Jesteś fotografem, grafikiem lub rysownikiem? A może zawodowo zajmujesz się pisaniem tekstów? W takim razie potrzebujesz dobrego portfolio online. Z łatwością możesz stworzyć je w jednym z kreatorów stron www. Z tego tekstu dowiesz się, dlaczego dobre portfolio ma znaczenie. na co zwracać uwagę wybierając kreator portfolio i które programy najlepiej sprawdzą się w tym celu.

Dlaczego potrzebujesz dobrej jakości kreatora portfolio?

Jeśli pracujesz w zawodzie kreatywnym, zdajesz sobie sprawę, że odpowiednie zaprezentowanie swojej twórczości to klucz do sukcesu. Niemałe znaczenie ma nie tylko treść, ale też forma, w jakiej pokażesz się potencjalnym klientom.

Profesjonalna strona internetowa to Twoja wizytówka. Wiele mówi nie tylko o poziomie Twoich prac, ale też poczuciu estetyki. Ładna i funkcjonalna witryna świadczy o profesjonalizmie i dbałości o detale. 

Na co zwracać uwagę wybierając kreator portfolio?

Dobrą stronę z portfolio możesz z łatwością stworzyć w kreatorze stron www. Przy wyborze powinieneś kierować się kilkoma kryteriami.

Dostępność szablonów

Praktycznie wszystkie kreatory stron www oferują gotowe szablony do stworzenia portfolio. Trzeba tu zaznaczyć, że ilość nie zawsze idzie w parze z jakością. Niektóre programy umożliwiają skorzystanie z wielu wzorów, jednak nie wszystkie sprawdzą się w praktyce. Lepiej wybrać kreator, który oferuje mniej wzorów wyższej jakości. 

Elastyczność

Gotowy szablon powinien być w pełni edytowalny. Możliwość dodania swoich zdjęć czy tekstów to stanowczo za mało. Kreator powinien też dawać opcję zmiany tła, edycji wyglądu wszystkich elementów strony i zmiany ich położenia. 

Możliwość edycji galerii obrazów

To szczególnie ważny aspekt edycji szablonu, zwłaszcza dla osób zajmujących się fotografią, grafiką czy malarstwem. Wybrany kreator powinien oferować jak najszersze możliwości prezentacji obrazów w galeriach. 

Szybkość ładowania się obrazów

Portfolio często zawiera wiele grafik. Powinny się one ładować jak najszybciej. w przeciwnym razie użytkownicy nie będą chcieli korzystać ze strony a roboty Google obniżą jej pozycję w wynikach wyszukiwania. 

Konwersja obrazów do formatu WebP

WebP to rekomendowany przez Google format obrazów, który z jednej strony przyspiesza ładowanie strony, z drugiej – gwarantuje dobrą jakość. Dobrze jest, jeśli kreator automatycznie konwertuje pliki graficzne do formatu WebP.

Jakie narzędzie wybrać?

Większość dostępnych na rynku kreatorów dobrze sprawdzi się w tworzeniu portfolio. Praktycznie wszystkie posiadają wymienione wyżej cechy. Możemy jednak wyróżnić kilka najlepszych kreatorów portfolio.

WebWave cechuje duża elastyczność edycji szablonów i ich wysoka jakość. Do plusów trzeba też zaliczyć jedną z najniższych na rynku cenę i pomoc po polsku.

Squarespace oferuje szeroki wybór szablonów, które charakteryzuje dobry dizajn. Wadą jest ograniczona możliwość ich edycji i dość trudna obsługa kreatora. 

Weebly z kolei jest dość prosty w użyciu a jego szablony są proste i estetyczne. Niestety, nieskomplikowana obsługa to też dość mocno ograniczone możliwości edycji strony. 

Wix łączy duże możliwości edycji z dosyć prostym w użyciu interfejsem. Może być jednak problematyczny dla osób, które tworzą swoje pierwsze portfolio – bywa, że ilość dostępnych możliwości przytłacza. 

Podsumowanie

Jak widać, kreatory stron www świetnie nadają się do stworzenia portfolio. Wybierając narzędzie zwróć uwagę na dostępność szablonów, możliwości ich edycji (w szczególności dokonywania zmian w galeriach obrazów, szybkość ładowania się grafik i ich konwersję do formatu WebP.