Certyfikat SSL to nie przelewki. Strony dzisiaj go potrzebują i co do tego nie ma najmniejszych wątpliwości. Nie chodzi nawet o to, że jest w Polsce RODO i ogółem – strach się bać, bo bezpieczeństwo danych osobowych czy adresów e-mail.

To chodzi o znacznie bardziej prozaiczną rzecz: o user experience. A to już nie przelewki.

Bezpieczeństwo a pozycjonowanie

Zacznę z grubej rury ;).

Ostatnio ahrefs wrzuciło świetny poradnik o tym, jakie rzeczy wpływają na pozycję strony w wynikach wyszukiwania. I na pierwszym miejscu wymienili (najważniejszą) rzecz, czyli… ux.

A co wpływa na dobry UX strony? Dobry układ, interfejs i tak dalej. Na pewno pogorszyć go może komunikat „strona jest niezabezpieczona”, który pojawi się, kiedy użytkownik chce coś wpisać na tej stronie.

I taki użytkownik widzi komunikat. Potem albo drapie się w głowę, albo od razu zamyka okno przeglądarki. Bounce rate rośnie, konwersja spada, strona leci w dół, a ludzie przechodzą do konkurencji.

A to wszystko przez tak drobną rzecz jak certyfikat SSL, a dokładniej – jego brak.

 

Skąd ten certyfikat SSL?

Jakiś czas temu Google poczyniło znaczący krok w kierunku wprowadzanie „HTTPS everywhere”, czyli nowa wersja Chrome’a krzyczy, gdy z jakąś stroną łączysz się przez nieszyfrowane połączenie. Czyli zwykły HTTP już nie wystarczy. Musi być HTTPS, gdzie S odpowiada za secure, czyli bezpieczne.

Bo takie połączenie jest szyfrowane, a przepływ danych między komputerem a stroną – nie do podsłuchania. A to już coś. I za taką magiczną literkę „S” na końcu nazwy protokołu odpowiada certyfikat SSL (nie będę się wdawał w to, że to nie certyfikat i nie SSL, tylko protokół Transport Layer Security; przeczytasz to sobie na Wikipedii, ale potem; teraz doczytaj tutaj :).

Więc skoro wiesz mniej więcej, dlaczego ten certyfikat zrobił się dziś tak ważny, to pora powiedzieć sobie jedną rzecz: czy dodasz go do strony w WordPressie czy innym CMS-ie, który jest uzależniony od jakości usług oferowanych przez dostawcę? No?

 

Ile to kosztuje?

Często taka usługa kosztuje dodatkowo. Całkiem sporo. Ceny certyfikatów SSL (w pakiecie z hostingiem) wahają się od kilkudziesięciu do kilkuset złotych.

Czyli masz koszt hostingu, domeny i certyfikatu. Robi się z tego całkiem niezłe kombo ;).

Oczywiście – możesz też polować na hostingi, do których dodasz darmowy certyfikat (Let’s Encrypt czy coś w tym stylu). Mają one swoje ograniczenia (trzeba je odnawiać do kilka miesięcy), jednak robią robotę i co do tego, że działają i są honorowane przez przeglądarki i tak dalej nie ma wątpliwości.

Jednak żeby dołączyć taki certyfikat do hostingu musisz zapłacić więcej za miejsce na serwerach. Czyli albo tani hosting i drogi certyfikat (bo innego nie dołączysz), albo droższy hosting i darmowy certyfikat. Musisz podjąć tę decyzję samodzielnie.

Kreatory stron a bezpieczeństwo

Kreatory stron podchodzą do tego tematu całościowo i muszę przyznać, że jako jedne z pierwszych zaczęły wprowadzać certyfikaty za darmo do niektórych pakietów.

To bardzo ważne w dobie bezpieczeństwa internetu i bardzo się cieszę, że do płatnych pakietów dostaje się darmowy SSL, najczęściej dobrej jakości.

Jest to raczej norma niż wyjątek (WebWave i Wix dają go za darmo; ten pierwszy też w planie darmowym; z kolei Click Web woła sobie za SSL dodatkowo 120 złotych!). I bardzo mnie to cieszy.

Oczywiście jest kwestia tego, ile kosztuje pakiet czy plan, w którym masz ten certyfikat, jakie te plany mają ograniczenia i tak dalej, ale to inny rodzaj decyzji. Za to wiedza o tym, że w kreatorach stron dostajesz certyfikat SSL za darmo, jest ważna :).

Wybierz któryś z najlepszych kreatorów stron i podejmij decyzję na podstawie tego, który z nich Ci odpowiada bardziej :).