Jak znaleźć temat na bloga? Poznaj 11 przydatnych narzędzi!
Jak znaleźć temat na bloga?
Masz już bloga, a na nim sporo ciekawych wpisów.
Wiesz, że czas wrzucić kolejny, ale… nie masz na niego żadnego pomysłu. Co robisz?
Podpowiem Ci, z jakich narzędzi i metod korzystam sam, żeby tworzyć wartościowy content!
Przeczytaj także:
Jak wybrać najlepszy kreator stron www?
Skąd wziąć ikony? 11 najlepszych platform
Skorzystaj z narzędzi
Jest wiele skutecznych sposobów na to, by upewnić się, że dany wpis będzie interesujący dla użytkowników. Niektóre są darmowe, a inne płatne.
Niektóre pozycje mogą Cię zaskoczyć.
Wyszukiwarka Google
Jak zwykle z pomocą przychodzi wujek Google i to w najbardziej „prymitywnej” wersji, jaką znasz – wyszukiwarce. Jak ją wykorzystać?
Wystarczy wpisać frazę kluczową np. “pielęgnacja”, “książka o”, “motoryzacyjne nowości” i zacząć analizować:
- sekcję “podobne wyszukiwania”, która znajduje się pod wynikami organicznymi,
- autouzupełnianie, które podpowiada, czego najczęściej szukają użytkownicy,
- sekcję FAQ z witryn internetowych, która jest wyświetlana w bezpłatnych wynikach Google (jako element rozszerzony).
Analiza konkurencji
Jako pisarz bloga z pewnością odwiedzasz inne blogi i strony branżowe. Widzisz więc, jakie tematy są aktualnie poruszane. Potraktuj je jako inspirację!
Pamiętaj jednak, żeby nie kopiować wszystkiego słowo w słowo. Staraj się raczej pisać z innej perspektywy i dodać coś wartościowego od siebie.
Kanały na YouTube, podcasty
Tutaj działasz na podobnej zasadzie, jak w przypadku blogów. Śledź, jakie tematy poruszają obecnie youtuberzy czy autorzy popularnych podcastów.
Dla ułatwienia, ustaw sobie alerty Google i otrzymuj informacje o nowych treściach na maila.
Możesz korzystać z takich platform, jak YouTube, Spotify, Apple Podcasts czy iTunes.
Google Trends
Google Trends to świetne narzędzie do sprawdzenia, czy wybrany temat aktualnie interesuje użytkowników.
Tak, w pisaniu też jest coś takiego jak sezonowość.
Ciebie też nie zainteresuje artykuł o butach zimowych, jeśli właśnie zaczęły się wakacje. Weź to pod uwagę przy tworzeniu własnych treści!
Google Search Console
Szukanie pomysłów na nowy wpis może obejmować recykling tego, co już znajduje się na Twoim blogu. Wykorzystaj Google Search Console, by dowiedzieć się, który Twój artykuł okazał się wyjątkowo klikalny. A potem spróbuj stworzyć post na pokrewny temat lub jako praktyczne uzupełnienie.
W przypadku tego artykułu temat „Jak znaleźć temat na bloga” uzupełnię wpisem o znalezieniu właściwych słów kluczowych. Myślisz, że to zadziała? |
Poza tym GSC dostarcza Ci wartościowego raportu skuteczności, w którym sprawdzisz na jakie frazy wyświetla się Twoja strona. Wyszukaj wśród nich pytań, fraz poradnikowych lub tzw. long-taili i potraktuj je jako kolejne źródło inspiracji. .
Answer the Public
Answer the Public to jedno z najskuteczniejszych narzędzi do generowania pomysłów na bloga. Zarazem jest proste i intuicyjne w obsłudze.
Wybierz kraj, język i interesujący Cię temat, a otrzymasz wykres kołowy z tematycznie pogrupowanymi pytaniami użytkowników.
W podstawowej (i bezpłatnej) wersji narzędzia masz możliwość sprawdzenia 3 zapytań dziennie.
Buzzsumo
Innym skutecznym narzędziem, które możemy użytkować za darmo przez 30 dni jest Buzzsumo. Jeśli szukać inspiracji na wpis, wejdź w zakładkę Content Explorer i wykorzystaj trzy zakładki: tematy, pytania i trendy.
Ciekawą funkcją jest możliwość filtracji – wybierz kraj, język, zakres czasowy danych oraz rodzaj strony. To pozwoli Ci bardziej precyzyjnie trafić w potrzeby swoich odbiorców.
Płatne narzędzia SEO:
-
Surfer
Wartym polecenia jest narzędzie o nazwie Surfer. Po naciśnięciu na Keyword Research i wpisaniu tam słowa kluczowego, wyświetlą się pytania i inne popularne frazy. Co więcej, w Surferze możesz przeanalizować treści konkurencji na dane hasło.
-
Senuto
W tym polskim narzędziu znajdziesz przede wszystkim rozbudowaną bazę fraz kluczowych. Warto wypróbować np. zakładkę pytania: wpisz szukaną przez Ciebie frazę, a otrzymasz listę pytań z nią związanych. Każde z nich może być tytułem następnego posta!
Senuto podpowiada także frazy, jakich warto użyć w artykule, by lepiej się on pozycjonował i był widoczny w organicznych wynikach wyszukiwania.
-
Semstorm
Semstorm to kompleksowe narzędzie do analizy strony pod kątem jej pozycjonowania. Jeśli więc zdecydujesz się na jego zakup, możesz go wykorzystać w szerokim zakresie.
W tym momencie skupię się jednak na słowach kluczowych, które możesz znaleźć pod tą właśnie nazwą. Wpisz jakąkolwiek frazę z Twojej branży, a narzędzie przygotuje Ci gotowe podpowiedzi.
Semstorm daje pewność, że użytkownicy tymi tematami się interesują, więc pewnie zaciekawi ich także podobna treść na Twojej stronie.
-
Ahrefs
W Ahrefsie w kontekście szukania pomysłu na blog najważniejszy będzie raport Keyword Esplorer oraz Content Explorer. W tym pierwszym wpisujesz frazę i dostajesz liczbę podpowiedzi. Możesz je przefiltrować pod kątem średniej miesięcznej liczby wyszukiwań oraz liczby słów.
Natomiast Content Explorer służy do poszukiwania tematów na stronach konkurencji. Podaj temat, a narzędzie wyszuka najpopularniejsze artykuły z nim związane. Tu również możesz przefiltrować wyniki pod kątem: ruchu z wyników organicznych, liczby linków zewnętrznych, liczby udostępnień w mediach społecznościowych czy liczby słów.
-
Semrush
Na końcu zwrócę Twoją uwagę na Semrush, a konkretnie raport Topic Research. Działa on na podobnej zasadzie, jak wszystkie pozostałe – wpisujesz wybraną przez siebie frazę w okno wyszukiwarki, a w zamian otrzymujesz listę potencjalnych tematów.
Dodatkową funkcją w narzędziu jest możliwość szukania pomysłu na wybrany temat i w wybranej domenie (np. u konkurencji). Semrush prezentuje wyniki w interesujący sposób. Jednym z nich jest mapa myśli.
Jak znaleźć temat na bloga – podsumowanie
Tworzenie bloga to niełatwe zadanie. Jako autor musisz wciąż wykazywać się kreatywnością, a jednocześnie trafiać w potrzeby użytkowników. Czy to znaczy, że jesteś skazany na porażkę?
Absolutnie nie! Jest wiele sposobów na szukanie inspiracji. Może to tego posłużyć np. wyszukiwarka Google, analiza konkurencji na jej blogach czy innych kanałach oraz kilka darmowych narzędzi takich jak: Google Trends, Google Search Consol, Answer the Public czy Buzzsumo.
Jeśli chcesz mieć większą pewność, że Twoje artykuły będą czytane i przełożą się na konkretne działanie użytkowników, możesz pomyśleć o inwestycji. W co? W sprawdzone i znane narzędzia SEO: Surfer, Senuto, Semstorm, Ahrefs i Semrush. Znajdziesz w nich też wiele innych funkcji, które pozwolą Ci się wysoko wypozycjonować w wynikach wyszukiwania.
Zatem: do dzieła!