Ocena społeczności:

2.8/5 19 głosów

Ocena redakcji:

Webflow jeden z najpopularniejszych kreatorów stron www, który cały czas jest rozwijany. Nie wymaga wiedzy o kodowaniu – dla przeciętnego użytkownika to duże ułatwienie. Do tego oferuje możliwość stworzenia w pełni responsywnej strony.

Praca w kreatorze odbywa się za pomocą znanej nam już funkcji „złap i upuść”. Jednak żeby w pełni wykorzystać potencjał Webflow trzeba spędzić trochę czasu opanowanie narzędzi. I to „trochę” to tak naprawdę „sporo”. Dlaczego? Webflow to prawdziwy kombajn, jednak ilość funkcji i elementów nie idzie w parze z łatwością obsługi. Zwłaszcza jeśli chcesz użyć bardziej zaawansowanych funkcji.

 

 

Ilość dostępnych narzędzi i efektów imponuje. Dzięki takiemu zestawowi Webflow umożliwia tworzenie efektownych stron, których wygląd i działanie odpowiada najnowszym trendom. Od strony czysto funkcjonalnej to bardzo dobre narzędzie.

Responsywność, czyli poprawne wyświetlanie strony na różnego rodzaju urządzeniach mobilnych, jest dodawana na bieżąco do tworzonej strony. W każdej chwili możemy też przełączyć widok wyświetlania, żeby sprawdzić jak witryna wygląda na komputerze stacjonarnym, laptopie, tablecie czy smartfonie.

Tworzenie strony możesz zacząć od zera lub użyć gotowych szablonów. Te jednak bardzo rozczarowują, bo te najciekawsze są płatne (od 49 dolarów!), a darmowe… no cóż. Są. W większości pozostałych kreatorów stron www za taką kwotę wykupisz pakiet premium co najmniej na pół roku.

Chociaż Webflow to potężne narzędzie, to tworzenie w nim strony internetowej może być frustrujące i męczące.

 

Łatwość użytkowania

Kreator stron www Webflow to jeden z najpopularniejszych programów tego typu na rynku i często pojawia się w zestawieniach. Jego możliwości imponują i stawiają go w górnej stawce konkurencji. Czy jednak Webflow jest łatwy i intuicyjny? Zdecydowanie nie.

Ten kreator nie jest do końca przyjazny użytkownikowi. Nawet doświadczony webmaster może mieć kłopot z szybkim opanowaniem jego bardziej zaawansowanych funkcji. Wynika to z tego, że funkcje menu znajdują się w różnych częściach ekranu. Naprawdę ciężko się w tym połapać i tylko praktyka może pozwolić na opanowanie Webflow.

Do tego dochodzi fakt, że ciężko jest zmieniać położenie, rozmieszczenie czy wielkość elementów na stronie. Przez to praca z Webflow jest dość czasochłonna, zwłaszcza w porównaniu z innymi kreatorami.

W grupie kreatorów z najwyższej półki (technicznym, funkcjonalnym i… cenowym), Webflow jest najmniej domyślny. Podobne narzędzia są dużo prostsze w użyciu, a ich opanowanie zajmuje mniej czasu. I nie chodzi tylko o użytkowników, którzy po prostu chcą postawić stronę. W tym interfejsie gubią się też doświadczeni webmasterzy. W widać wyraźnie. że zabrakło lepszego przemyślenia interfejsu.

Ceny pakietów są wysokie, a niestety trzeba je kupić żeby uzyskać dostęp do funkcji SEO. Bez tego nie będziemy w stanie tworzyć stron, które będą spełniały wszystkie swoje funkcje.

 

 

Elastyczność i funkcje

Lista dostępnych funkcji jest rzeczywiście imponująca:

 • teksty w 1 z 6 szablonów (zwykły tekst, artykuł ze zdjęciem, etc.)
 • pliki zdjęciowe
 • pliki multimedialne (wideo, mp3)
 • formularze
 • ikony
 • integracja z internetowymi radiami
 • checkboxy
 • rozwijane menu
 • tabele
 • Mapy Google
 • widgety social-media (Facebook, Twitter)
 • slidery, lightboxy i inne formy galerii
 • zawartość dynamiczna
 • klawisze
 • dodawanie dowolnego kodu HTML.

Ta lista jest imponująca, ale większość z tych funkcji jest trudna w obsłudze, a sam kreator – skomplikowany. W sumie – gdy już wiadomo, gdzie ich szukać, to pojawia się kłopot z ich edycją lub modyfikacją.

 

 

Pozycjonowanie: jak wygląda SEO i analityka w Webflow?

Strona spełnia wszystkie wymagania, jakie możemy mieć wobec takiej strony. Tytuł witryny czy meta opis wstawisz jeszcze przed samym edytowaniem strony w sekcji SEO. Twórcy umożliwili także ustawienie indeksacji subdomen. Niestety wszystkie powyższe funkcje dostępne są w płatnych planach. Plan darmowy nie zawiera żadnych funkcji SEO.

Oczywiście Webflow umożliwia także dodanie kodu Google Analytics, co jest dzisiaj standardem.

Po utworzeniu strony wstawisz pozostałe dane SEO (opis, tytuł strony i inne parametry). Zmiany możemy wybrać zarówno dla całej strony jak i poszczególnych podstron. Webflow umożliwia także tworzenie plików Sitemap oraz Robots.txt.

Webflow niestety nie ma funkcji dodawania alt-tagów i tytułów do zdjęć. Źle to wygląda na tle kreatorów takich jak WebWave czy Wix.

 

Zobacz jak wygląda ranking najlepszych kreatorów stron.

Sprawdź ranking

 

Wsparcie techniczne

Support to naprawdę strome i wysokie schody. Webflow jest rozbudowany i skomplikowany, więc na pewno będziesz potrzebować pomocy. Oczywiście kreator Webflow oferuje wsparcie, ale dostęp do pomocy zależy od wykupionego pakietu.

Większość użytkowników posiada pakiet darmowy, co wiąże się wyłącznie z pomocą na forum. Jeśli wykupiliście pakiet podstawowy, to możecie skontaktować się mailem. Dopiero kupno jednego z dwóch najdroższych pakietów gwarantuje priorytetowe traktowanie naszych zapytań. O cenach wspominamy dalej.

Kreator posiada rozbudowaną bazę wiedzy czyli tutoriali dotyczących poszczególnych zagadnień. Podzielone są one na działy tematyczne, dzięki czemu łatwiej odnaleźć się w edytorze. Całość tej bazy jest w języku angielskim.

Na koniec należy pamiętać, że Webflow to zagraniczna firma, która nie posiada polskiego przedstawicielstwa, dlatego każdy kontakt odbywa się w języku angielskim.

Z kreatora Webflow korzysta , jak sama firma się chwali, jest wykorzystywany przez 750 tysięcy osób (!). Dlatego jak dużo osób by nie liczył dział supportu, to i tak musimy się liczyć z opóźnieniami.

Ile kosztuje Webflow?

Kreator oferuje 8 pakietów cenowych, ale tylko jeden jest bezpłatny. Ceny są wyrażane w dolarach i są wysokie – od 12 do 36 dolarów miesięcznie (jeśli zapłacisz za rok z góry). Innymi słowy: miesiąc kosztuje od prawie 40 do prawie 120 złotych miesięcznie.

Czym się różnią się poszczególne pakiety? Jest ich kilka: ilość projektów, które możemy opublikować, różne rodzaje wsparcia technicznego lub ilość odwiedzin stworzonej strony.

Ceny, w porównaniu z polskimi kreatorami, są wysokie. Nie oszukujmy się – to ważna kwestia. Zwłaszcza że nie idzie to w parze z łatwością użytkowania kreatora.

 

 

Rozwój

Webflow to nadal światowy potentat wśród kreatorów, dlatego jego oprogramowanie jest nieustannie rozwijane i modyfikowane. Wymogi rynku zmieniają się, a ilość użytkowników wymaga, aby narzędzie spełniało ich rosnące oczekiwania. Sama firma wyraźnie komunikuje, że jej kreator jest dedykowany przede wszystkim dla profesjonalistów zajmujących się na co dzień webdesignem. Dlatego kolejne zmiany i wersje Webflow są publikowane regularnie. Co ciekawe – kreator zamieszcza na swojej stronie informacje nadchodzących aktualizacjach.

Webflow bardzo dobrze działa w mediach społecznościowych, a do tego zespół prowadzi wartościowego bloga. Artykuły dotyczą tworzenia stron internetowych, najnowszych trendów i kierunków rozwoju sieci. Znajdziesz także sporo faktycznie przydatnych linków, porad itp.

Także na Facebooku są na bieżąco publikowane nowe treści. To jeszcze nie jest takie wyjątkowe, bowiem wiele stron dostarczających tego typu oprogramowania ma tam aktywne profile, ale fakt regularnej aktywności na Twitterze czy YouTube zasługuje na wyróżnienie. Materiały, które się tam pojawiają są naprawdę wartościowe.

Podsumowanie:

Czy warto korzystać z Webflow? Ciężko udzielić jednoznacznej odpowiedzi. Na pewno oferuje bardzo dużo możliwości i od początku widać, że to profesjonalne narzędzie.

Słabe strony Webflow? Słaba ergonomia, nieintuicyjny interfejs i rozplanowanie kreatora, długi (a nawet bardzo długi) czas na jego naukę. A czas to pieniądz, których przy okazji Webflow przyjdzie nam trochę wydać, bo odblokowanie funkcji SEO wymaga opłacenia jednego z abonamentów. Na pewno nie polecamy tego narzędzia osobom, którym zależy na czasie, ani tym którzy szukają kompletnego i zoptymalizowanego narzędzia. Odradzamy go także osobom, które dopiero zaczynają przygodę z tworzeniem stron, bo mogą się na początku naprawdę zniechęcić.

Komu możemy polecić Webflow? Webmasterom, grafikom i ludziom związanym z branżą od wielu lat i posiadającym naprawdę duże doświadczenie.