CMS to Content Management System, czyli system do zarządzania treścią. Umożliwia umieszczanie tekstów, grafik czy filmów na stronie internetowej. NIE JEST to program do tworzenia stron www – nie używa się go do jej kompleksowego projektowania. 

CMS – dla kogo jest przeznaczony?

CMS to rozwiązanie, dzięki któremu możliwe jest zarządzanie treścią strony internetowej bez umiejętności kodowania. Celem tego typu narzędzi jest więc ułatwienie edycji informacji zawartej na stronie osobom, które nie należą do personelu technicznego. Dzięki temu modyfikacja strony jest szybka i łatwa. To narzędzie przyda się więc w zespołach, w których za edycję treści na stronie odpowiada wyspecjalizowana osoba lub dział. Jest szczególnie użyteczne w przypadku rozbudowanych i często aktualizowanych witryn.

Istnieje wiele różnych propozycji tego typu. Różnią się możliwościami i trudnością obsługi. Zasadniczo wszystkie służą do dodawania, usuwania i grupowania treści na stronie. 

Wprowadzanie treści w CMS

Edycja witryny za pomocą systemu do zarządzania treścią odbywa się z poziomu panelu użytkownika. W większości narzędzi wygląda on podobnie a jego obsługa często jest intuicyjna. Charakterystyczną cechą systemów CMS jest fakt, że przy wprowadzaniu tekstu nie zmienia się innych parametrów strony, takich jak układ elementów, nawigacja czy kolorystyka. Dlatego ich użytkownicy nie muszą bać się, że przy dodawaniu nowej podstrony czy artykułu przez przypadek wprowadzą niechciane zmiany w wyglądzie strony. 

Strony oparte o CMS

Wiele osób używa systemów CMS do budowania stron internetowych. To ciekawe rozwiązanie przede wszystkim dla początkujących twórców. Przyda się także blogerom i wszystkim, którym zależy bardziej na treści, niż na oryginalnym wyglądzie strony. Bo właśnie webdesign jest pięta achillesową tego typu rozwiązań. Strony zbudowane z pomocą CMSów bywają do siebie bardzo podobne. Oczywiście możliwa jest ich bardziej zaawansowana edycja. Niestety, często polega ona na żmudnym i trudnym kodowaniu. 

CMS – rozwiązania alternatywne

 

Systemy CMS mają kilka niezaprzeczalnych zalet – umożliwiają szybką pracę z treścią strony, są raczej proste w obsłudze i nie wymagają od użytkowników specjalistycznej wiedzy. 

Z drugiej strony, ich możliwości są dosyć ograniczone. Tworzenie strony na platformie CMS ogranicza przede wszystkim możliwości zmiany jej wyglądu. Często jest to możliwe, ale przy użyciu skomplikowanych narzędzi. Dlatego coraz większą popularność zdobywają kreatory stron internetowych. Te narzędzia oferują szerokie możliwości projektowania stron nie tylko o oryginalnej treści, ale też o dowolnie wybranej szacie graficznej i funkcjonalnościach. Nie wymagają kodowania a wiele z nich jest na tyle prostych w obsłudze, że nadają się dla początkujących użytkowników. Więcej na temat kreatorów stron www znajdziesz w moim rankingu