Darmowe domeny mają sens? Tak, całkiem spory. Pisałem już o stronie internetowej za darmo i w praktyce teraz się powtórzę, jednak nie do końca. Bo darmowa domena to nieco inne zwierzę niż darmowy plan/pakiet w kreatorze stron. To jeden z elementów strony internetowej za darmo, więc warto go też opisać. Zwłaszcza że kreatory stron oferują najczęściej adres za darmo (chociaż… nie zawsze).

Co to domena internetowa?

W praktyce to adres strony, który pozwala znaleźć ją w sieci. Jego rejestracja jest najczęściej darmowa, trzeba go przedłużać do rok (lub więcej) i generalnie warto pilnować jej aktualności.

Domena internetowa może mieć różne końcówki: .pl, .com, .eu i tak dalej. Są dostosowane do charakteru działalności lub określonego miejsca, w którym ta działalność jest prowadzona.

Własny adres www za darmo, czyli darmowe domeny w praktyce

W kreatorach stron masz darmową domenę. Zazwyczaj. Niektóre z nich, zwłaszcza te podpięte pod jakiś hosting (na przykład zamknięty niedawno otokreator) nie pozwalały na coś takiego. Więc ten temat po prostu pominę. Te najlepsze kreatory pozwalają na publikację strony pod własnym adresem w sieci. I to jest istota darmowej domeny.

Jednak – nie do końca takiej idealnej, bo darmowe domeny w kreatorach stron mają najczęściej jakieś ograniczenia, podobnie jak strony za darmo.

Własna domena za darmo, ale niekoniecznie idealna

Do darmowego adresu strony dodawany jest wtedy zakończenie subdomeny: wixsite.com czy webwavecms.com. Przed nimi pojawia się albo losowo generowany adres strony (jak w WebWave) lub nazwa użytkownika (jak w Wix). Oba te rozwiązania – chociaż się pozornie różnią – to jednak sprowadzają się do tego samego: ta domena nie jest Twoja.

Dlatego w naszym rankingu kreatorów stron dodaliśmy oceniane pole „własna domena”. Musisz pamiętać, że żadna z nich nie jest idealna. Zawsze pojawia się informacja, że ta konkretna strona powstała w jakimś narzędziu. To nie do przeskoczenia.

W praktyce – nawet jeśli masz własną stronę, która działa na darmowej domenie, to dalej widać, że to domena „czyjaś”, a nie Twoja. Niestety.

Czyli darmowe domeny w WebWave różnią się od darmowych domen w Wixie czy w Webflow.

Czy darmowe domeny mają jakieś zalety?

No tak, mają. I to sporo.

Dzięki nim zobaczysz jak wygląda Twoja strona w sieci. To czasem dosyć ważne, bo dodając na przykład element HTML nie masz pewności, czy coś, co wygląda nieźle w kreatorze, będzie wyglądało dobrze w sieci. Możesz też działać na darmowej stronie internetowej z darmową domeną, ale to sprawdzi się tylko w określonych sytuacjach.

Co nie zmienia faktu, że jeśli chcesz dodać domenę do strony, warto wykupić któryś z planów w kreatorach. Pamiętaj jednak, że najtańszy plan, który pozwala podpiąć domenę, nie zawsze powoduje ukrycie reklam na stronie (na przykład w Wix). Więc żeby strona wyglądała profesjonalnie, musisz zainwestować nieco więcej środków. To tak pod rozwagę.

Więc skoro już wiesz, czym są darmowe domeny, to może zobaczysz, jak wygląda temat najlepszych kreatorów stron?