Jaki darmowy CMS wybrać?
Dawno już nie brałem pod lupę darmowych CMS, które są aktualnie oferowane. Jak najbardziej pokrywa się to z tematyką kreatorów stron, ponieważ służą one również jako systemy CMS. Jednak zanim zajdę głębiej w temat, muszę wyjaśnić podstawy.
Czym jest CMS?
Mówiąc technicznie jest to oprogramowanie pozwalające na łatwe utworzenie serwisu www i jego regularną aktualizację czy rozbudowę. Podstawowym zadaniem CMS jest oddzielenie treści strony od jej wyglądu. Oczywiście musi też pozwalać na edycję osobom, które nie posiadają wiedzy na temat kodowania. Modyfikacje takie jak wstawianie elementów medialnych jest możliwe przy pomocy kilku kliknięć myszką.
Najpopularniejsze CMS mają również wariant implementacji rozszerzeń (wtyczek). Pozwalają one na rozbudowywanie podstawowej wersji Systemu Zarządzania Treścią i personalizowanie go, dostosowując do wymagań. Mogą one być zarówno płatne, jak i darmowe. Darmowy CMS to popularne rozwiązanie dla osób, które stawiają pierwsze kroki w tworzeniu swojej strony, jak i dla klientów.
Które CMS są bezpłatne?
Kluczowe jest tutaj słowo darmowe. Jako że płatnych opcji jest na pęczki, to aby znaleźć dobre i bezpłatne narzędzia trzeba poświęcić chwilę na szukanie.
Pierwsze znalezisko może być łatwe, ponieważ będzie to WIX. Najpopularniejszy kreator stron na rynku angielskojęzycznym zdecydowanie rozpoczyna moją tabelę ze względu na jego rozpoznawalność. Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na temat tego, co myślę po korzystaniu z tego kreatora, możesz to przeczytać w mojej recenzji WIX.
Sam CMS jest wygodny, choć powolny i dla mnie zbyt “cukierkowy”. Jednak ilość możliwości i prostota ich wykorzystania jest przydatna, szczególnie dla osób bez doświadczenia.
Drugim kreatorem, nad którym przysiądę jest Squarespace. Ze względu na jego rosnącą popularność coraz więcej osób zastanawia się nad jego wykorzystaniem. Jednak trzeba być ostrożnym! Squarespace tylko pozornie udostępnia darmowy CMS. Po dwóch tygodniach od pierwszego uruchomienia strony kończy się jej darmowa edycja — trzeba zapłacić. Dlatego, mimo że jest ciekawym rozwiązaniem, należy pamiętać o jego limitach.
Nowość w WebWave
W WebWave również dostępny jest panel CMS. Co ciekawe, sam byłem zaskoczony, gdy to sprawdzałem, ponieważ dowiedziałem się, że od kilku dni wszystkie konta mają dostęp do Systemu Zarządzania Treścią. Oznacza to, że można tworzyć strony na zlecenie bez konieczności kupowania pakietu, który był przeznaczony dla agencji.
Jest to zaskakująco ciekawe rozwiązanie, ponieważ w tak rozwiniętej formie nie jest ono dostępne nigdzie indziej na świecie!
Posiadacz zwykłego konta za ok 25zł miesięcznie może tworzyć strony dla innych kompletnie za darmo pod własnym logiem — nie ma żadnego powiązania do WebWave.
Niestety nie wiem jeszcze zbyt wiele na temat tego rozwiązania, ale postaram się w najbliższym czasie napisać na ten temat więcej.
Póki co daj znać, który CMS lubisz najbardziej i dlaczego!