Dzisiaj poruszę jeden z najistotniejszych elementów, które powinien posiadać każdy profesjonalny kreator stron www, czyli funkcję drag&drop.

Jeżeli nie jesteś pewny, co to dokładnie jest i czy rzeczywiście jest potrzebne — koniecznie przeczytaj ten artykuł. Nie tylko wytłumaczę Ci, dlaczego to najwygodniejsze narzędzie do tworzenia stron, ale też podpowiem, które kreatory stron mają je dobrze rozwinięte.

Co to jest drag&drop?

Zacznę od prostego tłumaczenia. Drag oznacza po polsku przeciągać/ciągnąć, a drop upuścić. Czyli w wolnym tłumaczeniu drag&drop to przeciągnij i upuść. I dokładnie na tym polega cała filozofia tego intuicyjnego narzędzia.

Pozwala użytkownikowi na chwycenie elementu i umieszczenie go w dowolnym, innym miejscu poprzez upuszczenie go w nim. Nie trzeba bawić się w dodatkowe przesuwanie ani ustawianie bloków w szkicu czy na makiecie szablonu.

Jest to szczególnie przydatne dla osób, które po raz pierwszy zakładają swoją stronę i nie mają zbyt wiele doświadczenia w tej kwestii, ponieważ pozwala to im na wizualizację swoich pomysłów bezpośrednio na stronie.

Kreatory z drag&drop

Mógłbym opisać bardzo, bardzo wiele narzędzi, które mają tę funkcję. Jednak skupiam się na najpopularniejszych, dostępnych na Polskim rynku. Dzięki temu Ty możesz szybko przejrzeć, który kreator warto pod tym względem wybrać, a ja nie muszę się męczyć z bardzo nieprofesjonalnie zrobionymi drag&drop w niszowych narzędziach.

Wix

Zdecydowanie najpopularniejszy z wszystkich pozycji na liście. Wix jest dostępny w bezpłatnej wersji, jak i jest niezwykle rozbudowany. Istnieje kilkadziesiąt możliwych do umieszczenia elementów. Z bocznej kolumny można wybierać obiekty, a później w prosty sposób można je umieścić na stronie. Wszystko dzieje się natychmiastowo i nie ma żadnych problemów z dopasowaniem ich w konkretne miejsce. Dzięki tak prostemu rozwiązaniu nie musisz prosić nikogo o pomoc. Jedynym minusem jest brak płynności podczas wstawiania poszczególnych elementów. Często się zacina ze względu na obciążenie strony, co może po krótkiej chwili zacząć irytować. Dodatkowo im więcej obiektów umieścisz na stronie, tym coraz wolniej wszystko działa.

Weebly

Choć oferuje funkcję drag&drop, to nie jest ona taka, jakiej oczekuje. Po wybraniu z bocznego panelu elementu, który chcesz umieścić na stronie, nie możesz umieścić go w dowolnym miejscu. Automatycznie dopasowywany jest do istniejącej siatki. Możesz wybrać jedynie miejsce w siatce, w którym ma się on pojawić. Dla mnie bezsensowne. Oczywiście, jeżeli chcesz prostą stronę-wizytówkę, to bez problemu stworzysz to, co potrzebujesz. Jednak wizja zrobienia responsywnej, atrakcyjnej dla oka i niecodziennej witryny zdecydowanie nie jest możliwa w tym kreatorze bez użycia dodatkowych narzędzi i zapoznania się z kilkoma poradnikami.

WebWave

Tym razem dominujące w Polsce narzędzie, które rozwija się szybciej, niż jestem w stanie to opisywać. Możliwości są tu na tym samym poziomie co w Wix, jednak za połowę ceny. Tutaj funkcja drag&drop jest — na szczęście — umożliwiona dokładnie tak, jak tego oczekuję. Wybierając element z bocznego panelu, masz możliwość umieszczenia go w dowolne miejsce, niezależnie do żadnych siatek. Jednak od Wix rozróżnia go to, że nie spowalnia i nie zacina się, niezależnie ile elementów jest na stronie. Podczas pisania tego artykułu sprawdzałem każdy z wymienionych kreatorów. Podczas gdy Wix już po kilku umieszczonych obiektach zaczął się zacinać, w przypadku WebWave nie było tego problemu. Może to być spowodowane tym, że ma on mniej gotowych elementów do dodania na stronę niż Wix, jednak preferuję płynną edycję, niż niepotrzebne dodatki.

Jaki kreator stron wybrać?

Wszystko zależy od tego, czego oczekujesz. Każde z tych narzędzi jest przystosowane do czegoś innego i może pasować innej osobie.

Jeżeli potrzebujesz bardzo dużej ilości gotowych elementów i nie przeszkadza Ci brak płynności przy pracy — polecam Wix.

Twój cel to prosta strona internetowa? Bez innowacyjnych pomysłów, ale schludna i ładna? Weebly może okazać się dla Ciebie najlepszym wyborem.

Jednak ja wybiorę w tym wypadku WebWave, ponieważ nie zależy mi na setkach gotowych naklejek na stronę, a preferuje dopracowane elementy, które płynnie umieszczę na swojej witrynie. I do tego mam pewność, że zespół pracujący nad tym kreatorem non stop usprawnia jego działanie i dodaje kolejne funkcje.

Jaki jest Twój wybór?