To proste wydawałoby się pytanie zadaje sobie coraz więcej osób. Bo też żyjemy w czasach kiedy strony internetowe stają się wymogiem w każdej możliwej dziedzinie. Spektrum możliwości jakie daje obecność w internecie na własnej stronie www jest ogromne, a do tego cały czas się zwiększa. W związku z tym miliony ludzi na całym świecie zadaje sobie to pytanie z nagłówka: Jak zrobić stronę internetową?

Stworzenie strony internetowej może na początku wydawać się trudne. To dosyć skomplikowane i wieloetapowe przedsięwzięcie, które wymaga odpowiedniego przygotowania. zdarza się, że przyszli twórcy stron internetowych nie wiedzą od czego zacząć. Czują się przytłoczeni ogromem pracy, który ich czeka.

Właśnie dlatego przygotowałem ten poradnik. Odpowiem w nim na najważniejsze pytania, jakie mogą pojawić się podczas tworzenia strony internetowej. Jeśli zastosujesz się do moich rad, szybko przekonasz się, że własna strona internetowa wcale nie jest trudna do zrobienia. Zaczynamy!

Po co mi strona internetowa?

Może przed stworzeniem strony www zastanawiasz się czy jest Ci ona rzeczywiście potrzebna? W końcu istnieje wiele możliwości zaprezentowania się w sieci. Przede wszystkim chodzi tu o media społecznościowe. 

Nawet niektóre firmy i organizacje nie tworzą własnych stron, ale skupiają się na prowadzeniu profili w social media, na przykład na Facebooku. Na początku może to wydawać się dobrą strategią. Jednak szybko może okazać się, że trafiłeś w ślepą uliczkę. Oczywiście taki firmowy profil bardzo się przydaje i nie powinieneś z niego rezygnować.

Z drugiej strony to za mało, żeby na poważnie zaistnieć w sieci. Firmowa strona w portalu społecznościowym ma poważne ograniczenia. umieścisz na niej tylko takie informacje na jakie zezwala właściciel serwisu. Nie masz też możliwości modyfikacji wyglądu graficznego, co zmniejsza możliwość budowania rozpoznawalności w internecie.

Dlatego warto zrobić stronę internetową. Najprostszym sposobem jest tutaj zlecenie tego zadania specjalistycznemu podmiotowi. Jednak koszty usług profesjonalnych web developerów są niezwykle wysokie. Stworzenie nawet mało skomplikowanej witryny to wydatek rzędu kilku tysięcy złotych. Nie każdego na to stać. Zwłaszcza, jeśli jesteś małym przedsiębiorcą, albo chcesz po prostu podzielić się ze światem swoim hobby. Na szczęście, stworzenie strony internetowej od podstaw to już nie czarna magia, i to nawet dla osób, które nie są biegłe w obsłudze skomplikowanych programów komputerowych. Mało tego. Możesz stworzyć stronę www nawet jeśli nie umiesz kodować. Jak stworzyć swoja stronę internetową? Oto kilka praktycznych porad, które Ci w tym pomogą.

Jak zrobić stronę internetową dla początkujących

Początkujący twórcy stron www to szczególna kategoria. Jak mówi znane przysłowie, najtrudniej jest zrobić pierwszy krok. Potem wykonywanie kolejnych działań będzie już coraz łatwiejsze.
Poza tym, z czasem nabierzesz doświadczenia, a co za tym idzie wzrosną Twoje umiejętności praktyczne a także pewność siebie. Z pewnością nie trzeba bac się tego zadania, poniewaz z czasem wszystko stanie się prostsze a praca będzie coraz szybsza i zacznie dostarczać przyjemności. Co powinieneś zrobić zanim zabierzesz się do pracy? Oto lista zadań.

Określ cel strony

To pierwszy krok, który wydaje się tak oczywisty, że jest często pomijany. Zdarza się, że twórcy zastanawiając się jak stworzyć stronę internetową zapominają odpowiedzieć sobie na jedno ważne pytanie: o czym zrobić stronę internetowa i do czego ma służyć?

Zasadniczo możemy podzielić witryny na dwie kategorie: strony komercyjne i niekomercyjne.

W tym pierwszym przypadku chodzi o działalność biznesową. Ostatecznym celem strony będzie więc tu zarabianie pieniędzy. Możemy jednak wyróżnić kilka rodzajów takich witryn. Od tego będzie zależał projekt i jego wykonanie. Najbardziej oczywistym sposobem zarabiania jest stworzenie strony sprzedażowej, na której będziesz oferował konkretny produkt lub usługę?. Bardziej rozbudowaną wersją takiej witryny jest sklep internetowy. Tutaj użytkownik ma do wyboru całą gamę produktów.

Komercyjne strony to jednak nie tylko takie, na których możliwa jest bezpośrednia sprzedaż. Każdy przedsiębiorca potrzebuje przynajmniej strony-wizytówki, na której przedstawi swoją ofertę i pokaże gdzie znajduje się siedziba firmy. Taka witryna to przykład strony wizerunkowej.

Większe organizacje potrzebują stron, dzięki którym budują swój wizerunek. Największe, należące do korporacji, które działają w wielu niszach rynkowych, mają wiele podstron. Są to jednak nieliczne strony i w Twoim przypadku wystarczy dużo prostsze rozwiązanie, o którym opowiem za chwilę.

Drugim rodzajem stron są strony niekomercyjne. Tę możemy z kolei podzielić na dwie kategorie. W pierwszej znajdziemy różnego rodzaju fundacje, stowarzyszenia i organizacje pozarządowe. W ich przypadku cel stworzenia strony będzi podobny do witryny wizerunkowej przedsiębiorstwa. Będzie miała za zadanie zbudowanie świadomości istnienia organizacji, ukazania jej celów, misji i wartości jakie reprezentują.

Inny typ to strony osób prywatnych. Istnieje wiele powodów, dla których użytkownicy chcą stworzyć taką witrynę. Najczęściej chodzi tu jednak o podzielenie się ze światem swoimi zainteresowaniami lub opiniami.
Jeśli określiłeś już cel strony, możesz się zabrać do pracy. Co w takim razie musisz zrobić teraz?

Przygotuj plan strony

Każde skomplikowane działanie lepiej zaplanować przed rozpoczęciem działań. Nie Inaczej wygląda sprawa w projektowaniu witryn. Jak zrobić stronę internetową, jeśli nie wiesz co ma się na niej znaleźć? To w praktyce niemożliwe. Dlatego to jeden z najważniejszych etapów całego procesu. Jak wygląda w praktyce?

Zastanów się jakie elementy mają znaleźć się na Twojej witrynie. Będzie to o tyle łatwe, że określiłeś już cel strony. To od niego będzie zależało jakie elementy znajdą się na gotowej stronie internetowej.

Znajdź narzędzie do stworzenia strony www

Do wyboru masz kilka możliwości zbudowania witryny. Aby pomóc Ci zdecydować, jak stworzyć stronę internetową, krótko je omówię. Myślę, że dzięki tym krótkim opisom szybciej i łatwiej zdecydujesz jak zrobić stronę internetową nawet, jeśli jeszcze nie masz w tym aspekcie żadnego doświadczenia.

Kodowanie

To najstarszy sposób budowania witryn. Wykorzystuje się tu jeden z języków programowania. Podstawowy język to HTML. Inne używane do tego celu to JavaScript, CSS czy PHP. Kodowanie to nie łatwe zadanie. Zajmują się tym głównie profesjonalni programiści lub naprawdę zaawansowani pasjonaci. Nauka kodowania zajmuje wiele lat. Nie jest to więc dobre rozwiązanie, jeśli szybko chcemy stworzyć profesjonalną stronę www, która będzie przyjazna dla użytkownika.

CMS

Content Management System, czyli system zarządzania treścią. To rozwiązania opracowane w celu przyspieszenia procesu tworzenia strony. W CMS wygląd strony jest oddzielony od jej treści. Oznacza to, że zamieszczanie nowych podstron i artykułów czy modyfikacja istniejących treści jest znacznie szybsza i prostsza, niż w przypadku kodowania.

Najpopularniejszym rozwiązaniem tego typu jest obecnie WordPress. Oferuje on wiele bezpłatnych i płatnych szablonów, na których użytkownik może umieścić dowolne treści – teksty, grafiki czy wideo. Niestety, to rozwiązanie nie jest pozbawione wad. Strony stworzone na szablonach są do siebie podobne. Oczywiście możliwa jest modyfikacja wzoru, jednak wymaga to już umiejętności kodowania. Podsumowując, z użyciem CMS zrobimy stronę, która albo jest bardzo podobna do innych, albo trudna do wykonania.

Zlecenie wykonania strony

Ta opcja wydaje się najłatwiejsza. Wystarczy w końcu powierzyć całe zadanie specjaliście. Wtedy nie musisz już zastanawiać się jak zrobić stronę internetową. Niestety, rzeczywistość nie wygląda tak różowo.

Powstawanie witryny to dosyć długi proces. Konieczne są ciągłe konsultacje z web developerem, który podejmie się tego zadania. Trzeba na początku przekazać mu nasze założenia, a potem na bieżąco monitorować postęp prac, a nawet zmieniać koncepcję witryny.

Poza tym, zlecenie zbudowania strony profesjonaliście wiąże się z kosztami. A te są niemałe. Nawet w wypadku prostej witryny sięgają kilku tysięcy złotych.

Kreatory stron www

To moim zdaniem najlepsze rozwiązanie. Powinny na nie zwrócić uwagę głównie osoby, które myślą jak zrobić stronę internetową. Pierwszą zaletą kreatorów jest prostota obsługi. W większości z nich stworzysz nawet dosyć złożoną stronę www bez konieczności kodowania.

Poza tym kreatory to narzędzia typu WYSIWYG, czyli what you see is what you get. Oznacza to, podczas tworzenia strony widzisz jak będzie ona wyglądała z punktu widzenia użytkownika.

Korzystanie z kreatora przypomina w pewnym sensie budowanie z klocków. Wystarczy w odpowiedni sposób połączyć ze sobą elementy strony, takie jak np. nagłówki, menu, przyciski czy stopka. w ten sposób otrzymujesz projekt, który możemy wypełnić dowolnie wybranymi treściami. Taka strona jest wtedy gotowa do opublikowania w sieci.

Co powinno znaleźć się w projekcie strony

Zastanowiłaś się już nad narzędziem, z którym stworzysz swoją witrynę. Teraz pora stworzyć jej projekt. Możesz tu zdecydować się na dwa rozwiązania:

Strony typu one page

Na ten typ powinieneś zwrócić szczególną uwagę jeśli myślisz nad tym jak zrobić stronę internetową. To najprostszy typ witryny, na którym znajdziemy tylko jedną stronę. Ten rodzaj projektu zyskuje ostatnio na popularności.

Powód jest jeden – urządzenia mobilne. W tej chwili większośc użytkowników wchodzi na strony z telefonów lub, nieco rzadziej, tabletów. W związku z tym nawigacja na stronie powinna być maksymalnie uproszczona. Trudno jest z poziomu urządzenia mobilnego przedzierać się przez skomplikowaną witrynę z wieloma podstronami. Dlatego właśnie strony typu one page przeżywają renesans.

Multipage

To bardziej rozbudowana witryna, która zawiera przynajmniej kilka podstron. Niewątpliwą zaletą tego rozwiązania jest fakt, że na takiej witrynie uda Cię się zmieścić dużo więcej informacji. Musisz przy tym pamiętać, że taka strona jest mniej przyjazna dla użytkowników, którzy będa ją odwiedzać kprzystając z urządzeń mobilnych.
Poza tym, musisz upewnić się, że nawigacja na stronie jest intuicyjna,. W przeciwnym wypadku użytkownicy mogę łatwo się zgubić, co zniechęci ich do korzystania z Twojej
witryny.

Niezależnie od tego jaki typ projektu wybierzesz, na Twojej stronie powinno znaleźć się kilka podstawowych elementów. Dzięki nim witryna będzie przejrzysta, łatwa w nawigacji i przyjazna dla użytkowników.

Menu strony

To element, który zazwyczaj jest umieszczony na górze witryny. Składają się na niego odnośniki prowadzące do podstron, lub w przypadku strony typu one page do poszczególnych sekcji na stronie. Menu jest bardzo istotne, jeśli zastanawiasz się jak zrobić stronę internetową, na której użytkownik odnajdzie się z łatwością.

Strona główna

Każda, nawet najprostsza witryna musi mieć stronę główną. W to miejsce trafia użytkownik po wpisaniu adresu w przeglądarce. Na stronie głównej umieszcza się zwykle najważniejsze informacje, dzięki którym osoba odwiedzająca stronę wie, co będzie mogła na niej znaleźć.

Sekcja “o mnie”

Tutaj zaprezentujesz siebie, lub firmę czy instytucję dla której powstała strona. Wielu twórców stron uważa tę sekcję za niepotrzebną i zaniedbuje proces jej projektowania. To błąd. Użytkownicy chcą wiedzieć z kim mają do czynienia, jaka jest misja organizacji i sposób jej działania. Stworzenie dobrej sekcji “o mnie” to podstawa budowania wizerunku a jednocześnie część całościowej koncepcji.

Stopka

To element znajdujący się na samym dole strony. Użytkownicy odwiedzający witrynę znajdą tu podstawowe informacje, takie jak adres, formularz kontaktowy, telefon i inne. Stopka powinna pojawiać się na każdej podstronie. Dzięki temu projekt całej witryny staje się bardziej spójny. Pozwala użytkownikowi na zorientowanie się na jakiej właściwie stronie się znajduje. To bardzo ważne zagadnienie o którym nie możesz zapomnieć, jeśli poważnie zastanawiasz się nad tematem jak zrobić stronę internetową.

Dobierz treści na stronę

Teksty

Słowo pisane to najprostszy do stworzenia sposób komunikacji z użytkownikiem strony internetowej. W końcu do stworzenia tekstu wystarczy najprostszy edytor. Oczywiście kreatory stron www również umożliwiają bezpośrednie wpisywanie w nich tekstów. Dlatego prawie każda witryna zawiera ten typ komunikacji. wraz z rozwojem technologii tekst coraz bardziej ustępuje miejsca innym formom komunikacji, o których przeczytasz poniżej.

Nie zmienia to faktu, że praktycznie zawsze tworząc stronę internetową będziesz korzystał z tekstu. dlatego warto poświęcić temu zadaniu trochę czasu. Jakie powinny być teksty na stronę www?

Po pierwsze, powinny być atrakcyjne. Pamiętaj, że to Ty musisz zainteresować odbiorcę i sprawić, że pozostanie na Twojej stronie. Nie zrobisz tego, jeśli nie zwrócisz uwagi na jakość tekstu.

Podstawą jest angażująca treść. Zadbaj o to, żeby użytkownicy znaleźli na Twojej witrynie dokładnie to, czego potrzebują. Jak to zrobić?

Podstawą jest rozpoznanie ich potrzeb. Musisz bardzo dokładnie rozpoznać swoją grupę docelową. dowiedz się co naprawdę interesuje Twoich odbiorców. Odpowiedzi poszukaj na forach internetowych w mediach społecznościowych czy na forach konkurencji. Na dobry research warto poświęcić naprawde dużo czasu. Zaprocentuje to w przyszłości.

Po zbadaniu grupy docelowej możesz przygotować teksty. Cały czas myśl o użytkownikach. Teksty powinny być dla nich zrozumiałe. Unikaj zdań wielokrotnie złożonych czy trudnych wyrażeń.

Używaj języka jakim posługują się Twoi odbiorcy. Dzięki temu pokażesz, że jesteś częścią ich społeczności i wzbudzisz zaufanie. Przełoży się to na popularność Twojej witryny. w ten sposób przybliżysz się do celu, dla którego stworzyłeś swoją stronę internetową.

Zdjęcia

W początkach internetu przekazywanie informacji opierało się wyłącznie na tekście. wynikało to z kilku powodów.

Po pierwsze, internet został stworzony jako sieć wymiany informacji naukowej między największymi amerykańskimi uniwersytetami. Miała więc wąskie zastosowanie. Jej użytkownikami była wąska grupa naukowców.

Jak wyglądają prace naukowe? W dużej mierze składają się z dużych bloków tekstów, w których co jakiś czas można zauważyć wykres czy tabelę. To właśnie do komunikacji tego typu treści pierwotnie był stworzony internet. W tym wypadku teksty sprawdzały się idealnie jako nośnik informacji.

Drugi powód był jeszcze bardziej prozaiczny. chodzi o ograniczenia technologiczne. Pierwsze komputery były bez porównania wolniejsze od ich współczesnych odpowiedników, a nawet maszyn z lat 80! Brakowało im mocy obliczeniowej do przetwarzania statycznej informacji graficznej, a co dopiero innych jej form jak audio czy video. W początkach internetu trudno było sobie nawet wyobrazić funkcjonowanie takich popularnych dzisiaj serwisów jak YouTube czy Spotify.

Strony internetowe oparte wyłącznie na tekstach to już odległa przeszłość. Od lat witryny nie mogą się obejść bez ilustracji. Najpopularniejszą formą graficzną są zdjęcia. Nic dziwnego. Z jednej strony łatwo je wykonać. Obecnie większośc dobrych telefonów dysponuje aparatami tak wysokiej jakości, że wykonane nimi fotografie zadowolą oko przeciętnego użytkownika.

Dlatego część osób tworzących strony www sama zajmuje się robieniem do nich zdjęć. Ta strategia ma kilka zalet.

Samodzielnie wykonane fotografie pozwalają pokazać dokładnie to, na czym Ci zależy. Dlatego są świetnym dopełnieniem treści pisanych. Poza tym są oryginalne, co jest promowane przez Google w wynikach wyszukiwania.

Alternatywą dla samodzielnego wykonywania zdjęć są ich płatne i bezpłatne banki. można tam znaleźć fotografie właściwie na każdy temat. Ich wadą jest powtarzalnośc oraz to, że większośc z nich wygląda sztucvznioe. To jednak dobra propozycja dla osób, którym zależy na czasie oraz takich,. które potrzebują zdjęć o wysokiej rozdzielczości, ale nie mogą sobie pozwolić na profesjonalne sesje.

Grafiki, filmy i treści audio

Zdjęcia nie są jedynym elementem wizualnym, na który możesz zwrócić uwagę, kiedy zastanawiasz się jak stworzyć stronę internetową. Powinieneś również wybrać odpowiednie grafiki. Możemy wyróżnić ich kilka typów.

Logo to jeden z najważniejszych elementów witryny internetowej i z pewnością nie można go pominąć budując stronę. Chodzi tu przede wszystkim o projekty stworzone z myślą o markach, firmach, organizacjach i innych profesjonalnych działalnościach.

Logo to nie tylko element strony internetowej. To także ważna część budowania wizerunku i świadomości marki. Dlatego jego stworzenie to prawdziwe wyzwanie, na które należy poświęcić wiele czasu.

Warto zdecydować się tu na usługi specjalistycznej firmy bądź wolnego strzelca z dobrym doświadczeniem. Nie powinieneś oszczędzać na projekcie logotypu, jeśli myślisz jak zrobić stronę internetową, która przyciągnie użytkowników, zainteresuje ich daną tematyką i sprawi, że zostaniesz zapamiętany.

Dobre logo natychmiast kojarzy się z marką, dla która zostało stworzone. Chyba każdy, kto widzi charakterystyczny znaczek Nike czy Mercedesa bez trudu rozpozna te marki., Nie konieczne są tu żadne dodatkowe informacje, nawet nazwa firmy czy produktu.

Przykłady przytoczone w powyższym akapicie to właśnie dobrze stworzone logotypy. Są proste i wysyłają natychmiastowy komunikat do odbiorcy. w tym pierwszym wypadku już sam dynamiczny wygląd logo kojarzy się z aktywnością, sportem, młodością i dobrą zabawą. W drugim przypadku geometryczny wzór przywodzi na myśl perfekcję, przywiązanie do detali, elegancję, jakość i zaufanie.

Nawet logo na zwykłej stronie www powinno spełniać takie funkcje. Jeśli zostanie zaprojektowane z dobry sposób stanie się jednym z najbardziej skutecznych elementów komunikacji na Twojej stronie internetowej. Dlatego z pewnością nie powinieneś zaniedbywać tego aspektu komunikacji.

Jak zrobić stronę internetową zwracając uwagę na logo? Logotyp przede wszystkim powinien być podstawowym elementem identyfikacji wizualnej, do którego odniesiesz cały projekt graficzny strony. To od niego będzie zależał wygląd i charakter poszczególnych składowych gotowej witryny. Chodzi tutaj o kilka aspektów.

Czy projekt strony będzie bardziej statyczny czy dynamiczny? To będzie zależało od wyglądu Twojego logotypu. Jeśli wybierzesz prosty, stonowany projekt zastanów się jak zrobić stronę internetową, która będzie pasowała do niego charakterem.

Oczywiście to jak będzie wyglądał projekt zależy też w dużej mierze od samej charakterystyki twojego biznesu czy organizacji. Jednak od tego wychodzi też projekt logo i te wszystkie zagadnienia są ze sobą powiązane.

Kolorystyka witryny również zależy od logo. Masz tu dwie możliwości stworzenia projektu. Możesz zdecydować się na wybór barw dopełniających lub kontrastujących z logotypem.

W wyborze pomocne będzie koło barw. To wzornik stosowany przez twórców praktycznie od zawsze. Jak wygląda i na czym polega jego stosowanie? Koło barw to zestawienie kolorów, w którym te najbardziej do siebie podobne odcieniem leżą najbliżej, a te kontrastowe są maksymalnie oddalone.

Jak wykorzystać koło barw tworząc kolorystykę własnej strony www w odniesieniu do logo? To w praktyce niezwykle proste.

Logo na swoją stronę internetową możesz też spróbować stworzyć samodzielnie. Z jednej strony nie jest to łatwe zadanie. Z Drugiej, to bardzo rozwijające zajęcie i warto czasami przynajmniej podjąć taką próbę. Jak zwykle, masz tutaj sporą paletę możliwości do wyboru.

Samodzielne tworzenie logotypu na stronę w programie graficznym

To chyba najlepsze rozwiązanie, ale z jednym zastrzeżeniem: powinieneś się na nie zdecydować raczej w momencie, kiedy masz już jakiekolwiek doświadczenie z tworzeniem grafiki.

W przeciwnym razie wybór i nauka odpowiedniego programu, który umożliwi ci pracę zajmie mnóstwo czasu. Konieczne może też okazać się wykupienie licencji na dane narzędzie. Nie jest to tanie. Ceny programów mogą sięgnąć nawet kilku tysięcy złotych.

Nie jest to jednak złe rozwiązanie, jeśli chciałbyś na poważnie zająć się grafiką w przyszłości. A będąc twórcą stron www warto znać chociaż podstawy tej sztuki. Znajomośc programów graficznych ułatwi też pracę z kreatorami stron www, które są moim zdaniem obecnie najlepszymi narzędziami, jeśli myślisz o tym jak zrobić stronę internetową.

Tworzenie logo w generatorze

Jeśli nie czujesz się na siłach, aby stworzyć logo na swoją stronę internetową w profesjonalnym programie graficznym, masz alternatywę. W internecie znajdziesz wiele kreatorów, które pomogą Ci samodzielnie stworzyć logo.

Możesz wybierać spośród narzędzi płatnych i bezpłatnych. Różnią się one między sobą zasadą działania, jednak wszystkie zostały stworzone w jednym celu: mają za zadanie umożliwić stworzenie logo nawet osobom, które nie mają nawet najmniejszego doświadczenia w tworzeniu grafiki.

Dlatego praca w tych programach jest maksymalnie uproszczona i stworzenie gotowego projektu jest możliwe nawet w czasie kilkunastu minut.Pamiętaj jednak, że tworzenie logo to trudna sztuka i wymagany jest do tego zmysł estetyczny.

Jak zrobić stronę internetową, która jest jednocześnie niepowtarzalna i szybka w budowie? To jedno z pytań na które powinieneś poszukać odpowiedzi, jeśli zdecydujesz się na użycie gotowego logo z internetu.

W sieci bez trudu możesz wybrać jeden z wielu wzorów, który możesz szybko i bez szczególnej wiedzy oraz doświadczenia dostosować do swoich potrzeb. Wiąże się z tym ryzyko. Logo stworzone w ten sposób będzie wyglądało jak tysiące innych znaków. W związku z tym praktycznie nie będzie możliwe wyróżnienie się w ten sposób na tle konkurencji.

Mało tego. Z tego samego powodu Twoja firma lub organizacja może się łatwo pomylić z konkurencją, lub co gorsza z podmiotami działającymi w innych branżach, z którymi czasami wolałabym nie być kojarzony.

Dlatego, jak widać, lepszym pomysłem niż skorzystanie z gotowego logo jest zlecenie lub samodzielne stworzenie projektu.

Ilustracje

To kolejny rodzaj grafik, który powinien przyjść Ci na myśl, kiedy zastanawiasz się jak stworzyć stronę internetową. Ilustracje pełnią podobną funkcję jak zdjęcia. warto zwrócić uwagę, żeby ilustracje były spójne z całym projektem graficznym witryny.

Skąd brać ilustracje

Stworzenie ilustracji można powierzyć specjaliście. Wtedy będą one najwyższej jakości i dostosowane wyglądem do całej strony. Można też, tak jak w przypadku zdjęć, skorzystać z płatnych lub bezpłatnych banków. Takie gotowe rozwiązania będą oczywiście najmniej oryginalne. nie wiążą się za to z dużymi kosztami i jest to dobre rozwiązanie dla tych, którzy myślą jak stworzyć stronę internetową dla początkujących.
Wideo
To coraz popularniejszy rodzaj treści i nawet jeśli myślisz jak stworzyć stronę internetową dla początkujących, warto się zastanowić nad umieszczeniem ich na stronie. Pamiętaj przy tym, żeby treści wideo nie odtwarzały się w momencie wejścia użytkownika na stronę. To z jednej strony irytuje użytkowników, z drugiej negatywnie wpływa na pozycję witryny w wynikach wyszukiwania Google.

W przypadku osób myślących nad tym, jak zrobić stronę internetowa dla początkujących najalepszym chyba rozwiązaniem będzie stworzenie prostych treści za pomocą smartfona. Trzeba przy tym pamiętać o dobrym oświetleniu i nagłośnieniu.

Treści wideo na stronie mogą przekazywać różne informacje. Może być to na przykład krótka prezentacja działalności firmy czy organizacji albo wywiad z jej założycielem.

Audio

Popularność serwisów streamingowych sprawiła, że treści audio przeżywają obecnie swój renesans. nie chodzi oczywiście o irytujące efekty dźwiękowe, które atakowały użytkowników ze wszystkich stron jeszcze dwie dekady temu.

Treści audio to w tej chwili głównie podcasty, czyli internetowy odpowiednik audycji radiowych. Na to medium powinieneś zwrócić uwagę z kilku powodów.

Podcasty to świetna możliwość prezentacji skomplikowanych treści w przystępnej formie. wielu użytkownikom dużo łatwiej skupić się na żywym słowie, niż na blokach tekstu. Ma to szczególne znaczenie, jeśli chcesz przekazać treści eksperckie szerokiej grupie odbiorców. Dzięki podcastem łatwiej będzie do nich dotrzeć.

Poza tym, do ich odbioru wystarczą głośniki lub słuchawki. Nie trzeba angażować innych zmysłów. Dlatego podcasty są często słuchane podczas dojazdów do pracy i powrotów do domu,. sprzątania, gotowanie czy wykonywania innych czasochłonnych czynnosci.

Użytkownicy nie muszą poświęcać na słuchanie dodatkowego czasu, dlatego chętnie sięgną do treści, które mają nawet kilkadziesiąt minut.

Jak zrobić stronę internetową – techniczne aspekty tworzenia witryny

Wiesz już, o czym zrobić stronę internetową. Poznałeś porady, które pomogą Ci umieścić na niej odpowiednie treści. W tej części zajmiemy się technicznymi aspektami tego zagadnienia. Na początku mogą one wydawać się dość skomplikowane, ale nie zrażaj się. Po lekturze wszystko stanie się dla ciebie dużo jaśniejsze.

Kupno domeny

Domena to nazwa Twojej witryny internetowej. Przykładowo moja to kreatorystronwww.pl. Domena składa się z kilku części: nazwy głównej, którą można wybrać praktycznie dowolnie i rozszerzenia, czyli końcowej części rozpoczynającej się kropką.

Istnieje wiele rodzajów rozszerzenia domen. Najpopularniejsze z nich to rozszerzenia krajowe – pl dla Polski, de dla niemiec, us dla Stanów Zjednoczonych, fr dla Francji itt. Rozszerzenie .com stosuje się przy witrynach komercyjnych, .gov na stronach administracji publicznej, .org są przeznaczone dla organizacji pozarządowych.

Domeny nie da się właściwie kupić na własność, można ją zarejestrować na określony czas. Jest to więc usługa, nie produkt.

Jak zarejestrować domenę

Masz na to 2 sposoby. Pierwszy z nich to zwrócenie się bezpośrednio do rejestratora domen. Należy wejść na stronę rejestratora domen, sprawdzić dostępność wybranej opcji i przejść proces rejestracji. Całość może trochę potrwać i wymaga dopełnienia kilku formalności.

Jeśli zdecydowałeś się utworzyć swoją witrynę w kreatorze stron www, zarejestrujesz swoją domenę bezpośrednio w nim. Nie będziesz musiał sam szukać zewnętrznego partnera i martwić się wypełnianiem długich formularzy.

Kupno miejsca na serwerze

Każda strona www jest stworzona z plików, czyli pakietów informacji. Informacje te muszą być gdzieś zapisane. Do ich przechowywania służą serwery, czyli potężne komputery stworzone właśnie w tym celu.

Aby Twoja strona internetowa był widoczna dla użytkowników sieci, tworzące ją pliki muszą zostać zapisane na serwerze. taka usługa nazywa się hostingiem i jest, podobnie jak rejestracja domeny, opłacana cyklicznie.

Podobnie jak w przypadku domen, istnieje wiele podmiotów, które zajmują się udostępnianiem miejsca na serwerze. Jak więc wybrać najlepszą ofertę? Zwróć uwagę na kilka parametrów.

Podstawowe to pojemność i transfer. Pierwszy odnosi się do tego, ile miejsca uzyskasz na swoje pliki. w drugim przypadku choidzi o ilośc użytkowników, którzy jednoczęsnie będa mogli odwiedzac Twoją stronę.

Wybór może okazać się trudnym zadaniem, zwłaszcza jeśli jesteś osoba początkującą. dlatego tutaj również warto skorzystać z propozycji kreatorów stron www. Najczęściej ich twórcy umożliwiają użytkownikom wykupienie hostingu na serwerze o odpowiednich parametrach. dzięki temu nie musisz martwić się o techniczne aspekty tego procesu.

Certyfikat SSL

Certyfikat SSL to potwierdzenie, że Twoja strona jest bezpieczna dla użytkowników. Google uznaje strony, które go nie posiadają za niebezpieczne. dlatego jego posiadanie w praktyce jest konieczne. jak go zdobyć?

Na rynku istnieje wiele firm, dzięki którym możesz wygenerować certyfikat ssl. Jest to jednak zadanie dosyć skomplikowane techniczne i łatwo się tu pogubić w gąszczu opcji.

Na szczęście, jak już pewnie się domyślasz, certyfikat SSL jest dostępny dla użytkowników kreatorów już po kilku kliknięciach. Tworząc stronę z takim narzędziem zdobędziesz go szybko i łatwo.

Zamiast podsumowania – najczęściej zadawane pytania Czytelników

Poznałeś już tajniki tworzenia stron internetowych. Jeśli jeszcze masz jakieś wątpliwości, przeczytaj listę najczęstszych pytań moich Czytelników.

Darmowa strona internetowa – czy to możliwe?

Stworzenie strony internetowej za darmo jest możliwe w jednym z wielu kreatorów stron www. Domena i hosting sa jednak z reguły płatne, jednak ceny nie muszą być wygórowane. Na przykład w przypadku kreatora WebWave to tylko 25 zł za miesiąc.

Jak zrobić stronę internetową z szablonu?

Szablon to gotowy wstępny projekt witryny. Aby stworzyć z niego gotową stronę, wystarczy podmienić poszczególne elementy, przede wszystkim teksty, na własne. Cały proces może zająć, w zależności od skali wprowadzanych zmian, od kilkunastu minut.

O czym można zrobić stronę internetową?

Tematyka stron internetowych jest dowolna. Z grubsza możemy podzielić je na witryny profesjonalne, które są częścią prowadzenia biznesu i prywatne, na których użytkownicy najczęściej dzielą się ze światem swoim hobby.

Gdzie zrobić stronę internetową za darmo?

Istnieje wiele darmowych programów, dzięki którym stworzysz stronę www za darmo. W celu wyboru najlepszego, zachęcamy do zapoznania się z moim rankingiem kreatorów stron www.

PS. Odpowiedni kreator stron www dla Twoich potrzeb

Każdy bowiem szuka czegoś trochę innego. Jedna osoba potrzebuje stworzyć stronę-wizytówkę swojej firmy, inna bloga o swoim hobby, wiele osób potrzebuje strony o charakterze “uniwersalnym”. Stąd też odpowiedź na pytanie “Jak zrobić stronę internetową?” dla różnych osób może się różnić. Bo i same kreatory stron www różnią się między sobą, często w sposób znaczący. Łatwość użytkowania, szybkość działania, ilość dostępnych elementów i funkcji, stopień optymalizacji, poziom skomplikowania, support i polityka cenowa. A to i tak nie wszystko.

Mamy szczerą nadzieję, że nasz blog i ranking kreatorów pomoże Ci znaleźć to czego szukasz. Wierzymy, że zaoszczędzony w ten sposób czas zainwestujesz w tworzenie swojej strony internetowej, a wynik tych działań będzie nie tylko zadowalający ale przede wszystkim zgodny z Twoimi pierwotnymi założeniami. Mało jest bowiem rzeczy, które irytujący bardziej niż zamknięty projekt, który mało w czym przypomina to czym miał z założenia być.