Google Site- darmowa strona internetowa Google
Darmowa strona internetowa Google… To możliwe? Oczywiście, że tak. Zdaję sobie sprawę, że możliwość stworzenia strony internetowej za darmo zawsze brzmi zachęcająco. Google również wyszło z taką propozycją. Ich wersja kreatora kryje się pod nazwą Google Site. Można by się było spodziewać, że strona www Google będzie oferowała wiele rozwiązań. Okazuje się jednak, że nie mamy tutaj zbyt dużego pola do popisu…ale od początku.
Jak to się zaczęło i jak jest teraz?
Google Site ma swoje korzenie w JotSpot. Było to oprogramowanie, które skierowane było przede wszystkim do małych i średnich przedsiębiorstw. Już w październiku 2006 roku Google wykupiło je od pierwotnych pomysłodawców i wprowadziło do swojej oferty programów w wersji online. Dziesięć lat później platforma została przebudowana i nazwano ją New Google Site. Nie korzysta ona już z technologii JotSpot, ale wciąż umożliwia odtwarzanie materiałów Classic Google Site. Ma się to jednak zmienić na początku 2022 roku. Warto też zaznaczyć, że jeśli dotychczasowi użytkownicy darmowej strony internetowej Google, w wersji classic nie przeniosą wszystkich danych do New Google Site utracą tym samym wszystkie materiały, a ich strona nie będzie wyświetlała się w internecie.
Strona www Google- jak zacząć?
Jeśli chodzi o formalności, to tutaj nie musimy się niczym tak naprawdę przejmować.
Wystarczy, że mamy konto w Google, i teoretycznie możemy już działać. Wchodzimy na listę wtyczek i zakładce “Dla każdego” znajdziemy “Witryny” czyli właśnie nasz darmowy kreator do tworzenia stron internetowych Google. Teraz wystarczy, że klikniesz “plusik” i możesz zaczynać tworzenie nowej strony www.
Jak to działa?
Nie powiedziałbym, żeby było to fenomenalne narzędzie. Nie ma jednak się co dziwić, ponieważ na początku miał on mieć swoje zastosowanie w mniej zaawansowanych działaniach, czyli do tworzenia wewnętrznych stron firm, jej planów danego projektu itp.
Krótko mówiąc, nie możemy mieć pretensji do Google Site, ponieważ jego głównym założeniem jest stworzenie prostej i przejrzystej strony internetowej (“wizytówki”), za darmo.
Sam interfejs tego narzędzia do tworzenia darmowej strony internetowej Google jest bardzo przejrzysty. Doskonale sprawdzi się dla osób początkujących niemających na celu stworzenia zaawansowanej strony www, lecz coś bardziej na zasadzie portfolio.
Gdy rozpoczniemy projekt, możemy wybrać główny motyw (jest ich bodajże 5…czyli niewiele) zmienić m.in. styl i rozmiar czcionki. Co ciekawe jeszcze niedawno nie było możliwości zmiany rodzaju czcionki, co przy już bardzo ograniczonym kreatorze było niezwykle uciążliwe.
Co możemy tam jeszcze znaleźć?
- Bardzo ciekawą opcję, jaką oferuje generator stron od Google jest wybór układu strony, czyli ilość grafik i ich w komponowanie w stosunku do tekstu.
- Kolejnym z udogodnień jest możliwość bezpośredniego wyszukiwania grafik Google w kreatorze. Oczywiście nasze własne zdjęcia z komputera lub dysku Google również mogą tam zostać umieszczone. Jest jednak inna rzecz dotycząca wyszukiwarki zdjęć, która szczególnie przykuła moją uwagę, a mianowicie filtrowanie pod względem tendencji kolorystycznej. Bardzo ciekawe rozwiązanie. Szczególnie jeśli ktoś nie ma konkretnej koncepcji, ale mimo wszystko chce zachować spójność kolorystyczną.
- Skoro jesteśmy jeszcze przy grafice, to dodam też, że zdjęcia umieszczone na naszym szablonie możemy podpisać, dodać do nich link, tło wyróżniające, a „nawet” je przyciąć. Od razu jednak uprzedzam co do tego ostatniego, Funkcja ta działa w bardzo ograniczony sposób powiedziałbym, że jest to bardziej przycinanie- zbliżenie. Lepiej zrobimy to poza kreatorem.
Jakie jeszcze możliwości, o których warto wspomnieć, daje darmowa strona internetowa Google?…
- Wygodnym rozwiązaniem jest możliwość wstawiania linku, który na naszym szablonie strony www Google pojawi się automatycznie w formie obrazka.
- Do naszego projektu możemy wprowadzić też tekst zawijany. Bardzo prosta funkcja, a nie zauważyłem, żeby była “promowana” na innych kreatorach
- Aby jakkolwiek urozmaicić wygląd naszej strony, możemy dodać do niej “karuzelę obrazów”. Szczerze mówiąc, po tej nazwie spodziewałem się więcej. W rzeczywistości jest to zwyczajny “pokaz wybranych przez nas slajdów”
- Jeśli chcemy podkreślić jakąś ważną informację lub przekierować “odwiedzającego” do konkretnej podstrony możemy wykorzystać do tego opcje wstawiania banerka.
- Oczywiście tego nie mogło zabraknąć…a mianowicie bezpośrednie połączenie z innymi programami Google takimi jak: Google Docs, Google Maps, YouTube…i oczywiście wiele więcej. Możemy wtedy wstawiać bezpośrednio na stronę pliki z prezentowaną w nich treścią.
No i to wszystko, co mi się rzuciło w oczy bezpośrednio na tej stronie www od Google.
Nie ma tego zbyt wiele, ale oczywiście podstawową stronę na tym programie, jak najbardziej uda nam się stworzyć. Możemy z niego skorzystać np. w przypadku kiedy chcemy stworzyć swoje portfolio lub bazową stronę z najważniejszymi informacjami.
Moje spostrzeżenia techniczno-praktyczne- co łączy darmową stronę internetową Google z innymi programami?
Dodatkową zaletą tej strony www Google, zresztą tak jak innych programów udostępnianych online przez tego giganta jest możliwość jej udostępniania. Co mam na myśli? Jeśli tworzymy naszą darmową stronę internetową Google w grupie, inne osoby mają możliwość edytowanie jej na bieżąco, razem z nami (oczywiśćie jeśli mają uprawnienia edytora). Oczywiście możemy też użyć tego, aby najzwyczajniej pokazać/ skonsultować nasz projekt z drugą osobą.
Innym podobieństwem między Google Site, a pozostałymi urządzeniami Google jest automatyczne zapisywanie treści. Nie musimy więc martwić się o to, że przepadną nam niezapisane przez nas wcześniej treści.
Czego brakuje w Google Site?
Zważywszy na to, że Classic Google Site niedługo przestanie już istnieć, wezmę już tylko pod uwagę czego brakuje w nowej wersji strony www od Google.
Jak można się domyślać z wcześniejszej lektury nasze pole do popisu, jeśli chodzi o kompletną stylizację naszej darmowej stronty internetowej Google, jest bardzo ograniczone. Nie ma też funkcji wprowadzania własnych fragmentów kodowania…ale to już mnie nie dziwi. Nie ma też dostępu do interfejsu programowania aplikacji, czyli tzw. API. Służy ono do wyznaczania wytycznych, określających, w jaki sposób programy (lub podprogramy) komunikują się ze sobą. O dziwo Google Site nie współgra ze wszystkimi aplikacjami, a szkoda. Nie możemy liczyć na tak przydatne narzędzia jak Google Apps Script (przydaje się kiedy żadna wtyczka czy program nie posiada niezbędnych dla nas funkcjonalności. Pozwala bowiem na pisanie własnych rozwiązań dla usług od Google.) czy Google Tag Managera (umożliwia m.in. wstawienie specjalnych kodów śledzących typu Google Analytics, Google Ads itp, na naszą stronę internetową bez dodatkowej wiedzy programistyczne).
Na dodatek jesteśmy pozbawieni możliwości hostowania reklam przy użyciu Google AdSense czyli serwisu reklamowego, który pozwala na wyświetlanie kontekstowych reklam (zarówno tekstowych jak i w formie wideo czy też banera) na stronach WWW.
Wiem, że niektórym te nazwy na początku nic nie mówiły, ale uwierzcie mi…to jest ważne.
Minusem mogłoby też być to, że nie mamy żadnego supportu, z którym moglibyśmy skonsultować jakieś problemy przy tworzeniu naszej darmowej strony internetowej google…ale z drugiej strony tak jak powtarzałem wiele razy program jest tak bazowy, że trudno tu o komplikacje.
Jaka jest różnica między Google Site, a Google Moja Firma?
Spróbuje wyjaśnić to jasno i klarownie. Darmowa strona internetowa Google to nasza witryna, na której znajdują się wszystkie informacje, materiały itp….a z resztą dla każdego będzie czymś innym.
Z kolei Google Moja Firma służy przede wszystkim do pozycjonowania naszego biznesu. Ustawiamy na nim widoczność na mapie, kreujemy naszą reprezentacyjną “wizytówkę” w internecie. Pozwala nam w ten sposób lepiej wypromować naszą firmę. Możemy nawet nawiązywać kontakt z naszymi klientami.
Czy warto korzystać z darmowej strony internetowej Google?- moja subiektywna opinia
Powiem tak…Jeśli zależy nam na stworzeniu strony z prawdziwego zdarzenia, to nie polecam tracić swojego czasu na darmowej stronie internetowej Google.
Dużo lepszym rozwiązaniem będzie stworzenie jej na jednym z profesjonalnych kreatorów stron, działających tak samo jak GoogleSite na zasadzie drag and drop. Na niektórych z nich również możemy skorzystać z darmowych wersji, które oferują o wiele więcej.
Ranking możecie znaleźć na stronie, ale żebyście nie musieli szukać, to proszę bardzo… Moje rekomendacje.
Oczywiście decyzja należy do Was. Jeśli stwierdzicie, że taka forma Wam odpowiada, to śmiało!