Jak dobrą zrobić stronę internetową w 2024 roku? Poradnik krok po kroku
Chcesz założyć stronę internetową i zastanawiasz się jak ją zrobić?
Żyjemy w czasach, kiedy strony internetowe stają się wymogiem w każdej możliwej dziedzinie. Spektrum możliwości, jakie daje obecność w internecie na własnej stronie www jest ogromne, a do tego cały czas się powiększa. Rzecz jasna tworzenie własnej witryny może na początku wydawać się trudne. To dosyć skomplikowane i wieloetapowe przedsięwzięcie, które wymaga odpowiedniego przygotowania. Zdarza się, że przyszli twórcy stron internetowych nie wiedzą, od czego zacząć. Czują się przytłoczeni ogromem pracy, który ich czeka. W związku z tym chciałbym odpowiedzieć na dosyć istotne pytanie i to właśnie z tego poradnika dowiesz się Jak zrobić stronę internetową, tak, aby odpowiadała ona współczesnym standardom?
Jak zrobić stronę internetową? Dlaczego i czy w ogóle warto ją zakładać?
Chociaż głownym pytaniem tutaj jest ,,Jak zrobić stronę internetową?”, to może najpierw odpowiedzmy sobie na to kto powinien ją mieć. Mówiąc inaczej: Czy TY faktycznie jej potrzebujesz?
Być może zastanawiasz się, czy strona www to coś co może Ci się przydać. W końcu istnieje wiele możliwości zaprezentowania się w sieci. Przede wszystkim mam tu na myśli o media społecznościowe.
Niektóre firmy i organizacje nie tworzą własnych stron, ale skupiają się na prowadzeniu profili w social mediach (np.na Facebooku). I tak…Na początku może to wydawać się dobrą strategią. Jednak szybko może okazać się, że ostatecznie trafisz w ślepą uliczkę. Oczywiście nie sugeruje tutaj, że posiadanie profili na portalach społecznościowych jest czymś zbędnym – wręcz przeciwnie. Są to naprawdę przydatne kanały dotarcia – firmowy profil bardzo się przydaje i nie powinno się z niego rezygnować. W większości przypadków nie jest to jednak wystarczające, żeby faktycznie zaistnieć w sieci (oczywiście wykluczam tu przypadki influencerów).
Firmowa strona w social mediach ma poważne ograniczenia. Dlaczego? Bo nie umieścisz na nich dokładnie tego co chcesz, a tylko takie informacje na jakie zezwala właściciel serwisu. Nie masz też większych możliwości modyfikacji wyglądu graficznego (układu), przez co po części zmniejsza to poziom rozpoznawalności marki w internecie.
Między innymi właśnie z tego powodu warto zrobić stronę internetową. Najprostszym sposobem jest zlecenie tego zadania profesjonalistom, jednak koszty usług doświadczonych web developerów są niezwykle wysokie. To może wydaść się absurdalne, ale czasem stworzenie nawet mało skomplikowanej witryny może okazać się wydatkiem rzędu kilku tysięcy złotych, a przecież nie każdego na to stać (a nawet jeśli…nie każdy chce przeznaczać takie kwoty, w momecie gdy ma inne rozwiązania). Zwłaszcza jeśli jesteś małym przedsiębiorcą, albo po prostu chcesz podzielić się ze światem swoim hobby. Na szczęście stworzenie strony internetowej od podstaw nie jest już niczym „czarna magia”… i to nawet dla osób, które nie są biegłe w obsłudze skomplikowanych programów komputerowych.
Powiem więcej. Możesz założyć swoją stronę internetową, nawet jeśli nie znasz języka html. Będziesz potrzebować do tego narzędzia jakim jest kreator stron internetowych, do których wliczamy m.in. WebWave oraz Dudę.
W jaki więc sposób stworzyć swoją pierwszą stronę internetową? Zaraz przedstawię kilka praktycznych porad, które Ci w tym pomogą.
Jak zrobić stronę internetową – od czego zacząć?
Początkujący twórcy stron www to szczególna kategoria. Jak się często mawia najtrudniej jest zacząć…a później już z górki.
Poza tym, doświadczenia nabieramy z czasem.
Co za tym jeszcze idzie? Wzrosną też nasze umiejętności praktyczne, a także pewność siebie i w tym co robimy. Z pewnością nie trzeba bać się tego zadania, ponieważ z czasem wszystko stanie się prostsze, a praca będzie coraz szybsza i zacznie dostarczać przyjemności.
Co powinieneś zrobić, zanim zabierzesz się do pracy?
Oto lista zadań.
Określ cel strony
To pierwszy krok, który wydaje się tak oczywisty, że jest często pomijany. Zdarza się, że twórcy, zastanawiając się jak stworzyć stronę internetową, zapominają odpowiedzieć sobie na ważne pytanie: O czym zrobić stronę internetową i do czego ma służyć?
Zasadniczo możemy podzielić witryny na dwie kategorie stron:
- komercyjne
- niekomercyjne
W tym pierwszym przypadku chodzi o działalność biznesową. Ostatecznym celem strony będzie zarabianie pieniędzy. Możemy jednak wyróżnić kilka rodzajów takich witryn. Najbardziej oczywistym sposobem zarabiania jest stworzenie strony sprzedażowej, na której będziesz oferował konkretny produkt lub usługę. Bardziej rozbudowaną wersją takiej witryny jest sklep internetowy. Tutaj użytkownik ma do wyboru całą gamę produktów.
Komercyjne strony to jednak nie tylko takie, na których możliwa jest bezpośrednia sprzedaż. Każdy przedsiębiorca potrzebuje przynajmniej tzw. strony-wizytówki czyli landing page’a, na którym przedstawi swoją ofertę i pokaże gdzie znajduje się siedziba firmy.
Drugim rodzajem stron, który sobie omówimy są strony niekomercyjne. Te możemy z kolei podzielić na dwie kategorie. W pierwszej znajdziemy różnego rodzaju fundacje, stowarzyszenia i organizacje pozarządowe. W ich przypadku cel stworzenia strony będzie podobny do witryny wizerunkowej przedsiębiorstwa. Będzie miała za zadanie zbudowanie świadomości istnienia organizacji, ukazania jej celów, misji i wartości jakie reprezentują.
Inny typ to strony osób prywatnych. Istnieje wiele powodów, dla których użytkownicy chcą stworzyć taką witrynę. Najczęściej chodzi tu jednak o podzielenie się ze światem swoimi zainteresowaniami lub opiniami.
Jeśli określiłeś cel strony, możesz się zabrać do pracy. Co w takim razie musisz zrobić teraz?
Przygotuj plan strony
Każde skomplikowane działanie lepiej zaplanować przed rozpoczęciem działań. Nie inaczej jest w przypadku projektowaniu platform www. Jak zrobić własną stronę internetową, jeśli nie wiesz co ma się na niej znaleźć? To w praktyce niemożliwe. Dlatego to jeden z najważniejszych etapów całego procesu. Jak wygląda w praktyce?
Zastanów się jakie elementy mają się na niej znaleźć. Będzie to o tyle łatwe, że określenie celu strony mamy już za sobą. To od niego będzie zależało jakie elementy znajdą się na gotowej witrynie.
Dlaczego? Każda strona internetowa wymaga czegoś innego. Tworzymy designerskie projekty? Strona też powinna do tego nawiązywać i być bardziej efektowna. Mamy własną firmę fotograficzną? Powinniśmy wziąć pod uwagę, że będziemy zamieszczać dużo zdjęć. Przydałby się również jakiś formularz do korespondencji dla potencjalnych klientów, a nawet cała zakładka z „Kontakt”.
Tworząc plan powinniśmy zastanowić się nad prostotą i intuicyjnością przemieszczania się po już gotowej stronie.
Znajdź narzędzie do stworzenia strony www
Do wyboru masz kilka możliwości zbudowania witryny. Aby pomóc Ci zdecydować, jak stworzyć stronę internetową, krótko je omówię. Myślę, że dzięki tym krótkim opisom szybciej i łatwiej zdecydujesz jak zrobić stronę www, nawet jeśli jeszcze nie masz w tym aspekcie żadnego doświadczenia.
Kodowanie
Jest to najstarszy sposób budowania witryn. Wykorzystuje się tu jeden z języków programowania. Podstawowy z nich to oczywiście HTML. Do innych, lecz używanych w tym samym celu należą JavaScript, CSS czy PHP.
Nie ukrywam. Kodowanie to nie łatwe zadanie…a przynajmniej wtedy gdy nie mamy w tej kwestii żadnego obeznania. Zajmują się tym głównie profesjonalni programiści lub naprawdę zaawansowani pasjonaci. Nauka kodowania zajmuje wiele lat. Nie jest to więc dobre rozwiązanie, jeśli szybko chcemy stworzyć profesjonalną stronę www, która będzie przyjazna dla użytkownika.
CMS
Content Management System, czyli system zarządzania treścią. To rozwiązanie zostało opracowane w celu przyspieszenia procesu tworzenia strony. W CMS wygląd strony jest oddzielony od jej treści. Oznacza to, że zamieszczanie nowych podstron i artykułów czy modyfikacja istniejących treści jest znacznie szybsza i prostsza, niż w przypadku kodowania.
Najpopularniejszym rozwiązaniem tego typu jest obecnie WordPress. Oferuje on wiele bezpłatnych i płatnych szablonów, na których użytkownik może umieścić dowolne treści – teksty, grafiki czy wideo.
Niestety, to rozwiązanie nie jest pozbawione wad. Strony stworzone na tego typu szablonach są do siebie podobne. Oczywiście możliwa jest modyfikacja wzoru, jednak wymaga to już umiejętności kodowania. Podsumowując, z użyciem CMS zrobimy stronę, która albo jest bardzo podobna do innych, albo trudna do wykonania.
Zlecenie wykonania strony
Ta opcja wydaje się najłatwiejsza. Wystarczy powierzyć całe zadanie specjaliście. Wtedy nie musisz już zastanawiać się jak założyć stronę internetową. Niestety, rzeczywistość nie wygląda tak różowo.
Powstawanie witryny to dosyć długi proces. Konieczne są ciągłe konsultacje z web developerem, który podejmie się tego zadania. Trzeba na początku przekazać mu nasze założenia, a potem na bieżąco monitorować postęp prac, a nawet zmieniać koncepcję witryny. Poza tym, zlecenie zbudowania strony profesjonaliście wiąże się z kosztami. A te są niemałe. Nawet w wypadku prostej witryny sięgają kilku tysięcy złotych.
Kreatory stron www
Na to rozwiązanie powinny zwrócić uwagę głównie osoby, które nie mają doświadczenia w tworzeniu stron www…ale oczywiście nie tylko! Pierwszą zaletą kreatorów jest prostota obsługi. W większości z nich stworzysz nawet dosyć złożoną stronę www bez konieczności kodowania.
Poza tym kreatory to narzędzia wywodzące się od edytora typu WYSIWYG, czyli what you see is what you get. Oznacza to, podczas tworzenia strony widzisz jak będzie ona wyglądała z punktu widzenia użytkownika.
Korzystanie z kreatora może przypominać w pewnym sensie budowanie z klocków. Wystarczy w odpowiedni sposób połączyć ze sobą elementami, takimi jak np. nagłówki, menu, przyciski czy stopka. W ten sposób otrzymujesz projekt, który możemy wypełnić dowolnie wybranymi treściami- zarówno tekstowymi jak i graficznymi.
Taka strona jest wtedy gotowa do opublikowania w sieci.
Jak zrobić stronę – zdefiniowanie swoich potrzeb, czyli wybór rodzaju witryny www
Zastanowiłaś się już nad narzędziem, z którym stworzysz swoją witrynę. Teraz pora stworzyć jej projekt. Możesz tu zdecydować się na następujące rozwiązania:
Strony typu one page
Na ten typ powinieneś zwrócić szczególną uwagę. To najprostszy typ witryny, na którym znajdziemy tylko jedną stronę. Ten rodzaj projektu zyskuje ostatnio na popularności.
Powód jest jeden – urządzenia mobilne. W tej chwili większość użytkowników wchodzi na strony z telefonów lub, nieco rzadziej, tabletów. W związku z tym nawigacja na stronie powinna być maksymalnie uproszczona. Trudno jest z poziomu urządzenia mobilnego przedzierać się przez skomplikowaną witrynę z wieloma podstronami. Dlatego strony typu one page przeżywają renesans, ponieważ idealnie sprawdzą się jako te do tzw. scrollowania.
Multipage
To bardziej rozbudowana witryna, która zawiera przynajmniej kilka podstron. Niewątpliwą zaletą tego rozwiązania jest fakt, że uda Ci się zmieścić dużo więcej informacji, pozostawiając przy tym jednocześnie porządek. Musisz upewnić się jednak, że nawigacja na stronie jest intuicyjna, w przeciwnym wypadku użytkownicy mogę łatwo się zgubić, a to może zniechęcić ich do kolejnych odwiedzin.
Jak zrobić stronę internetową – elementy składowe projektu
Niezależnie od tego, jaki typ projektu wybierzesz, na Twojej stronie powinno znaleźć się kilka podstawowych elementów. To dzięki nim witryna będzie nie tylko estetyczna, ale też przejrzysta, łatwa w nawigacji i przyjazna dla użytkowników.
Menu strony
To element, który zazwyczaj jest umieszczony na górze witryny. Składają się na niego odnośniki prowadzące do podstron, lub w przypadku strony typu one page do poszczególnych sekcji na stronie.
Menu jest bardzo istotne. Szczególnie jeśli zastanawiasz się nad tym jak zbudować stronę internetową, na której użytkownik z łatwością się odnajdzie.
Strona główna
Każda, nawet najprostsza witryna musi mieć stronę główną. Nawet OnePager (w tym landing page) ma stronę główną. Jaką? Sam ją stanowi.
W to miejsce trafia użytkownik po wpisaniu adresu w przeglądarce. Na stronie głównej umieszczane są zazwyczaj najważniejsze informacje. Dzięki temu osoba odwiedzająca tę witrynę wie, co będzie mogła na niej znaleźć.
Sekcja “o mnie”
Tutaj zaprezentujesz siebie, własną działalność lub firmę czy po prostu instytucję, dla której powstała strona.
Są twórcy stron, którzy uważają tę sekcję za niepotrzebną i zaniedbują proces jej projektowania lub po prostu zostaje przez nich pominięta. To błąd. Użytkownicy chcą wiedzieć, z kim mają do czynienia, jaka jest misja organizacji i sposób jej działania. Stworzenie dobrej sekcji “o mnie” to podstawa budowania wizerunku, a jednocześnie część całościowej koncepcji.
Stopka
To element znajdujący się na samym dole strony. Użytkownicy odwiedzający witrynę znajdą tu podstawowe informacje, takie jak adres, formularz kontaktowy, telefon i inne. Stopka powinna pojawiać się na każdej podstronie. Dzięki temu projekt całej witryny staje się bardziej spójny. Pozwala użytkownikowi na zorientowanie się, na której dokładnie stronie się znajduje. To bardzo ważne zagadnienie, o którym nie powinno się zapomnieć, jeśli poważnie zastanawiamy się nad tym jak stworzyć stronę internetową krok po kroku – z dokładnością aż do samego końca.
Dobierz treści na stronę
Teksty
Słowo pisane to najprostszy do stworzenia sposób komunikacji z użytkownikiem strony internetowej. W końcu do stworzenia tekstu wystarczy najprostszy edytor. Rzecz jasna kreatory stron www również umożliwiają bezpośrednie wpisywanie do nich tekstów.
Dlatego prawie każda witryna zawiera ten typ komunikacji.
A jakie powinny być teksty na stronę www?
Po pierwsze, powinny być atrakcyjne w odbiorze. Pamiętaj, że to Ty musisz zainteresować odbiorcę i sprawić, że pozostanie na Twojej stronie. Nie zrobisz tego, jeśli przestaniesz zwracać uwagę na jakość tekstu.
Podstawą jest również angażująca treść. Zadbaj o to, żeby użytkownicy znaleźli na Twojej witrynie dokładnie to, czego potrzebują. W tym celu musisz bardzo dokładnie rozpoznać swoją grupę docelową. Dowiedz się, co naprawdę interesuje Twoich odbiorców. Odpowiedzi możesz poszukać na forach internetowych, w mediach społecznościowych, a nawet na forach konkurencji.
Na dobry research warto poświęcić trochę czasu. Zaprocentuje to w przyszłości.
Po zbadaniu grupy docelowej możesz przygotować teksty. Cały czas myśl o użytkownikach. Teksty powinny być dla nich zrozumiałe. Unikaj zdań wielokrotnie złożonych czy trudnych wyrażeń. Używaj takiego języka, jakim posługują się Twoi odbiorcy. Dzięki temu pokażesz, że jesteś częścią ich społeczności i wzbudzisz zaufanie. Przełoży się to na popularność Twojej witryny. W ten też sposób przybliżysz się do celu, dla którego stworzyłeś swoją stronę internetową.
Zdjęcia
Strony internetowe oparte wyłącznie na tekstach to już odległa przeszłość. Od lat witryny nie mogą się obejść bez ilustracji. Najpopularniejszą formą graficzną są zdjęcia. Nic dziwnego. Z jednej strony łatwo je wykonać. Obecnie większość dobrych telefonów dysponuję aparatami tak wysokiej jakości, że wykonane nimi fotografie zadowolą oko przynajmniej przeciętnego użytkownika. Dlaczego więc tego nie wykorzystać? Przede wszystkim dzięki temu część osób tworzących strony www może sama zająć się robieniem zdjęć, które później znajdą się w projekcie.
Ta strategia ma kilka zalet.
Samodzielnie wykonane fotografie pozwalają pokazać dokładnie to, na czym Ci zależy. Dlatego są świetnym dopełnieniem treści pisanych.
Poza tym są oryginalne, co jest promowane przez Google w wynikach wyszukiwania.
Alternatywą dla samodzielnego wykonywania zdjęć są ich płatne i bezpłatne banki. Można w nich znaleźć fotografie właściwie na każdy temat. Ich wadą jest jednak powtarzalność oraz to, że większość z nich wygląda bardzo sztucznie. To jednak dobra propozycja dla osób, którym zależy na czasie oraz takich, które potrzebują zdjęć w wysokiej rozdzielczości, ale nie mogą sobie pozwolić na profesjonalne sesje.
Ilustracje
Tego typu elementy na stronie pełnią podobną funkcję jak zdjęcia. Warto zwrócić uwagę, aby ilustracje były spójne z całym projektem graficznym witryny.
Stworzenie ilustracji można powierzyć specjaliście. Wtedy będą one najwyższej jakości i dostosowane wyglądem do całej strony. Można też, tak jak w przypadku zdjęć, skorzystać z płatnych lub bezpłatnych banków.
Wideo
Pamiętaj o tym, aby treści wideo nie odtwarzały się w momencie wejścia użytkownika na stronę. To z jednej strony irytuje użytkowników, z drugiej negatywnie wpływa na pozycję witryny w wynikach wyszukiwania Google.
W przypadku osób myślących nad tym, jak stworzyć własną stronę internetową i wzbogacić ją o materiały wideo, najlepszym rozwiązaniem będzie stworzenie prostych filmików za pomocą smartfona. Trzeba przy tym jednak pamiętać o dobrym oświetleniu i nagłośnieniu.
Audio
Popularność serwisów streamingowych sprawiła, że materiały audio przeżywają obecnie swój renesans. Nie chodzi oczywiście o irytujące efekty dźwiękowe, które atakowały użytkowników ze wszystkich stron jeszcze dwie dekady temu. To podcasty, czyli internetowy odpowiednik audycji radiowych odgrywają teraz największą rolę. Na to medium powinieneś zwrócić uwagę z kilku powodów.
Podcasty to świetna możliwość prezentacji skomplikowanych treści w przystępnej formie. Wielu użytkownikom dużo łatwiej skupić się na żywym słowie, niż na blokach tekstu.
Ma to szczególne znaczenie, jeśli chcesz przekazać treści eksperckie szerokiej grupie odbiorców. Dzięki podcastom łatwiej będzie do nich dotrzeć.
Nie zapomnij o dobrym logo
Logo to nie tylko element strony internetowej. To także ważna część budowania wizerunku i świadomości marki. Dlatego jego stworzenie to prawdziwe wyzwanie, na które należy poświęcić wiele czasu.
Warto zdecydować się tu na usługi specjalistycznej firmy, bądź wolnego strzelca z dobrym doświadczeniem. Nie powinieneś oszczędzać na projekcie logotypu, jeśli myślisz jak zrobić stronę internetową, która przyciągnie użytkowników, zainteresuje ich daną tematyką i sprawi, że zostaniesz zapamiętany.
Dobre logo natychmiast kojarzy się z marką, dla która zostało stworzone. Chyba każdy, kto widzi charakterystyczny znaczek Nike czy Mercedesa bez trudu rozpozna tej marki. Nie konieczne są tu żadne dodatkowe informacje, nawet nazwa firmy czy produktu.
Jak zrobić stronę internetową uwzględniając w projekcie własne logo?
Logotyp przede wszystkim powinien być podstawowym elementem identyfikacji wizualnej, do którego odniesiesz cały projekt graficzny strony. To od niego będzie zależał wygląd i charakter poszczególnych części składowych gotowej witryny.
Kolorystyka witryny również zależy od logo. Masz tu dwie możliwości stworzenia projektu. Możesz zdecydować się na wybór barw dopełniających lub kontrastujących z logotypem. W wyborze pomocne będzie koło barw. To wzornik stosowany przez twórców praktycznie od zawsze. Jak wygląda i na czym polega jego stosowanie? Koło barw to zestawienie kolorów, w którym te najbardziej do siebie podobne odcieniem leżą najbliżej, a te kontrastowe są maksymalnie oddalone.
Logo na swoją stronę internetową możesz też spróbować stworzyć samodzielnie. Z jednej strony nie jest to łatwe zadanie. Z drugiej, to bardzo rozwijające zajęcie i warto czasami przynajmniej podjąć taką próbę. Jak zwykle, masz tutaj sporą paletę możliwości do wyboru.
Samodzielne tworzenie logotypu na stronę w programie graficznym
To chyba najlepsze rozwiązanie, ale z jednym zastrzeżeniem: powinieneś się na nie zdecydować raczej w momencie, kiedy masz już jakiekolwiek doświadczenie z tworzeniem grafiki. W przeciwnym razie wybór i nauka odpowiedniego programu, który umożliwi pracę zajmie mnóstwo czasu. Konieczne może też okazać się wykupienie licencji na dane narzędzie. Nie jest to tanie. Ceny programów mogą sięgnąć nawet kilku tysięcy złotych.
W tym wypadku, z pomocą może przyjść Canva. Jest to bardzo popularne narzędzie, uwielbiane przez wiele firm i freelancerów. W łatwy sposób stworzysz ciekawe grafiki, a ich jakość nie będzie aż tak odbiegać od tych zrobionych w profesjonalnych programach. Oczywiście możesz też korzystać z gotowych szablonów.
Tworzenie logo w generatorze
Jeśli nie czujesz się na siłach, aby stworzyć logo na swoją stronę internetową w programie graficznym, masz alternatywę. W internecie znajdziesz wiele kreatorów, które pomogą Ci samodzielnie stworzyć logo.
Możesz wybierać spośród narzędzi płatnych i bezpłatnych. Różnią się one między sobą zasadą działania, jednak wszystkie zostały stworzone w jednym celu: mają za zadanie umożliwić stworzenie logo nawet osobom, które nie mają najmniejszego doświadczenia w tworzeniu grafiki. To przede wszystkim dlatego praca w tych programach jest maksymalnie uproszczona i stworzenie gotowego projektu jest możliwe nawet w czasie kilkunastu minut.
Skorzystanie z gotowego projektu logo
W sieci bez trudu możesz wybrać jeden z wielu wzorów, który szybko i bez szczególnej wiedzy oraz doświadczenia dostosujesz do swoich potrzeb. Wiąże się z tym jednak pewne ryzyko. Logo stworzone w ten sposób będzie wyglądało jak tysiące innych znaków. W związku z tym praktycznie nie będzie możliwe wyróżnienie się w ten sposób na tle konkurencji.
Mało tego. Z tego samego powodu Twoja firma lub organizacja może w łatwy sposób zostać pomylona z konkurencją, lub podmiotami działającymi w innych branżach, z którymi czasami wolelibyśmy nie być kojarzeni.
Dlatego, jak widać, lepszym pomysłem niż skorzystanie z gotowego logo jest zlecenie lub samodzielne stworzenie projektu.
Użycie gotowych wzorów może okazać się jednak pomocne w momencie gdy chcemy wyłącznie wykonać próby wizualizacji finalnego projektu loga.
Jak zrobić stronę internetową – techniczne aspekty tworzenia witryny
Wiesz już, o czym założyć stronę www. Poznałeś porady, które pomogą Ci umieścić na niej odpowiednie treści. W tej części zajmiemy się technicznymi aspektami tego zagadnienia. Na początku mogą one wydawać się dość skomplikowane, ale nie zrażaj się. Po lekturze wszystko powinno stać się dla ciebie dużo jaśniejsze.
Gdzie wykupić domenę
Domena to nazwa Twojej witryny internetowej. Przykładowo moja to kreatorystronwww.pl. Domena składa się z następujących części:
nazwy głównej- można wybrać praktycznie dowolną- należy jednak pamiętać o niepowtarzalności nazwy
rozszerzenia-końcowa część rozpoczynająca się kropką np. .pl, .com
Istnieje wiele rodzajów rozszerzenia domen. Najpopularniejsze z nich to rozszerzenia krajowe – .pl dla Polski, .de dla niemiec, .us dla Stanów Zjednoczonych, .fr dla Francji itt. Rozszerzenie .com stosuje się przy witrynach komercyjnych, .gov na stronach administracji publicznej, .org są przeznaczone dla organizacji pozarządowych.
Domeny nie da się właściwie kupić na własność, można ją zarejestrować na określony czas. Jest to więc usługa, nie produkt.
Jak zarejestrować domenę
Masz na to 2 sposoby. Pierwszy z nich to zwrócenie się bezpośrednio do rejestratora domen. Należy wejść na stronę rejestratora domen, sprawdzić dostępność wybranej opcji i przejść proces rejestracji. Całość może trochę potrwać i wymaga dopełnienia kilku formalności.
Jeśli zdecydowałeś się utworzyć swoją witrynę w kreatorze stron www, zarejestrujesz swoją domenę bezpośrednio w nim. Nie będziesz musiał sam szukać zewnętrznego partnera i martwić się wypełnianiem długich formularzy. Warto dodać, że podczas korzystania z niektórych kreatorów domenę dostajesz na rok za darmo. Jest tak np. w przypadku kreatora WebWave.
Kupno miejsca na serwerze
Aby Twoja strona internetowa był widoczna dla użytkowników, tworzące ją pliki muszą zostać zapisane na serwerze. Taka usługa nazywa się hostingiem i jest, podobnie jak rejestracja domeny, opłacana cyklicznie.
Podobnie jak w przypadku domen, istnieje wiele podmiotów, które zajmują się udostępnianiem miejsca na serwerze.
Jak więc wybrać najlepszą ofertę? Zwróć uwagę na kilka parametrów.
Podstawowe to pojemność i transfer. Pierwszy odnosi się do tego, ile miejsca uzyskasz na swoje pliki. w drugim przypadku chodzi o ilość użytkowników, którzy jednocześnie będą mogli odwiedzać Twoją stronę.
Wybór może okazać się trudnym zadaniem, zwłaszcza jeśli jesteś osoba początkującą. Dlatego tutaj również warto skorzystać z propozycji kreatorów stron www. Najczęściej ich twórcy umożliwiają użytkownikom wykupienie hostingu na serwerze, o odpowiednich parametrach. dzięki temu nie musisz martwić się o techniczne aspekty tego procesu.
Certyfikat SSL
Certyfikat SSL to potwierdzenie, że Twoja strona jest bezpieczna dla użytkowników. Google uznaje za niebezpieczne strony, które go nie posiadają. Na rynku istnieje wiele firm, dzięki którym możesz wygenerować certyfikat SSL. Jest to jednak zadanie dosyć skomplikowane techniczne i łatwo się pogubić.
Na szczęście, certyfikat SSL jest dostępny dla użytkowników kreatorów już po kilku kliknięciach. Tworząc stronę z takim narzędziem zdobędziesz go szybko i łatwo.
Jak zrobić stronę internetową – FAQ, czyli najczęściej zadawane pytania
Poznałeś już tajniki tworzenia stron internetowych. Jeśli jeszcze masz jakieś wątpliwości, przeczytaj listę najczęstszych pytań moich Czytelników.
Postaram się zmieścić odpowiedź w maksymalnie dwóch/trzech zdaniach.
Darmowa strona internetowa – czy to możliwe?
Stworzenie strony internetowej za darmo jest możliwe do wykonania w kreatorze stron www. Domena i hosting są jednak z reguły płatne (ceny nie muszą być wygórowane). Warto też poszukać ciekawych ofert specjalnych, tak jak np. ta od WebWave, która udostępnia je w ramach pakietu.
Jak zrobić prostą stronę internetową z szablonu?
Szablon to gotowy wstępny projekt witryny. Aby stworzyć z niego gotową stronę, wystarczy podmienić poszczególne elementy- przede wszystkim teksty, na te należące do nas. Cały proces może zająć (w zależności od skali wprowadzanych zmian), od kilkunastu minut, po nawet kilka godzin.
O czym można zrobić stronę internetową?
Tematyka stron internetowych jest dowolna. Z grubsza możemy podzielić je na witryny profesjonalne, które są częścią prowadzenia biznesu oraz te prywatne, na których użytkownicy najczęściej dzielą się ze światem swoim hobby.
Gdzie zrobić stronę internetową za darmo?
Istnieje wiele darmowych programów, dzięki którym stworzysz stronę www za darmo. W celu wyboru najlepszego zachęcamy do zapoznania się z moim rankingiem kreatorów stron www.
Kreator stron www co to?
To program, dzięki któremu w łatwy sposób stworzysz stronę internetową bez konieczności kodowania. Będziesz mógł skorzystać z gotowych szablonów i dopasować je do swoich potrzeb.
PS. Odpowiedni kreator stron www dla Twoich potrzeb
Każdy szuka czegoś trochę innego. Jedna osoba potrzebuje stworzyć stronę „wizytówkę” firmy, inna bloga o swoim hobby, a wiele osób potrzebuje też witryny o charakterze bardziej “uniwersalnym”.
Stąd też odpowiedź na pytanie “Jak zrobić stronę internetową?”nigdy nie będzie w 100% uniwersalna. Dla każdego będzie ona trochę inna . Same kreatory stron internetowych różnią się między sobą, często w sposób znaczący.
- łatwość użytkowania
- szybkość działania
- sposób wprowadzania i edytowania treści
- ilość dostępnych elementów i funkcji
- stopień optymalizacji
- poziom skomplikowania
- support
- polityka cenowa
…a to i tak nie wszystko.
Mam szczerą nadzieję, że nasz blog i ranking kreatorów stron www pomoże Ci znaleźć to czego szukasz. Wierzymy, że zaoszczędzony w ten sposób czas i pieniądze zainwestujesz w tworzenie swojej strony internetowej, a wynik tych działań będzie nie tylko zadowalający, ale przede wszystkim zgodny z Twoimi pierwotnymi założeniami.