Zalety kreatorów stron? To są takie? I co da się zrobić w kreatorze stron?
Zalety kreatorów stron? Tak, jest ich sporo. Zwłaszcza że kreator stron jest narzędziem, jednak narzędziem, które wzbudza pewne kontrowersje i wątpliwości. Pewnie wiesz, że to wynika ze złej sławy kreatorów.
Ostatnio na stronie WebWave pojawił się bardzo fajny artykuł o wadach kreatorów stron i powodach, dla których ludzie ich nie lubią. I… no, dobrze to zrobili i opisali. Pewnie dałoby się znaleźć jeszcze jakieś wady tych narzędzi, ale w tym tekście jest wszystko, za co ludzie nie lubią tych narzędzi.
A raczej pewna grupa ludzi.
Bo kreatory stron jako takie są narzędziami; narzędzie może przynosić różne efekty, więc… wszystko zależy od człowieka. Od tego, do czego tego narzędzia potrzebuje, jaki ma w jego użyciu cel i czego oczekuje na końcu. No i jakie ma kompetencje.
Zamiast wskazywać wady i mity, postaram się odpowiedzieć na pytanie, jakie są zalety kreatorów stron. Jako narzędzia ;).
Prosta strona internetowa
Tak, kreator zrobi wtedy robotę. Prosta strona internetowa to coś, co załatwia większość potrzeb ludzi w internecie. Strona jest, jest nawet ładna, jest OK. Po co drążyć temat.
Właśnie w takiej roli najlepiej sprawdza się większość kreatorów stron. Pozwalają na zrobienie fajnej strony, bez kodowania i szybko. Brzmi jak ideał ;). W sumie do takiej roli powstały kreatory: umożliwiają szybkie zrobienie strony. I dlatego ludzie lubią je coraz bardziej.
Jednak z tą prostą stroną internetową wiąże się pewien kłopot, bo nie wszystko da się potem rozbudować.
Niektóre z kreatorów dalej nie pozwalają na strwożenie prostej strony, która potem będzie mogła być rozbudowywana.
Niektóre (w sumie to z takich SaaS-owych tylko WebWave) pozwalają naprawdę poszaleć przy rozbudowie, ale warto o tym wspomnieć.
Własna strona internetowa za małe pieniądze
W takiej sytuacji kreatory też się bardzo dobrze sprawdzają. W większości z nich zrobisz stronę internetową za darmo, a to, co potem z nią zrobisz – zależy już wyłącznie od Ciebie.
Możesz zapłacić za subskrypcję dodatkowych usług, możesz odpuścić. Ale jedno jest pewne – łatwe zrobienie ładnej strony internetowej w kreatorze jest o niebo prostsze niż w przypadku innych narzędzi.
Nie musisz mieć wiedzy programistycznej, wystarczy to, żeby strona realizowała Twoją potrzebę. Dodasz do niej najważniejsze informacje i tak dalej. Nawet ją wypozycjonujesz, wbrew temu, co mówi wielu specjalistów od SEO.
A co najważniejsze – zrobisz stronę bez bujania się z szukaniem osobnego hostingu, aktualizacjami CMS-u, wtyczek i tak dalej.
Wszystko masz w jednym miejscu. Jasne, zapłacisz trochę więcej niż za opcję „total minimum” na WordPressie, ale oszczędzisz też sporo czasu i nerwów, bo większość rzeczy zrobisz w kreatorze bez kombinowania.
Szybkie zrobienie strony
Tak, w kreatorze stronę zrobisz o wiele szybciej. To nawet nie chodzi o to, że masz jakiś szablon, szast-prast i zrobiona strona.
To chodzi raczej o to, że musisz zajmować się mniejszą ilością (niepoliczalna forma bardzo umyślnie użyta) rzeczy.
Chcesz przesunąć element, przesuwasz. Chcesz zmienić treść, zmieniasz. Nie musisz szukać tego w ustawieniach ani zmieniać nic w kodzie strony czy szablonu. Po prostu: zmieniasz.
Podobnie jest z samym robieniem. Łatwo przeniesiesz projekt do internetu. Oczywiście gorzej, gdy wybierzesz kreator, który opiera się albo na gotowych szablonach, w których w praktyce niedużo zmienisz, albo gdy działa on w blokach. Obie te opcje znacznie utrudniają przenoszenie projektu.
Do tego – przynajmniej do tej pory – tylko dwa kreatory pozwalały na wrzucanie plików wektorowych (WebWave, od niedawna Wix i Adobe Muse, ale Muse już nie jest rozwijane i nie do końca jest typowym kreatorem stron).
Więc – tak, pod rozwagę.
Łatwa obsługa
To chyba przesądza o tym, jak duże są zalety kreatorów stron. Stronę zrobisz szybko, tak, ale obsługa narzędzia jest naprawdę prosta. Bez niepotrzebnych gierek i detali: po prostu zmieniasz obiekty na stronie i gotowe.
Nie musisz znać się na kodowaniu, nic nie musisz konfigurować!