Dziesięć lat temu program do tworzenia stron www musiał być na dysku. Trzeba było opłacić licencję, zainstalować i dopiero wtedy można było zbudować własną stronę internetową. Nie była to darmowa strona internetowa – nic z tych rzeczy. Potrzebny był jeszcze hosting i domena. A to kolejne (spore) koszty.

Największą zaletą stacjonarnych programów do tworzenia stron internetowych było to, że za licencję płaciło się raz. Ale cena takich programów była najczęściej dosyć wysoka. Dlatego świetną alternatywą dla webmasterów jest kreator stron. Taki program do tworzenia stron www działała w przeglądarce, a do tego… często jest darmowy.

Dlatego zainteresowaliśmy się tematem kreatorów stron www. Dzięki nim zrobisz darmową stronę internetową bez kodowania. Musisz mieć tylko pomysł, trochę czasu i program do tworzenia stron internetowych. Który masz w przeglądarce. Tego typu narzędzia nazywa się aplikacjami SaaS-owymi. Co to aplikacja SaaS-owa?

To skrót od angielskiego Software as a Service, który dotyczy narzędzi, których nie musisz instalować na dysku, ale korzystasz z nich w przeglądarce. W praktyce każdy poważny kreator stron internetowych działa jako SaaS.

program do tworzenia stron www

SaaS-owe programy do tworzenia stron www

Taki program to tworzenia stron www ma w praktyce same zalety. Nic nie musisz instalować, czyli nie ma minimalnych wymagań sprzętowych. Jeśli działa Ci jakaś przeglądarka internetowa, to taki SaaS-owy program do tworzenia stron www będzie działał na Twoim komputerze :).

To już dużo, zwłaszcza dla użytkowników nieco starszych urządzeń. Do tego nie ma problemu, że jakiś program do tworzenia stron www na Windowsa nie zadziała na Macu czy Linuxie.

Kolejną zaletą SaaS-owych programów do robienia stron internetowych jest mobilność. Jeśli padnie Ci dysk w komputerze lub system, to projekt Twojej strony jest bezpieczny. Wszystko jest na serwerach dostawcy. Dlatego warto korzystać z kreatorów stron, które mają już jakąś renomę.

Standardem w branży są stabilne serwery, więc taki SaaS-owy program do tworzenia stron www pozwoli Ci pracować nad stroną gdziekolwiek. I na jakimkolwiek komputerze ;). Czyli dostęp do swojej strony masz z każdego miejsca na świecie. Szybkie poprawki, naniesienie zmian czy aktualizacja strony to kwestia kilku minut, a nie zastanawiania się „kiedy mogę wrócić do domu i usiąść…” ;). To spora zaleta

Program do tworzenia stron www na dysku?

Tak, takie programy (jeszcze) są. Programiści korzystają ze stacjonarnych narzędzi do kodowania. Jednak jeśli potrzebujesz dobrej strony internetowej, to lepiej skorzystaj z Saas-owego programu do robienia stron www. Czyli kreatora stron. Bo łatwiej, szybciej i… taniej. Ale o tym za chwilę.

Najlepszym stacjonarnym programem do tworzenia stron www jest (a raczej – był) Adobe Muse. Niedawno Adobe ogłosiło, że przestaje rozwijać Muse, co oznacza, że program w ciągu kilku miesięcy przestanie być aktualny. Nie oszukujmy się: kreator stron, który staje w miejscu, po prostu umiera.

Z drugiej strony w oświadczeniu Adobe widać, że według nich program do tworzenia stron www powinien spełniać nieco inne funkcje. Dlatego piszę o rozwoju: internet zmienia się z dnia na dzień. Zastopowanie przez Adobe kreatora stron internetowych Muse pokazuje to jeszcze wyraźniej. Zwłaszcza że przeniesienie projektu strony z takiego Adobe Xd (który Adobe poleca) do któregoś z kreatorów stron jest proste. Chociaż oczywiście niektóre nadają się do tego lepiej.

programy do tworzenia stron www

Darmowy program do tworzenia stron www – możliwości

Największą zaletą SaaS-owych programów do tworzenia stron www jest to, że są darmowe (albo w modelu freemium). Oczywiście nie każdy darmowy program pozwoli zrobić stronę internetową za darmo. Albo nie każdy darmowy program do robienia stron www będzie miał wszystkie funkcje ;).

Dlatego w naszym teście uwzględnialiśmy też plan darmowy. I mało który kreator stron www w wersji darmowej pozwalał wykorzystać wszystkie możliwości. Najlepszym przykładem jest WebWave, który w każdym planie udostępnia te same funkcje kreatora (no i pomoc premium po polsku i za darmo; gdy do nich dzwonisz, to nie ma czegoś takiego, że „płaci/nie płaci” – pomagają, co nie jest oczywiste na infoliniach innych programów do tworzenia stron www).

Dodatkowo wiele SaaS-owych programów do tworzenia stron internetowych działa w oparciu o subskrypcję. Czyli płacisz za usługę co jakiś czas. Jednak – najczęściej – to dotyczy tylko usług dodatkowych (na przykład podpięcia własnej domeny). Nawet wtedy kreatory stron internetowych pozostają konkurencyjne.

Pakiety usług dodatkowych, które oferują, są często o wiele fajniejsze, niż się spodziewasz ;). Najlepsze z kreatorów stron www dają Ci wtedy do pakietu płatnego rzeczy typu darmowa własna domena, darmowa poczta mailowa czy darmowy certyfikat SSL dobrej jakości. Podpowiadam, że takie gratisy są tylko w najlepszych kreatorach stron www w naszym rankingu :). Dzięki nim możesz naprawdę dużo oszczędzić.

Jak widzisz – program do tworzenia stron www nie musi być skomplikowany ;). Kreatory stron pozwolą Ci zrobić własną stronę internetową za darmo, a do tego nie musisz nic instalować ani martwić się o bezpieczeństwo swojej strony.

jaki program do tworzenia stron www