Responsywne strony internetowe w kreatorze stron
Responsywne strony internetowe to już nawet nie trend. To był trend pięć lat temu. No dobra: trzy lata temu. Bo jeśli dzisiaj, w internecie AD2018 jakaś strona www nie jest responsywna i nie wyświetla się dobrze na urządzeniach mobilnych, to jest dramat i tragedia. Po prostu.
Czym są responsywne strony internetowe?
Termin strona responsywna to luźne tłumaczenie angielskiego responsive web design (dosłownie: responsywny projekt strony). Oznacza stronę internetową, która dostosowuje się do rozmiarów ekranu dzięki wcześniej zdefiniowanym widokom. Jej układ różni się na dużym wyświetlaczu (np. komputera), mniejszym (tabletu lub zwężonym oknie przeglądarki) i telefonu.
Wiele osób ma z tym kłopot. Wielu właścicieli stron dalej staje przed wyborem: nie ogarniać systemu, na którym ktoś postawił im stronę i mieć tylko wersję desktopową, albo zrobić coś z tym.
Ten temat jest dosyć trudny, bo z taką stroną można zrobić dwie rzeczy: albo zrobić nową, albo zamówić u kogoś przerobienie jej na responsywną. Ta druga opcja wiąże się też z innym problemem – starsze silniki stron, zwłaszcza te nierozwijane (a tych jest trochę) mogą na to nie pozwoli.
I wtedy trzeba zrobić stronę responsywną od zera. I tu też pojawiają się kreatory stron :).
Mobilne czy responsywne?
Do niedawna większość narzędzi tego typu pozwalała na zrobienie strony stacjonarnej. Wyłącznie. Potem pojawiły się strony mobilne, które serio robi się łatwiej w kreatorze stron (przeciągasz elementy i gotowe). Tylko że strona mobilna ma często inny adres (z m. na początku), a jako taka ma spore ograniczenia.
Za to responsywne strony internetowe układają się (bardzo) dobrze na każdym ekranie. Zwłaszcza gdy są dobrze zrobione. Nie ma dla nich ograniczeń z cyklu „wąski ekran”, po prostu strona pokazuje się w sposób czytelny dla użytkownika, nawet na zwężonym ekranie.
To ważne, bo wielu użytkowników korzysta z „okien koło siebie” i wtedy widać najlepiej, czy strona w przeglądarce skaluje się dobrze, czy źle. Strona responsywna będzie skalowała się dobrze.
Responsywne strony internetowe – czy to trudne?
Jednak ogarnięcie responsywności strony jest trudne. Pół biedy, gdy jakiś szablon – powiedzmy WordPressa – działa dobrze i jest dostosowany do potrzeb wszystkich urządzeń. Wtedy wystarczy go nie zepsuć ;). Gorzej jeśli szablon, po wgraniu projektu, zaczyna się sypać. Tak też może być. Wtedy bez kodowania ani rusz, a liczba poprawek może szybko przekonać, że jednak ten konkretny szablon nie był dobrym pomysłem.
W kreatorach stron sytuacja wygląda nieco inaczej, bo możesz przygotować wiele widoków stron. Tak po prostu. Większość kreatorów pozwala na trzy „zestandaryzowane” widoki RWD: na komputer, tablet i telefon. Jednak często „luka szerokości” między nimi jest spora. Desktop to 1200 pikseli szerokości, tablet 800, a telefon to 350-400 pikseli. Coś podobnego oferuje Wix, jednak w nim w praktyce poruszasz się po gotowych szablonach, więc też: jeśli jakiś jest dostosowany do stron RWD i się nie wysypie, to powinien robić robotę.
Te rozstrzały są spore, chociaż zupełnie wystarczają. Często problemy może powodować luka między 800 a 400, bo wiele dużych telefonów może pokazywać wersję na tablet, która może być nieczytelna. To niby detal, ale robi się to problemem w dobie smartphone’ów wielkości niezłej paletki ping-pongowej.
Ograniczenia kreatorów przy tworzeniu stron RWD
Dodatkowo rzadko możesz się spotkać z tym, że możesz edytować tę szerokość. Niby detal, ale jeśli chcesz zrobić stronę dobrze i mieć kontrolę, to nie dziwię się ludziom, którzy psioczą, że kreatory stron mają ograniczone możliwości. Tak, czasem mają. Czasem – na szczęście – nie.
Dlatego czwarty widok i możliwość edycji szerokości to dwie bardzo ważne rzeczy przy robieniu strony responsywnej. W sumie zauważyłem je tylko w WebWave i sam muszę przyznać, że robią robotę.
Ustawienie tych szerokości jest istotne, bo na przykład projekt strony wymaga nieco innego układu na różnych urządzeniach. Do tego czwarty, pośredni widok między telefonem a tabletem, pozwala na lepsze rozłożenie elementów, a przez to – stworzenie lepszej strony. Zwłaszcza że dzisiaj większość ruchu w sieci to urządzenia mobilne. Oczywiście stronę responsywną lepiej robić na komputerze, ale nie oszukujmy się – strony dzisiaj (dalej) robi się na komputerach ;).
Tworzenie responsywnej strony internetowej
Responsywna strona internetowa w kreatorze to jednak przyjemność ;). Da się ją zrobić bez większego kłopotu. Przesuwasz elementy, układasz je na stornie i gotowe.
Jednak warto też wspomnieć o obsłudze warstw, które są bardzo ważne przy pracy nad stronami responsywnymi. Tu też niektóre kreatory błyszczą, a niektóre… hm… niezbyt. W każdym razie najlepsze z naszych kreatorów pozwalają na coś takiego ;). Zwłaszcza jeden.