Największą zaletą stron internetowych za darmo jest możliwość przetestowania narzędzia. Każdy może sprawdzić, czy ten konkretny program nadaje się dla nich. Do tego własna strona internetowa za darmo może mieć więcej zalet niż wad.

Większość kreatorów stron w naszym zestawieniu pozwala na zrobienie strony www za darmo. Oczywiście – są z tym związane pewne ograniczenia (rozwijamy to w każdej recenzji), jednak idea tego darmowego planu jest prosta: testowanie. Odpowiada Ci konkretny kreator stron? Super.

Strona internetowa za darmo, którą opublikujesz i podejrzysz w sieci, jest OK? Jeszcze lepiej. To znaczy, że to narzędzie jest najprawdopodobniej dla Ciebie.

Jak zrobić własną stronę internetową za darmo?

Trzeba zacząć od tego, że darmowe strony internetowe pozawalają na naukę. To niezwykle istotny element tworzenia stron www, bo sama wiedza o tym, jak jest skonstruowana strona i jak powinna być napisana może się okazać niepotrzebna. Zwłaszcza w świecie, w którym tak ważny jest UX.

Dobry projekt strony internetowej często okazuje się istotniejszy niż wiele godzin spędzonych na opanowywaniu kolejnych linii kodu.

Pisaliśmy już o ograniczeniach darmowych stron internetowych. Teraz warto powiedzieć nieco więcej o możliwościach, które dają.

W jakim kreatorze stron można zrobić stronę za darmo?

Kreatory, które możemy z czystym sercem polecić do zrobienia darmowej strony internetowej to WebWave i Wix. Pierwszy z nich oferuje 100% możliwości kreatora w wersji darmowej, podczas gdy drugi wersję darmową ma nieznacznie okrojoną względem swojego polskiego konkurenta. Własna strona internetowa za darmo ma w nim sporo sensu.

Pozostała część stawki (zwłaszcza trzeci – Click Web) nie pozwala na aż tak dużo, a plan darmowy to w praktyce czas do upłynięcia terminu płatności faktury (kto to wymyślił?!) za dowolny plan w kreatorze. Do pozostałych planów darmowych nie mamy zbyt wielu zastrzeżeń, chociaż możliwości w nich bywają okrojone, np. w WebFlow).

 

Zobacz jak wygląda ranking najlepszych kreatorów stron.

Na co pozwala własna strona internetowa za darmo?

Jest tego trochę.

Przede wszystkim chodzi o naukę, czyli opanowanie samego procesu tworzenia stron internetowych. Większość osób, zabierając się za to, w pewnym momencie się gubi i brakuje im pomysłu na to, co dalej. Darmowe strony pozwalają na wyćwiczenie dobrych nawyków.

Do tego web design zmienił się w ostatnich latach. Jeszcze piętnaście lat temu były tabelki, dziesięć – WordPress i w praktyce praca w tabelkach, pięć lat temu weszła rewolucja mobilna i UX stanął na głowie, w końcu stawiając użytkownika na pierwszym miejscu.

Wtedy trendy szybko zmieniły się w obowiązujące standardy, a twórcy stron zauważyli, że warto robić strony internetowe inaczej.

I dlatego warto korzystać z kreatorów stron internetowych, bo to dzięki nim można wykorzystać w stu procentach możliwości darmowych stron internetowych. A przynajmniej w niektórych przypadkach.

Właśnie dlatego myślenie o tworzeniu stron wychodzi daleko poza zwykłe granice kodowania i programowania, a staje się bardziej procesem dbania o UX. W szczególności stron responsywnych.

Własna strona internetowa za darmo – do czego się przydaje?

Żeby się przekonać czy warto. Niekiedy (najczęsciej) darmowy kreator stron www ma ograniczone możliwości w wersji darmowej.

W praktyce wiele z nich oferuje niewiele, chociaż są wyjątki. Dlatego poświęciliśmy jedną ze składowych oceny kreatorów stron www darmowym wersjom.

Do tego przydają się, gdy chcesz porównać możliwości, które dają kreatory. To bardzo ważne, zwłaszcza że część kreatorów wymaga jednak zapłacenia całkiem konkretnych kwot.

Darmowa strona www daje też możliwość pokazania – na przykład klientowi – projektu zanim jeszcze strona zostanie podpięta pod własną domenę. Zwłaszcza jeśli ma świetne i responsywne darmowe szablony stron internetowych. To bardzo ważna sprawa, zwłaszcza że kreatory stron są świetnymi narzędziami dla grafików i UX designerów.

Dodatkową zaletą darmowej strony www zrobionej w kreatorze jest to, że nie trzeba się zastanawiać, skąd wytrzasnąć hosting.

Większość kreatorów, a na pewno te najlepsze, dają darmowy hosting. Ma to dużo sensu, bo łatwo nauczyć się robienia stron internetowych i nie martwić się o to, że trzeba płacić za serwer lub szukać jakichś dziwnych rozwiązań, żeby skonsultować z kimś temat projektu.