Kreatory stron internetowych czy zlecenie dla agencji?
Jak zrobić stronę internetową? Jeśli kiedykolwiek potrzebowaliście strony internetowej, to na pewno zadaliście sobie to pytanie. Zawsze się pojawia taki dylemat: czy lepiej zlecić to komuś (i zapłacić), czy może lepiej zrobić to samodzielnie w kreatorze? Jeśli najważniejszy jest koszt, to odpowiedź jest prosta. Ale nawet jeśli przyjrzycie się możliwościom, jakie dają te dwie opcje, to może się okazać, że… kreator dalej ma więcej sensu.
Na rynku jest masa freelancerów, agencji i firm, które zbudują stronę. Ceny i jakoś wykonania też się bardzo od siebie różnią. Podobnie jest z rynkiem kreatorów stron www – ich też nie brakuje. Podobnie jak w przypadku programistów – niektóre nadają się do postawienia nawet dużych serwisów, a niektóre… lepiej przemilczeć.
Podstawowym pytaniem pozostaje: jakie rozwiązanie dla kogo? Bo każde ma swoje plusy i minusy.
Kreatory stron internetowych czyli zrób to sam
Tworzenie stron internetowych to dla większości ludzi czarna magia. Programowanie, kodowanie, HTML… większość ludzi się wzdryga na te słowa. I nawet się za to nie biorą. Od razu pojawia się pomysł na zlecenie zrobienia strony jakiejś firmie lub fachowcowi.
Można i tak. Ale zanim zdecydujesz się na taki krok, zastanów się, czy na pewno to jedyne rozwiązanie.
Po pierwsze: jakiej strony potrzebujesz? Rozbudowanej, z mnóstwem niestandardowych elementów i funkcji? Takiej, którą tuzin programistów będzie rzeźbił przez miesiąc? Pamiętaj o tym, że 90% stron informuje o produkcje albo dostarcza informacji klientom.
Strona ma zaprezentować nas, naszą firmę czy działalność i skłonić odbiorcę do do kontaktu lub zakupu. Dlatego jeśli potrzebujesz „standardowej” strony, możesz bez problemu zrobić ją samodzielnie. Wystarczy trochę czasu na zastanowienie się, co na niej powinno być. I odrobina klikania.
Po drugie: czy naprawdę strony internetowe to dla Ciebie taka niezrozumiała i trudna dyscyplina? Korzystamy z nich wszyscy, praktycznie codziennie. Jesteś ich użytkownikiem, wiesz pewnie, co Ci się podoba, a co nie, lub co ułatwia poruszania się po nich. Dlaczego nie wykorzystasz tej wiedzy do stworzenia własnej strony?
I po trzecie: samo zrobienie strony we współczesnym kreatorze stron nie jest trudne. Intuicyjne rozwiązania typu „przeciągnij i upuść” czy WYSIWYG pozwalają na ułożenie strony z wybranych elementów w kilka minut.
Opanowanie kreatora (takiego jak WebWave czy Wix) zajmuje naprawdę niewiele czasu. Do tego pracując w nich nabierzesz doświadczenia, które pomoże Ci rozwinąć umiejętność myślenia o stronie www jako o całości :).
Jakie są plusy korzystania z kreatorów stron www?
- oszczędzasz pieniądze (kreatory stron internetowych są zazwyczaj darmowe);
- oszczędzasz czas (samodzielne nanoszenie poprawek, żadnego „ale nie mam tego maila…”);
- nie ma różnicy między projektem graficznym strony od agencji a tym, co dostajesz do testowania;
- poznajesz szybko CMS;
- masz pełną kontrolę nad stroną.
Kreator jest dla Ciebie jeśli:
- potrzebujesz strony-wizytówki;
- masz ograniczony budżet albo nie chcesz wydawać dużo;
- chcesz się czegoś przy okazji nauczyć;
- nie masz ochoty ani siły na przerzucanie się milionami poprawek;
- chcesz panować nad stroną;
- masz trochę wolnego czasu.
Czy kreatory stron internetowych będą dobrym rozwiązaniem dla każdego? Niestety nie.
Kiedy potrzebujesz agencji?
W każdym projekcie, który wymaga dopieszczenia wizualnego lub wysokiego stopnia zaawansowania, będzie potrzebny ktoś, kto ogarnie kodowanie. Po prostu wielu rzeczy nie da się zrobić z przygotowanych wcześniej elementów w kreatorze. Niektóre rzeczy trzeba stworzyć od zera.
Jak ocenić czy strona, której potrzebujemy, jest projektem zaawansowanym?
Najlepiej zacząć od rozpisania jej struktury na kartce papieru. Jeśli wszystko mieści się na kilku podstronach, to nie będzie kłopotu z postawieniem jej w kreatorze. Ale gdy pojawiają się kolejne strony, a zależałoby Ci na wielu dodatkowych funkcjonalnościach, to może się okazać, że potrzebny będzie ktoś, kto tę stronę napisze od nowa.
Warto też spróbować stworzyć projekt w kreatorze. W sumie… żeby się przekonać, czy jest on na pewno tak zaawansowany. Te narzędzia bardzo się zmieniły w ciągu ostatnich lat i łatwo zbudujesz w nich nawet zaawansowane strony. Nie oszukujmy się – znajdziesz w nim praktyczne rozwiązania, które wypróbowało wiele osób. I te rozwiązania się sprawdziły.
Jeśli okaże się, że kreator nie ma funkcji, których potrzebujesz, to zastanów się nad wynajęciem programisty lub agencji. Dlatego tak ważne jest zaprojektowanie strony na papierze – przekonasz się wtedy jakich rozwiązań potrzebujesz, a jakich – nie.
Ponadto wybór agencji lub freelancera może być dobrym rozwiązaniem dla osób, które faktycznie nie mają czasu na samodzielne zajęcie się takim tematem.
Zleć wykonanie strony agencji jeśli:
- potrzebujesz bardzo zaawansowanej strony;
- chcesz, żeby strona była zupełnie inna;
- nie masz czasu;
- chcesz użyć funkcji, których nie ma żaden kreator;
- budżet nie jest kłopotem.