Jak wybrać najlepszy kreator stron www?
Najlepszy kreator stron www – czyli który?
Wydaje się, że odpowiedź na takie pytanie powinna być prosta i jasna. W końcu nie tylko oceniamy kreatory punktowo, ale też mówimy o rzeczach związanych z informatyką, czyli z dziedziną ścisłą, policzalną, łatwą do ujęcia w liczbach i ocenach. Tyle, że po drodze pojawia się czynnik ludzki, a nawet kilka takich czynników. Po pierwsze, każdy ma swoje potrzeby i oczekiwania, dlatego kreator odpowiedni i łatwy w używaniu dla jednej osoby, dla drugiej będzie narzędziem nieprzyjaznym i trudnym. Różni ludzie mają też różne doświadczenia i przyzwyczajenia, które w prosty sposób wpływają na indywidualne potrzeby względem kreatora stron www. Dlatego odpowiedź na pytanie o najlepszy kreator stron www, wcale nie jest łatwa.
Na co więc zwracać uwagę, nie tylko przy lekturze naszych recenzji, ale także przy zapoznawaniu się z konkretnym programem? To właśnie postaramy się wyjaśnić w niniejszym wpisie.
Zanim wybierzesz kreator
Zanim rzucisz się w wir pracy związanej z tworzeniem swojej strony internetowej, warto zrobić dwie rzeczy:
- W Internecie na pewno jest strona o tematyce zbliżonej do Twojego projektu. Nie ma naprawdę nic złego w tym, że je przejrzysz i zastanowisz się nad tym jak są skonstruowane, jakie treści publikują i co jest ich charakterystycznym elementem.
- W następnym kroku spróbuj zastanowić się i szacunkowo zaplanować wygląd swojej strony. Wyobraź sobie jaką ma mieć strukturę, jakie treści masz zamiar dodać i w jakie funkcje i elementy powinna być wyposażona (Mapy Google, formularze, opcje społecznościowe). Pomoże Ci to zarówno usystematyzować własną pracę, jak i przede wszystkim oszczędzić czas. Dzięki temu nie będziesz musiał ciągle zmieniać projektu w trakcie pracy tylko zrealizujesz z góry założony pomysł.
A teraz do rzeczy – czym kierować się aby wybrać dla siebie najlepszy kreator stron www?
Czas to pieniądz
Krótko mówiąc, im szybciej nauczysz się danego kreatora, tym lepiej dla postępu pracy. Poznając większą liczbę kreatorów staraj się odpowiedzieć na pytanie: jak szybko nauczę się biegle nim posługiwać? Czy korzystanie z tego narzędzia pozwoli mi zaoszczędzić czas? A może odwrotnie, będziesz go tracić z powodu wadliwej konstrukcji czy szybkości działania?
Proste jest dobre
W 99,9% przypadków prostota to zaleta i ta zasada dotyczy także kreatorów. Przez skomplikowane narzędzie na pewno stracisz czas i nerwy. Oprogramowanie łatwe w obsłudze i nauce nie musi wcale oznaczać, że posiada mniej funkcji, jest uboższe informatycznie czy odstaje od konkurencji. Wręcz przeciwnie! To znak, że jego twórcy nie tylko zaimplementowali konieczne funkcje, ale zadbali także o UX (User experience, UX – ang. doświadczenie użytkownika). Co więcej, prostota to kwestia, na która przede wszystkim patrzą profesjonaliści – graficy, webmasterzy etc.
Z czego to poskładam?
Każdy kreator opiera się na zestawach gotowych funkcji i elementów, które możesz dodawać do projektu strony. Mówiąc obrazowo, to z nich „składasz” swoją stronę internetową. Jak już wspomnieliśmy, zastanów się co dokładnie będziesz potrzebować na swojej stronie www na samym starcie, jak i w przyszłości. Następnie porównaj swoją listę z tym co oferuje wybrany kreator. Często zdarza się, że twórcy nie przewidzieli jakiejś funkcji, ale możliwe jest dodanie konkretnego elementu na kilka innych sposobów. Z drugiej strony, jeśli takich braków jest więcej i nie da się ich obejść, pora pora zastanowić się nad zmianą kreatora stron www.
Szybko, szybciej
Optymalizacja to jedna z ważniejszych kwestii w branży IT. Dobry kreator powinien działać szybko, nie zacinać się i nie pokazywać co chwilę ikon ładowania elementów. Jeśli chcesz wybrać dla siebie najlepszy kreator stron www, to po prostu musi on działać szybko. Powolne ładowanie elementów i zacinanie się narzędzia powinno być sygnałem do niezwłocznej zmiany kreatora.
Kasa misiu, kasa
Teoretycznie każdy kto chce stworzyć stronę internetową ma świadomość, że to kosztuje. Wydatek jednak może być bardzo różny, od kilkunastu do kilkuset złotych. Obecnie najbardziej konkurencyjne są polskie kreatory, które nie mają „zachodnich” cen. Ponadto koniecznie zwróć uwagę czy wszystkie funkcje kreatora dostępne są w wersji bezpłatnej. Najlepsza sytuacja to taka, gdy całość procesu kreacji strony jest za darmo, a płatność dotyczy dopiero podpięcia własnej domeny (wszystkie kreatory pozwalają na publikację w opcji darmowej tylko na swojej subdomenie).
Support
Kreatory stron internetowych to zazwyczaj na tyle rozbudowane narzędzia, że czasami zajdzie potrzeba skorzystania z pomocy. Pierwszym źródłem pomocy jest zazwyczaj baza tutoriali, a drugim pomoc techniczna. O ile pierwszą opcję udostępniają faktycznie wszyscy, to w przypadku zagranicznych kreatorów barierą może być język. Nie każdy zna angielski, zwłaszcza na dobrym poziomie, a także nie każdy chce po angielsku czytać instrukcje poszczególnych funkcji.
Kolejnym elementem pomocy jest wsparcie techniczne. Większość użytkowników potrzebuje go przynajmniej raz. W tym przypadku znów uwidacznia się przewaga krajowych firm, gdzie oczywiście pomoc udzielana jest nie tylko pomoc udzielana jest po polsku, ale zazwyczaj też czas oczekiwania na odpowiedź jest dużo krótszy. Kontakt z daną firmą na chacie online czy telefon może nam często natychmiastowo pomóc.
Na koniec
Mamy nadzieję, że powyższe uwagi pomogą Ci wybrać najlepsze narzędzie do tworzenia stron www. Kluczem do znalezienia odpowiedniego kreatora stron jest dopasowanie Twoich potrzeb i oczekiwań do jego możliwości. Racjonalna i dokładna analiza sytuacji pozwoli uniknąć rozczarowań i stresu.