WebWave opinie – pełna recenzja dla użytkowników na 2023
Ocena:
Może, zanim przejdę do prawdziwej recenzji, zacznę od tematu omówienia zagadnień potrzebnych do zrozumienia tego, czym w ogóle są kreatory stron i do czego służą. Zdaję sobie sprawę z tego, że nie wszyscy muszą być specjalistami w IT…ale po to przychodzę Wam z pomocą, a więc tak…
Największą zaletą stron internetowych (za darmo) jest możliwość wcześniejszego przetestowania narzędzia. Każdy może sprawdzić, czy ten konkretny program się dla niego nadaje. Obalę tutaj obawy niektórych osób. Własna strona internetowa za darmo może mieć więcej zalet niż wad. Większość kreatorów stron omawianych w przygotowanym przeze mnie zestawieniu pozwala na zrobienie strony www za darmo. Oczywiście będą z tym związane pewne ograniczenia, jednak idea tego darmowego planu jest prosta, czyli testowanie. Próbowałeś swoich sił na kilku kreatorach, ale tylko na jednym pracowało Ci się z przyjemnością? No i super. Teraz już wiesz co wybrać.
Jak zrobić własną stronę internetową za darmo?
Trzeba zacząć od tego, że darmowe strony internetowe pozwalają nam na naukę. To niezwykle istotny element tworzenia stron www. Sama wiedza o tym, jak jest skonstruowana strona i jak powinna być napisana może okazać niepotrzebna. Zwłaszcza w świecie, w którym tak ważny jest UX ( czyt. „User Experience”, które polega na tworzeniu projektu zorientowanego na użytkownika-jego potrzeby, uczucia czy też umiejętności). Często to projekt graficzny (cała oprawa wizualna) okazuje się istotniejsza niż wiele godzin spędzonych na opanowywaniu kolejnych linii kodu. Pisaliśmy już o ograniczeniach darmowych stron internetowych. Teraz warto powiedzieć nieco więcej o możliwościach, które nam dają.
W jakim kreatorze stron można zrobić stronę za darmo?
Kreatory są jak ludzie – różnią się od siebie. Jeśli chodzi o te darmowe, to z czystym sercem polecam WebWave i Wix. Który bardziej przekonacie się po recenzjach. Pierwszy z nich oferuje 100% możliwości kreatora w wersji darmowej, podczas gdy drugi wersję darmową ma nieznacznie okrojoną względem swojego polskiego konkurenta. Pozostała część stawki (zwłaszcza trzeci – Webflow) nie pozwala na aż tak duże pole do popisu, a plan darmowy to w rzeczywistości czas do upłynięcia terminu płatności faktury za dowolny plan w kreatorze. “Kto to wymyślił?” zapytacie…sam chciałbym wiedzieć. Do pozostałych planów darmowych nie mam zbyt wielu zastrzeżeń, chociaż nie ukrywam, że możliwości w nich bywają dość okrojone).
Na co pozwala własna strona internetowa za darmo?
Powtórzę się, ale to, co ważne warto sobie przyswoić. Tworzenie swojej strony internetowej to przede wszystkim zdobywanie umiejętności kreowania swojej “marki”. Nie ukrywajmy też, że web design w ostatnich latach zmienia się non stop. Jeszcze piętnaście lat temu były tylko tabelki, pięć lat później – WordPress i w praktyce również praca na tabelkach, później wszystko poszło już z górki-rewolucja mobilna i UX, a użytkownik zaczął być stawiany na pierwszym miejscu. Trendy szybko zmieniły się w obowiązujące standardy, a twórcy stron zauważyli, że warto robić strony internetowe inaczej. A przynajmniej w niektórych przypadkach. Prawda jest taka, że myślenie o tworzeniu stron wychodzi daleko poza zwykłe granice kodowania i programowania, a staje się bardziej procesem dbania o UX. W szczególności stron responsywnych. Nie od wczoraj wiadomo, że największym zainteresowaniem cieszy się to, co jest przyjemne dla oka.
Własna strona internetowa za darmo – do czego się przydaje?
Czy darmowe opcje kreatorów są w ogóle warte uwagi? Niekiedy (najczęściej) darmowy kreator stron www ma ograniczone możliwości. Sądzę jednak, że jest to uzasadnione i zwyczajnie…logiczne. Jednak liczy się tutaj poziom tych możliwości w stosunku do ograniczeń. W praktyce wiele kreatorów oferuje…niewiele, ale jak we wszystkim są wyjątki. Dlatego też zdecydowałem się poświęcić jedną ze składowych oceny kreatorów stron www darmowym wersjom. Jest to przydatne, gdy chcesz porównać możliwości, które dają różne kreatory stron. To niezwykle istotne. Część narzędzi wymaga zapłacenia całkiem konkretnych kwot. Myślę, że warto też dodać, że dzięki darmowej stronie www zyskujemy możliwość pokazania (na przykład naszym znajomym) projektu, zanim jeszcze strona zostanie podpięta pod własną domenę. Mamy wtedy jeszcze większe pole do manewru. Szczególnie jeśli platforma oferuje szeroką gamę estetycznych, ale i responsywnych darmowych szablonów stron internetowych. To bardzo ważna sprawa…. Nie zapominajmy o tym, że kreatory stron są świetnymi narzędziami dla grafików i UX designerów. Dodatkową zaletą darmowej strony www zrobionej w kreatorze jest to, że nie trzeba się zastanawiać, skąd mamy wytrzasnąć hosting. Większość kreatorów…a na pewno te najlepsze, zawierają w swej ofercie darmowy hosting. Zwracajcie na to uwagę! Nie będziecie musieli martwić się o to, że trzeba płacić za serwer lub szukać jakichś dziwnych rozwiązań, żeby skonsultować z kimś temat projektu. Krótko mówiąc, nie musimy się obarczać brudną robotą. Omówiliśmy sobie podstawy i sam sens istnienia kreatora stron i ich darmowej wersji. Teraz pora przejść do tego, na co wszyscy czekamy, a mianowicie…recenzja.
Czym jest w ogóle WebWave?
WebWave jest narzędziem, w którym można stworzyć kompletną i dobrze zoptymalizowaną stronę. Co więcej – obserwując rozwój tego kreatora stron (na tle innych rozwiązań dostępnych na rynku), dochodzę do wniosku, że jego twórcy poczynili największe postępy, a samo narzędzie, spełni oczekiwania nawet najbardziej wymagających twórców czy projektantów stron internetowych. Kreator WebWave należy do jednych z najpopularniejszych kreatorów stron internetowych. Szczególnie na polskim rynku (z tego co mi wiadomo) cieszy się też sporym zainteresowanie na rynku anglojęzycznym i rumuńskim)… Dlaczego? Ponieważ stąd właśnie pochodzi. Platforma wystartowała w 2013 roku, ale samo przedsięwzięcie zaczęło się dużo wcześniej.
Kilka lat temu, gdy tworzyłem ten ranking, WebWave zebrało najwięcej punktów i z pewnym zapasem otrzymało zaszczytne miano najlepszego kreatora stron. Czy w 2021 roku ten kreator stron dalej utrzyma swoją pozycję i znowu zostanie okrzyknięty najlepszym narzędziem do zrobienia strony internetowej bez kodowania? Przekonajmy się!
Jak to działa?
Jeśli miałbym to uogólniać, powiedziałbym, że kreator działa tak jak powinien…. Spokojnie, zaraz to rozwinę. Na pierwszy rzut oka kreator nie wydaje się być zbyt rozbudowany (jak zawsze pozory mogą mylić), ale najważniejsze funkcje, czyli te niezbędne dla każdej strony internetowej są dostępne od ręki. Z pewnością docenią to osoby, które wcześniej miały kontakt z WordPressem lub innym CMS-em. Łatwość obsługi WebWave (i co ważniejsze -możliwości) przewyższają te rozwiązania. Dodawanie kolejnych elementów do strony jest proste – wystarczy kliknąć i ustawić je w odpowiednim miejscu (tzw. drag and drop)
To, co od razu rzuca się w oczy to to, że chcąc stworzyć stronę, możesz zacząć od pustej karty lub skorzystać z szablonu. Z roku na rok pojawia się ich coraz więcej. Na dodatek (co bardzo się chwali) każdy element możesz dowolnie edytować i dostosować do swoich potrzeb. Wspominam o tym, ponieważ nie każdy kreator taką możliwość zapewnia. Wiele z nich ogranicza się tylko do szablonów lub w dalszym etapie narzuca nam dopasowanie się do siatki.
Sama oprawa graficzna aplikacji (mam na myśli interface) kojarzy mi się z programami Adobe (np. Photoshop czy też Illustrator). Jeśli ktoś miał z nimi styczność, poczuję się jak ryba w wodzie. Od razu uspokajam mniej doświadczonych. Wszystko skonstruowane jest tak, że najważniejsze funkcje znajdziecie po lewej stronie. Znajdziesz tam opcje, na których możesz dostosować elementy swojej witryny takie jak styl, kolor, rodzaj czcionki, animacje i wiele więcej. Po prawej stronie umieszczony będzie panel warstw i ustawień. Aplikacja daje Ci również możliwość dokonania edycji ustawień swojej strony internetowej (takie jak miniatury, metadane SEO i tłumaczenia) Jeśli zapragniecie dodać sobie jeszcze inne udogodnienia, to musicie trochę poklikać (spokojnie tylko raz lub dwa). Dodatkowo według mnie dużym plusem będą tutaj poziomice oraz warstwy. Te pierwsze pozwalają m.in. na symetryczne ustawienie elementów. A operując na warstwach zyskujemy większe pole do popisu – unikatowe kompozycje i stworzenie niepowtarzalnego projektu strony internetowej.
To bardzo mocno przemawia za tym kreatorem. Sam z tej możliwości korzystam od czasu do czasu. Na dodatek jeśli ktoś miałby gotowy projekt, chociażby na Adobe XD czy innym narzędziu do makietowania może z łatwością przenieść go do kreatora. Wystarczy rozbić wszystko na warstwy, wgrać na serwer i ułożyć. To taki smaczek dla profesjonalistów.
Jaką stronę da się zrobić w WebWave?
WebWave oferuje wachlarz możliwości. Wszystko zależy od naszej kreatywności i ogólnej koncepcji. W kreatorze zrobisz prostą stronę internetową, onepage’a, który będzie Twoją wizytówką, ale też rozbudowany serwis składający się z kilkuset podstron. Tak jak wspominałem wcześniej…w przeciwieństwie do innych (przetestowanych przeze mnie kreatorów, WebWave nie zacina się przy większych projektach. Działa po prostu płynnie.
Dla kogo kreator WebWave będzie najkorzystniejszy ?
Będę szczery. Nie ma tak naprawdę dedykowanego odbiorcy. Z takiego kreatora stron internetowych, jaki oferuje WebWave, może korzystać: klient indywidualny, freelancer czy też mniejsza… lub większa firma.
Jako jedna z niewielu platform na rynku umożliwia ona też tworzenie innym stron na zlecenie, czyli tzw. White Label (udostępniamy innym użytkownikom możliwość do zarządzania spersonalizowanym CMS-em i/lub przekazujemy im strony pod własnym szyldem). W takim biznesie to dużo wygodniejsze. Tworzysz projekty stron dla swoich klientów z użyciem funkcji drag and drop, a więc wszystko idzie sprawniej, a ewentualne poprawki, które zażyczy sobie zleceniodawca, będą o wiele prostsze do wprowadzenia. Jeśli zastanawiasz się, czy White Label jest dla Ciebie dobrym rozwiązaniem, możesz bezpłatnie przetestować tę funkcję przez dwa tygodnie, a na dodatek masz możliwość sprawdzenia domeny agencyjnej. Gdy kreator powstawał, nie było jeszcze tej możliwości, ale teraz ma on w swoich funkcjach e-commerce, czyli mówiąc po ludzku….możemy tworzyć sklepy internetowe za jego pomocą. Opowiem o tym więcej trochę później.
Jakie są zalety WebWave?
Największą zaletą kreatora stron WebWave są możliwości – spore i stale rozwijane przez twórców. W przeciwieństwie do innych kreatorów WebWave skupia się na rozwoju możliwości jednego narzędzia i nie wykorzystuje szumnych nazw marketingowych do nazwania znanych już zapewne większości rozwiązań. Czyli nie znajdziesz tu Artificial Design Intelligence, ale po prostu (i aż!) skuteczny kreator stron, oferujący ogromne i praktyczne możliwości. Według mojej subiektywnej opinii w niczym nie ustępuje on innym programom do tworzenia stron internetowych.
Oczywiście możemy liczyć na standardową listę możliwości:
- edycja tekstu
- menu
- grafiki i galeria zdjęć (takich jak lightbox)
- dodanie spersonalizowanej mapy
…taki starter pack
Poza tym kreator oferuje szeroką gamę efektów oraz elementów, które do tej pory zarezerwowane były dla zaawansowanych webmasterów. W WebWave dodasz do strony rzeczy takie jak zaawansowane listy rozwijane, efekt parallax (polega na wprowadzeniu wrażenia płynności podczas przewijania strony www) czy Ken Burns (wolne powiększanie części obrazu Twojej strony internetowej, które sprawia wrażenie, że obiekt wydaje się ruchomy)
Według mnie bardzo ważną cechą kreatora WebWave jest możliwość edycji każdego elementu. Naprawdę każdego. Dzięki temu proste obiekty oferują niemal nieograniczone możliwości. Powinno to być ważne zarówno dla osób wprawionych w boju, jakim jest projektowanie, jak i tych mniej doświadczonych.
Sporym udogodnieniem w tej aplikacji jest też imponujący w ilości zasobów darmowy bank zdjęć i ikon, dostępny z poziomu kreatora. Nie musimy otwierać innych kart internetowych, aby znaleźć odpowiednie zdjęcie-wszystko jest na miejscu.
Kolejną dużą zaletą kreatora jest też możliwość łatwego tworzenia stron responsywnych, czyli tych w wersji na telefon, tablet czy inne urządzenie mobilne. Rozwinę temat w dalszej części tekstu.
Dzięki temu, że kreator jest polski wszystkie materiały zamieszczane na platformie edukacyjnej- zarówno w formie pisemnej jak i wideo są w języku polskim. To samo tyczy się oczywiście komunikatów w aplikacji. Krótko mówiąc, komunikacja jest niezwykle ułatwiona…nawet w przypadku chęci skontaktowania się w celu uzyskania jakiejkolwiek pomocy lub zgłoszenia funkcji.
Kreator od WebWave zyska zapewne przychylność również w grupie bardziej doświadczonych webmasterów, ponieważ nie są oni ograniczeni tylko i wyłącznie szablonami (czy też pustą stroną). Do projektu w kreatorze mogą wgrać dowolny moduł napisany w HTML, CSS lub JavaScript.
Do tzw. (przeze mnie oczywiście) zalet komfortu zaliczyłbym monitoring 24/7 (potencjalne ataki i inne nieprawidłowości będą szybko wykrywane i niwelowane) oraz codzienne kopie zapasowe (przechowywane są przez co najmniej 30 dni)
Najciekawsze funkcje
Ten punkt bezpośrednio łączy się z tym dotyczącym zalet kreatora od WebWave. Na pewno jedną z ciekawych opcji w kreatorze WebWave jest to, że możesz edytować zdjęcia i grafiki (te, które dodałeś i te z banku zdjęć) bez wychodzenia z aplikacji. Dzięki temu dopasowujesz je wszystkie do swoich potrzeb. Warto również zwrócić uwagę na dodawanie Webmasterów. Jeśli nie zarządzasz swoją stroną samodzielnie, możesz w bardzo łatwy sposób dodać nowego Webmastera, bez konieczności podawania mu danych i hasła. W ten sposób możecie wspólnie zarządzać stroną. W WebWave możesz również wybrać podstrony i artykuły, które będą niewidoczne dla użytkowników, oznaczając je jako niepubliczne (na hasło)
Z tych bardziej technicznych funkcji myślę, że warto wspomnieć o dynamicznym rozmieszczeniu elementów. Dzięki temu każdy element na naszej stronie jest rozmieszczony we właściwej proporcji według jednostek: vh, vw i %., a co za tym idzie, witryna będzie wyświetlała się poprawnie nie tylko na komputerze, ale również na pozostałych urządzeniach- zyskujemy lepszy odbiór wizualny.
WebWave ma też propozycje dla doświadczonych Webmasterów. Po pierwsze, nawet darmowa strona zrobiona w WebWave jest automatycznie szyfrowana bezpiecznym protokołem SSL. Mimo że dla niektórych jest to zapewne czarna magia, w rzeczywistości jest to coś niezbędnego. Google wymaga, aby każda strona internetowa go wykorzystywała, a w WebWave dostajemy tę opcję za darmo.
Kreator WebWave jest też integralny z wieloma popularnymi widgetami. Należą do nich m.in. MailerLite, Google Maps, Shopify, Facebook, YT czy Przelewy 24. Bez problemu podepniesz je do swojej strony internetowej. Co do kwestii wizualnej możesz dostosować też fonty do swojej indywidualnej stylistyki (za pomocą Google Font).
Nie zapomniałem też wspomnieć o możliwości korzystania z Google Analytics. Działa ona zaskakująco sprawnie. Na innych kreatorach napotkałem drobne komplikacje przy jego używaniu. Na dodatek korzystając z WebWave, masz możliwość otrzymywania regularnych (cotygodniowych) raportów statystyk strony wysyłanych na wybrany przez Ciebie e-mail!
Ciekawą funkcją, która zawitała w tym roku w kreatorze WebWave, jest możliwość komentowania projektu strony. Co prawda jest to opcja tylko dla konta Agency, ale z drugiej strony to tam właśnie jest najbardziej przydatna. Może okazać się niezastąpiona gdy dany projekt jest wykonywany w grupie lub na zlecenie. Krótko mówiąc, mamy feedback na bieżąco.
Zauważyłem też, że w 2021 roku do udogodnień kreatora WebWave doszło wiele funkcji związanych z prowadzeniem strony w formie sklepu internetowego. Doszedłem więc do wniosku, że wspomnę o tym w osobnym punkcie. Dla osób stawiających na tworzenie dużej ilości materiałów na swojej stronie, istotna powinna być możliwość umieszczania na niej artykułów i newsfeedów, do których szabloby też znajdziemy w kreatorze.
Na temat funkcji mógłbym rozpisywać się w nieskończoność (ale to chyba moja przypadłość). WebWave ciągle ulepsza kreator i zmiany widoczne tak naprawdę z tygodnia na tydzień. Pozwolę sobie więc przejść już do dalszej części recenzji. Jeśli o jakiejś funkcji nie wspomniałem, a chcecie sprawdzić, czy WebWave ją zapewnia podlinkuję Wam zakładkę z funkcjami na ich stronie- https://webwavecms.com/mozliwosci
WebWave i szybkość pracy kreatora stron
Szybkość pracy kreatora stron (a co za tym idzie szybkość stron w nim zrobionych) należy moim zdaniem do jednych z priorytetowych aspektów. Nikt chyba nie lubi kiedy ciągle coś się zacina, prawda? Tutaj śmiało mogę powiedzieć, że WebWave jest jednym z najszybszych kreatorów stron. Z pewnością wiedzie prym jeśli chodzi o wypadkową szybkości i elementów. Nie ukrywam jednak, że proste generatory stron działają podobnie, ale z drugiej strony nie oferują one nawet połowy tego, co oferuje nam WebWave. Coś za coś. Publikacja strony jest naprawdę szybka (po zakończeniu projektu wystarczy, że klikniesz ”Publikuj”), a ładowanie samego okna edycji strony jest również niezwykle sprawne. Oczywiście samo tempo jest uzależnione też od rozmiarów tworzonej strony, jednak przy najprostszych projektach (do 40-50 podstron-czyli i tak dość sporych) powinna to być kwestia kilku sekund (ewentualnie jeśli nasze urządzenie lub łącze jest słabszej jakości, czas może się przeciągnąć do kilkunastu sekund).
O samej pracy w kreatorze już wspominałem. Podobnie jak większość kreatorów, WebWave działa w trybie WYSIWYG (czyli “what you see is what you get”).. Ale doprowadza go na jeszcze wyższy poziom, bo każdy obiekt jest (dowolnie) edytowalny. Dodawanie różnych materiałów do stopki czy szablonu strony jest proste (wystarczy jedno kliknięcie).
Tworzenie strony responsywnej w WebWave
O tym już wspominałem, ale jest to na tyle istotny temat, że należy mu się osobny punkt. Zrobienie responsywnej strony internetowej w WebWave jest proste. Otrzymujemy możliwość dokonania edycji czterech widoków RWD. Możemy od ręki skorzystać z automatycznego formatowania naszego projektu z wersji desktop na tę na urządzenia mobilne, ale też mamy opcję, w której każdy z nich możemy dostosować do swoich wymagań i ustalić dla strony osobny wygląd na różnych urządzeniach. Rzadziej spotykanym udogodnieniem dla wersji RWD naszej strony będzie możliwość manipulowania breaking pointami, czyli „granicą” wyświetlania konkretnych widoków strony responsywnej. Samo tworzenie strony responsywnej czy dodawanie menu mobilnego jest proste i nie warto się o tym rozpisywać (i tak już mnie poniosło).
Czego brakuje w kreatorze stron WebWave?
W zeszłym roku mówiłem m.in. o braku praktycznego rozwiązania eCommerce dla małych biznesów i automatycznym RWD. Teraz to nie problem. Pewnym brakiem kreatora jest konieczność ręcznego przeprowadzania wielu integracji. W praktyce oznacza to, że trzeba kliknąć dwa-trzy razy więcej. Czasem też trzeba wkleić jakiś kod w konkretne miejsce. Ale to nie jest większa filozofia. Co jeszcze? Niestety możliwość integracji z Google Search Console (m.in. poprawia pozycjonowanie, mierzy skuteczność wyszukiwania) jest dostępna tylko dla użytkowników Pakietu Premium. Dla niektórych wadą może być również brak możliwości stworzenia forum. Byłaby to niezwykle przydatna funkcja np. w przypadku stron internetowych. Kontakt z klientem (odbiorcą) jest jednak istotny.
Sklep internetowy w kreatorze stron WebWave
Przyszedł czas na strony internetowe w wersji sklepu. Tutaj WebWave postarało się, żebym miał do powiedzenia na ten temat dużo więcej niż w ostatnim zestawieniu.
W przeciwieństwie do innych narzędzi WebWave oferuje stworzenie sklepu internetowego na stronie, a nie w formie osobnego narzędzia eCommerce. Jest to bardzo ciekawe rozwiązanie, bo pozwala na łatwe dodanie sklepu do już istniejącej strony internetowej i to bez ingerowania w jej kształt czy strukturę. Możliwości są spore, a sama integracja jest darmowa.(!). Nie musimy martwić się o potrzebę wykupienia dodatkowego pakietu W kreatorze jest nawet funkcja koszyka.(do artykułów możesz dodać przycisk “dodaj do koszyka), W tym roku wpadło jeszcze kilka funkcji rozszerzających możliwości naszego sklepu. Pozostaniemy na chwilę przy koszyku…teraz możemy dodawać do koszyka produkty w wielu wariantach (różne kolory, wzory czy też rozmiary), a nawet wprowadzać różne wysokości podatku. Od niedawna można też ustawić kilka możliwości dostawy. Świeżynką w tej kategorii będzie też opcja akceptacji warunków regulaminu sklepu. Widać, że w tym roku WebWave bardzo spojrzało na użytkowników chcących rozwijać swój interes w internecie.
Pozycjonowanie strony w WebWave
WebWave oferuje wszystkie niezbędne narzędzia i funkcje potrzebne do rozpoczęcia pozycjonowania strony internetowej. Od możliwości łatwego dodania kodu weryfikacyjnego Google Search Console (nie jest dostępny w darmowej wersji), poprzez edycję pliku robots.txt i możliwość edycji metatagów, aż do dodania danych strukturalnych (np. Schemy). O rzeczach tak podstawowych jak możliwość dodawania altów czy edycja nagłówków i slugów już nie wspominam, bo to powinno być oczywiste. Poza bardzo dużą bazą wiedzy o pozycjonowaniu, darmowymi webinarami oraz dużą ilością materiałów dotyczących SEO na blogu, WebWave oferuje specjalne narzędzie- Analizer SEO.
Możliwość wprowadzania poprawek związanych z audytem SEO też jest duża. Podobnie jak kwestie związane z samodzielną optymalizacją strony zrobionej w WebWave. Rozwiązania takie jak lazy loading, automatyczna optymalizacja kodu strony (o poprawności semantycznej nie wspominając) czy automatyczna kompresja grafik na stronie jest w WebWave standardem. Mocnym argumentem za tym, że strony zrobione w WebWave da się skutecznie pozycjonować, jest to, że strona główna WebWave powstała właśnie w tym kreatorze.
Wsparcie techniczne i pomoc w WebWave
Wspominałem o tym w recenzji z zeszłego roku i w tym też sobie tego nie odmówię. W WebWave każdy użytkownik może skorzystać z pomocy na tym samym poziomie – bez rozróżnienia na tych z planem płatnym i darmowym. Nazywam to supportem najwyższej klasy. Oprócz darmowych poradników możemy skorzystać z konsultacji na mailu, czacie czy tego telefonicznego…lub po prostu dołączyć do grupy na Facebooku. O dziwo nie jest to powszechnie spotykane u innych platform do tworzenia stron, a jak najbardziej powinno.
Co ciekawe pomoc techniczna działa również dla osób niezarejestrowanych, a odpowiedzi pojawiają się szybko. Problemy techniczne rozwiązywane są bez szczególnej zwłoki. Ja podczas pracy na kreatorze nie miałem nigdy potrzeby konsultacji z supportem, ale mój znajomy mówił, że naprawdę sprawnie poradzili sobie z jego problemem. Dla formalności dodam, że bardziej skomplikowane problemy czekają na rozwiązanie kilka dni, ale myślę, że to jak najbardziej zrozumiałe.
Oferta i jej cena
Na ten moment WebWave proponuje użytkownikom indywidualnym dwa warianty: darmowy i płatny. W rzeczywistości darmowa wersja kreatora nie różni się znacząco od tej z wykupionym Pakietem Premium. Różnica tutaj polega na tym, że w płatnej wersji otrzymujemy dodatkowe możliwości strony takie jak podpięcie własnej domeny czy też zarejestrowanie nowej (Domena.pl jest darmowa przez pierwszy rok) czy też zdjęcie reklamy…i oczywiście wiele więcej udogodnień takich jak darmowa poczta e-mail (i to pod własną domeną) oraz spory pakiet zniżek na korzystanie z zewnętrznych narzędzi.
Dodatkowo do wyboru jest jeszcze tzw. opcja elastyczna, która będzie niezwykle przydatna w działalności White Label.
Konkrety… Koszty
Myślę, że tutaj nikogo nie zaskoczę, ale plan darmowy jest za darmo… Wiem…szokujące.
W przypadku konta Premium koszta możemy sobie rozłożyć na miesiąc, kwartał, półrocze i rok. Jeśli zdecydujemy się na podział miesięczny, będzie to 35 zł (420 zł w skali roku), a w przypadku płatności z góry wyniesie nas to 360 zł (czyli trochę tak jakbyśmy mieli prawie 2 miesiące za darmo).
Plan darmowy w WebWave
Skupię się teraz na wariancie darmowym. Wbrew pozorom, pakiet darmowy w WebWave oferuje naprawdę bardzo dużo. Otrzymujemy do pracy ten sam kreator co w wersji premium. Jedyne ograniczenia funkcjonalności dotyczą strony w internecie. Bez kłopotu opublikujesz ją w sieci, jednak na darmowych stronach jest reklama, a darmowa domena jest na subdomenie WebWave.dev (składa się z losowo generowanego ciągu sześciu znaków i .webwave.dev). Jest to standardowa forma w opcjach darmowych. Do niestandardowych przypadków należy jednak to, że z kreatorem WebWave dostajemy certyfikat SSL, nielimitowany hosting i transfer oraz dostęp do (darmowej) pomocy…i to po polsku.
Opinie o WebWave
Na ogół są pozytywne-mocne 4,2/5 w Google (stan z 18.05.2021). Wśród nich znajdziemy zarówno te typu “Polecam”, ale też i bardziej naładowane informacjami, a to już świadczy o zaangażowaniu. Nawet tutaj możemy zauważyć, że odbiór kreatora WebWave przez użytkowników jest przychylny. Wnioskuję to po ilości głosów i komentarzach pod niektórymi postami. Poza samą ofertą i działaniem tego kreatora na ogólną opinię duży wpływ wywiera support. Wsparcie techniczne jest dużym udogodnieniem przy prowadzeniu strony www. Żeby nie być gołosłownym, postanowiłem umieścić jedną z opinii, którą znalazłem na temat WebWave.
“Używam WebWave od paru lat żeby tworzyć spersonalizowane strony internetowe dla klientów. WebWave wyróżnia się na tle konkurentów możliwością rozpoczęcia budowania strony internetowej od pustej kartki i nadaniu jej dowolnej szaty graficznej. Dodatkowo obsługa kreatora jest bardzo łatwa i intuicyjna. Kolejnym atutem jest świetny support – bardzo fajne chłopaki, nigdy nie zostawiają klienta bez odpowiedzi. Bardzo gorąco polecam zarówno doświadczonym webmasterom jak i początkującym użytkownikom”.
Podsumowanie: czy warto wybrać WebWave?
Jeśli uważnie przeczytaliście mój niezwykle długi wywód, znacie już odpowiedź na to pytanie… Przynajmniej moją. Według mnie WebWave to jeden z najlepszych kreatorów stron www na rynku, a według rankingu na stronie NAJLEPSZY (zarówno w tym jak i w zeszłym roku) Narzędzie to oferuje ogromne możliwości stworzenia unikalnej strony, z niepowtarzalną szatą graficzną. Na jego korzyść przemawia też naprawdę przyzwoita cena. Nie chcę już porównywać jej do Wix-a, bo tu mamy wręcz przepaść (porównanie cenników znajdziesz tutaj). Możliwości, które daje nam aplikacja nie brakuje, a każdą z funkcji da się wykorzystać w praktyczny sposób na swojej stronie.
Mógłbym powiedzieć jeszcze więcej…ale czy to potrzebne? Kreator WebWave to kompleksowe narzędzie do tworzenia stron internetowych. Śmiało możemy pokusić się o porównywanie go z zagranicznymi rozwiązaniami i to nawet tymi, które wymagają kodowania (w niektórych aspektach nawet je wyprzedza). Ostateczna decyzja czy zdecydujesz się na ten, czy też inny kreator należy do Ciebie. Ja tylko zebrałem wszystkie wnioski w jednym miejscu, aby podjęcie decyzji było o wiele prostsze.