Początkujący twórcy stron internetowych nierzadko starają się stworzyć witrynę, która będzie zapierała dech w piersiach. W tym celu umieszczają w projekcie strony wiele elementów, które mają sprawić, że strona będzie atrakcyjna dla użytkowników. W wielu przypadkach efekt okazuje się odwrotny od zamierzonego. Dlatego lepiej postawić na prosty dizajn. Dlaczego minimalizm na stronie internetowej sprawdza się lepiej? Oto kilka najważniejszych powodów. 

Szybkość ładowania się strony

To, jak szybko wczytuje się witryna wpływa na jej użyteczność w oczach użytkowników. Poza tym, ma znaczenie jeśli chodzi o ocenę strony przez Google. Zbyt duża liczba elementów sprawia, że strona ładuje się wolniej. Z jednej strony zniechęca to uzytkowników. Z drugiej, powoduje, że witryna jest gorzej oceniana przez algorytmy a jej pozycja w wynikach wyszukiwania spada. 

Stworzenie prostej strony internetowej w dużej mierze rozwiązuje ten problem. Mniejsze nasycenie strony elementami przyśpiesza jej ładowanie się.

Wygląd witryny na urządzeniach mobilnych

Coraz więcej użytkowników (szacuje się, że już ponad 50%) wchodzi na strony używając urządzeń mobilnych. Dlatego każda witryna powinna w dzisiejszych czasach być do nich dostosowana. 

Nie chodzi przy tym o tworzenie kilku jej wersji, ale o zaprojektowanie strony, która będzie wyglądać dobrze na ekranach o różnej wielkości – od kompaktowego smartfona do telewizora. 

Nieskomplikowana graficznie strona będzie wyglądać dobrze zarówno na ekranach urządzeń mobilnych, jak i komputerach. Nawet w przypadku największych ekranów będzie wyglądała atrakcyjnie i , co najważniejsze, będzie użyteczna. 

User Experience, czyli doświadczenie użytkowników

Na doświadczenie użytkownika na stronie składa się wiele czynników. Jednym z najważniejszych jest interfejs użytkownika. Chodzi o sposób w jakim strona “komunikuje się” z osobą, która z niej korzysta. Poruszanie się po niej powinno być jak najbardziej intuicyjne. 

Zredukowanie ilości elementów do niezbędnego minimum pozwoli osiągnąć ten efekt. Na prostej stronie internetowej dużo łatwiej jest odnaleźć treści.

Jak stworzyć prostą stronę internetową

stworzenie prostej strony internetowej nie jest trudne. wystarczy stosować się do kilku podstawowych zasad.

Nie bój się pustych przestrzeni

Strona internetowa to nie rysunek dziecka w szkole. Nie musi być zapełniona w całości. Puste przestrzenie pomagają użytkownikowi w zorientowaniu się w nawigacji

Dodaj menu strony

Dzięi menu uporządkujesz swoja witrynę i sprawisz, że użytkownicy zawsze będa wiedzieli, w którym miejscu strony się znajdują. Pamiętaj, że tu też obowiązuje zasada im prościej, tym lepiej. Staraj się więc ograniczyć ilość elementów do minimum. 

Jeśli Twoja witryna jest rozbudowana, możesz zdecydować się na menu wielopoziomowe. W tym przypadku dobrze będzie, jeśli będzie się składało z maksymalnie 2-3 poziomów. w przeciwnym razie użytkownik może się pogubić.

Fonty

Font to inaczej krój liter. Na stronie nie powinieneś przesadzać z różnorodnością w tym zakresie. Najlepiej trzymać się jednego kroju pisma. Maksimum to trzy. 

Kolorystyka

Może wydawać się, że feeria barw to dobry pomysł na przyciągnięcie uwagi. W rzeczywistości zbyt kolorowa witryna męczy wzrok i utrudnia odnalezienie informacji. Powinieneś więc ograniczyć kolorystykę do 2-3 barw. 

Podsumowując, prosta strona internetowa ma przewagę nad skomplikowanym projektem. Szybciej się wczytuje, wygląda lepiej na ekranach różnej wielkości a użytkownikom wygodniej z niej korzystać. Taka strone łatwo stworzysz korzystając z kilku zasad. 

Kreatory stron www to nadają się wprost idealnie do tworzenia prostych stron. Wystarczy, że wybierzesz podstawowe elementy, które znajdą się w projekcie i umieścisz je na nim metoda przeciągnij i upuść. Poza tym, możesz skorzystać z jednego z profesjonalnych szablonów. Dzięki temu stworzysz dobrą witrynę nawet, jeśli nie robiłeś tego nigdy wcześniej.