Cyfrowy nomada – czy to styl życia dla Ciebie?
Nowy rok to okazja do wprowadzenia zmian. Jedni postanawiają zrzucić kilka zbędnych kilogramów, inni uczyć się nowego języka, a jeszcze inni… całkowicie zmienić dotychczasowy styl życia. Czy Ty również chciałbyś skosztować podróży i połączyć je z interesującą pracą? Sprawdź, czy życie cyfrowego nomady jest dla Ciebie!
Może Cię zaciekawić:
Jak stworzyć bloga podróżniczego?
Cyfrowy nomada – kim jest?
Cyfrowy nomada (digital nomad) to inaczej, osoba, która wykonuje pracę zdalną, a jednocześnie realizuje swoją podróżniczą pasję. Wykorzystuje w tym celu urządzenia elektroniczne typu laptop i telefon, istotne jest również szybkie i stabilne łącze internetowe. Ze swoimi przełożonymi, współpracownikami lub kontrahentami komunikuje się mailowo, poprzez czat, czy też przez wideokonferencję.
Trzeba przyznać, że cyfrowy nomadyzm to styl życia, a nie tylko sposób na pracę. Wybierają go ci, którzy cenią sobie niezależność i wolność oraz pewien rodzaj minimalizmu i samowystarczalności. Pracownicy jakich zawodów mogą sobie pozwolić na ten luksus pracy z dowolnego miejsca na ziemi? Sprawdźmy!
W jakich zawodach pracują cyfrowi nomadzi?
Digital nomads korzystają z możliwości, jakie dają im branże cyfrowe. Dlatego też zwykle wykonują obowiązki związane z:
- tworzeniem stron i aplikacji internetowych,
- programowaniem,
- pozycjonowaniem stron,
- grafiką i animacjami,
- redakcją i korektą tekstów, copywritingiem,
- fotografią,
- obsługą social mediów i kampanii reklamowych,
- obsługą klienta (wirtualny asystent),
- nauczaniem języków obcych,
- udzielaniem korepetycji online.
- projektowaniem UX,
- obsługą sklepów online,
- blogowaniem.
Wykonywanie tych zawodów nie wiąże się z koniecznością posiadania własnego biura, czy mieszkania w konkretnej lokalizacji. Najważniejsze elementy z punktu widzenia cyfrowego nomady to dostęp do prądu i szybkiego Internetu.
Cyfrowy nomadyzm: zalety
Tak radykalne zmiany, jak przeprowadzka w inną część kraju lub świata mogą nie być łatwe. Zwłaszcza pod kątem emocjonalnym. Mają jednak swoje niepodważalne zalety.
Oto niektóre z nich:
- Możliwość zwiedzania świata, nawiązywania znajomości, poznawania obcych kultur i języków;
- Więcej satysfakcji z pracy: cyfrowi nomadzi cieszą się między innymi dużą elastycznością w planowaniu swojej pracy i sposobu jej wykonywania. Dzięki temu łatwiej im się zmotywować i nie wpaść w rutynę;
- Wybór miejsca najbardziej sprzyjającego kreatywności – nie musi to być klasyczne biuro, a np. widokowy taras czy przytulna kawiarnia;
- Mniejszy poziom stresu i niskie ryzyko wypalenia zawodowego;
- Niższe koszty życia, zakładając, że nomada wybierze sobie niedrogi kraj do zamieszkania lub jest w stanie zrezygnować z niektórych wygód.
Cyfrowy nomadyzm: wady
Oczywiście styl życia, jaki obierają cyfrowi nomadzi, nie jest pozbawiony wyzwań. Zanim więc podejmiesz ostateczną decyzję, upewnij się, że sobie poradzisz.
Zadaj sobie pytania:
- Czy mam wystarczająco dużo samodyscypliny, by ułożyć sobie plan pracy i się go trzymać?
- Czy cechuje mnie systematyczność, zorganizowanie i umiejętność dotrzymywania założonych terminów?
- Jaką mam motywację i czy jest ona wystarczająca, by zmobilizować mnie do codziennego wysiłku?
- Jak poradzę sobie z zachowaniem równowagi między pracą a życiem prywatnym? Czy istnieje ryzyko, że chęć wypoczynku lub zwiedzania i rozrywki zepchną obowiązki zawodowe na dalszy plan?
- Czy zamieszkanie w innej strefie czasowej nie zaburzy mojego naturalnego rytmu snu i czuwania?
- Czy różnice kulturowe i bariera językowa nie stanie się przeszkodą w nawiązywaniu przyjaźni i adaptacji w nowym miejscu?
- Czy poradzę sobie z samotnością i tęsknotą za bliskimi?
- W jakim stopniu znam lokalne przepisy prawne, by nie mieć problemu z ubezpieczeniem społecznym, podatkami czy wizami pracowniczymi?
Cyfrowy nomada powinien być też odpowiednio wyposażony. Podstawą jest przenośny komputer, zewnętrzny dysk twardy, wygodne biurko i krzesło. W niektórych miejscach niezbędna będzie również klimatyzacja, zabezpieczenie przed hałasem lub nadmiernym nasłonecznieniem.
Przyszłość cyfrowego nomadyzmu
Czy cyfrowy nomadyzm nie jest tylko chwilowym trendem? To kolejna obawa, która może rodzić się w głowach wszystkich początkujących. Faktycznie, do niedawna z „workation” korzystał raczej mały odsetek wszystkich pracujących.
Zmiany przyniósł rok 2020 – pandemia Covid-19 wpłynęła na powszechność pracy zdalnej. To z kolei przyspieszyło rozwój technologii i cyfryzacji gospodarki. Praca zdalna stała się nie tylko popularnym modelem pracy, ale też odkryto sporo jej zalet.
Świadczy o tym również fakt, że na całym świecie powstają nowe miejsca coworkingowe i colivingowe. Zaczęto też organizować specjalne konferencje, takie jak Nomad Cruise i Running Remote Conference. Rację bytu mają także firmy, które oferują krótko- lub długoterminowe zatrudnienie skierowane dla osób znajdujących się w nieustannej podróży.
Już dziś aż 61% osób badanych przez Pracuj.pl wysyła CV do firm, które oferują Home Office. Mniej więcej ⅓ chciałaby przejść na pracę zdalną w najbliższym roku lub dwóch. A co z podróżami? Według pewnych szacunków do 2035 roku cyfrowych nomadów będzie już ponad miliard. Czy znajdziesz się wśród nich?