Możliwości kreatorów stron znacznie się różnią. Niektóre z kreatorów pozwalają na wiele i są pełnoprawnymi narzędziami do robienia stron www. Niektóre oferują znacznie mniej i można śmiało je nazwać „generatorami stron” – bo w sumie poza generowaniem niewiele oferują.

Wreszcie są narzędzia pośrednie, które oferują sporo, czasem czegoś nie mają, ale są praktycznymi narzędziami do tworzenia stron internetowych.

Zamiast skupiać się na konkretnych programach do robienia stron, wypiszę najważniejsze możliwości kreatorów stron, które pozwolą Ci zrobić dobrą stronę internetową.

Te rzeczy uwzględniliśmy też tworząc nasz niezależny ranking kreatorów stron, więc możesz mieć pewność, że rzeczy z tej listy znajdują odzwierciedlenie w naszej ocenie kreatorów stron.

Możliwość edycji każdego elementu

To jeden z najważniejszych punktów w ocenie każdego kreatora stron www: czy da się w nim edytować faktycznie wszystko, czy tylko to, na co pozwala twórca szablonu?

Gdy masz konkretny pomysł na zrobienie strony i chcesz go faktycznie przenieść do internetu, to chcesz, żeby udało się to w miarę sprawnie lub co najmniej bez perturbacji.

Takim kłopotem może być na przykład ustawienie tekstu na sto procent szerokości strony. A to tylko jeden z problemów.

Dobry kreator stron powinien pozwalać na dowolną edycję każdego obiektu na stronie – od zrobienia menu, aż po ogarnięcie stopki strony.

Możliwość wyjścia poza szablon

Chociaż to podobny problem, co w poprzednim punkcie, to warto na niego zwrócić uwagę.

Wiele kreatorów stron działa w oparciu o szablony. Mają one dosyć sztywno określone ramy i chociaż znacznie przyspieszają pracę nad zrobieniem strony, to jednak mogą być źródłem wielu problemów.

Pisaliśmy już o tym w innym tekście na naszej stronie. W tekście o szablonach w kreatorach stron znajdziesz szczegółowy opis tego problemu.

Pozycjonowanie strony

Pozycjonowanie czy jakakolwiek praca nad optymalizacją strony do potrzeb wyszukiwarek internetowych jest bardzo ważna. Nawet jeśli nieszczególnie zależy Ci na tym, żeby być w TOP3 wyników wyszukiwania, to jednak warto chociaż dodać stronę do Google Search Console (żeby monitorować jej dobre działanie) i popracować nad metatagami, żeby jakoś wyglądały w przeglądarce.

Dlatego możliwości kreatorów stron, zwłaszcza tych dobrych, też zakładają pracę nad pozycjonowaniem.

Od takich podstaw jak edycja metatagów, poprzez rzeczy nieco poważniejsze, czyli dodawanie ustrukturyzowanych danych, aż po optymalizację strony (zarówno jej kodu, jak i szybkości).

Pozycjonowanie strony zrobionej w kreatorze jest jak najbardziej możliwe, dlatego warto zainteresować się tym, jak to zrobić. I czy da się to zrobić w konkretnym kreatorze, który chcesz wybrać.

Responsywna strona

Tak, responsywna. Nie mobilna: responsywna.

To jedna z najważniejszych możliwości kreatorów stron, zwłaszcza że tworzenie stron responsywnych jest już nawet nie trendem, ale obowiązkiem.

Wiele kreatorów pozwala na zrobienie strony dostosowanej do potrzeb urządzeń mobilnych, jednak to wcale nie oznacza, że te strony dobrze się wyświetlają na wszystkich szerokościach ekranu.

Breakedowny
, czyli szerokości ekranu, w których wywoływane są konkretne widoki, powinny być dobrze dobrane a najlepiej gdy są możliwe do płynnego ustalenia.

Niestety wiele kreatorów pozwala jedynie na zrobienie strony na desktop i na telefon. Dlatego warto się przyjrzeć, czy strona, którą zrobisz w kreatorze, jest faktycznie responsywna.

Łatwość edycji

Edycja stron internetowych to jedna z kluczowych możliwości każdego kreatora stron.

Jeśli po wygenerowaniu strony natrafiasz na kłopoty podczas edycji, to możesz mieć pewność, że ten konkrety kreator jest po prostu ślepą uliczką.

Domyślny interfejs czy coś tak prozaicznego jak dobre nazwanie funkcji z samym kreatorze często decyduje o tym, czy jakieś narzędzie sprawdza się, czy może lepiej, żeby o nim zapomnieć.

Polski interfejs / pomoc po polsku

Polska wersja językowa kreatora stron to dzisiaj coś kluczowego. W praktyce wszystkie kreatory w naszym zestawieniu komunikują się z użytkownikami po polsku. Chociaż bazy wiedzy czy pomoc po polsku jest wyjątkiem, to jednak sam interfejs – jest zazwyczaj po polsku.

Skoro ważne są możliwości kreatorów stron, to warto wiedzieć, jak z nich skorzystać. Pisaliśmy już o pomocy po polsku w kreatorach stron – jest to niestety wciąż ewenement.

Ta rzecz jest bardzo ważna dla każdego, kto chce po prostu zrobić stronę i czasem natrafi na jakiś kłopot lub będzie potrzebować pomocy ze strony twórców narzędzia. Pomoc w języku polskim jest wtedy nieoceniona.

Możliwości integracji (dodawanie Google Analytics itp.)

Można powiedzieć, że programy do robienia stron internetowych mają swoje „plany minimum”. Czyli musi się dać zrobić to i to, a najlepiej – jak najwięcej. Dlatego wśród możliwości kreatorów stron muszą być też rzeczy takie jak integracje z innymi narzędziami.

Może to wydawać się detalem, ale dołączenie do strony kodów śledzących Google Analytics czy Google Search Console jest podstawą podstaw. Wbrew pozorom – nie każdy kreator stron na to pozwala. Dlatego warto sprawdzić, czy warto się takim narzędziem interesować.

Skalowanie

Wiele kreatorów stron chwali się, że pozwala na zrobienie pięknej strony – szybko. Nie ma co się kłócić z tym sloganem, bo faktycznie kreatory stron na to pozwalają.

Jednak problem pojawia się w innym momencie: gdy trzeba zrobić większą stronę. Bo faktycznie – możliwości kreatorów stron często się wyczerpują, kiedy trzeba zrobić większą stronę. A przynajmniej taką, która wykracza poza szablon lub utarty schemat pięciu podstron.

Problemy, które pojawiają się, gdy docierasz do „granicy” możliwości kreatora stron, to między innymi bardzo długi czas ładowania strony w edytorze lub po prostu pojawienie się komunikatu, że przekroczyło się limit podstron na jednej stronie.

Dodatkowe funkcje

Poza podstawową funkcją, czyli zrobieniem strony internetowej, kreatory stron pozwalają na więcej. Zrobienie sklepu internetowego, wykorzystanie okien modalnych czy interakcji (lub grafik w formacie SVG) – to tylko kilka rzeczy, które są ważne dla każdego, kto chce na poważnie zacząć robić stronę i rozważa możliwości kreatorów stron jako punkt wyjścia dla zrobienia swojej strony.

Oczywiście tych dodatkowych funkcji z miesiąca na miesiąc jest więcej. Kolejne kreatory stron dodają nowe funkcje. Czasem się nimi chwalą bardziej, czasem chwalą się nimi mniej. Warto to śledzić.

I pamiętaj – każdy z tych punktów ma odzwierciedlenie w naszym rankingu kreatorów stron. Bo możliwości kreatorów stron to nie przelewki ;).