Robienie strony w kreatorze może być czasochłonne i może być bardzo (ale to bardzo) szybkie. Jednak warto zachować jakiś balans między jednym a drugim, bo może się okazać, że strona zrobiona w kilka minut będzie strasznie zła, a taka, na którą poświęcimy niewiele więcej czasu – świetna. Może być też odwrotnie :).
Dla każdego coś miłego.

W tekście wytłumaczę Ci jakie kreatory warto wybrać, gdy zależy Ci na czasie, a samo robienie strony w kreatorze traktujesz jako środek do celu.

Przede wszystkim – czego potrzebujesz?

Chcesz mieć stronę internetową i zależy Ci na tym, żeby powstała szybko. A może po prostu nie chcesz się martwić i zależy Ci na bezobsługowej stronie?

To w praktyce załatwiają kreatory (przynajmniej te najlepsze, bo odpada temat hostingu itp.).

Musisz się zastanowić do czego potrzebna jest ta strona – jaką ma mieć formę, czego ma dotyczyć i czego Ty od niej oczekujesz. Wiesz, takie detale ;).

Jeśli to ogarniesz, to będzie Ci dużo (dużo!) łatwiej wybrać dobry kreator. Bo to w praktyce narzędzie, a jeśli dobrze z niego skorzystasz, to istnieje spora szansa na to, że ogarniesz.

Generalnie kreatory różnią się między sobą tym, co oferują i co ułatwiają.

Dlatego tak ważne jest zastanowienie się nad celem strony. Musisz w końcu dostosować to, czego oczekujesz, do tego, w czym zrobisz swoja stronę.

Więc skoro już wiesz, że potrzebujesz strony i wiesz, w jakim rodzaju narzędzia chcesz je zrobić, to… pora zabrać się za wybór konkretnego narzędzia :).

Dlatego też powstał nasz niezależny ranking kreatorów stron!

Jaki kreator wybrać do zrobienia strony?

Musisz wziąć pod uwagę kilka rzeczy: począwszy od możliwości (ważne), poprzez cenę (też ważne), aż do tego, czy możesz liczyć na pomoc. Najlepiej po polsku.

Na przykład ważna będzie łatwość robienia strony. Jeśli chcesz zrobić wizytówkę, której nie chcesz rozbudowywać, to sprawdzi się w praktyce każdy kreator stron.

Pisałem niedawno o generatorach stron i w sumie tam wyczerpałem ten temat, więc odsyłam do tego tekstu.

Jednak wizytówka ma też tę wadę, że w pewnym momencie może nie wystarczyć i musisz się liczyć z tym, że tak będzie. W końcu nie po to zakładasz firmę, żeby stała w miejscu ;).

Kolejna rzeczą, która jest (bardzo) ważna, jest łatwość pracy. Czyli ile czasu zajmie Ci zrobienie strony i jak długo musisz się uczyć obsługi samego narzędzia.

Tu też trudno jednoznacznie to określić, bo niektóre kreatory są nastawione na szybkie zrobienie strony. Czyli popularne funkcje są na wierzchu, jednak gdy chcesz zrobić coś więcej, to natrafiasz na kłopot, bo nie możesz znaleźć funkcji. Nawet jeśli wiesz dokładnie, gdzie ona jest.

Są na to dwa rozwiązania – dobra pomoc po polsku (czyli wpisujesz jakąś frazę i wyszukujesz – nawet w Google), lub bardzo dobrze przemyślany interfejs. Najczęściej jedno z drugim idzie w parze, jednak są też kreatory stron, które pozwalają na szybkie znalezienie potrzebnych informacji.

Wszystko, co trzeba jest pod ręką, lub jest do wyklikania w ustawieniach. Jeśli jednak ważne funkcje są gdzieś „na dnie”, to… szkoda.

Ale nie tylko pomoc

Koleją rzeczą jest oczywiście responsywność. Pisałem też o tym w tekście o responsywnych stronach internetowych i powtórzę tutaj: wersja mobilna to nie to samo co RWD. Im więcej widoków możesz edytować, tym lepiej.

Ostatnio trafiłem na tekst o dobrych praktykach w robieniu stron responsywnych, więc rzuć okiem tutaj, bo dobrze tłumaczy najważniejsze rzeczy.

Jednak musisz wiedzieć, że w kreatorze możesz zrobić stronę responsywną, a w praktyce – musisz. Ponad połowa ruchu w sieci to urządzenia mobilne, więc nie ma przelewek. Musisz się zainteresować tematem.

Wspomniałem o rozbudowie strony, jednak powtórzę jeszcze raz: warto wybrać taki kreator, który nie tylko pozwala na łatwe zrobienie strony, ale też – przy okazji – na jej rozbudowę.

Czyli w sytuacji, w której pierwsza wersja Twojej strony jest punktem wyjścia, to warto dostosować ją tak, żeby było łatwo wdrażać kolejne iteracje.

Czyli na przykład łatwe przełączanie domeny między wersjami stron, czy coś tak prozaicznego, jak szybkość działania przy rozbudowanej stronie.

Ostatnio planuję zrobienie testu ze stoperem, żeby zbadać, które kreatory są najszybsze, a nie tylko najlepsze ;).

Nie mniej ważna jest polityka cenowa kreatorów. Wybierają taki, w którym zbudujesz swoją stronę, zaczynasz pewnie od wersji darmowej.

Po prostu, żeby sprawdzić jak Ci się pracuje. Strona internetowa za darmo ma pewne ograniczenia, ale daje jedną, bardzo istotną rzecz: możesz się przekonać, czy warto zapłacić.

Bo jeśli najpierw musisz zapłacić, a potem się przekonać, że kreator do chrzanu, to nie ma sensu. Dlatego programy do robienia stron, przynajmniej te bez kodowania, od dłuższego czasu są wyłącznie w modelu SaaS. Tak na marginesie.

Jak się wypozycjonować?

Robienie strony w kreatorze ma swoje wady i zalety. O niektórych z nich krążą wręcz legendy, że nie ma szans, żeby to wylądowało w TOP3 wyników wyszukiwania.

Wiele kreatorów oferuje sporo możliwości związanych z pozycjonowaniem. Zrobienie strony, która będzie wysoko w SERP-ach jest możliwe.

Strona WebWave, jest wysoko i powstałą w kreatorze. A nie, jak niektórzy, zakodowaną samodzielnie. Tak na marginesie.

Dodatkowo jest kwestia zaimplementowania sugestii od specjalistów od SEO, którzy po audycie mają czasem sporo sugestii.

Warto też uwzględnić to, jak dobry jest kontakt z zespołem kreatora i na ile da się zrobić w nim coś, co wykracza poza funkcje. Nie mówię tu o dodawaniu elementów HTML, ale raczej o wrzucaniu skryptów czy uzupełnianiu Schemy. Tak na przykład.

Ile to kosztuje robienie strony w kreatorze?

No i wreszcie – cena. Kreatory pod tym względem oferują różne możliwości – od najtańszych, po bardzo drogie. Niektóre z nich dają możliwość podpięcia domeny za małe pieniądze, jednak jeśli zależy Ci na usunięciu reklam – niestety, trzeba zapłacić więcej.

Planujemy zrobienie porównania cen (konkretnie) kreatorów, jednak to za chwilę.

Niestety – musisz też liczyć się ze stałością cen. Niektóre kreatory kuszą fajnymi cenami, ale jest też mały druczek i to, ile to kosztuje po roku, to się zaskoczysz.

W sumie tylko jeden z kreatorów oferuje gwarancję ceny. Tak pod rozwagę.

Więc warto to wziąć pod uwagę, bo robienie strony w kreatorze, chociaż oszczędza czas, to jednak też trochę tego czasu kosztuje. A każdy by chciał, żeby było jak najtaniej :).