Ranking użytkowników kreatorów stron www.
Jak stworzyć stronę internetową? Jaki kreator wybrać?

Kreator stron www – Webflow – recenzja

Kreator stron www Webflow – prosty w obsłudze:

To jeden z najpopularniejszych kreatorów stron www, który cały czas jest rozwijany. Nie wymaga kodowania czy programowania, co dla przeciętnego użytkownika stanowi duże ułatwienie dla tworzenia stron w wersji desktop, jak i tych w pełni responsywnych. Proces odbywa się za pomocą znanej nam już funkcji „złap i upuść”. Aby jednak w pełni móc korzystać z możliwości oferowanych przez kreator Webflow, należy spędzić trochę czasu na praktycznej nauce narzędzi. I mówiąc „trochę” mamy tak naprawdę na myśli „sporo”. Dlaczego? Przede wszystkim kreator stron www Webflow to prawdziwy kombajn, jednak ilość funkcji i elementów nie idzie w parze z ergonomią, optymalizacją.

Ilość dostępnych opcji, możliwych do użycia elementów oraz różne sposoby ich edycji i modyfikowania, faktycznie imponują. Dzięki takiemu wachlarzowi Webflow umożliwia tworzenie naprawdę efektownie wyglądających stron, których układ, design i wygląd odpowiadają najnowszym trendom. Od strony czysto funkcjonalnej to bardzo dobre narzędzie.

Responsywność, czyli poprawne wyświetlanie strony na różnego rodzaju urządzeniach mobilnych, implementowana jest na bieżąco do tworzonej strony. W każdej chwili możemy też przełączyć widok wyświetlania, by sprawdzić jak nasze dzieło będzie się prezentowało na konkretnym rodzaju sprzętu – komputerze stacjonarnym, laptopie, tablecie czy smartfonie.

Przy tworzeniu stron możemy zacząć nasz projekt od zera jak i posłużyć się gotowymi szablonami. Te jednak bardzo rozczarowują, bowiem szablony oferowane przez Webflow są w większości płatne i bardzo drobie – 49 dolarów (i więcej) za sam szablon strony to w porównaniu z konkurencją cena za wysoka. W większości pozostałych kreatorów stron www za taką kwotę może wykupić płatny pakiet premium przynajmniej na pół roku.

Podsumowując, tworzenie strony internetowej z Webflow to proces żmudny, czasochłonny i pracochłonny, a często także irytujący.

Łatwość użytkowania:

Kreator stron www Webflow to jeden z najpopularniejszych programów tego typu na rynku i często pojawia się we wielu zestawieniach. Oferowane przez niego możliwości faktycznie imponują i stawiają go w górnej stawce konkurencji. Czy jednak Webflow jest łatwy i intuicyjny? Jak już sygnalizowaliśmy – zdecydowanie nie. Ten kreator stron www nie jest stworzony w przyjazny użytkownikowi sposób i nawet doświadczony webmaster może mieć kłopot z szybkim zrozumieniem sytuacji na ekranie. Wynika to z faktu, że różnorakie menu, cechy, opcje i rozwijane listy znajdują się dosłownie na wszystkich krawędziach ekranu. Z jednej strony mamy opcje edycji tekstu, z drugiej sposób wyświetlania, menu podstron i wiele innych ikon. Naprawdę ciężko się w tym połapać i tylko długa i regularna praktyka może pozwolić nam na wysoki poziom opanowania Webflow.

Do tego dochodzi fakt, iż ciężko jest zmieniać położenie, rozmieszczenie czy wielkość elementów na stronie. To powoduje, że praca z Webflow jest dość czasochłonna, zwłaszcza w porównaniu z innymi tego typu narzędziami.

Szczerze mówiąc, w grupie kreatorów z najwyższej półki (pod względem technicznym i funkcjonalnym, choć w tym wypadku także i cenowym), Webflow jest najgorzej zaplanowanym i zoptymalizowanym programem. Inne narzędziay z grupy najbardziej zaawansowanych są dużo prostsze zarówno w nauce posługiwania się jak i samym użytkowaniu. W tym wypadku wyraźnie zabrakło szlifu pod kątem użytkownika i nie mamy na myśli zwykłych użytkowników (amatorów), ale przede wszystkim grafików, webmasterów i innych profesjonalistów używających kreatorów do codziennej pracy.

Ceny pakietów niestety też są drogie, a niestety musimy je nabyć, gdyż dopiero wtedy zyskamy dostęp do funkcji SEO. Bez tego nie będziemy w stanie profesjonalnie i skutecznie tworzyć stron, które będą spełniały wszystkie swoje funkcje.

Elastyczność i funkcje:

Lista dostępnych funkcji jest rzeczywiście imponująca:

 • Teksty w 1 z 6 szablonów (zwykły tekst, artykuł ze zdjęciem, etc.)
 • Pliki zdjęciowe
 • Pliki multimedialne (wideo, mp3)
 • Formularze
 • Ikony
 • Integracja z internetowymi radiami
 • Checkboxy
 • Rozwijane menu
 • Tabele
 • Mapy Google
 • Widgety social-media (Facebook, Twitter)

  Usuń obrazek wyróżniający

 • Slidery, lightboxy i inne formy galerii
 • Zawartość dynamiczna
 • Klawisze

Bez problemu możemy też dodać dowolny kod html i wstawić go na wybraną podstronę.

Należy mieć jednak na uwadze wspomnianą przez nas trudną obsługę i wysoki poziom skomplikowania tego kreatora. Wpływa to może nawet nie tyle na samą implementację elementów i funkcji, bo ta jest akurat łatwa (wedle systemu „złap i upuść”). Problemem jest edycja i modyfikacja takich elementów.

Pozycjonowanie: jak wygląda SEO i analityka w Webflow?

Strona spełnia wszystkie podstawowe wymogi, jakie stawiane są przed tego typu narzędziami. Tytuł witryny czy meta opis możemy zoptymalizować jeszcze przed samym stworzeniem strony w sekcji SEO. Twórcy umożliwili także ustawienie indeksacji subdomen. Niestety wszystkie powyższe funkcje dostępne są w płatnych planach. Plan darmowy nie zawiera żadnych funkcji SEO.

Oczywiście Webflow umożliwia także dodanie kodu śledzącego Google Analytics, co w dzisiejszych czasach jest nieodzowne.

Po utworzeniu strony możemy ustawić inne dane SEO jak opis i tytuł strony oraz inne przydatne parametry. Zmiany możemy wybrać zarówno dla całej strony jak i poszczególnych podstron. Webflow umożliwia także tworzenie plików Sitemap oraz Robots.txt.

Kreator stron www Webflow niestety nie ma funkcji dodawania alt-tagów i tytułów do zdjęć.

Wsparcie techniczne:

Support to naprawdę strome i wysokie schody. Webflow to narzędzie rozbudowane i skomplikowane, dlatego najpewniej na którymś etapie tworzenia strony będziemy potrzebowali pomocy technicznej. Oczywiście kreator Webflow taką opcję udostępnia, jednak sposób komunikacji zależy od posiadanego przez nas pakietu. Większość użytkowników posiada pakiet darmowy, co wiąże się wyłącznie z pomocą na forum. Jeśli wykupiliście pakiet podstawowy, to możecie skontaktować się mailem. Dopiero kupno jednego z dwóch najdroższych pakietów gwarantuje priorytetowe traktowanie naszych zapytań. O cenach wspomnieliśmy niżej.

Kreator Webflow posiada rozbudowaną bazę wiedzy czyli tutoriali dotyczących poszczególnych zagadnień. Podzielone są one na działy tematyczne co znacznie ułatwia skomplikowane się po edytorze. Całość tej bazy jest w języku angielskim.

Na koniec należy pamiętać, że Webflow to zagraniczna firma, która nie posiada polskiego przedstawicielstwa, dlatego każdy kontakt odbywa się w języku angielskim.

Kreator stron www Webflow, jak sama firma się chwali, jest wykorzystywany przez 380 tysięcy osób (!). Dlatego jak liczny by nie był dział suportu, przy takiej liczbie użytkowników, nie mamy co liczyć na szybką odpowiedź.

Polityka cenowa:

Kreator oferuje nam 4 pakiety cenowe, z czego tylko pierwszy jest bezpłatny. Webflow to firma zagraniczna, dlatego ceny w zagranicznej walucie są odpowiednio wyższe niż w przypadku polskich odpowiedników. Czym się różnią się poszczególne pakiety? Przede wszystkim różnica polega na ilości projektów, które możemy opublikować. Ponadto zmiany dotyczą formy pomocy technicznej, możliwością eksportu strony czy dodatkowymi opcjami. Wersja bezpłatna umożliwia jedynie opublikowanie 1 strony oraz pomoc techniczną na forum. Pakiety płatne kosztują od 16 do 78 dolarów miesięcznie plus koszty hostowania. Ceny, w porównaniu z polskimi kreatorami, są wysokie. Cena jest istotnym czynnikiem wyboru właściwego narzędzia, zwłaszcza dla ludzi szukających prostego i łatwego w obsłudze kreatora, który jednocześnie umożliwi implementację wszystkich niezbędnych funkcji strony.

Rozwój:

Webflow to nadal światowy potentat wśród kreatorów dlatego jego oprogramowanie jest nieustannie rozwijane i modyfikowane. Wymogi rynku zmieniają się, a ilość użytkowników wymaga by narzędzie spełniało ich wysokie oczekiwania. Sama firma wyraźnie komunikuje, że jej kreator jest dedykowany przede wszystkim dla profesjonalistów zajmujących się na co dzień webdesignem. Dlatego kolejne zmiany i wersje Webflow są publikowane regularnie. Co ciekawe kreator zamieszcza na swojej stronie informacje nadchodzących aktualizacjach.

Wartym docenienia jest komunikacja i funkcjonowanie Webflow w kanałach social media. Po pierwsze na stronie kreatora prowadzony jest profesjonalny blog. Artykuły dotyczą tworzenia stron internetowych, najnowszych trendów i kierunków rozwoju sieci. Możemy znaleźć także sporo faktycznie przydatnych linków, porad itp.

Także na Facebooku są na bieżąco publikowane nowe treści. To jeszcze nie jest takie wyjątkowe, bowiem wiele stron dostarczających tego typu oprogramowania ma tam aktywne profile, ale fakt regularnej aktywności na Twitterze czy YouTube zasługuje na wyróżnienie. Materiały, które się tam pojawiają, są naprawdę merytoryczne.

Podsumowanie:

Jak finalnie ocenimy kreatora stron internetowych Webflow? Ciężko o jednoznaczne stanowisko. Na plus z pewnością musimy zaliczyć ilość funkcji i możliwości edycji, gotowe elementy do zaimplementowania oraz fakt, że to naprawdę profesjonalne narzędzie.

Minusy? Słaba ergonomia, wybitnie nieintuicyjna budowa i rozplanowanie kreatora, długi (a nawet bardzo długi) czas jaki należy poświęcić na jego naukę. A czas to pieniądz, których przy okazji Webflow przyjdzie nam trochę wydać, bo odblokowanie funkcji SEO wymaga opłacenia jednego z abonamentów. Na pewno nie polecamy tego narzędzia ani osobom, którym zależy na czasie, ani tym którzy szukają kompletnego i zoptymalizowanego narzędzia. Odradzamy go także osobom, które dopiero zaczynają przygodę z tworzeniem stron, bo mogą się na początku naprawdę zniechęcić. Komu zaś kreator stron www Webflow możemy polecić? Webmasterom, grafikom i ludziom związanym z branżą od wielu lat i posiadającym naprawdę duże doświadczenie.

Leave a Reply