W czym tworzyć strony www? Odpowiedzi 3 najważniejsze pytania
W czym tworzyć strony www? Jakie są programy do robienia stron? Który wybrać? To tylko kilka pytań, które pewnie przewijają się w Twojej głowie, gdy musisz zrobić własną stronę internetową. Wbrew pozorom to bardzo ważne pytania i musisz się z nimi liczyć.
A przynajmniej wiedzieć, jak dokonać dobrego wyboru. Bo narzędzi do budowania, edytowania i utrzymywania stron internetowych nie brakuje.
Najczęściej temat wyboru programu do robienia stron pojawia się, gdy musisz stworzyć stronę firmową. Prowadzisz biznes lokalny i fanpage na Facebooku to jednak trochę za mało.
Warto pójść dalej i zrobić profesjonalną stronę, dzięki której użytkownicy będą mogli dowiedzieć się, co masz w ofercie. I oczywiście – skontaktować się z Tobą.
Więc jeśli zastanawiasz się, w czym tworzyć strony www, to mam niejednoznaczną odpowiedź. Zacznę ją od innego pytania: czego potrzebujesz?
Możliwości, czyli w czym tworzyć strony www
Na pewno musisz zwrócić uwagę na możliwości, które oferuje narzędzie, w którym chcesz zrobić stronę. Nie na darmo zaczynam właśnie od możliwości – to one są kluczowe, zwłaszcza w dalszej perspektywie.
Gdy wybierzesz program do robienia stron, który nie oferuje za wiele (jakiś generator stron-wizytówek czy nierozwijane narzędzie), to możesz trafić na realne kłopoty w przyszłości.
Nawet jeśli teraz to, że stronę zrobisz kilkoma kliknięciami, opierając się o jeden z generycznych szablonów stron, Ci odpowiada, to wcale nie oznacza, że będzie to OK za pół roku. Lub za trzy miesiące.
Oczywiście – jeśli nie planujesz rozbudowy strony, to takie minimalistyczne podejście może dać radę. Chociaż nie mam stuprocentowej pewności, czy nie odbije się czkawką.
Zwłaszcza gdy zaczniesz pracę nad pozycjonowaniem strony (nie wszystkie programy pozwalają na ogarnięcie tak prozaicznych rzeczy jak edycja metatagów każdej podstrony!) lub będziesz pracować nad rozbudową lub redesignem strony.
Warto celować w narzędzia, które oferują więcej, niż teraz chcesz wykorzystać. Przyjrzyj się możliwościom, poklikaj w konkretne narzędzia, sprawdź opinie. Dowiedz się, jak wygląda wsparcie użytkowników (czy jest na przykład pomoc po polsku – to naprawdę ważna rzecz)
Ile kosztuje zamówienie strony?
Oczywiście – zamówienie strony internetowej nie jest niczym złym. Najczęściej wiąże się z dodatkowym, niekiedy sporym kosztem. Bo zrobienie strony najczęściej trochę kosztuje, zwłaszcza gdy chcesz ją zamówić.
Podstawowe ceny wykonania takiej usługi zaczynają się od 400-500 złotych, jednak dostaniesz wtedy generyczną stronę, na generycznym szablonie. Jedynie będzie miała własną domenę i hosting. Czyli w sumie niewiele. Kilka podstron, pewnie na WordPressie.
Jednak warto mieć pewność, że ten program jest OK, bo może się okazać, że zamiast odpowiedzi na pytanie w czym tworzyć strony, trafisz na minę, której nie ogarniesz.
Nie to, żeby to było jakoś szczególnie złe, czy powodowało jakieś kłopoty. Bynajmniej. Co nie zmienia faktu, że taka strona oparta o darmowy szablon w WordPressie ma pewne wady. Chodzi o jej utrzymanie.
Nawet jeśli zawsze klikasz „aktualizuj”, gdy każe Ci ten CMS, to musisz liczyć się z tym, że nie każda aktualizacja jest bezpieczna. No i za dużo na takiej stronie nie zrobisz, chyba że ogarniasz podstawy kodowania lub rozumiesz, czym jest HTML i jak to wszystko działa.
Mierz siły na zamiary, czyli czy umiesz zrobić stronę samodzielnie?
Oczywiście, skoro pisałem o robieniu stron i możliwościach programów do robienia storn, to teraz trzeba się skupić na czymś innym. Czyli czy dasz radę taką stronę zrobić samodzielnie?
Jednak gdy chcesz zrobić stronę samodzielnie, to dobrze wybrać takie narzędzie, które pozwoli Ci zrobić to, co chcesz.
Wbrew pozorom to nie takie oczywiste. Jeśli zastanawiasz się, jak to ugryźć, to niedawno na naszym blogu pojawił się tekst o różnych rodzajach narzędzi do robienia stron (czyli czym różni się edytor od kreatora stron i tak dalej).
Dochodzi też kwestia łatwości obsługi. Do WordPressa dodasz kreator stron, jasne. DiVi czy Virtual Composer to znane wtyczki, które oferują sporo, jednak wprowadzają czasem w kodzie sporo chaosu. To nie jest nic dobrego. Dodatkowo wprowadza to niekiedy problemy z aktualizacjami, bo to kolejna (ważna) wtyczka, która może powodować konflikty.
Zamiast tego lepiej wybrać kreator stron, który pomoże Ci zrobić stronę internetową bez znajomości HTML-a czy kodowania. Przesuwasz elementy i zazwyczaj wszystko jest gotowe. Wcześniej nie na darmo pisałem o możliwościach narzędzi – jeśli okaże się, że nie możesz wyjść poza szablon lub wyjście poza niego jest kłopotliwe, to może się okazać, że zostajesz ze stroną, która nie spełnia Twoich oczekiwań. W kreatorach (najczęściej) to nie kłopot.
Kolejną zaletą kreatorów stron jest to, że nie musisz martwić się o hosting, instalacje i tak dalej. Wbrew pozorom – to zajmuje sporo czasu.
Ile kosztuje strona internetowa?
Prowadzenie strony internetowej wbrew pozorom jest kosztowne. Założenie jej i tak dalej wiąże się z pewnymi kosztami. Dlatego kolejnym krokiem po odpowiedzi na pytanie w czym tworzyć strony www jest oczywiście – jak do tego podejść i jak to wprowadzić w życie.
Uruchomienie strony internetowej wiąże się z pewnym kosztem. Oczywiście – stronę możesz zrobić za darmo, zwłaszcza w kreatorze stron www.
Jednak jeśli wybierzesz inne narzędzie, to warto przyjrzeć się temu, ile co kosztuje. Bo nie zawsze da się zrobić wszystko za darmo.
Więc tak – jeśli chcesz zrobić stronę na WordPressie (który jest CMS-em blogowym, ale to inny temat), musisz liczyć się z następującymi kosztami:
- hosting
- domena
- szablon (jest wiele darmowych, jednak te najfajniejsze są płatne)
- certyfikat SSL
Hosting waha się w pierwszym roku od kilkudziesięciu do kilkuset złotych. Po roku – te ceny rosną i to czasem bardzo. Rekordziści zachęcają użytkowników hostingu niskimi cenami za pierwszy rok, żeby po jego upłynięciu dowalić fakturą na kilkaset złotych. I co jeszcze ważniejsze – nie masz gwarancji, że te ceny nie wzrosną.
Domena najczęściej jest tania lub darmowa. Rejestracja domeny .pl na pierwszy rok kosztuje tyle, co nic. Gorzej z przedłużeniem – tu musisz liczyć się z kosztem do około 100 złotych.
Niestety od tego się nie ucieknie, bo ceny są dyktowane przez operatorów domen na kraj (w Polsce to NASK).
Szablony mają różne ceny. Od kilkudziesięciu do kilku tysięcy złotych. Możesz czasem urwać z tego biorąc darmowy szablon, ale to ma też swoje wady.
No i certyfikat SSL. Jest coraz ważniejszy i trzeba go jednak dodawać do stron. Po prostu wypada.
Dlaczego warto rozważyć kreator stron?
Alternatywą są kreatory stron. To naprawdę dobra alternatywa dla WordPressa, Drupla czy Joomli. Innymi słowy: dla każdego szanującego się CMS-a.
Jednak nie każdy kreator oferuje coś ciekawego. Wiele z nich to albo generatory stron, albo narzędzia, w których tylko szybko zrobisz stronę.
Jeśli chcesz coś zmienić lub zrobić własny projekt, to nagle się okazuje, że większość kreatorów nie oferuje nic poza generycznymi szablonami. Nie na darmo dwa kreatory zajęły wysoką pozycję w naszym rankingu ;).
Co do cen. To jest też dosyć płynny temat, bo wiele kreatorów działa na podstawie kursów wymian. Czyli płacisz w dolarach lub euro, po kursie z danego dnia.
To ma spore wady, bo gdy złotówka jest słaba, to za stronę płacisz więcej. Niestety. Do tego tylko jeden kreator daje gwarancję ceny (według naszej wiedzy). Czyli gdy zarejestrujesz się w momencie, gdy strona kosztuje ileś złotych, to tyle samo będziesz płacić zawsze za stronę. To całkiem sensowne.
Ale – do rzeczy.
Ile kosztuje strona w kreatorze stron?
W czym tworzyć strony i ile to kosztuje?
Najtańszy na początek jest Click-Web od home.pl. Ale po roku okazuje się, że tych kilkanaście złotych to prawie tysiąc. Więc… niekoniecznie. W Wixie najtańszy pakiet kosztuje 200 złotych, ale nie zdejmuje reklam.
Najtańszy pakiet bez reklam kosztuje ponad 400 złotych, jednak oferuje ograniczony transfer i miejsce na dysku. Wbrew pozorom to spore utrudnienie.
Webflow zaczyna się od 500 złotych (najtańszy pakiet kosztuje 12$ miesięcznie). Sensowny pakiet w mfirmie to około 300 złotych netto, jednak ich kreator pozostawia sporo do życzenia.
To jeden z dwóch polskich kreatorów stron (sensownych), więc ceny są z złotówkach.
Czyli strona przez pierwszy rok, razem z domeną .pl (za darmo) wychodzi za 210 złotych. A to już konkretna oszczędność.
Większość kreatorów dodaje za darmo certyfikat SSL, jednak niektóre z nich (Click-Web) wołają sobie za ten dodatek konkretne pieniądze (dodatkowo 120 złotych netto za dwa lata).
Niebawem opublikujemy porównanie cen kreatorów stron. Będzie ciekawie ;).