edycji każdego elementu. Tak – każdego. Dzięki temu proste obiekty oferują niemal nieograniczone możliwości.

Sporym ułatwieniem jest też darmowy bank zdjęć i ikon (prawie pół miliona!), dostępny z poziomu kreatora. Czyli z szukaniem grafik na stronę internetową nie ma kłopotu.

Dużą zaletą kreatora jest też możliwość łatwego tworzenia stron responsywnych. Rozwinę temat w dalszej części tekstu.

Do tego dochodzi świetne zlokalizowanie (w końcu to polski kreator stron, więc wszystkie treści – od kreatora, aż do obszernej bazy wiedzy i materiałów wideo – są po polsku), pomoc i transparentność (plany, możliwość zgłaszania funkcji, itp.).

Warto wspomnieć, że WebWave sprawdzi się też u zaawansowanych użytkowników.

Poza elementami gotowymi, można wgrać dowolny moduł napisany w HTML, CSS lub Java Script. To idealne rozwiązanie dla doświadczonych webmasterów, którzy potrzebują specjalnych modułów.

WebWave i szybkość pracy kreatora stron

Szybkość pracy kreatora stron (i szybkość stron w nim zrobionych!) jest bardzo ważna. I śmiało możemy powiedzieć, że WebWave jest jednym z najszybszych kreatorów stron.

A z pewnością wiedzie prym jeśli chodzi o wypadkową szybkości i elementów. Oczywiście – prześcigają go proste generatory stron, ale nie oferują one nawet połowy tego, co oferuje WebWave.

Publikacja strony jest naprawdę szybka, a ładowanie samego okna edycji strony jest również bardzo szybkie.

Oczywiście to tempo jest uzależnione od rozmiarów tworzonej strony, jednak przy najprostszych projektach (do 40-50 podstron) to kwestia kilku sekund (kilkunastu na słabszych urządzeniach/łączach).

Sama praca w kreatorze jest naprawdę prosta (jak wspomniałem). Podobnie jak większość kreatorów, WebWave działa w trybie WYSIWYG. Ale doprowadza go na jeszcze wyższy poziom, bo każdy obiekt jest (dowolnie) edytowalny.

Dzięki temu nawet tak prosty obiekt jak kształt w WebWave oferuje ogromne możliwości.

Dodawanie obiektów do stopki czy szablonu strony jest proste (wystarczy jedno kliknięcie).

Czego brakuje w kreatorze stron WebWave?

Jeszcze do niedawna główną piętą Achillesową WebWave był brak praktycznego rozwiązania eCommerce dla małych biznesów.

Jednak pod koniec ubiegłego roku użytkownicy otrzymali możliwość zrobienia sklepu w WebWave (o nim więcej za chwilę).

Pewnym brakiem kreatora jest konieczność ręcznego przeprowadzania wielu integracji. Jednak oznacza to w praktyce to, że trzeba kliknąć dwa-trzy razy więcej. Najlepiej widać to na przykładzie dodawania kodu śledzącego Google Analytics.

W innych rozwiązaniach (np. w Wix-ie) – da się to zrobić dzięki integracji w kreatorze, jednak znalezienie jej wymaga czasu i kilku(nastu) kliknięć (za pierwszym razem, a rzadko kiedy dodaje się więcej niż jeden kod śledzący). W WebWave kod skopiowany z GA wkleja się w sekcję head strony i publikuje.

Podobnie jest z wieloma innymi rozwiązaniami i integracjami. Da się zrobić bardzo dużo, jednak czasem trzeba wkleić jakiś kod w konkretne miejsce.

A to chyba każdy może zrobić, bo opisów integracji na bazie wiedzy WebWave nie brakuje (o tym za chwilę).

Warto wspomnieć o kwestii automatycznego RWD, czyli automatycznym tworzeniu widoków responsywnych strony.

W WebWave tego brakuje, jednak jest to jedna z planowanych funkcji.

Sklep internetowy w kreatorze stron WebWave

W przeciwieństwie do innych narzędzi, WebWave oferuje stworzenie sklepu internetowego na stronie, a nie w formie osobnego narzędzia eCommerce.

Jest to bardzo ciekawe rozwiązanie, bo pozwala na łatwe dodanie sklepu do już istniejącej strony internetowej – bez ingerowania w jej kształt czy strukturę.

Sam sklep internetowy w WebWave jest efektem integracji ze Snipcartem, jednym z najlepszych systemów eCommerce.

Możliwości są spore, a sama integracja jest darmowa (!). Nie trzeba dopłacać do wyższego pakietu premium (o cenach w WebWave za chwilę), jednak sam sklep wymaga opłacenia usługi Snipcart.

Proces tworzenia sklepu w WebWave jest dosyć prosty i warto rozważyć to rozwiązanie, gdy zależy Ci na zrobieniu sklepu na stronie.

Pozycjonowanie strony w WebWave

WebWave oferuje wszystkie niezbędne narzędzia i funkcje potrzebne do rozpoczęcia pozycjonowania strony internetowej.

Od możliwości łatwego dodania kodu weryfikacyjnego Google Search Console, poprzez edycję pliku robots.txt i możliwość edycji metatagów, aż do dodania danych strukturalnych (np. Schemy).

O rzeczach tak podstawowych jak możliwość dodawania altów czy edycja nagłówków i slugów już nie wspominam, bo to oczywiste i – oczywiście – jest w WebWave.

W przeciwieństwie na przykład do Wixa WebWave nie oferuje żadnego „programu do SEO”.

Za to istnieje bardzo duża baza wiedzy o pozycjonowaniu, cotygodniowe darmowe webinary z pozycjonowania oraz duża ilość materiałów dotyczących SEO na blogu. I to wszystko jest po polsku.

Możliwości wprowadzania poprawek związanych z audytem SEO jest też duża. Podobnie jak kwestie związane z samodzielną optymalizacją strony zrobionej w WebWave.

Rozwiązania takie jak lazy loading, automatyczna optymalizacja kodu strony (o poprawności semantycznej nie wspominając) czy automatyczna kompresja grafik na stronie to w WebWave standard.

Mocnym argumentem za tym, że strony zrobione w WebWave da się skutecznie pozycjonować jest to, że strona główna WebWave powstała w tym kreatorze.

Jej skuteczność można sprawdzić (i porównać) chociażby w Ubersuggesterze czy innym narzędziu do SEO. Podpowiem tylko, że jest naprawdę duża.

Wsparcie techniczne i pomoc w WebWave

Pomoc po polsku i dostęp do obszernej bazy wiedzy i poradników to w WebWave standard.

Każdy użytkownik może skorzystać z pomocy – bez rozróżnienia na tych z planem płatnym i darmowym. Wyróżnia to WebWave na tle innych kreatorów stron.

Jeśli dodać do tego fakt, że dostęp do treści czy cyklicznych szkoleń on-line jest darmowy (a wszystko jest po polsku), to można śmiało powiedzieć, że to program do tworzenia stron z najlepszą pomocą po polsku.

Lepiej chyba się nie da.

Pomoc i kontakt bezpośredni z WebWave

Kontakt bezpośredni z WebWave jest prosty – czat na stronie jest dostępny w każdym miejscu (też w kreatorze).

Pomoc techniczna działa od 9 do 20 i jest dostępna dla każdego (też dla użytkowników niezarejestrowanych).

Odpowiedzi pojawiają się szybko, a problemy techniczne – rozwiązywane są bez szczególnej zwłoki. Oczywiście bardziej skomplikowane problemy czekają na rozwiązanie kilka dni, jednak obieg informacji czy szybkość odpowiedzi na tematy związane z kreatorem jest naprawdę na wysokim poziomie. Wprawdzie od poniedziałku do piątku, ale za to konkretnie i zawsze na temat.

Ile kosztuje WebWave (cennik, płatności, hosting, domena)

WebWave, w przeciwieństwie do większości kreatorów, ma dwa plany dla użytkowników indywidualnych: darmowy i płatny.

Co ważne – darmowa wersja kreatora nie różni się od tej z wykupionym Pakietem Premium. Sam Pakiet dotyczy dodatkowych możliwości strony (podpięcia własnej domeny, zdjęcia reklamy, a do tego dodaje sporo przydatnych rzeczy).

Ile kosztuje WebWave? Przy płatności co miesiąc – 30 złotych netto miesięcznie (360 złotych za rok). Przy płatności za rok z góry miesiąc kosztuje 25 złotych netto (300 złotych za rok).

Istnieje możliwość płacenia co miesiąc, kwartał, półrocze i rok. Przy zakupie Premium na rok rejestracja domeny .pl na rok jest darmowa.

A jeśli chcesz trochę oszczędzić, to klikając w ten link dostaniesz 30% rabatu 🙂

Plany darmowy oferuje nielimitowany (darmowy) hosting i transfer (podobnie jak płatny), pomoc „premium” (czyli, jak wspomniałem, standardową w WebWave), darmowy certyfikat SSL dobrej jakości i ten sam kreator, co w wersji płatnej.

Do Pakietu Premium otrzymujesz dodatkowo (poza możliwością podpięcia domeny) darmową pocztę e-mail (to chyba jedyny kreator, który dodaje to do pakietu płatnego) i spory pakiet zniżek na korzystanie z zewnętrznych narzędzi.

Co do cen domen – w WebWave zarejestrujesz każdą dostępną w Polsce domenę. Koszt rejestracji nie różni się od tego, który oferują inne kreatory, podobnie jest z kosztem przedłużenia każdej z nich.

Cena wiąże się raczej z cennikiem narzucanym przez głównych dystrybutorów domen (kreatory stron są resellerami domen).

Do WebWave bez kłopotu podepniesz, przekierujesz lub przeniesiesz domenę swojej strony.

Plan darmowy w WebWave

Jak wspomniałem – plan darmowy w WebWave oferuje bardzo dużo.

W praktyce otrzymujesz ten sam kreator, jedyne ograniczenia funkcjonalności dotyczą strony w internecie.

Bez kłopotu opublikujesz ją w sieci, jednak na darmowych stronach jest reklama, a darmowa domena jest na subdomenie WebWave i składa się z losowo generowanego ciągu sześciu znaków i .webwavecms.com.

Co nie zmienia faktu, że plan darmowy w WebWave daje certyfikat SSL, nielimitowany hosting i transfer oraz dostęp do darmowej pomocy po polsku.

Nie podepniesz własnej domeny, ale poza tą (standardową dla innych kreatorów stron) niedogodnością, WebWave oferuje najwięcej w planie darmowym.

Jaką stronę da się zrobić w WebWave?

WebWave oferuje spore możliwości. W kreatorze zrobisz zarówno prostą stronę internetową, onepagera czy rozbudowany serwis składający się z kilkuset podstron.

W przeciwieństwie do innych kreatorów stron, WebWave nie zatyka się przy większych projektach i działa płynnie.

Dodatkowo – jak wspomniałem – można przenieść w WebWave niemal dowolny projekt strony internetowej stworzony w programach do makietowania.

Tworzenie strony responsywnej w WebWave

Zrobienie responsywnej strony internetowej w WebWave jest proste. Kreator oferuje edycję czterech widoków RWD – w każdym można ustalić osobny wygląd dla różnych urządzeń.

Co ważne – w przeciwieństwie do innych kreatorów stron – oferuje możliwość edycji breaking pointów, czyli „granic” wyświetlania konkretnych widoków strony responsywnej.

Samo tworzenie strony responsywnej czy dodawanie menu mobilnego jest proste i w praktyce nie warto się o tym rozpisywać (więcej na ten temat znajdziesz w tekście o robieniu strony RWD w kreatorze).

Opinie o WebWave

Na ogół są pozytywne. Mocne 4,2/5 w Google (stan na 20 lutego 2019), konkretne odpowiedzi na zadawane pytania i wyjaśnienia bardzo dobrze świadczą o firmie.

Większość wypowiedzi i głosów na temat WebWave jest pozytywna. Widać to w szczególności w komentarzach pod tekstami na naszym blogu (na przykład pod tym).

Użytkownicy doceniają możliwości i pracę działu suportu. Jak wspomniałem – to bardzo ważne dla każdej osoby, która chce zrobić stronę www.

Tworzenie stron na zlecenie, czyli White Label w WebWave

WebWave (poza Weebly) to jedyny kreator w naszym zestawieniu, który pozwala na prawdziwe tworzenie stron internetowych na zlecenie. Czyli przekazywanie innym użytkownikom zarządzania spersonalizowanym CMS-em i/lub przekazywanie im strony pod własnym szyldem.

Warto o tym wspomnieć, bo to funkcja, z której korzysta coraz więcej agencji i freelancerów, którzy chcą oszczędzić czas i tworzyć strony dla klientów szybciej. Ogółem – coraz więcej agencji korzysta z kreatorów stron, a funkcja White Label jest w tej sytuacji coraz ważniejsza.

Podsumowanie: czy warto wybrać WebWave?

WebWave to jeden z najlepszych kreatorów stron www na rynku. Według naszego rankingu… najlepszy. Też w 2019 roku :).

Narzędzie oferuje ogromne możliwości stworzenia unikalnej strony o niepowtarzalnej szacie graficznej i bez ograniczeń. Do tego wypada naprawdę korzystnie cenowo (zwłaszcza na tle Wixa – porównanie cenników znajdziesz tutaj).

Jeśli chodzi o możliwości – nie brakuje ich, a każdą z funkcji możesz wykorzystać w praktyczny sposób na swojej stronie.

Z dużą dozą pewności mogę powiedzieć, że WebWave to kompleksowe narzędzie do tworzenia stron internetowych, które może być śmiało porównywane z zagranicznymi rozwiązaniami. Nawet tymi, które wymagają kodowania.

Sprawdź możliwości WebWave (z rabatem 30%)


 

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*
*