Tworzenie stron www w kreatorze stron
Kreatory stron internetowych to doskonale znane narzędzia, dzięki którym (prawie) każdy może stać się webmasterem. Ich prosty interfejs pozwala niezaawansowanym użytkownikom na tworzenie stron www bez wysiłku lub konieczności uczenia się wielu nowych rzeczy.
Można powiedzieć, że kreator jest narzędziem, które dało bardzo dużo osobom, które potrzebują strony internetowej, a niekoniecznie mogą sobie na nią pozwolić. Zobacz jak łatwo stworzyć stronę w kreatorze.
W naszym rankingu kreatorów stron www podkreślamy, że bardzo ważna jest dla nas łatwość obsługi narzędzia. Nie chodzi tylko o to, czy menu jest czytelne, lub czy UX się zgadza. Chodzi też o łatwość rozbudowywania strony.
Proste tworzenie stron www
Wiele osób potrzebuje prostej strony-wizytówki, przez co skupia się na początku na zrobieniu kilku podstron. Jednak – wraz z rozwojem biznesu lub samej strony, pojawia się konieczność dodania kilku (kilkunastu, kilkudziesięciu) nowych podstron. I wtedy wiele kreatorów zaczyna pokazywać rogi, bo nie da się rozbudować tej strony lub sam kreator działa niesamowicie powoli.
Oczywiście każde narzędzie ma ograniczenia, ale publikacja strony – prostej strony www – która trwa kilka minut to pewna przesada. Nie na darmo ten parametr pojawił się wśród ocenianych rzeczy.
Dlatego tworzenie stron www wymaga wyboru dobrego narzędzia. W końcu ma być przyjemnością lub – w najgorszym razie – nie przeszkadzać w osiągnięciu celu.
Jak wygląda tworzenie stron www w kreatorze?
Większość kreatorów pozwala na edycję stron w trybie „złap i upuść”. Możesz przesuwać każdy z elementów i układać je tak, jak chcesz.
Wprawdzie niektóre z nich opierają się na wcześniej zdefiniowanych elementach i trudno coś w nich zmienić, ale łączy je jedno: nie trzeba kodować.
Tu pojawia się pierwsze ograniczenie, które utrudnia tworzenie stron www w kreatorach: pomysł na sam kreator.
Często się okazuje, że pomysł na narzędzie ograniczał się albo do zamknięcia użytkowników w ramach predefiniowanych elementów, których w praktyce nie da się zmienić, albo do działania w obrębie szablonu. Ładnego, ale wciąż – szablony.
Te rozwiązania mają sporo sensu, gdy zależy Ci na zrobieniu strony szybko. Bardzo szybko. Masz predefiniowane elementy, podmieniasz treści, czasem zdjęcia i masz stronę.
To bardzo przydatna opcja, jednak dosyć szybko okazuje się, że nawet najładniejszy szablon przestaje być tak idealny, gdy trzeba rozbudować stronę.
Podobnie jest gdy znasz się na web designie i masz własny pomysł. Wtedy na pewno to ograniczenie stanie kością w gardle.
Do tego wiele kreatorów niezbyt chętnie przyjmuje obiekty wektorowe, które powoli stają się jednym z obowiązujących standardów na stronach internetowych. Zwłaszcza gdy chcesz wpleść ładne tło w formie szybko ładującego się pliku SVG.
Strona internetowa w kreatorze
Tworzenie stron www w kreatorze jest dużo prostsze, a do tego zdejmuje z głowy wiele rzeczy związanych z utrzymaniem strony. Hosting, bezpieczeństwo i tak dalej – to wszystko jest po stronie twórcy narzędzia. Ty możesz się skupić na robieniu strony, której potrzebujesz.
Wtedy też przydaje się wiedza i/lub pomoc doświadczonych twórców stron. Często spotkasz ich po drugiej stronie monitora, jednak nie zawsze masz dostęp do pomocy (więcej pisaliśmy o tym tu).
Do tego fajny artykuł, z którego dowiesz się jak wygląda tworzenie stron www po polsku nie zawadzi (akurat tu do WebWave, bo tekst jest naprawdę dobry). A ta pomoc bywa… bardzo potrzebna. Nawet tylko po to, żeby porozmawiać przez telefon o tym, jaka jest oferta i czy jest jakaś specjalna dla posiadaczy kilku stron ;).
Ale nie ma co pisać: zobacz sam nasz ranking najlepszych kreatorów stron www w Polsce!