Strona internetowa, na której brakuje ruchu nie ma racji bytu. Jednym z ważniejszych źródeł pozyskiwania użytkowników są wyszukiwarki internetowe, przede wszystkim Google. W tym wpisie chciałbym przyjrzeć się SEO najpopularniejszych na rynku kreatorów i sprawdzić, który z nich oferuje najlepsze narzędzia do optymalizacji pod kątem wyszukiwarek. 

Pozycjonowanie stron w najpopularniejszych kreatorach

Można spotkać się z opinią, że strony zbudowane w kreatorach nie nadają się do pozycjonowania. Jak za chwilę zobaczysz, to stwierdzenie jest dalekie od prawdy. Poniżej znajdziesz porównanie popularnych kreatorów właśnie pod względem SEO. Większość programów oferuje przynajmniej wystarczający zestaw narzędzi. Jak wyglądają one w poszczególnych kreatorach?

Wix

Najpopularniejszy na rynku kreator oferuje wiele funkcji związanych z SEO. Stworzona w tym programie strona jest zgłaszana do Google. Również meta tagi są tworzone przez Wix automatycznie. Strony zbudowane w Wix ładują się szybko i automatycznie dostosowują się do ekranów urządzeń mobilnych. To najważniejsze plusy tego narzędzia. 

Do minusów należy zaliczyć przede wszystkim opcje zaawansowanej optymalizacji. Poruszanie się w nich może stanowić problem dla przeciętnego użytkownika. To duża wada zwłaszcza, jeśli strona porusza popularny temat, w którym konkurencja jest zacięta.

Webflow

Również w wypadku tego kreatora użytkownicy mają do dyspozycji wszystkie podstawowe opcje SEO. W tym zakresie niewiele różni się od swojego popularnego konkurenta – Wix. 

Plusem jest z pewnością nieco szybsze ładowanie się stron stworzonych w tym programie. Poza tym, twórcy zadbali o sporą bazę wiedzy, w której znajdują się między innymi materiały dotyczące SEO. Badania pokazują jednak, że w ogólnym rozrachunku strony stworzone w Webflow wypadają pod kątem SEO nieco gorzej, niż ma to miejsce w przypadku innych kreatorów, między innymi Wix.

Squarespace

Również w tym kreatorze znajdziesz wszystkie podstawowe narzędzia służące optymalizacji. Ten kreator trzeba pochwalić przede wszystkim za prosty w użyciu interfejs użytkownika. Poza tym, program umożliwia dodanie własnego kodu do strony. Często to jedyny sposób na zastosowanie na stronie pewnych funkcji, które zwiększają jej użyteczność dla użytkowników, a co za tym idzie poprawiają pozycję w wynikach wyszukiwania. 

Minusem będzie przede wszystkim dosyć skomplikowany sposób zarządzania SEO strony, który czasami wymaga kodowania. Rozczarowuje też brak możliwości integracji z wtyczkami SEO, co jest standardem w innych kreatorach. Do niedogodności trzeba zaliczyć jeszcze to że niektóre szablony niepotrzebnie wyświetlają informacje o SEO użytkownikom. 

WebWave

To kreator z naszego podwórka – został stworzony w Warszawie. Jeśli chodzi o podstawowe funkcje związane z SEO w niczym nie ustępuje konkurencji – wszystkie najważniejsze możliwości są dostępne również i tu. Podobnie jak na przykład w wypadku Squarespace, tutaj też można dodać do strony własny kod. Na uwagę zasługują tu dwa rozwiązania, które są bardzo pomocne w optymalizacji.

Pierwsze z nich to certyfikat SSL dla darmowych stron. Nawet, jeśli nie zdecydujesz się na płatną wersję, Twoja strona będzie zabezpieczona przez SSL. To bardzo ważne, ponieważ strony bez tego certyfikatu są uznawane przez Google za niebezpieczne. Z tego powodu większośc użytkowników nie chce korzystać z takich witryn.

Drugim, ciekawszym rozwiązaniem jest analyzer SEO. To narzędzie, które pozwala na skuteczną optymalizację nawet osobom, które nie mają żadnego doświadczenia. Analizer SEO pokazuje użytkownikowi, co dokładnie należy zrobić, żeby poprawić pozycje konkretnych podstron witryny w wynikach wyszukiwania. To bardzo przydatne narzędzie, które ułatwia i przyspiesza prace nad optymalizacją, zwłaszcza początkującym.

Jako ciekawostkę można dodać, że w przeprowadzonym niedawno przez twórców Webwave badaniu SEO, polski kreator pokonał zarówno Wixa, jak i WordPress. 

Podsumowanie

Jak widać, wbrew opiniom, które często można spotkać w sieci, kreatory oferują bogate opcje pozycjonowania. Kilka z nich, w szczególności WebWave, wyróżnia się na plus. Zasadniczo możemy powiedzieć, że kreatory to narzędzia, które dają szerokie możliwości optymalizacji osobom, które chcą samodzielnie zająć się SEO swoich witryn. Dzięki temu można skutecznie wypozycjonować nawet strony bez współpracy ze specjalistami w tej dziedzinie, co oszczędza czas i pieniądze.