Kiedy Twój biznes potrzebuje strony internetowej
Strona internetowa jest obowiązkowym elementem prawie każdej firmy. Dobrze ją mieć od początku działania, zwłaszcza gdy chcesz poprawić widoczność biznesu w sieci. Możesz zrobić ją samodzielnie.
Wystarczy pomysł, trochę czasu i… gotowe! Tylko jaki będzie efekt końcowy?
Na pewno możesz umieścić wizytówkę swojej firmy na portalach typu Panorama Firm i pokrewnych. Będą tam dane firmy (adres, NIP itp.) oraz kontakt (telefon, e-mail, adres strony).
To zdecydowanie za mało, żeby powiedzieć coś więcej o tym, czym zajmuje się Twoja firma. Warto to rozszerzyć.
Powiedz klientom co robisz
Takim rozwiązaniem jest zbudowanie strony www firmy. Jeszcze kilka lat temu byłaby to praca dla kilku osób, a nawet najprostszy projekt wymagał pomocy kogoś, kto „umie to zrobić”, czyli programisty.
Do tego dochodziła konieczność zakupu domeny i hostingu. Robiło się tego naprawdę dużo. I było drogo.
Na początku działalności mało która firma może sobie pozwolić na duże wydatki na promocję. Nawet jeśli prowadzisz niewielki biznes, to warto mieć stronę internetową.
Dzięki niej klienci łatwiej znajdą Cię w wynikach wyszukiwania – wtedy, kiedy szukają konkretnie Twojej firmy i wtedy, gdy szukają usług podobnych do Twoich.
Innymi słowy – strona www pomaga poprawić widoczność firmy w internecie. Oczywiście nie dotyczy to tylko firm.
Fundacje, inicjatywy lokalne, szkoły… można wyliczać w nieskończoność organizacje, które potrzebują działającej strony www. Z drugiej strony jest wiele biznesów, które jej nie potrzebują. I to jest jak najbardziej OK! Nawet mały sklepik osiedlowy może mieć taki adres w internecie.
Mierz siły na zamiary
Na początku musisz zadać sobie pytanie: do czego potrzebuję strony internetowej? Jeśli mabyć wizytówką Twojego biznesu, to wystarczy że będzie to najprostsza witryna z informacją o tym, co robisz, może widełkami cenowymi i możliwością kontaktu. Tyle naprawdę wystarczy!
Taka strona-wizytówka ma sporo zalet. Dzięki niej klienci mogą dowiedzieć się więcej o tym, co oferujesz i gdzie Cię znaleźć.
To wbrew pozorom bardzo ważne informacje. Postaw się po drugiej stronie: na czym Ci zależy gdy szukasz informacji o jakiejś firmie? Wypisz sobie taką listę i zastanów się, czy strona, którą chcesz stworzyć może odpowiadać na te pytania.
Jeśli podchodzisz ambitnie do tematu, to zastanów się jeszcze raz czy na pewno chcesz tworzyć bardzo rozbudowaną witrynę z dużą ilością treści. To wymaga bardzo dużo czasu i pieniędzy.
Nawet jeśli wiesz więcej o internecie i o tym, jak on działa, to pewnie rozumiesz, że to wszystko zajmuje czas. Dużo ważniejsze jest przygotowanie strony tak, żeby użytkownik się na niej nie pogubił.
Strona na początek, ale nie tylko
Pewnie się zorientowałeś, że zbudowanie strony firmy nie jest trudne. Jeśli planujesz rozbudowany serwis, to musisz liczyć się ze sporymi wydatkami.
Zamówienie nieskomplikowanej strony to wydatek od kilkuset do kilku tysięcy złotych. Na początek (nawet nie tylko…) działalności każdej firmy taki wydatek trudno przełknąć. Można to zrobić inaczej.
Stronę swojej firmy zrobisz samodzielnie, bez pomocy programisty. I niewykluczone, że w jeden wieczór ;). Jeśli masz pomysł i wiesz, co chcesz na niej umieścić, to możesz skorzystać z kreatora stron www.
Z jego pomocą postawisz dobrze wyglądającą i w pełni funkcjonalną stronę internetową, z której każdy byłby dumny, a do tego będziesz lepiej widoczny w internecie.
Wiele kreatorów umożliwia stworzenie strony od zera lub pracę na gotowych szablonach. W przypadku pierwszej opcji możesz złożyć stronę z elementów, których potrzebujesz. W praktyce nic nie ogranicza Twojej kreatywności ;).
Druga możliwość jest idealna dla kogoś, kto chce po prostu zrobić stronę i mieć temat z głowy. Każda z tych dróg jest dobra!
Nie każdy kreator jest taki sam
Kreatory stron www różnią się od siebie nie tylko nazwami. Mają różne możliwości i funkcje. No i oczywiście nie wszystkie pozwalają sprawdzić, czy nadają się dla nas za darmo. Bo mało który z tych kreatorów jest tak darmowy albo żeby z niego skorzystać nie musimy zostawiać wielu danych.
Najważniejsze informacje dla Ciebie to czy da się sprawdzić je za darmo. To naprawdę ważne i bez tego trochę trudno mówić o funkcjonalności.
Więc – nie każdy kreator ma tak samo przejrzysty interfejs. Niektóre są bardzo, bardzo toporne. Lub nie pozwalają na zrobienie niczego, co nie mieści się w sztywnych ramach szablonu.
To niby detal, ale jeśli chcesz stworzyć swoją stronę internetową, to fajnie by było, gdyby nie była ona taka sama jak tysiące innych.
Dodatkowo – zwróć uwagę na to, czy będziesz mógł dodać frazy wyszukiwania w swojej stronie (czyli czy kreator udostępnia narzędzia SEO).
To bardzo ważne, bo przecież chcesz, żeby Twoja strona była widoczna, prawda? Tu też nie ma tak łatwo i wiele kreatorów nie pozwala na coś takiego lub dokopanie się do ustawień trwa całe wieki. A to przecież to powinien być standard!
Cena
Właśnie – cena. Skoro samodzielne budowanie strony www w kreatorze jest alternatywą finansową, to powinno być… taniej. Tu też jest różnie.
Kreatory mają naprawdę różną politykę finansową i w zależności od pakietu oferują różne rzeczy. Nie oszukujmy się – mało który oferuje dużo za niewielkie pieniądze.
Większość z nich przetestujesz za darmo. W niektórych zbudujesz całą i w pełni działającą stronę, którą możesz opublikować w internecie (też za darmo, ale musisz liczyć się z tym, że będzie miała losowy adres na domenie i reklamę kreatora). Więc przekonasz się, jak wygląda efekt Twojej pracy w praktyce.
Płacisz dopiero za hosting (czyli miejsce na serwerach), możliwość podpięcia Twojego adresu www i usunięcie reklam. Niektóre kreatory oferują zakup domeny w stałej cenie (czyli nie będzie tak, że pierwszy rok za złotówkę, za potem za… tysiąc). Innymi słowy: takie kreatory przetestujesz i musisz wydać cokolwiek dopiero gdy się zdecydujesz na któryś. To całkiem uczciwy układ.