Jest całkiem sporo programów typu CMS i tak, spora ich część ma sporą rację bytu. Przydają się jako dodatkowe narzędzie, jednak trochę z dobrodziejstwem inwentarza stały się jednym z najpopularniejszych sposobów na zrobienie własnej strony. Co nie zmienia faktu, że wiele osób dalej nie wie, czym jest CMS i jak bardzo różni się w swojej idei od narzędzia do tworzenia stron www.

Czym jest CMS?

To innymi słowy content managment system, czyli system do zarządzania treścią. I nie, nie jest to program do tworzenia stron www. To coś mniej, pod niektórymi względami więcej, ale na pewno – nie to samo.

Zwłaszcza że CMS-y w swojej idei znacznie się różnią od zwykłych edytorów stron www. Pozwalają na ich edytowanie i robienie, ale to przecież narzędzia blogowe. CMS-y miały znacznie ułatwić dodawanie nowych treści do stron www i były w praktyce bardzo fajnym narzędziem wspierającym działanie strony.

Strony www i czym jest CMS dla nich?

Do dzisiaj wiele stron opartych o jakiś inny system czy silnik używa CMS-ów jako narzędzi, które rozszerzają funkcjonalność strony. Znacznie ułatwia to wprowadzanie nowych treści. Wkleja się tekst i gotowe. Jednak to wcale nie oznacza, że to idealne narzędzia. Są po prostu… dobre do konkretnych zastosować.

Wiele osób używa CMS-ów jako narzędzi do budowania stron. I nie ma w tym nic dziwnego, bo przecież blog to też strona www, jednak o nieco innym charakterze.

Do tego same systemu znacznie się zmieniły i muszę przyznać, że droga jaką przeszedł chociażby WordPress czy Drupal od początku swojej historii pokazuje, że jednak te systemy odpowiadały na potrzeby ludzi. Dało się w nich zrobić stronę, a to znacznie więcej niż robienie bloga.

Dodatkowo „gołe” CMS-y bardzo jasno pokazują, że ich idea jest blogowa. Rozwijanie funkcjonalności (jak chociażby dodanie slidera) to jednak kwestia kombinowania z wtyczkami. Co nie jest wcale takie oczywiste, bo każdy nowy dodatek to jednak coś, co może skomplikować pracę. A to już jednak problem.

Tworzenie stron www, czyli czym jest CMS dla webdevu?

Więc idąc dalej – kreatory stron to programy do tworzenia stron www. Są na to nastawione. Niektóre rzeczy utrudniają (na przykład można edytować wpisy blogowe jak strony, co jest jednak sporą zaletą), niektóre ułatwiają (chociażby zrobienie strony, a nie bloga w formie strony www).

Co nie zmienia faktu, że rozszerzanie możliwości CMS-ów opiera się głównie o rzeczy, które pochodzą spoza narzędzia. To wtyczki.

Wiele z nich to małe arcydzieła, jednak sporo – nie nadaje się do niczego. Niewiele wnoszą, wprowadzają chaos. Tak czasem bywa.

Każdy dodatkowy element wprowadza potencjalne ryzyko korzystania z narzędzia. Niby to drobne rzeczy, jednak warto się z tym liczyć.

Z kolei kreatory stron czasem mogą ograniczać możliwości, jednak większość z nich jest wciąż rozwijana. Do tego różnorodność na rynku jest ogromna i warto o tym pamiętać. Po prostu – tych możliwości nie brakuje.

Na pewno CMS-y ułatwiają pracę z moderacją treści. Jednak dodawanie elementów do strony (nie do bloga) wymaga pewnej wyobraźni, wiedzy i spędzenia sporej ilości czasu na próbowaniu.

A to – co mówię z własnego doświadczenia – jednak może powodować kłopoty. Zwłaszcza osobom, które po prostu potrzebują strony www.

Czy CMS dalej jest przyszłością?

Dlatego wiele kreatorów stron po prostu rośnie. I to jak na drożdżach. Na przykład Wix w ubiegłym roku był częściej wybierany od innych CMS-ów jako narzędzie do zrobienia stron w USA. Możliwości kreatorów też rosną.

Na przykład polski WebWave umożliwia zrobienie sklepu, strony i tak dalej. Nie ma ograniczeń. Funkcjonalności, o których wiele osób marzyło rok temu – teraz są pod ręką.

Nie inaczej jest z CMS-ami, jednak… nie oszukujmy się. Te narzędzia mają coraz więcej funkcji, jednak zaczynają podglądać od kreatorów.

Gutenberg, czyli nowy sposób robienia stron w WordPressie? Jest bardzo podobny chociażby do Click-Web. Również jeśli chodzi o praktyczne możliwości.

Innymi słowy – kierunek, w którym idą CMS-y niepokojąco przybliża się do kreatorów stron. A to już naprawdę ciekawy znak czasów ;).

Zatem – odpowiadając na pytanie o to, w czym CMS-y są lepsze, mogę powiedzieć jedno: pozwalają na sporo, są powszechnie rozpoznawalne i mają umiarkowanie dobrą renomę. Jednak nie są narzędziami do tworzenia stron www, takimi by design. I to w dużej mierze sprawia, że użytkownicy, którzy chcą po prostu strony www, wybiorą coś innego. Na przykład któryś z najlepszych kreatorów stron www :).